1251 találat a(z) osztalék cimkére
Osztalékfizetés 500 ezer forintos törzstőkével március 15. után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-nk 500 ezer forintos törzstőkével működik, és a kötelező törzstőke emelése helyett a végelszámolás mellett döntenek a tulajdonosok. A végelszámolást még március 15-e előtt fogjuk elindítani. Kérdésem, hogy 2015-ös évre felvehető-e osztalék akkor is, ha a beszámoló elkészítése és az osztalékfizetés csak március 15-e után történne meg? Van valami határidő, vagy akár májusban is felvehető az 500 ezer forintos tőrzstőkével az osztalék, ha a kft. már végelszámolás alatt áll?
Rehabilitációs és rokkantsági ellátás biztositási jogviszonyt keletkeztet?
Kérdés
Társaságunk tagjai között átforduló (2112-es), még nem felülvizsgált rehabilitációs ellátásban részesülő, valamint már felülvizsgált, rokkantsági ellátásban részesülő személyek vannak, egyikük sem ügyvezető. A társaságban személyesen közreműködnek változó óraszámban, de egyik esetben sem haladják meg a havi (nem heti!) 40 órát. A társaság eredményéből a rájuk jutó osztalékban részesednek. Kérem erősitsék meg, hogy sem a rehabilitációs, sem a rokkantsági ellátás nem keletkeztet biztositotti jogviszonyt, ezért – eltérő megállapodás, illetve munka-vagy megbizási szerződés hiányában – társas vállalkozóvá válnának, az arra vonatkozó járulékfizetési kötelezettséggel. Amennyiben fenti állitás igaz, erősitsék meg, hogy helyesen járunk el, amikor velük megbízási szerződést kötünk, konkrét havi óraszámra, s a dijat a garantált órabér alapján állapitjuk meg, velük egyetértve, felsőfokú végzettséget igénylő tevékenységükre. Kérem erősitsék meg, hogy az igy kifizetett személyes közreműködési dij/megbizási dij nincs összefüggésben az osztalékkal. (Azaz a megállapitott óradíjnak a kiszámlázotthoz nincs köze.)
Osztalék terhére megkaphatja-e a tulajdonos lánya a céges ingatlant?
Cikk
Osztalékfizetés terhére értékesítheti-e a tulajdonos a társaság ingatlanát? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Jóváhagyott osztalék könyvelésének időpontja az anyavállalatnál
Kérdés
A leányvállalatnak egy tulajdonosa van, az anyavállalat. A leányvállalat osztalékot írt elő a 2014. évi eredménye terhére, amit a beszámolójába beállított, és a könyvelésében 2014. évben előírt. Az osztalék jóváhagyása akkor történt, amikor az anyavállalatnál a mérlegkészítés időpontján túl voltak, és a beszámolót is elfogadták már. Így az anyavállalat 2014. évi beszámolójába és a 2014. évi könyvelésébe sem tudta szerepeltetni ezt az osztalékot. A kérdésem az, hogy az anyavállalatnál mikor kell a pénzügyi műveletek bevételébe ezt az osztalékot könyvelni ebben az esetben? Kérem, hogy szíveskedjenek jogszabályi háttérrel, vagy esetleg minisztériumi állásfoglalással alátámasztani a válaszukat. Segítségüket előre is nagyon köszönöm. Perselyné Lóczki Márta Flávy Kft
Egészségbiztosítási járulékra nyilatkozat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nek 2 belföldi magánszemély a tulajdonosa, akik közül az egyik 4 órás munkaviszonyban is közreműködik a cégben, de emellett egy másik kft.-ben is foglalkoztatva van. 2016 február végén a 2015. évi eredményből osztalék kifizetésre kerülne sor a részükre. Kérdéseink ezzel kapcsolatban: az osztalékból 15 százalék szja-t és 14 százalék ehót kell levonni, ez utóbbi esetében 450 000 forint felső határig kell történnie a levonásnak? 1. A 2 magánszemély nyilatkozhat-e arról 2016. 02. végén, hogy a munkaviszonyból származó jövedelmeikből várhatóan év végéig levonásra kerülő 4 százalék természetbeni és 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulék várhatóan milyen összegű lesz (például éves szinten 300 000 forint), és így most az osztalék kifizetésnél csak a különbözetet (150 000 forint) kell 14 százalék eho címen levonni? 2. Ehhez elég csak a magánszemélyek írásos nyilatkozata vagy kell írásos nyilatkozat a munkáltatójuktól is az éves várható levonásról ? 3. Az osztalék kifizetés után az szja és eho levonáson kívül van-e még valamilyen fizetési kötelezettség? Válaszukat előre is köszönöm.
