2740 találat a(z) koronavírus cimkére
103/2020 kormányrendelet: bruttó munkabér meghatározása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném kérni a segítségét a 103/2020 korm. rendelet 2. §, 4/a-ban említett "...a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére..." értelmezésében. Mit jelent ez a megfogalmazás pontosan? Eszerint órabéres dolgozó esetén a 2020.03.12 és 03.31 közötti időszakra eső munkaidő után számfejtett bérét már nem számítjuk bele "a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabérébe"? Havibéres esetében pedig 2020.03.01-03.11 időszakra kell arányosítani a havibért? A 2020.03.11-e után keletkezett pótlék, fizetett szabadság stb. sem számítódik bele? Előre is köszönöm a válaszát!
Már igényelhetik az ingyenhitelt az agrárvállalkozások Cikk
Mától Igényelhető a mezőgazdasági szektorban dolgozó vállalkozások részére a teljes kamat-, költség- és díjmentes új Agrár Széchenyi Kártya – közölte Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója.
Bérjellegű támogatások igénybevétele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az a tiszteletteljes kérdésem, hogy a 47/2020. kormányrendelet szerint a kiemelt ágazatokra (turisztika, vendéglátóipar stb.) vonatkozó járulékmentesség mellett igényelhető-e a 141/2020. kormányrendelet szerinti, csökkentett munkaidős támogatás, természetesen annak a támogatásokra általánosan jellemző kritériumnak megfelelően, hogy duplán nem lehet egy költséget, ráfordítást finanszíroztatni. Válaszukat előre is köszönöm szépen!
Egyéni fejlesztési idő Kérdés
Tisztelt Szakértők! 8 órás munkaviszonyból 4 órás munkaviszonyra módosult a foglalkoztatás. Ebben az esetben is a fejlesztési időt alkalmazni kell. Viszont erre külön kell készíteni a munkavállalókkal megállapodást? Része ez is a beadandó kérelemnek?
Fizetés nélküli szabadság: visszaigényelhető a munkavállaló által fizetett egészségügyi szolgáltatási járulék Cikk
Ha a veszélyhelyzet miatt fizetés nélküli szabadságon levő munkavállaló már a 140/2020. kormányrendelet hatályba lépése (április 22.) előtt bejelentkezett az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség hatálya alá, és megfizette a járulékot, akkor azt a munkavállaló kérelmére a NAV visszafizeti, ha fennállnak az adó-visszatérítés törvényi feltételei – közölte az adóhatóság.
Bértámogatás egyéni vállalkozás mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy a bértámogatás igényelhető-e, ha egy kft.-ben, a munkavállalónak munkaviszony keretében 8 óráról 4 órára csökkent a munkaideje és vele arányosan a munkabére is, de ebben a kft.-ben 50%-ban tulajdonosi jogviszonyban áll. Valamint katás egyéni vállalkozó is, és egy bt.-ben kültag. Válaszát előre is köszönöm!
Koronavírus Kérdés
Tisztelt Adózóna Csapata! Az alábbi kérdés merült fel a munkáltatók részéről: a koronavírusra tekintettel a vállalkozásokban beszerzett védőeszközök (fertőtlenítő szerek, maszkok) személyi jellegű ráfordításként vagy általános anyagköltségként számolhatóak el a vállalkozás költségei között, valamint ezek áfája visszaigényelhető-e (természetesen a számla a cég nevére szól). További kérdésként merült fel (mivel az állam által bonyolultan elérhetőek), a munkaadó – a munkavállalók egészségének védelme érdekében – elküldi dolgozóját magánlaboratóriumokban koronavírus elleni tesztelésre. A munkavállaló a munkaadó nevére szóló számlát kér. Ez a számla elszámolható a vállalkozás költségei között? Ez bérjellegű juttatásnak minősül és bérként kell utána megfizetni, mind a munkavállalónak, mind a munkaadónak a járulékokat? Vagy esetleg mentesülhet a járulékok fizetése alól a vészhelyzetre való tekintettel? Előre is köszönöm válaszukat: K. Margit
A bércsökkentés hatása a csedre, gyedre Cikk
Sok munkáltató már márciusban, áprilisban kezdeményezte munkavállalóinál, hogy bérüket (és akár munkaidejüket is) csökkentse. Mindez csak mindkét fél beleegyezésével történhet, és munkaszerződés-módosítás szükséges hozzá. Egyoldalúan módosítani nem lehetséges. Amennyiben a munkavállaló nem fogadja el a módosítást, jelen körülmények között jogszerű lehet a munkáltatói felmondás. Azt viszont tudjuk, hogy a várandós kismamák felmondási védelme továbbra is él, függetlenül a koronavírustól vagy a veszélyhelyzettől, így elküldeni őket nem lehet. Ha a várandós kismama elfogadja a bércsökkentést, milyen hatással lehet ez a későbbi egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaira?
Üzlet nyitása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem bt. keretében lángossütőt üzemeltet, az árusítás büfékocsiból történik, mely közterületen, utcán áll. Kérdezni szeretném, hogy kinyithat-e úgy, hogy egyrészt elvitelre történik az értékesítés, másrészt pedig úgy, hogy a büfékocsi védőplexivel van felszerelve, és előtte 1 db álló fogyasztásra alkalmas asztal is ki van helyezve az ott fogyasztás céljára. Várom segítő válaszát!
Bértámogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 105/2020, valamint a 141/2020. kormányrendelet alapján a személyes közreműködést munkaviszonyban ellátó betéti társaság beltagja és kültagja igényelheti-e a bértámogatást? A munkaidő-csökkenést be kell-e jelenteni a 20T1041-es adatlapon?
Vámszakmai kérdések járványhelyzetben Cikk
Iránymutatást tett közzé az Európai Bizottság a járványhelyzetre vonatkozó speciális vámszakmai kérdésekről.
Duális képzés díjazása vészhelyzet esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy a jelenleg kihirdetett veszélyhelyzet miatt a duális képzésben résztvevőknek jár-e juttatás, ha nem jelennek meg gyakorlati képzésen? A gyakorlati képzőhely és az iskola úgy ítéli meg, hogy a szerződéses tanuló gyakorlati oktatása a képzőhelyen biztonságosan nem megoldható, az iskola és a gyakorlati képzőhely közösen döntött arról, hogy a gyakorlati oktatás ne történjen meg a veszélyhelyzet alatt. Milyen megoldások léteznek erre az időszakra? Szabadságuk kivétele, ez esetben díjazással? Ha elfogy a szabadság és tovább tart a veszélyhelyzet, mi a teendő? Előre is köszönöm válaszát!
105/2020. kormányrendelet Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 105/2020. kormányrendelet szerint: „f ) alapbér: a kérelem benyújtásának napján hatályos alapbér, melynek részeként figyelembe kell venni a felszolgálási díj mértékének megállapításáról, valamint a felszolgálási díj alkalmazásának és felhasználásának szabályairól szóló 71/2005. (IX. 27.) GKM rendeletben meghatározott, veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti felszolgálási díjat is;” Ez azt jelenti, hogy a vészhelyzet kihirdetése után akik csökkentették a munkabért és munkaidőt már az áprilisi hónapra, azoknál a benyújtás május hónapban lesz esedékes. Az eredeti állapotban a az f) pont a veszélyhelyzet kihirdetésekor számított távolléti díjat vettük alapul. Kérdés: a támogatási kérelem benyújtását megelőzően (áprilisi) hónapra már csökkentettük a munkavállaló alapbérét, mi számít majd a támogatás alapjának? A veszélyhelyzet kihirdetésekor érvényben lévő 8 órás bér vagy a már lecsökkentett 2 órás bér? Köszönettel.
Nagy-Britannia: hiányoznak a külföldi idénymunkások, a kényszerszabadságon lévőkre számítanak a farmerek Cikk
Az új koronavírus-járvány miatt bezárt vállalatok kényszerszabadságon lévő alkalmazottai segíthetnének a földeken hamarosan elkezdődő gyümölcsszedési munkálatokban, mivel valószínűleg messze nem lesz elegendő külföldi idénymunkás e feladat elvégzésére – mondta a brit környezetvédelmi miniszter.
SZÉP-kártya szocho- és kivamentessége – további kérdés Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Köszönettel vettem rendkívül gyorsan megküldött válaszát. A 2. kérdésemben foglaltak megértéséhez kérem további szíves segítségét. A 140/2020. kormányrendelet valóban nem tartalmaz előírást a kivamentességre vonatkozóan. Én az alábbiak alapján jutottam el arra a következtetésre, hogy a 04. 22-06. 30. közötti időszakban kifizetett SZÉP-kártya juttatások a kiva alól is mentesülnek. A kiva alapja többek között [Katv. 20. § (2) c pont] a Szocho tv. 1. § (4) bekezdésében foglalt béren kívüli juttatás. A veszélyhelyzet során azonban a Szocho tv. egyes rendelkezéseit a veszélyhelyzet alatt kiadott kormányrendeletekben foglalt módosításokkal kell alkalmazni. A már említett időszakban a SZÉP-kártya-juttatást nem terheli szochofizetési kötelezettség, azaz "nem létezik" a Szocho tv. 1. § (4) bekezdése, ebből adódóan pedig nem áll fenn a kivafizetési kötelezettség. A fentiekből jutottam arra a következtetésre, miszerint – bár nincs konkrét utalás a kormányrendeletben a Katv.-re – mégis alkalmazható lehet a kivamentesség is. Molnár Anikó