adozona.hu
A nap kérdése: főállású átalányadózó egyéni vállalkozónál a csed és a gyed összegét mi alapján határozzák meg?
//adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/csed_gyed_atalanyadozo_egyeni_vallalkozo_pe_4BU092
A nap kérdése: főállású átalányadózó egyéni vállalkozónál a csed és a gyed összegét mi alapján határozzák meg?
Szeretnék választ kapni arra a kérdésre, hogy a főállású átalányadózó egyéni vállalkozó csed és gyed ellátásának az összege mi alapján kerül meghatározásra! A garantált bérminimum alapján számított és megfizetett tb-összeg a számítás alapja, vagy az általa megszerzett jövedelem? Ugyanígy kérdés számomra, hogy táppénzigénylés esetén mi a táppénz összeg alapja? A vállalkozó havonta a garantált bérminimum szerint fizeti meg a tb-járulékot, de a havi bevétele átlagosan 800 ezer forint és 40 százalék költséghányadra jogosult – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
A válasz attól függ, hogy mióta tart az egyéni vállalkozás, ennek fényében a csedre való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik-e a jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában 180 naptári napi jövedelemmel, ennek hiányában 120 naptári napi jövedelemmel. Ha igen, akkor ezen időszakok átlaglából számolnak. Ha nem, akkor szerződés szerinti jövedelem, amely egyéni vállalkozásnál minimálbér.
Az Adózóna oldalán megjelent további „A nap kérdése” című írásokat itt olvashatja el. |
Ha van ilyen 180, 120 napos számítási időszaka, akkor a járulékalapot képező jövedelem lesz a mérvadó, annak az átlaga alapján számolnak. Vagyis ha mindig minimum a garantált bérminimumot fizeti, akkor ez lesz a minimum. Nem a bevétel a fontos, hanem a jövedelem, és ott is a járulékalapot képező jövedelem, hiszen az év eleje például bizonyos keretig adómentes.
Hozzászólások (0)