Céges ingatlan értékesítése osztalékfizetés terhére
Kérdés
Tisztelt Cím! Bt. kültagja (50 százalékban tulajdonos) értékesítené lányának a bt. egyik ingatlanát 2016-ban. Az értékesítés történhet 2015-ös osztalékfizetés terhére, amit 2016-ban fizetnénk ki? Vagy a két tranzakció csak egymástól elkülönülten bonyolítható le? Milyen terhei vannak a cégnek a tranzakcióval kapcsolatban? Kontírozással le tudnák nekünk vezetni ezt a gazdasági eseményt? Köszönettel: Hné
Tőkeemelés eredménytartalékból
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem a segítségét! Adott egy kft., amely 2015. december 31-éig evaalany volt, 2016. január 1-je óta taoalany. Van neki eredménytartaléka az evás időszakból, tavaly úgy gondoltam, hogy így egyszerűbb lesz tőkét emelni, mint felvenni osztalékként, majd újra visszatenni. Ezt egy APEH tájékoztatóra alapoztam: [PM Jövedelemadók főosztálya 10190/2009. – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 2279164577/2009.] Ebben a következő mondat szerepel: „Az evaalanyiság időszaka alatt megszerzett vagyont ugyanis – miután az evaalany összes bevétele után fizeti a 25 százalékos evát – a törvény adózott vagyonnak tekinti, így annak terhére a tagi jogviszonyra tekintettel juttatott összeget (osztalékot, vállalkozásból kivont vagyont) a tag jövedelmének meghatározásakor nem kell figyelembe venni.” Mindebből én arra következtettem, hogy az eva alatt felhalmozott eredménytartalékot adózott jövedelemnek kell tekinteni, amennyiben tehát tőkeemelésre fordítja, amiatt a későbbiekben sem keletkezik adófizetési kötelezettségé. Ezzel szemben egy mai előadáson azt hallottam, hogy a fenti állítás az osztalékra igaz (tehát ha később kívánjuk az eredménytartalék felhasználásával az eva alatt képződött osztalékot kivenni, nem kell adót fizetni), de egy esetleges végelszámoláskor meg kell fizetni az evás eredménytartalékból emelt tőke miatt az adót. Hol értelmeztem rosszul az általam olvasottakat? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Megszavazott osztalék eredménytartalékba
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2013-2014. évi megszavazott osztalékot a cég gazdasági helyzetére tekintettel nem kívánja kifizetni a tulajdonosoknak. Kérdésem, hogyan lehet visszahelyezni az eredménytartalékba? Könyvelése közvetlen T47-K41. Válaszát köszönöm szépen! Anikó
Osztalék jóváhagyása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. 02. 15-én elfogadásra kerülő éves beszámoló jóváhagyásakor a tagok osztalékfizetésről is döntenek. A kérdésem az, hogy a jóváhagyott beszámolóban elfogadott osztalékot a 2015. évre, a régi szabályoknak megfelelően, vagy a 2016. évre, az eredménytartalék terhére kell majd a könyvelésben szerepeltetni? Köszönettel.
Osztalék 2016 – elhatárolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. évtől az osztalékfizetéssel kapcsolatos módosítások miatt osztalékot elszámolni a döntés évében lehet ( 2017.). Tehát nem értelmezhető az előző évre (2016) történő kötelezettségként/követelésként történő felvétel. Kérdésem: értelmezhető-e a 2016. évre esetlegesen megállapított osztalék (fizetendő osztalék/kapott osztalék) passzív/aktív időbeli elhatárolása (2016. évi könyvelés keretében)? Köszönöm válaszát!
Katás bt.: csak így lehet kifizetni a kültagot részesedése arányában
Cikk
A bt. beltagja katás, a kültag nem végez tevékenységet. A részesedés arányában hogyan, és milyen jogcímen kell kifizetni a kültagot az éves bevétel után? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.
Evából kilépő kapott osztaléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott "A" Kft., amely jelenleg még evaalany, január 1-jétől átjelentkezik a tao alá. Ugyanez a kft. még idén részesedést szerez egy másik társaságban (B Kft.-ben), ahonnan várhatóan jövőre, a 2015. évi eredmény után osztalékot fog kapni. Két kérdésem van: 1. Ha jól tudom, a részesedés megszerzésével is megszűnne/megszűnik az evaalanyiság. Ez esetben is december 31-ével szűnik meg, vagy azzal a nappal, amikor megvásárolja az üzletrészt? 2. A 2016-ban kapott osztalék kihat-e még valamilyen módon a fizetendő evára, lévén, azt a 2015. évi eredmény után kapja? Véleményem szerint, ha B Kft. még azelőtt dönt az osztalékról, hogy A Kft. elkészítené a mérlegét, akkor vissza kell tenni 2015-re. Ha B Kft. akkor dönt az osztalékról, amikor A már lezárta a beszámolóját, akkor a kapott osztalék már 2016. évi bevétel lesz. Erősítse meg kérem a fentieket, illetve, ha van még észrevétele, szívesen veszem a hasznos tanácsot! Köszönettel: Vágner Emília
Ők profitálnak az szja-kulcs csökkentéséből
Cikk
Az évközi adóváltozások alapján már tudható, hogy 2016. évben a személyi jövedelemadó (szja) kulcsa 16 százalékról 15 százalékra csökken. Az RSM-nél kiszámolták, hogy különböző gyerekszám mellett hogyan hat ez a nettó keresetekre az egyes jövedelemkategóriákban.
Osztalék
Kérdés
2014. 12. 31-én egy kft. mérlegszerinti eredménye 12 millió forint. A társaság úgy dönt, hogy 6 millió forintot osztalékként kivesz. Ennek semmi akadálya. Kérdésem: hogyan kontírozom a jóváhagyott osztalékot 2014. 12. 31-én?
Katás bt.-ből felvett "osztalék"
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném szakértői véleményét kérni: Adott egy bt. (kültaggal, beltaggal). A cég alapításakor 50-50 %-os arányban tették be az induló tőkét, és az osztalék felvétele is ebben az arányban történt. A bt. a kata adózást választotta idéntől; a beltagnak van más cégnél heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az alábbi kérdések merültek fel: – A beltag után megfizetik a 25 ezer forintos katát, de a kültag után is meg kell-e (a kültag nem dolgozik a cégben, csak a normál felállás szerint osztalékra lenne jogosult)? – Mivel a kata alatt a cég nem tartozik a számviteli törvény hatálya alá, beszélhetünk-e egyáltalán osztalékról? – Milyen jövedelemre számíthat a kültag? – Ha nem dolgozik, és nincs fizetve rá a 25 ezer forintos kata, akkor hiába rendelkezik a társasági szerződés arról, hogy a betett tőkéje arányában osztalékra jogosult, nem kaphat semmit? – Ellenben kaphat csak a beltag jövedelmet? – Lehet minden jövedelem csak a beltagé úgy, hogy a kültag nem kap semmit? –Vagy a társasági szerződés szerint felezni kell a cég "nyereségét", és a kültagra eső részt a 30 százalékos osztalékadóval kell felvennie, ha nem fizette meg a cég a kültag után is a 25 ezer forintos katát havonta? Valahogy, mintha egymásnak ellentmondó információkkal kellene ezügyben dolgoznunk. Köszönettel várom szakértői véleményét ennek az ügynek a tisztánlátásához!