555 találat a(z) munkaidőkeret cimkére

Amit a munkaidőkeretről és az elszámolási időszakról tudni kell Cikk

Mit jelent az elszámolási időszak, és mit a munkaidőkeret? Az utóbbi alkalmazása esetén hogyan kell elszámolni a túlórát? Példákkal segítjük a munkajogi fogalmak megértését.

Műszakpótlék Kérdés

Egy trafik két alkalmazottat foglalkoztat munkaidőkeretben. A napi munkaidőbeosztás a következőképpen alakul: reggel 5 órától délelőtt 11-ig az egyik dolgozó, 11 órától 19 óráig a másik dolgozó. A beosztásuk hetente változik. Kérdésem: kell-e reggel 5 órától 6 óráig, illetve 18 órától 19 óráig terjedő időszakra műszakpótlékot fizetni, illetve milyen mértékű pótlékot kell fizetni a dolgozóknak az ilyen jellegű beosztás után?

Turisztikai idénymunka Kérdés

Ügyfelem szállodát üzemeltet. Turisztikai idénymunkában foglalkoztat pincért. Határozott idejű munkaszerződést kötöttek 100 napra. A pincér munkaidőkeretben dolgozik, az első heti jelenléti ív szerint minden másnap jutott rá munkanap. Kérdésem a bevallással kapcsolatos: az alkalmi munka bevallásához hasonlóan naponta jelentem be, vagy itt elégséges a határozott idejű munkaszerződésnek megfelelő időtartamot egy lépésben bejelenteni egy bevallásban? Köszönöm, ha válaszolnak, CSK

Szigorú szabályok: így lehet fiatal munkavállalókat dolgoztatni Cikk

A nyári szünidő beköszöntével aktuális kérdés a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó szabályozás. A tizennyolcadik életévüket be nem töltött dolgozók kiemelt munkajogi védelemben részesülnek, a munkáltatóknak az általánosnál szigorúbb szabályokat kell betartaniuk a foglalkoztatásuk során az életkorukra, fejlettségi szintjükre tekintettel (munkaidő, pihenőidő, szabadság, munkavédelmi szabályok).

Munkaidőkeret fuvarozók Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk heti rendszerességgel előforduló külföldi útjaihoz több sofőrt alkalmaz, akik felváltva járnak ki. Mindegyikük négyhavi munkaidőkeretben, napi 8 óra munkaidő alapul vételével dolgozik. Minthogy azonban egyrészt nem mindenki megy minden héten, másrészt, ha megy is, csak összesen mintegy másfél napot dolgozik (ennyi idő alatt dolgozik le 31-35 órát, amiből azonban, mivel felváltva történik a vezetés is, a fele készenléti idő, s alvással telik), a többi munkanapon szabadnapja van. Rendkívüli munkavégzésnek számít-e az éjszakai vezetés, illetve az esetlegesen hétvégére eső út? Jelenleg az egymással felváltva történő bevetések miatt havi szinten csak mintegy 70-120 órát dolgoznak összesen.

Elszámolási időszak Kérdés

Tisztelt Cím! Egy ügyfelünk elszámolási időszakot szeretne a munkaügyi nyilvántartásába bevezetni. Mennyi a leghosszabb időszak, amit a dolgozónál alkalmazni lehet, ha egy műszakban, illetve, ha több műszakban dolgozik? Ha az időszak lejár, mit kell vizsgálni? A munkaidőkerethez képest milyen eltérések vannak, mire kell ebben az esetben figyelni? Hogyan működik ennek a gyakorlati alkalmazása? Köszönettel

Munkaidőkeret alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Utazási iroda munkavállalói, idegenvezetők, buszvezetők munkaszerződése a munkaidő előírásánál egyenlőtlen munkaidőt tartalmaz. Az Mt. 97. par. (4) bekezdése szerint ennek feltétele a munkaidőkeret alkalmazása. 93. par. (4) bekezdés szerint elég a munkaidőkeret kezdő és befejező időpontját a munkáltatónál helyben szokásos módon közzétenni. Ez nálunk a kifüggesztés. Ez akkor azt jelenti, hogy a munkaszerződésben az „egyenlőtlen munkaidő” feltüntetése elégséges, és nem kell tartalmazza a munkaidőkeret alkalmazására való utalást, mivel a munkavállalók tájékoztatása a kifüggesztéssel megvalósul? Elégséges csak annyit írni, hogy például kéthavi időkeret alkalmazása történik, és nem kell kéthavonta ezt a hónapok feltüntetésével, például jan.- febr., márc.-ápr. stb. cserélgetni? A hónapokban eltérő a munkanapok és munkaórák száma, például május-júniusban ledolgozandó órák száma 328 óra, július-augusztusban pedig 344 óra . A munkaidőkeretben foglalkoztatottak ledolgozandó órái is ehhez igazodnak, vagy a havi 160 óra (kéthavi 320 óra) átlagot kell figyelembe venni? Viszont ebben az esetben azoknak a munkavállalóknak, akik nem ilyen beosztásban dolgoznak, a fix bérükért több munkaórát kell ledolgozniuk. Kérem a segítségét ennek a tisztázásában. Üdvözlettel: Pállné Éva

Itt a válasz, milyen pótlékok járnak munkaidőkeretben dolgozóknak Cikk

A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? – kérdezte egyik olvasónk. Másik olvasónk pedig arra volt kíváncsi, hogy abban az esetben, ha valaki folyamatos munkarendben dolgozik (kórház), vasárnapra és ünnepnapra jár-e valamilyen pótlék, illetve hány szabadnap jár helyette? A kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Adózóna! A munkaidőkeretben dolgozó, folyamatosan nyitva tartó büfé alkalmazottjának kell-e műszakpótlékot számfejteni a hétvégi és az éjszakai munkára? Tisztelettel: Éva

Tanfolyam hétvégén Kérdés

Kollégánk a cég érdekében - de nem kötelezésre – beiratkozott egy tanfolyamra, melynek órái esetenként szombatra és vasárnapra esnek (ugyanazon hétvégén). Kérdésem: az oktatás munkaidőnek számít-e, ha igen, beoszthatom-e a kollégát rendes (esetleg rendkívüli) munkaidőben szombaton és vasárnap is munkavégzésre? Társaságunk társadalmi közszükségletet kielégítő tevékenységet végez, havi munkakeretet alkalmaz, kollégánk pedig könyveléssel foglalkozik.

Munkavégzés fizetett ünnepnapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. ABC-t üzemeltet, a hét minden napján nyitva vannak. Az alkalmazottak 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak. Eddig csak a tagok dolgoztak ünnepnapon. Most az egyik alkalmazott jelezte, hogy szívesen dolgozna húsvétv asárnap. Lehetséges ez? Köszönettel: Fidler Gáborné

Bérpótlék Kérdés

"Egy cukrászda dolgozói a tevékenység sajátosságára tekintettel a hónap minden napján dolgozhatnak. Munkaidejük 2 havi munkaidőkeretben van meghatározva és jövedelmüket órabérben kapják. A munkaidő beosztása során figyelnek arra, hogy minden dolgozó annyi napot dolgozzon, ahány munkanap van az adott hónapban. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e, ha egy 20 munkanapos és 1 fizetett ünnepes hónapban minden dolgozó bére azonos. Az egyezőség oka, hogy mindenki 20 munkanapot dolgozott. Aki dolgozott a fizetett ünnepen az kapott 100 %-os túlóra pótlékot, valamint egy pihenő napot a ledolgozott fizetett ünnepnap helyett. Aki nem dolgozott a fizetett ünnepen, annak számfejtve lett 20 munkanap és a fizetett ünnep. Helyesen számfejtek-e, vagy a fizetett ünnepen dolgozónak jár még 8 órára jutó jövedelem? Ha igen milyen jogcímen?" A fenti kérdéseket már április 04-én feltettük, de a két legutolsó, és számunkra legfontosabb kérdésre választ nem kaptunk. A fizetett ünnepnap helyett kapott pihenőnapra kell-e jövedelmet kapnia, és ha igen, milyen jogcímen? Válaszukat sürgősen várjuk.

Munkaidőkeretben dolgozó órabéres dolgozók munkabére Kérdés

Egy cukrászda dolgozói a tevékenység sajátosságára tekintettel a hónap minden napján dolgozhatnak. Munkaidejük kéthavi munkaidőkeretben van meghatározva, és jövedelmüket órabérben kapják. A munkaidő beosztása során figyelnek arra, hogy minden dolgozó annyi napot dolgozzon, ahány munkanap van az adott hónapban. A kérdésem az lenne, hogy helyes-e, ha egy 20 munkanapos és 1 fizetett ünnepes hónapban minden dolgozó bére azonos? Az egyezőség oka, hogy mindenki 20 munkanapot dolgozott. Aki dolgozott a fizetett ünnepen, az kapott 100 százalékos túlórapótlékot, valamint egy pihenő napot a ledolgozott fizetett ünnepnap helyett. Aki nem dolgozott a fizetett ünnepen, annak számfejtve lett 20 munkanap és a fizetett ünnep. Helyesen számfejtek-e, vagy a fizetett ünnepen dolgozónak jár még 8 órára jutó jövedelem? Ha igen, milyen jogcímen?

Fizetett ünnepen történő munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy május 1-jén beosztás szerint dolgozhatnak-e azok a munkavállalók, akik munkaidőkeretben dolgoznak, folyamatos, több műszakos munkarendben? Leállás kizárólag technikai okok miatt szokott lenni (gépkarbantartás), de nem közszükségletet látnak el. Ebben az esetben is tekinthető megszakítás nélkülinek a munkarend? Válaszát előre is köszönöm!

A munkaidőkeret óraszámánál rövidebb idejű munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy le lehet-e vonni a dolgozó béréből, ha kevesebbet dolgozott a munkaidőkeret óraszámánál? Ha igen, akkor ez automatikus, mint a keretet meghaladó túlóra kifizetése, vagy ezt a munkaszerződésben rögzíteni kell? Segítségét előre is köszönöm. Nyers Péterné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többoldalú követelés/kötelezettség beszámítás

Pölöskei Pálné

adószakértő

Websopos értékesítés harmadik országba

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink