hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csok veszélyhelyzetben

  • dr. Bartha László adójogi szakjogász

Írásunkban a 144/2020. kormányrendeletnek az új lakások építéséhez és vásárlásához adott támogatásokat [családi otthonteremtési kedvezmény (csok)] érintő rendelkezéseit mutatjuk be.

A támogatás igénybevétele feltételrendszerének módosulásai

Életkor: a  támogatási kérelem – az egyéb jogosultsági feltételek fennállása esetén – a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig akkor is benyújtható, ha a fiatal házaspár egyik tagja a veszélyhelyzet időtartama alatt tölti be a 40. életévét.

Köztartozás-mentesség: a veszélyhelyzet időtartama alatt, valamint az annak megszűnését követő 30. napig benyújtott támogatási kérelmek esetén azt, hogy a feleknek nincs az állami adóhatóságnál nyilvántartott köztartozásuk, a 2020. március 10-én fennállt állapot szerint kell vizsgálni.

Az Adózóna koronavírus-járvány kapcsán megjelent egyéb cikkeit itt olvashatja el.

Folyamatos biztosítási jogviszony: a családi otthonteremtési támogatás feltétele, hogy

– amennyiben a kedvezményt egy vagy két gyermek után veszik igénybe, a felek közül legalább az egyik házas félnek vagy élettársnak legalább 180 napos folyamatos biztosítási viszonnyal vagy felsőoktatási jogviszonnyal kell rendelkeznie, melyben legfeljebb 30 napos megszakítás lehet; 

– amennyiben a kedvezményt három vagy több gyermek után veszik igénybe, a felek közül legalább az egyik házas félnek vagy élettársnak legalább 2 éves folyamatos biztosítási viszonnyal kell rendelkeznie, melyben legfeljebb 30 napos megszakítás lehet.

A feltételt nem kell alkalmazni ugyanakkor, ha legalább az egyik fél a kérelem benyújtásának időpontjában kereső tevékenysége alapján valamely másik állam társadalombiztosítási rendszerének hatálya alatt áll és ezt az illetékes külföldi hatóság által kiállított igazolással igazolja, valamint teljes bizonyító erejű magánokiratba foglaltan vállalja, hogy a támogatási szerződés megkötését követő 180 napon belül vagy a veszélyhelyzet megszűnését követő 30 napon belül  biztosítottá válik.

Továbbá, a biztosítási jogviszonyban a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy az azt követő 30 napos időszakon belül bekövetkező megszakítás esetén a veszélyhelyzet megszűnéséig, valamint ezt követően a veszélyhelyzet teljes időtartamával megegyező további, de legfeljebb 90 napos időtartamig nem kell figyelembe venni a megszakítás időtartamát akkor sem, ha az a 30 napot meghaladja.

Amennyiben az igénylő a veszélyhelyzet időtartama alatt vagy annak megszűnését követően – de legkésőbb a megszűnést követően számított, a veszélyhelyzet időtartamával megegyező, de legfeljebb 90 napos határidőn belül – újabb biztosítási jogviszonyt létesít, akkor a veszélyhelyzet időtartamát, de legfeljebb 180 napot, egy vagy két gyermek után igényelt családi otthonteremtési kedvezmény (600 ezer forint, illetve 2,6 millió forint) esetében 90 napot a biztosítási jogviszonyban töltött időnek kell tekinteni.

Főszabályként a biztosítási jogviszonyt 30 napnál nem régebbi dokumentummal kell igazolni. Azonban ezt a veszélyhelyzet elmúltát követő 30 napig nem kell figyelembe venni, amennyiben a 30 nap a veszélyhelyzet alatt telik le.

Benyújtási határidő: a családi otthonteremtési kedvezmény iránti kérelmet új lakás vásárlása esetén az adásvételi szerződés megkötését követő 180 napon belül, új lakás építése esetén a használatbavételi engedélyről szóló határozat kiállítását vagy más hasonló hatósági bizonyítvány (tudomásulvételt igazoló hatósági bizonyítvány vagy egyszerű bejelentés esetén a felépítést igazoló hatósági bizonyítvány) kiállítását megelőzően kell benyújtani a hitelintézethez. Ezen határidő meghosszabbodik a veszélyhelyzet megszűnését követő 30. napig.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a csok igénybevétele során teljesítendő feltételek, valamint a kamattámogatáshoz, visszafizetési kötelezettséghez kapcsolódó kedvezmények, meghosszabbodó határidők!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabér csökkentése

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Céges autó magánhasználatra

Juhász Tibor

okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink