2740 találat a(z) koronavírus cimkére

103/2020 kormányrendelet: bruttó munkabér meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a 103/2020 korm. rendelet 2. §, 4/a-ban említett "...a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére..." értelmezésében. Mit jelent ez a megfogalmazás pontosan? Eszerint órabéres dolgozó esetén a 2020.03.12 és 03.31 közötti időszakra eső munkaidő után számfejtett bérét már nem számítjuk bele "a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabérébe"? Havibéres esetében pedig 2020.03.01-03.11 időszakra kell arányosítani a havibért? A 2020.03.11-e után keletkezett pótlék, fizetett szabadság stb. sem számítódik bele? Előre is köszönöm a válaszát!

Már igényelhetik az ingyenhitelt az agrárvállalkozások Cikk

Mától Igényelhető a mezőgazdasági szektorban dolgozó vállalkozások részére a teljes kamat-, költség- és díjmentes új Agrár Széchenyi Kártya – közölte Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.

Bérjellegű támogatások igénybevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az a tiszteletteljes kérdésem, hogy a 47/2020. kormányrendelet szerint a kiemelt ágazatokra (turisztika, vendéglátóipar stb.) vonatkozó járulékmentesség mellett igényelhető-e a 141/2020. kormányrendelet szerinti, csökkentett munkaidős támogatás, természetesen annak a támogatásokra általánosan jellemző kritériumnak megfelelően, hogy duplán nem lehet egy költséget, ráfordítást finanszíroztatni. Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Egyéni fejlesztési idő Kérdés

Tisztelt Szakértők! 8 órás munkaviszonyból 4 órás munkaviszonyra módosult a foglalkoztatás. Ebben az esetben is a fejlesztési időt alkalmazni kell. Viszont erre külön kell készíteni a munkavállalókkal megállapodást? Része ez is a beadandó kérelemnek?

Fizetés nélküli szabadság: visszaigényelhető a munkavállaló által fizetett egészségügyi szolgáltatási járulék Cikk

Ha a veszélyhelyzet miatt fizetés nélküli szabadságon levő munkavállaló már a 140/2020. kormányrendelet hatályba lépése (április 22.) előtt bejelentkezett az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség hatálya alá, és megfizette a járulékot, akkor azt a munkavállaló kérelmére a NAV visszafizeti, ha fennállnak az adó-visszatérítés törvényi feltételei – közölte az adóhatóság.

Bértámogatás egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a bértámogatás igényelhető-e, ha egy kft.-ben, a munkavállalónak munkaviszony keretében 8 óráról 4 órára csökkent a munkaideje és vele arányosan a munkabére is, de ebben a kft.-ben 50%-ban tulajdonosi jogviszonyban áll. Valamint katás egyéni vállalkozó is, és egy bt.-ben kültag. Válaszát előre is köszönöm!

Koronavírus Kérdés

Tisztelt Adózóna Csapata! Az alábbi kérdés merült fel a munkáltatók részéről: a koronavírusra tekintettel a vállalkozásokban beszerzett védőeszközök (fertőtlenítő szerek, maszkok) személyi jellegű ráfordításként vagy általános anyagköltségként számolhatóak el a vállalkozás költségei között, valamint ezek áfája visszaigényelhető-e (természetesen a számla a cég nevére szól). További kérdésként merült fel (mivel az állam által bonyolultan elérhetőek), a munkaadó – a munkavállalók egészségének védelme érdekében – elküldi dolgozóját magánlaboratóriumokban koronavírus elleni tesztelésre. A munkavállaló a munkaadó nevére szóló számlát kér. Ez a számla elszámolható a vállalkozás költségei között? Ez bérjellegű juttatásnak minősül és bérként kell utána megfizetni, mind a munkavállalónak, mind a munkaadónak a járulékokat? Vagy esetleg mentesülhet a járulékok fizetése alól a vészhelyzetre való tekintettel? Előre is köszönöm válaszukat: K. Margit

A bércsökkentés hatása a csedre, gyedre Cikk

Sok munkáltató már márciusban, áprilisban kezdeményezte munkavállalóinál, hogy bérüket (és akár munkaidejüket is) csökkentse. Mindez csak mindkét fél beleegyezésével történhet, és munkaszerződés-módosítás szükséges hozzá. Egyoldalúan módosítani nem lehetséges. Amennyiben a munkavállaló nem fogadja el a módosítást, jelen körülmények között jogszerű lehet a munkáltatói felmondás. Azt viszont tudjuk, hogy a várandós kismamák felmondási védelme továbbra is él, függetlenül a koronavírustól vagy a veszélyhelyzettől, így elküldeni őket nem lehet. Ha a várandós kismama elfogadja a bércsökkentést, milyen hatással lehet ez a későbbi egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaira?

Üzlet nyitása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem bt. keretében lángossütőt üzemeltet, az árusítás büfékocsiból történik, mely közterületen, utcán áll. Kérdezni szeretném, hogy kinyithat-e úgy, hogy egyrészt elvitelre történik az értékesítés, másrészt pedig úgy, hogy a büfékocsi védőplexivel van felszerelve, és előtte 1 db álló fogyasztásra alkalmas asztal is ki van helyezve az ott fogyasztás céljára. Várom segítő válaszát!

Bértámogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 105/2020, valamint a 141/2020. kormányrendelet alapján a személyes közreműködést munkaviszonyban ellátó betéti társaság beltagja és kültagja igényelheti-e a bértámogatást? A munkaidő-csökkenést be kell-e jelenteni a 20T1041-es adatlapon?

Vámszakmai kérdések járványhelyzetben Cikk

Iránymutatást tett közzé az Európai Bizottság a járványhelyzetre vonatkozó speciális vámszakmai kérdésekről.

Duális képzés díjazása vészhelyzet esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a jelenleg kihirdetett veszélyhelyzet miatt a duális képzésben résztvevőknek jár-e juttatás, ha nem jelennek meg gyakorlati képzésen? A gyakorlati képzőhely és az iskola úgy ítéli meg, hogy a szerződéses tanuló gyakorlati oktatása a képzőhelyen biztonságosan nem megoldható, az iskola és a gyakorlati képzőhely közösen döntött arról, hogy a gyakorlati oktatás ne történjen meg a veszélyhelyzet alatt. Milyen megoldások léteznek erre az időszakra? Szabadságuk kivétele, ez esetben díjazással? Ha elfogy a szabadság és tovább tart a veszélyhelyzet, mi a teendő? Előre is köszönöm válaszát!

105/2020. kormányrendelet Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 105/2020. kormányrendelet szerint: „f ) alapbér: a kérelem benyújtásának napján hatályos alapbér, melynek részeként figyelembe kell venni a felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendeletben meghatározott, veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti felszolgálási díjat is;” Ez azt jelenti, hogy a vészhelyzet kihirdetése után akik csökkentették a munkabért és munkaidőt már az áprilisi hónapra, azoknál a benyújtás május hónapban lesz esedékes. Az eredeti állapotban a az f) pont a veszélyhelyzet kihirdetésekor számított távolléti díjat vettük alapul. Kérdés: a támogatási kérelem benyújtását megelőzően (áprilisi) hónapra már csökkentettük a munkavállaló alapbérét, mi számít majd a támogatás alapjának? A veszélyhelyzet kihirdetésekor érvényben lévő 8 órás bér vagy a már lecsökkentett 2 órás bér? Köszönettel.

Nagy-Britannia: hiányoznak a külföldi idénymunkások, a kényszerszabadságon lévőkre számítanak a farmerek Cikk

Az új koronavírus-járvány miatt bezárt vállalatok kényszerszabadságon lévő alkalmazottai segíthetnének a földeken hamarosan elkezdődő gyümölcsszedési munkálatokban, mivel valószínűleg messze nem lesz elegendő külföldi idénymunkás e feladat elvégzésére – mondta a brit környezetvédelmi miniszter.

SZÉP-kártya szocho- és kivamentessége – további kérdés Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönettel vettem rendkívül gyorsan megküldött válaszát. A 2. kérdésemben foglaltak megértéséhez kérem további szíves segítségét. A 140/2020. kormányrendelet valóban nem tartalmaz előírást a kivamentességre vonatkozóan. Én az alábbiak alapján jutottam el arra a következtetésre, hogy a 04. 22-06. 30. közötti időszakban kifizetett SZÉP-kártya juttatások a kiva alól is mentesülnek. A kiva alapja többek között [Katv. 20. § (2) c pont] a Szocho tv. 1. § (4) bekezdésében foglalt béren kívüli juttatás. A veszélyhelyzet során azonban a Szocho tv. egyes rendelkezéseit a veszélyhelyzet alatt kiadott kormányrendeletekben foglalt módosításokkal kell alkalmazni. A már említett időszakban a SZÉP-kártya-juttatást nem terheli szochofizetési kötelezettség, azaz "nem létezik" a Szocho tv. 1. § (4) bekezdése, ebből adódóan pedig nem áll fenn a kivafizetési kötelezettség. A fentiekből jutottam arra a következtetésre, miszerint – bár nincs konkrét utalás a kormányrendeletben a Katv.-re – mégis alkalmazható lehet a kivamentesség is. Molnár Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérleti díj beszámítása

Adózóna  szerkesztőség

kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Pölöskei Pálné

adószakértő

Menedzserszűrés

Dr. Császár Zoltán

adótanácsadó, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink