2740 találat a(z) koronavírus cimkére
Csok veszélyhelyzetben Cikk
Írásunkban a 144/2020. kormányrendeletnek az új lakások építéséhez és vásárlásához adott támogatásokat [családi otthonteremtési kedvezmény (csok)] érintő rendelkezéseit mutatjuk be.
Csökkentett munkaidőre járó bértámogatás, többszöri munkaidő-csökkentés Kérdés
Tisztelt szakértő! Egy fogorvosi tevékenységet végző kft.-nél március 15-én a munkavállalók munkaidejét 1 órára csökkentették. Május 1-jétől a napi munkaidejüket 2 órára módosították. Van-e akadálya annak hogy a csökkentett munkaidőre járó bértámogatást igénybe vegyék? Válaszát előre is köszönöm!
Járulékkedvezmény felmondási bér és végkielégítés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátás ágazatban működő cég március és április hónapban érvényesítette a 47/2020. kormányrendelet 4. § alapján a munkáltatói és munkavállalói járulékkedvezményeket. Kérdésem: munkáltató döntés alapján május hónapban a munkavállalók egy részének felmondanak. A munkáltatói felmondás esetén a munkavállalónak járó felmondási bér és végkielégítés kifizetése után is mentesül a munkáltató a közterhek [4. § (1) a)], illetve a munkavállalók a járulékfizetési kötelezettség [4. § (1) b)] megfizetése alól? Válaszát köszönöm.
Covid: katás mentesülés – 30% alatti bevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben katás vállalkozó nem mentesített tevékenységei (üzleti tanácsadás) mellett minimális, például 5-10% (50-100 ezer forint) bevételt szerzett 2020. február hónapban mentesített tevékenységből (konferenciaszervezés), akkor jogosult a katakedvezményre? Érvényes-e a 30% arány, 6 hónap ebben az esetben? A NAV automatikusan jóváírta, a bt. felvett teáor kódjai alapján. Ha valaki nem jogosult, akkor azt külön kell jelezni a NAV felé?
Társas vállalkozó járulékai Kérdés
Egy betéti társaság beltagja eddig egy cégben napi 8 órában dolgozott.(teljesen független a két cég). Most a válságra való tekintettel a munkahelyén módosították a munkaidejét napi 4 órára. A betéti társaságban akkor most meg kell fizetni a különbözetre a járulékokat? Igényelhetnek a részére bértámogatást a munkahelyén? Egy kft. ügyvezetője a feladatait alkalmazottként látja el (munkaszerződéssel) napi 8 órában. Jól értelmezzük, hogy az ő esetében csökkenthető a munkaideje 4 órára és igényelhető a bértámogatás részére? Ebben az esetben nem kell megfizetni a nyolcórás járulékokat? Előre is köszönöm.
Koronavírus – bértámogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató megigényelte a bértámogatást, mert most a dolgozót csak heti 10 órában foglalkoztatja. Ezt be kell jelenteni a T1041 nyomtatványon, illetve módosítani kell a munkaszerződést – de gondolom, csak akkor, ha a kormányhivatal ezt a támogatást megítélte, vagy akkor is, ha még nem született döntés? Köszönöm a segítséget.
Társas vállalkozó bejelentési kötelezettsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa a veszélyhelyzet előtt napi nyolc órás munkaviszonnyal rendelkezett, így a kft.-ben nem volt járulékfizetési kötelezettsége. A munkáltató napi 4 órára csökkentette le a munkaidejét, így nem éri el a heti 36 órát. Kérdésünk, hogy amíg tart a vészhelyzet miatti munkaidő-csökkentés, addig be kell-e jelentkeznie a társaságába? Köszönettel: Lajkóné
Katafizetési mentesség – biztosítotti jogviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Koronavírus-járvány kapcsán kedvezményezetti körbe tartozó katás főállású vállalkozó a katafizetési mentesség időszak alatt biztosított-e? Köszönettel: GG
Bértámogatás vendéglátási adó- és járulékkedvezmény mellett Kérdés
A társaság főtevékenysége vendéglátás, így márciustól a munkavállalók járulékkedvezményben, a munkáltatók adókedvezményben részesültek. 2020. áprilistól egyes munkavállalóknak csökkent az óraidőkeretük, ezáltal az alapbérük. Kérdésem, hogy ezen dolgozók részére igényelhető-e a bértámogatás április 1-jétől.
Új kormányrendelet: változtak a fejlesztési tartalék képzésére vonatkozó előírások Cikk
A május 1-jén hatályba lépett 171/2020. (IV. 30.) kormányrendelet a fejlesztésitartalék-képzésre megengedőbb feltételeket tartalmaz a beruházások ösztönzése érdekében. Cikkünk ezen kormányrendelet rendelkezéseit járja körbe.
Üzlet nyitva tartása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 2020. 04. 30-án megjelent 2020/96. számú Magyar Közlöny az üzletek nyitvatartási idejét illetően számomra nem egyértelmű. Mindenhol a korlátlan nyitvatartási időről hallunk, viszont, ha a rendeletet megnézzük, csak a 71/2020-as rendeletre utal vissza, ahol a kijárási korlátozásról írnak, vagyis most azt oldották fel, hogy mindenhova lehet menni, természetesen a rendelkezéseket betartva. Az a kérdésem, hogy jól értelmezem-e, hogy 2020 .05.04-étől minden üzlet nyitva tarthat, de kizárólag 15 óráig, vagy feloldásra került ez is, és ha igen, konkrétan ez hol található leírva. Köszönöm. Fazekasné
Cafeteriakifizetés előre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, hogy megteheti-e a munkáltató, illetve milyen következményekkel, hogy június 30-ig, a következő három hónapra esedékes cafeteria összegét előre kifizeti a munkavállalóknak, megtakarítva az erre az időszakra jutó szocho összegét.
Bértámogatás csökkentett munkaidőre: íme egy számpélda Cikk
A veszélyhelyzet idején sok munkavállaló próbál élni a módosított 105/2020. kormányrendelet biztosította bértámogatás lehetőségével. A számolás azonban nem mindig egyértelmű. Olvasónk is elbizonytalanodott és szakértőnkhöz fordult. Horváthné Szabó Beáta adószakértő segített a számpéldán keresztül feltett kérdés megoldásában, megválaszolásában.
Csökkentett munkaidős támogatás – munkavállaló feladatainak változása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Adott egy cég, amelynek az árbevételének nagy részét képező tevékenysége a koronavírus következtében a nullára csökkent, de nem tartozik a kedvezményezett tevékenységet végző vállalatok közé (saját/ bérelt ingatlanok bérbeadása – a bérlések többnyire rendezvényekhez, előadásokhoz, egyéb csoportos foglalkozásokhoz történnek). Vannak alkalmazottak, akiknek a munkaköre teljes egészében ehhez a tevékenységhez kapcsolódik. A helyzet miatt a cég új, jelen helyzetben is bevételt hozó tevékenységbe kezdett (kiskereskedelem). Az eddig terembérlésekkel foglalkozó alkalmazottak is ebben a tevékenységben tudnának részt venni, de természetesen ezt is csak csökkentett munkaidőben (nem töltenék ki az új feladatok az eddigi munkaidejüket). A kérdésem az, hogy miképp lehetséges ezen alkalmazottak munkakörét és munkaidejét úgy kezelni, hogy ne merüljön fel az Mt. 53. § szerinti eltérő foglalkoztatás, és igénybe tudják venni esetünkben is a csökkentett munkaidős támogatást? Megoldást jelenthet-e, ha a munkaszerződését módosítják, amelyben módosításra kerül a munkakör és azzal egyetemben a munkaidő és munkabérek csökkentése is? Nem probléma-e az igénylés szempontjából, hogy a munkaidő csökkentése mellett a munkakör is módosul? Válaszukat, segítségüket előre is köszönöm!
Éttermi szolgáltatás helyett ételkiszállítás: de mennyi lesz az áfa? Cikk
A jelenlegi járványhelyzetben az éttermek is kénytelenek alkalmazkodni a megváltozott feltételekhez. A helyben fogyasztás helyett áttérnek kiszállításra, megrendelésre történő ételkészítésre. Olvasónk azt akarta megtudni, hogy ételkiszállítás esetén, milyen áfakulccsal kell szabályszerűen kiállítani a számlát. A kérdésre dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.