253 találat a(z) kisadózó cimkére

Ügyvezető tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném a segítségét. Adott egy két taggal alakult kft., amelyben az egyik tag a társasági szerződés szerint megbízási szerződéssel látja el az ügyvezetői feladatokat, mellette 8 órás munkaviszonyban is dolgozik a kft.-ben. Mindemellett katás egyéni vállalkozó. Jól gondolom, hogy mivel a munkaviszonya alapján megfizeti a járulékokat, így az ügyvezetést 0 forintért is elvállahatja? Illetve a katás jogviszonyban már nem minősül főállású katásnak. A másik kérdésem az lenne, hogy a T1041-es nyomtatványon ilyenkor milyen kód alatt kell bejelentkeznie, illetve a 08-as nyomtatványon kell havonta bevallást adnia megbízásról? A másik tag megbízási jogviszony keretében az adminisztrációs feladatokat végzi, mellette egy másik cégnél van bejelentett 36 órát elérő munkaviszonya. Ő is vállalhatja a megbízást díjazás nélkül? Őt kell-e jelenteni a T1041-esen, ha igen, milyen kód alatt? Köszönöm válaszát.

Katabevétel értelmezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kisadózó vállalkozásokról szóló törvény értelmében nem bevétel az a vagyoni érték, amelynek a megszerzése alapjául szolgáló jogviszony keletkezésének napjára vonatkozóan megállapított szokásos piaci árát az adóalany köteles megfizetni. Milyen vagyoni értékre gondol itt a jogalkotó? Kérném, hogy pár konkrét példával is szemléltesse! Köszönettel.

Katabevétel – továbbhárított szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy a kisadózó bevételének kell-e tekinteni egy továbbszámlázott, áthárított szolgáltatást? A kisadózó ügyvéd illetékbélyeget vásárol, de ezt tovább is számlázza? Köszönettel:

Irattározás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az iratmegőrzési kötelezettséggel kapcsolatosan lenne gyakorlati kérdésem. Az Art. szerint számítva (ha nem volt önellenőrzés), akkor a 2009-es adóév elévült, a számviteli törvény értelmében pedig 8 évig kell megőrizni a bizonylatokat. Ezt a nyolc évet is a beszámoló benyújtásától kell számítani (vagyis inkább 9 évet), vagy sem? Számviteli szempontból a 2007. évet megelőző iratanyagokat lehet már selejtezni? Bevételi nyilvántartást vezető és kisadózó vállalkozásokra, amelyek nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá, csak az Art. szerinti elévülési időt kell figyelembe venni? Köszönettel.

Mellékállásban katás kisadózó bevételébe beleszámít-e a főállásból keresett fizetése? Kérdés

Főállású munkavállaló (közalkalmazott) vagyok egy felsőoktatási intézménynél. Mellékállásként katás egyéni vállalkozó szeretnék lenni. A tervem az, hogy katás bevételeim mindegyike egy cégtől származna (amely nem a főállású munkaadóm), és ez éves szinten meghaladná az 1 millió forintot. A főállásomból kapott bruttó fizetésem magasabb lesz, mint a katás vállalkozóként szerzett bevételem. (A nettó fizetésem viszont kevesebb, mit a katás bevételem.) A kérdésem az, hogy esetemben fennáll-e a következő körülmény: a kisadózó a naptári évi bevételének legalább 50 százalékát nem a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles személytől (megbízójától) szerezte?

Kisadózó bt.-ben és egyéni vállalkozásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó katásként szeretne tevékenykedni egy bt.-ben is, a másik tag nem működne személyesen közre, nem lenne biztosított a bt.-ben. Elegendő-e, ha a bt.-ben mellékállású katásként 25 ezer forintot fizet a személyesen közreműködő tag, az egyéni vállalkozásban pedig 50 vagy 75 ezret? Az világos, hogy az egyéni vállalkozásában főállású katás maradna a biztosított, a bt.-ben pedig nem lenne biztosított. Ön szerint ez így megoldható? Köszönettel: Boldog Zsuzsanna

Év közben kezdő kisadózó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Év közben (07. 01.) kezdő kisadózó egyéni vállalkozó bevétele 850 ezer forint, amit egy vállalkozás felé számlázott. Kell-e a bevételt arányosítani az 1 millió forintos jelentési kötelezettség miatt?

Főállású kisadózó kft. ügyvezetője Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egyéni vállalkozás indított és egyidejűleg bejelentkezett a kata törvény hatálya alá, mint főállású kisadózó. Ugyanez a magánszemély egy kft.-ben ügyvezető (társas vállalkozónak minősül és megbízási jogviszonyban ügyvezet), ahol személyesen nem működik közre, jövedelme nem származik. Lehetséges, hogy megmaradhat a főállású kisadózó státusz az egyéni vállalkozásban úgy, hogy a kft.-ben nem fizet egyáltalán járulékot az ügyvezetői státusza után? Vagy a kft.-ben kellene megfizetni legalább a minimálbér másfélszerese utáni a járulékokat annak ellenére, hogy nem működik közre és ekkor az egyéni vállalkozásban másodállásúnak minősülne (25 ezer forint kata/hó)? Köszönöm válaszukat!

Kisadózó ajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném tájékoztatásukat. Kisadózó egyéni vállalkozó (a gépjármű tulajdonosa és üzembentartója egyben) személygépjárművét elajándékozza egyik szülőjének. A kisadózó alanyi adómentes áfa vonatkozásában, kérdésünk, hogy az ügyletnek milyen adójogi vonzata van?

Számviteli beszámoló, Tao bevallás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó vállalkozásként működő betéti társaság kényszertörlési eljárás hatálya alá került 2015 májusában. A kata törvény értelmében nyitó mérlegét elkészítette és könyvvizsgáltatta. A bt. törlésére 2016 januárjában került sor. A nyitó mérleget ugye nem kellett közzétenni? A kényszertörlés és a törlés közötti időszakról kötelezett-e beszámolót készíteni, letétbe helyezni és közzétenni vagy nem alanya a számviteli törvénynek? A kényszertörlés időszaka alatt nem végezhet gazdasági tevékenységet és a kényszertörlést követően törlésre kerül, mi értelme lenne a beszámolónak? A kisadózó nem csak akkor kerül vissza a számviteli törvény hatálya alá – mint jogelőd nélkül alapított vállalkozás –, ha tevékenységét tovább folytatja, mint társasági adóalany? A kényszertörlés alatt álló társaság nem alanya a társasági adónak. A kényszertörlési eljárás végén be kell-e nyújtania a 1671-es nyomtatványt? Korábbi válaszukban arról tájékoztattak, de ez a nyomtatvány nem TAO alanyokra vonatkozik csak? Köszönettel:

Katás adózás bt.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társaság beltagja 40 órás munkaviszonnyal rendelkezik, heti 2 órában látja el megbízási jogviszonyban a képviselői teendőket. A kültag itt lenne főállású kisadózó, mivel ő végzi a tevékenységet, az ő képzettségéhez is tartozik kizárólag a bt. tevékenysége. A kültagot be kell jelenteni kisadózónak, és 50 ezer forintot kell fizetni. Kérdésem, hogy a beltag után is kell 25 ezer forint adót fizetni? Őt is be kell jelenteni másodállású kisadózónak? Köszönettel: Ildikó

KATA-s vállalkozó nyugdíj alapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás bt. beltagja főállású kisadózónak van bejelentve. Szeretne a nők 40 éves jogviszonya alapján nyugdíjba menni. Hogyan alakul a szolgálati ideje a nők 40 éves nyugdíj évek számításánál, ha havonta 50 ezer forintot fizet vagy, ha az emelt összeget vállalja? Köszönöm a választ! Km

Katában tagcsere Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az alábbi kérdésemben kérem, hogy szíveskedjen tájékoztatást adni. A betéti társaság 2014. évtől kisadózóként folytatja tevékenységét, a jelenlegi beltag a kisadózó, a kültag nem folytat személyes közreműködést (máshol biztosított). 2016. február 01-jétől tagcsere történne. A társasági szerződés módosítása alapján a jelenlegi beltag és kültag kilépne 2016. január 31. napjával, illetve egy új beltag és két fő új kültag belépne a társaságban 2016. február 1. nappal. Itt is a beltag lenne majd a kisadózó 2016. február 1-jétől. A kettő fő kültag tagként nem folytat személyes közreműködést. Van-e arra lehetőség, hogy az egyik kültag lenne a társaság üzletvezetője munkaszerződés alapján? (A másik kültag csak a jegyzett tőkével szerepel a bt.-ben, nincs semmilyen közreműködési kötelezettsége). Szeretném megkérdezni, hogy a tagcsere miatt a betéti társaság továbbra is, folyamatosan adózhat kisadózóként? Nincs a kisadózásról szóló törtvényben az evatörvényhez hasonló korlátozás a tagok cseréje következtében, amely korlátozná a kisadózás választását? A szíves válaszadását előre is megköszönöm, tisztelettel: Strausz Tibor Adózóna előfizető

Kata Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. január 1-jétől egy kkt. szeretne átlépni a katába. A személyesen közreműködő kültag saját evás kft.-jében főállású társas vállalkozóként megfizeti a garantált bérminimum után a járulékot. Kérdéseim: 1. Jól gondolom-e, hogy a fenti jogállású kültag a kkt.-ben nem fog főállású kiadózónak minősülni? 2. A képviseletre jogosult nyugdíjas beltagot be kell-e jelenteni kisadózóként, ha igen, főállásban-e (ténylegesen a kkt.-ben nem végez tevékenységet, jövedelmet nem kap, de önálló aláírási és képviseleti jogosultsága van a cégben)? 3. A katatörvény 14. § (3) bekezdése alatt felsorolt körülményekből, ha minimum kettő teljesül a kkt. esetében, akkor a kkt., mint kisadózó és a kisadózó vállalkozással összefüggésben a 13. § szerinti adatszolgáltatásra köteles adózó között, a NAV által vélelmezett munkaviszony meglétét a NAV megdőltnek tekinti, vagyis elfogadja, hogy nem áll fenn burkolt munkaviszony a két fél között? 4. Választhatja-e a katát a kkt., ha az éves összes árbevétele 8 cégtől származik, de ebből egytől van a bevételének a 86 százaléka? 5. Kizárja-e a kata választását, hogy a kkt. egyik főtevékenysége a 6820 (Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása), de ebből már évek óta nincs bevétele, és nem is lesz, de nem szeretné töröltetni a cégbíróság által ezt a tevékenységét? 6. Ha a katát csak a kültag, mint egyéni vállalkozó választaná, és mivel az evás kft.-jében, mint főállású társas vállalkozás fizeti a járulékokat, akkor a katában, mint nem főállású kiadózóként kellene bejelentkeznie?

Katások: kell T1041-est beküldeni? Törvénymódosításban a válasz Cikk

Tapasztalatok szerint teljes a zűrzavar a kisadózó vállalkozások biztosítotti jogviszonyára, bejelentési kötelezettségére vonatkozó szabályok alkalmazásával kapcsolatban. A Tbj.-törvény nemrégiben kihirdetett módosítása egyértelmű választ ad arra a kérdésre, hogy kell-e a kisadózókról T1041-es adatlapot beküldeni. Cikkünkben összefoglaljuk továbbá a Tbj. egyéb, jövő évre vonatkozó módosításait is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Megbízási vagy vállalkozói szerződés?

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink