542 találat a(z) munkaidőkeret cimkére
Fizetett ünnepen történő munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy május 1-jén beosztás szerint dolgozhatnak-e azok a munkavállalók, akik munkaidőkeretben dolgoznak, folyamatos, több műszakos munkarendben? Leállás kizárólag technikai okok miatt szokott lenni (gépkarbantartás), de nem közszükségletet látnak el. Ebben az esetben is tekinthető megszakítás nélkülinek a munkarend? Válaszát előre is köszönöm!
A munkaidőkeret óraszámánál rövidebb idejű munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy le lehet-e vonni a dolgozó béréből, ha kevesebbet dolgozott a munkaidőkeret óraszámánál? Ha igen, akkor ez automatikus, mint a keretet meghaladó túlóra kifizetése, vagy ezt a munkaszerződésben rögzíteni kell? Segítségét előre is köszönöm. Nyers Péterné
Havi munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha alkalmazottat egyhavi munkaidőkeretben foglalkoztatunk (kereskedelemben dolgozik és vasárnap is nyitva van az üzlet), akkor számára milyen pótlékot kell fizetni, ha vasárnap is dolgozik? Válaszát előre is köszönöm!
Munkarend és elszámolás
Kérdés
Belföldön foglalkoztatott közúti tehergépjármű-vezetők munkaidő-beosztását és elszámolásukat érinti a kérdés. Jelenlegi kötelező munkaidő-beosztásuk 6 nap munkavégzés, melyet 2 nap pihenő követ. Munkavégzési kötelezettségük rendszeresen változik az adott hónapon belül: a munkavégzés 6 órától 18 óráig tart,, a ttermészetben kiadott 2 pihenőnap után 18 órától reggel 6-ig dolgoznak. A 12 órás munkahelyi jelenlét magában foglalja az 1 órás munkaközi szünetet, a rendelkezésre állási időt és a tényleges munkaidőt (a tachográf és menetlevél adatait felhasználva), ami átlagosan 8 óra, de napi mértéke 4 órától 12 óráig terjedhet. Munkaszerződésük szerint egyenlőtlen munkarendben, 3 havi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. – Helyesen alkalmazott-e az egyenlőtlen munkarend megnevezés? – Osztott munkaidőben (minimum 2 órás megszakítás miatt) foglalkoztathatók-e? – Beosztás szerinti vasárnapi munkavégzésük során el kell-e számolni a vasárnapi pótlékot? – Megszakítás nélküli munkaidőnek minősül-e a foglalkoztatásuk? (Munkaszüneti napra történő beoszthatóság, havonta 1 kötelező vasárnapi pihenő biztosítása miatt.) – Vonatkozik-e rájuk a 10.5. § (4) kötelezettség: havonta legalább egy heti pihenőnapot vasárnapra kell beosztani? – Kettő- vagy többműszakos-e a munkarendjük, vagyis az éjszakai (22-06 óra közötti) munkaidőt elég 15 százalékos pótlékkal díjazni, vagy a 30 százalékos pótlékmérték a szabályos? – Jelen esetben hogyan értelmezhető az Mt. 141. § (1), (2) bekezdés szabályozása? – Elgondolásunk szerint alkalmazni szükséges a 105. § (4) szerinti kötelezettséget a havi egy vasárnapi pihenő beosztására. Helyesen gondoljuk? Mi az időtartam helytálló értelmezése? Pl. 0-24 h, vagy más módon? – A heti pihenőidő kiadása esetén a 106. § (3) pontjában meghatározott legalább heti 40 órát kitevő, vagy az átlag heti 48 óra pihenőidő a kötelező? – A 97. § (4) bekezdés szerinti tájékoztatási kötelezettséggel teljesítettnek tekintendő-e az Mt. 46. §-ában foglalt tájékoztatás, vagy egyéb formában is (részletezettebben) pl. hirdetőn (munkaköri csoportonként, vagy névreszólóan) közzétehető-e akár teljes évre?
Szabadság kiadása munkaidő keret esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató 4 havi munkaidőkeretet alkalmaz, a munkavállalók 4 napig 12 órában dolgoznak, utána 2 nap pihenőnap jár. Hó végén leállás van, ezért a ki nem adott pihenőnapokat hó végén összevontan adja ki a munkáltató. Olyan kérdésem lenne, hogy ebben az esetben, amikor valaki a beosztás szerinti munkanapján szabadságra megy, akkor azt 12 órával vagy csak 8 órával kell figyelembe venni? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaidő-nyilvántartás vezetése
Kérdés
Havi munkaidőkeret esetén (tehát nem mindig napi 8 óra és nem mindig ugyanabban az időben) a munkaidő-nyilvántartást hogyan kell vezetni, ami alapján történik a bérszámfejtés?
Munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátóipari egység havi díjas konyhai kisegítő alkalmazottja az alábbi munkarendben dolgozik: havi munkaidőkeret, napi 6 óra alapulvételével. Heti két pihenőnapja: vasárnap és hétfő. November hónapra a vasárnap és hétfői pihenőnapjai miatt ezen ledolgozandó munkaóráinak száma 126 óra. Ez eltér az éves munkaidő-naptárban közölt 120 órától, ami szombat vasárnapi pihenőnapokkal számol. Tekinthetjük-e úgy, hogy ez az adott dolgozó személyes munkaidőkerete (ami egyébként néhány hónapban viszont kevesebb, mint a munkaidőnaptár szerinti), és nem számfejtünk 6 óra túlórát? Természetesen azon hónapokban is a teljes havi díját kapja, mikor kevesebb a kerete óraszáma, mint az országos munkaidőnaptárban szereplő óraszám.
Munkaidő-pihenőidő: teljes bizonytalanság a cégeknél
Cikk
Jelentős a bizonytalanság a hazai vállalkozások körében, hogy megfelelően alkalmazzák-e a folyamatosan változó Munka Törvénykönyvében meghatározott munkaidőre vonatkozó szabályokat. Ezt felismerve döntött úgy a BDO Magyarország, hogy külön e területre fókuszálva megrendezi Magyarország első Munkaügyi Expo rendezvényét.
Foglalkoztatás - ügyvezető és tulajdonos
Kérdés
Tisztelt Szakértő!Üzlet nyitvatartási idejével kapcsolatosan kérdezném.A cég tulajdonosa, és egyben ügyvezetője, aki munkaviszonyban van foglalkoztatva,milyen munkaidőben (munkaidőkeretben) dolgozhat az üzletben?
Apák pótszabadsága 2013-ban
Cikk
Napi 12 órás munkarend esetén hogyan kell kiadni gyermek születése esetén az apának az 5 nap pótszabadságot? Olvasói kérdésre, az Adózóna munkajogásza, dr. Hajdú-Dudás Mária válaszol.
Heti max munkaidő
Kérdés
Mi munkaidőkeretbe dolgozunk egyenlőtlen munkaidő-beosztásba egy olyan kérdésem lenne, hogy dolgoztathatunk e pár dolgozónkkal hétfőtől-péntekig 11 órát, szombaton meg 7 órát két hétig, egy munkavállalónak meg hétfőtől péntekig 12 órát szombaton meg 7 órát. Szombattól következő hét hétfőig meg lenne a 40 óra egybefüggő pihenőidő és a munkaidőkeret átlagába megvalósulna a 48 óra munkaidő és a 48 pihenőidő, mivel 4 havi munkaidőkeretbe dolgozunk, így a túlórákat 50% túlórapótlékkal fejtjük le. A kérdésem az, hogy 60 óra felett lehet e egy héten dolgoztatni?A fent említett példáknál ugyanis a munkavállalóink 62 órát és 69 órát dolgoznának. Előre is köszönöm a válaszukat!
Munkaidőkeret és ebédidő: mit mond a törvény?
Cikk
Hogyan kell számolni a munkaidőkeretet és kell-e nyilvántartást vezetni az ebédidőről, pihenőidőről? Olvasói kérdésekre az Adózóna munkajogásza, dr. Dudás Mária válaszol.
Munkaidőkeret
Kérdés
Van egy cég, ahol a dolgozók minden nap 4 órát dolgoznak, de változó a munkavégzés kezdő és befejező időpontja. Van aki egy héten keresztül egyformán dolgozik, és a következő héten változik a munka függvényében (pl.: 8-12-ig, következő héten pedig 12-16-ig). Ebben az esetben kell munkaidőkeretet alkalmaznom?
Munkaidőkeret és albérleti hozzájárulás: feltételek és lehetőségek
Cikk
Az új Munka törvénykönyve alapján melyik munkarendben lehet a munkavállalót a munkaidőkeret terhére úgy dolgoztatni, hogy az pótlék nélküli munkavégzés legyen? Milyen közterhek mellett fizethet a munkaadó albérleti hozzájárulást munkavállalójának? Olvasóink kérdéseire az Adózóna szakértői válaszolnak.
Pihenőnap, pihenőidő
Kérdés
Építőipari cégnél, a munka sürgős befejezése miatt a hónap minden szombatján 8 óra rendkívüli munkavégzés van elrendelve, Munkaidőkeret nincs (még) . Hogyan kell meghatározni a pihenőidőt, pihenőnapot?