253 találat a(z) kisadózó cimkére
Kisadózó táppénzen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó tartósan táppénzen van. Harminc napon túl, szeptember hónaptól mentesül a kisadó megfizetése alól. Van neki alkalmazottja. Aki dolgozik, bevétel származik ebből. A mentesülés miatt az elérhető éves árbevétele csökken. Kérdésem, hogy ilyenkor mit kell/lehet tenni, hiszen az alkalmazott dolgozik, ő termeli a bevételt? Meg kell mégis fizetni a kisadót, hogy bevétele lehessen? Amennyiben mégis meg kell fizetni a kisadót, úgy jogosulatlanul veszi fel a táppénzt? (A válasznál kérném, hogy a főállású és munkaviszony melletti kisadózókra is térjen ki!) Köszönöm!
Katás osztalékalap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszát az alábbi kérdésre. Katás betéti társaság beltagja kisadózóként be van jelentve (25 ezer forinttal), a kültag nincs bejelentve mert nem működik közre a bt. tevékenységében. Tulajdoni arányok 50-50 %. Az elért katás bevétel 5 millió forint. Hogyan kell kiszámítani az szja-törvény 66. § af) pontja szerinti kisadózó tagként be nem jelentett tag részére a bt. NYERESÉGÉBŐL (?) való részesedésként kifizetett összeget? Az 5 milliós bevételből költségként levonom a havi 25 ezer forintot? Mennyit vonok le mint ehhez kapcsolódó, a bejelentett katás tag részére kifizetett tagi jövedelem összege jogcímen költségként? Rendben van, hogy a költségszámlákat gyűjtöm, de ezen felül mondhatom-e azt, hogy mondjuk a bejelentett katás tag havi tagi jövedelme 500 ezer forint? Ezt az 500 ezer forintot veheti fel a bejelentett tag 25 ezer forinttal, és akkor nem maradna felosztható NYERESÉG. Várom válaszukat, tisztelettel: Merckléné Pósa Judit
Nyugdíjas vállalkozó? Így válasszon az adózási formákból!
Cikk
Nyugdíjas vállalkozók számára milyen előnyei, illetve hátrányai vannak a kisadózásnak a kiegészítő tevékenység folytatásával szemben? Az összehasonlításkor a vállalkozási formát, a közteherfizetést, a keresőtevékenység korlátját és a nyugdíjemelést vettük alapul.
Kata és a biztosítási jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltette a tevékenységét 2016. 08. 15-ig. Augusztus hónapra így a teljes tételes adó összegét meg kellett fizetnie. A biztosítási kötelezettsége augusztus 1-jétől vagy csak augusztus 16-ától áll fenn a kisadózói jogviszonyára tekintettel? Meddig kell az egészségügyi szolgáltatási járulékot megfizetnie? Köszönettel.
Nyugta kötelező eleme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fodrász kisadózó egyéni vállalkozó ügyfelem nyugtát állít ki. Helyesen teszi-e, ha a nyugtára a nevét, az adószámát, a telephelyét és a kisadózó megnevezést tünteti fel? A székhely címét nem írja rá. Köszönettel.
Kisadózó figyelem! Helyesbítheti bevallását, mert kedvezőbb lett a törvény
Cikk
2016. június 16-ai hatállyal változott a törvény, de 2014. január 1-jétől kedvezőbb elbírálás alá esik a bevétel, hívja fel közleményében a figyelmet a NAV.
Számla kisadózótól – milyen kockázattal járhat?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szakmai véleményét szeretném kérni a következő ügyben. Van két kisadózó, akik rendszeresen jutalékot számláznak a cégünknek. Van-e annak valamilyen adó- vagy egyéb kockázata, hogy ők csak nekünk számláznak, és viszonylag nagy összegben? Az egyik kisadózó rendelkezik rendes munkaviszonnyal, a másik nem. Ha van ilyen kockázat, milyen lépésekkel lehet azt csökkenteni? Köszönettel.
Kisadózó számlájának továbbszámlázása
Kérdés
Gazdasági műszaki ellátó szervezet vagyunk, az intézményeinknek a rezsiköltséget számlázzuk tovább (közvetített szolgáltatás). Az egyik partnerünk idén januártól kisadózó lett, az általa végzett munkabiztonsági és tűzvédelmi feladatokat számlázzuk tovább. A partner számlája áfamentes lett, mi áfakörbe tartozunk. A kérdésem az lenne, hogy ezt áfásan vagy áfamentesen számlázzuk tovább?
Gyed melletti munkavégzés kisadózóként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy 8 hónapos gyermekével gyeden lévő, a szülés előtt kisadózó egyéni vállalkozó elvállalna egy munkát, amely egy-két hónapot venne igénybe. Hogyan, milyen nyomtatványon kell bejelentenie a NAV felé, hogy a gyed mellett mely hónapra kívánja fizetni a tételes adót (50 ezer forintot), mivel munkát végez? Jelenleg havonta a T101E nyomtatvány B02 lapján minden hónapra vonatkozóan bejelenti a tételes adófizetési kötelezettség alóli mentesülést gyed miatt.
Tb-szabályok is változnak! Mutatjuk a részleteket az adócsomagból
Cikk
Több ponton módosulnak a parlament elé terjesztett adócsomag szerint a társadalombiztosítási szabályok is. A változtatások zöme a korábban hiányos szabályozás joghézagait tömködi ki, így egyértelműsíti a többféle gyermekgondozási ellátásban részesülő vállalkozók, illetve a mezőgazdasági őstermelők járulékfizetésére, a kisadózók adatszolgáltatására, a biztosítotti jogviszonyra vonatkozó rendelkezéseket. Szigorodnak ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére köthető megállapodás szabályai, és nő az egészségügyi szolgáltatási járulék összege.
Kisadózó egyéni vállalkozó szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni a következő kérdésben. Főállású kisadózó egyéni vállalkozó, aki Németország és Magyarország között "ingázva" él, körülbelül kéthavonta szünetelteti egy hónapot meghaladóan, majd újraindítja a tevékenységét. Körülbelül kéthónapos működés után pedig ismét szüneteltet. Az a kérdésem, hogy katás főállású egyéni vállalkozóként van-e lehetőség a tevékenység többszöri szüneteltetésére és újraindítására egy adóévben? Azok a bevételek, amelyekről számlát állít ki a működés alatt, nem rendeződnek pénzügyileg addig, amíg a szüneteltetést ismét bejelenti. Ilyenkor adózási szempontból mi a teendő ezekkel a bevételekkel? Katás bevételnek számítanak? Ha nem, miként kell ezeket figyelembe venni. Szélsőséges esetben az is előfordul, hogy a korábban kiállított számla egy szüneteltetést követő, már ismét "élő " időszakban kerül átutalásra. Azt miként kell kezelni? Válaszát köszönöm!
Katás adózó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás adózónak a nyugtára is rá kell vezetni, hogy KISADÓZÓ vagy csak a számlákra? Köszönöm!
Kata táppénz és gyed mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Első körben szeretném a véleményét kérni, mit jelent az, hogy "legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony". Ez a katás vállalkozók tételes adójánál mindenképp jelentőséggel bírhat. Adott egy hölgy, akinek van egy heti 40 órás munkaviszonya. A munkaviszonyában dolgozik, mellette nem főállású katás egyéni vállalkozó, így havonta 25 ezer forint tételes adót fizet. Azonban a hölgy most babát vár, és a munkaviszonyát a terhessége miatt nem tudja ellátni, ezért onnan táppénzen van. A táppénz mellett azonban a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végez. Miután megszületik a baba, a főállásból csedben részesül, kisadózóként munkát nem végez. Amikor a főállásból gyedet kap, a gyed mellett ismét szeretne a kisadózóként folytatott tevékenységébe tartozó munkát végezni. Kérdésem, hogy abban az esetben, amikor a főállásában táppénzben, illetve gyedben részesül, és a táppénz, illetve a gyed mellett kisadózó egyéni vállalkozóként munkát végez, havonta mekkora összegű tételes adó fizetésére köteles: 25 ezer vagy 50 ezer forint? Megtisztelő válaszát ezúton is köszönöm!
Kisadózó táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jól tudom, hogy, ha egy kisadózó táppénzen van, akkor az éves 6 millió forintos tételes adóval kiváltott bevételszintjét is arányosan csökkenteni kell, mivel kieső ideje lesz a táppénz alatt? Ha a fenti státusz miatt csökkenteni kell, akkor erre az időre felvett alkalmazott el tudja látni a kisadózó bevételszerző tevékenységét, és az ő közreműködésével kiszámlázott tevékenység beletartozik a kisadózó 6 millió forintos kedvezményes keretébe? Köszönöm válaszukat!
Katás vállalkozás esete a helyi iparűzési adóval
Cikk
Főállású katás vállalkozás a múlt év közepén kezdte a tevékenységét; hogyan kell kiszámítania és bevallania az iparűzési adóját – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás szakértőnk válaszolt.