1281 találat a(z) osztalék cimkére
Beszámoló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2015. év végi beszámoló adatait szeretném a 2017-es beszámoló nyitó adatai közé felvinni. Az átsorolás lesz a kérdésem. Jól gondolom, hogy a 2015-ös mérlegben kimutatott rendkívüli bevételt és ráfordítást az egyéb bevétel és ráfordítás/eredménykimutatás soron kell kimutatni? Ha 2015-ben az adózott eredmény tegyük fel 1000 eFt volt, a mérleg szerinti eredmény viszont nulla (mert jóváhagyták osztalékként), akkor a 2016-os beszámoló előző évi sorában hogyan kell ezt szerepeltetni? Ráadásul a 2015-ben jóváhagyott osztalék nagy része kifizetésre is került 2015-ben, csak kis része maradt fenn a 2016. év eleji kifizetésre. Nem tudom, ez befolyásolja-e az átsorolást. Köszönettel várom válaszukat.
Osztalék kivaalapnál és társaságiadó-alapnál
Cikk
A cikk két témát érint: az osztalék figyelembe vételét kivaalanyoknál és kiváról a társasági adó alá visszatérőknél, illetve a magánszemély tag osztalékjövedelme utáni adókötelezettséget, kitérve a 2017-től bekövetkező változásra.
Osztalékfizetés zártkörűen működő részvénytársaság esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy zrt. tulajdonosa vehet-e fel osztalékelőleget, illetve, ha jóváhagyott osztalékot fizet ki a társaság a magánszemély tulajdonosnak, azt a 08-as nyomtatványon hogyan kell bevallani? Azért kérdezem, mert a NAV a 1608-as bevallást hibásnak minősítette, és azt írta, hogy a zrt.-hez tartozó GFO kóddal rendelkező vállalkozásnál nem szerepeltethetek adatot az osztaléksoron. Válaszát előre is megköszönve kívánok önnek jó egészséget!
Eho megfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Osztalék utáni eho megfizetésével kapcsolatban szeretném szíves segítségét kérni. Az osztalék utáni ehot a részjegy-tulajdonostól levonjuk és a NAV részére megfizetjük. Van olyan részjegy-tulajdonosunk, aki alkalmazottunk is. Neki pl. az egészségbiztosítási járulék éves összege nem éri el a 450 000 Ft-ot, így levonjuk az osztalékból az ehot (nyilatkozat alapján). Az 1998. LXVI. törvény 3. § 3. pontja értelmében az eho összegének és az egészségbiztosítási járulék összegének van felső határa (450 000 Ft). A konkrét kérdésem a következő: Ha a munkavállaló egészségbiztosítási járuléka pl. 445 000 Ft, és az eho összege 50 000 Ft, akkor az eho teljes összegét levonom. 53-as adóbevallásban a felső határ feletti rész visszajár (495 000 Ft-450 000 Ft, azaz 45 000 Ft)? Vagy munkaviszonyból kell elérnie a 450 000 Ft-ot, és ha munkaviszonyból eléri, akkor nincs ehofizetési kötelezettség osztalék esetén? Köszönettel várom válaszát. Üdvözlettel.
Bt. 2017.01.01-től katás, eredménytartaléka 11 millió
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bt. 2017.01.01-től a kata alá szeretne bejelentkezni. Kérésem, hogy ki kell-e osztalékként fizetni az eredménytartalékban lévő 11 milliót és a 2016 évi 2 millió eredményt? Ha igen, akkor hogyan fog 2017-ben adózni az osztalék, amit a taggyűlés 2016-ra jóváhagyott? A beltag fog a kata alá bejelentkezni. Hogyan kell 2016. évi zárást elkészíteni? Hogyan kell kontírozni a záró tételeket? Sajnos ebben még kezdő vagyok. Segítségüket előre is köszönöm.
Osztalékfizetés: jövőre még nehézkesebb lesz
Cikk
Az osztalékfizetésre vonatkozó korlátok és nehézségek már eddig is számos bosszúságra adtak alapot. Körülményes az osztalékok kezelése a vállalatfelvásárlások során, a vevőnek és az eladónak speciális technikákat kell kidolgozniuk az osztalékok egymás közötti megosztására – hívja fel a figyelmet a Jalsovszky Ügyvédi Iroda.
Eváról katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy evás bt., mely jelenleg kettős könyvvitelt vezet. A 2017-es adóévtől szeretne katába átlépni. A tavalyi évben keletkező nyereség nem lett osztalékként könyvelve, mert egy tervezett beruházás miatt az ügyvezető a cégben kívánta hagyni a pénzét. Az lenne a kérdésem, hogy most kiveheti-e osztalékként az eredménytartalékban lévő összeget, hiszem evában már leadózta? Az idei éves eredményét szintén kiveheti 2016-ban? Akkor jól gondoljuk, hogy neki nem lehet eredménytartaléka, és áttéréskor nincs osztalékot kiváltó adója? Köszönöm: JT
Gyed, gyes mellett egyéni vállalkozó tb-je
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha a kismama a főállásából ment el szülni, és most a gyed alatt (9 hónapos a baba) szeretne vállalkozni (a babaruhákkal kereskedik a neten), akkor neki kell fizetni járulékokat maga után? Vagy csak akkor, ha vállalkozói kivétként veszi ki a nyereségét? Ha vállalkozói osztalékkal adózik, akkor nem kell? Ugyanez lenne a kérdésem "gyeses" variációra is.... Köszönöm.
Evás bt.-ből osztalékkivétel bevallása
Kérdés
Osztalékkifizetés történt az evás bt.-ből. Kell-e az szja-bevallásban bevallani (nem történt szja-levonás)?
Kisvállalkozások: beruházni vagy inkább tartalékot képezni?
Cikk
Januártól változnak a kisvállalkozói kedvezményekre vonatkozó adószabályok. Érdemes megfontolni, hogy még az idén vagy már csak jövőre ruháznak be a vállalkozások.
Osztalékadót kiváltó adó-, eredménytartalék-megszűnés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2016. évi beszámoló alapján a bt.-nek eredménytartalékban még taós időszakból 8 millió forintja van. A 2016. évi vesztesége (evás) -1000 eFt. Az eszközök nettó értéke 1000 eFt, mennyi osztalékadót kiváltó adót fizet? 2017.01.01-től áttér katára, ahol bevételi nyilvántartást vezet. A bt. jövője bizonytalan. Amennyiben végelszámolással szeretnének megszűnni 2017. év végén, akkor megszűnik a kata adóalanyiság, és a társasági adó alá kerül ismét "V. A" alatt jelzéssel. Mi történik az eredménytartalékkal? "Cipelik tovább"? Úgy gondolom, nem, hiszen az már leadózott vagyon. Vagy ismét meg kell fizetni a 15 százalékos szja-t és 14 százalékos ehót, ha osztalékként kiveszik az eredménytartalékot? Nyitómérlegben mit kell szerepeltetni az eredménytartalékban? Másik kérdésünk, hogy szükséges-e könyvvizsgálat a nyitáshoz? Ennek van határideje? Segítő válaszát köszönjük.
2017-től milyen szabályok vonatkoznak a II. fokú rokkantra?
Kérdés
Dolgozhat-e/vállalkozhat-e a másodfokú, véglegesen 100 százalékos rokkantnak nyilvánított, rokkantsági ellátásban részesülő személy? Van-e valamilyen (kereseti, jövedelem) korlátozás e tekintben? Beszámít-e a kereseti/jövedelemi korlátba az osztalékként vagy a katás jogviszonyban szerzett jövedelem? Kérem, hogy a válaszadásra kijelölt/felkért szakértő a válaszát/álláspontját támassza alá a hatályos jogszabályok idevágó részének jelzésével, leírásával is.
Ajándékba kapott üzletrész értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspár 50-50%-ban tulajdonosai a kft.-nek. A cég saját tőkéje 20 millió, a jóváhagyott osztalék 4 millió, a tagi kölcsön 2 millió forint. Az osztalék és a tagi kölcsön is 50-50%-os a felek közt. Az apa betegsége miatt gondolniuk kell a cég további sorsára. Egy gyermekük van, aki az egyik örökös, a másik örökös a házastárs, aki egyben a cég másik tagja. 1. megoldás Az apa az üzletrészét 50-50%-ban elajándékozza a gyermekének és a házastársának. Az szja-törvény 67. § (9) bekezdés ak) 2. pontja értelmében az ajándékozási szerződés napjára meg kell határozni az üzletrész szokásos piaci értékét . A szokásos piaci érték az ajándékozott üzletrészre jutó saját tőke, növelve a jóváhagyott osztalékrésszel? Vagy még a tagi kölcsön rá eső részével is kell növelni az értéket? Az ajándékozási szerződésben elég az üzletrész névértéke, és az szja-törvény alapján elégséges igazolás a szokásos piaci értékre vonatkozóan a szerződés napjára taggyűlés által jóváhagyott mérleg? Kérdésem még, hogy ha kiveszik a jóváhagyott osztalékot és a tagi kölcsönt, amit az üzletrésszel ajándékba kaptak, akkor a magánszemélyek hogyan adóznak? 2. megoldás Ha megvárják az öröklés útját, akkor mi lesz a szokásos piaci érték, kiemelve kérdezem a jóváhagyott osztalék és a tagi kölcsön sorsát? Ha a megörökölt jóváhagyott osztalékot, tagi kölcsönt kiveszik, akkor hogyan adóznak? Várom – ha lehet, jogszabályi hivatkozással – szíves válaszukat. Üdvözlettel:Kisfaludyné
Osztalék fizetése külföldi magánszemélynek
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésünk, hogy amennyiben egy magyar társaság osztalékot szeretne fizetni magánszemély tulajdonosának, aki izraeli állampolgár, és nem rendelkezik illetőségigazolással, mi a teendője a társaságnak. Kell-e levonást eszközölni (szja, eho) a fizetendő osztalékból. Milyen dokumentumok szükségesek az ügylet körültekintő kezeléséhez. Mi van abban az esetben, ha az osztalék kifizetéséig megszerzi az illetőségigazolást és azt átadja a társaságnak? Köszönöm a választ!
Bt. áttérése katára
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állást foglalni. Egy bt. 2017.01.01-től kata hatálya alá tér át. Kérdésünk, hogy az osztalék utáni adót kiváltó adómegállapítás után keletkezett adóalap 2017-ben 15 százalék-e, valamint terheli-e ehofizetési kötelezettség? A december 31-én fennáló záró pénzeszközállományával katára áttéréskor mi a teendő? 2,5 millió forint van benne, és osztalékjóváhagyásra nem kerül sor. Tisztelettel: T.Mária