253 találat a(z) kisadózó cimkére
Kisadózó és adószámos magánszemély – bérleti díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó (alanyi mentes) fodrászszalont vesz bérbe. A bérleti díj egy részét továbbszámlázná a műkörmös részére. Katásként nem teheti meg, hogy bérleti díjról számlát ad. Megoldás lehetne az, hogy adószámos magánszemélyként bérli a szalont és számlázza tovább? Lehetséges, hogy csak magánszemélyként bérli és mint magánszemély bérleti szerződéssel adja tovább? (Ezt persze, majd az szja-bevallásában rendezi.) Legyen kedves nekem erre valami megoldás találni! Nagyon köszönöm a válaszát.
Alanyi adómentes kisadózó közösségi szolgáltatást nyújt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású alanyi mentes katás egyéni vállalkozó Ausztriába nyújt szolgáltatást. Mindkét fél közösségi adószámmal rendelkezik, A magyar fél esetében az áfabevallást hogyan kell benyújtani? Be kell egyáltalán nyújtani? A 10 000 eurós értékhatár vonatkozik rá? Köszönöm a segítséget.
2013-ban kata világra jött II.
Kérdés
Tisztelt Szipszer Tamás! Köszönettel vettem a hasonló című kérdésemre küldött elemzését. A sok kényszerű "köteles" között üde színfolt azon sora, melyben – stílusosan szólva – ideértve különösen kimondja a tartalom nélküli függetlenített ....titkári állás jogi nonszensz voltát. Első alkalommal találkozom írásban ezen megállapítás közzétételével. Témánknak lenne még egy vonulata, melyre válaszában nem tért ki, és lehetséges, ezért levezetem. A kisadózó vállalkozás bejelentése által lesz a társaság tagja kisadózó. A kisadózó vállalkozó azon kisadózók adatait jelenti be, akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében részt vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Ez az ami "BT1" esetében – egyidejű 40 órás munkaviszonyára tekintettel – annak idején nem történt meg. Ennek hozománya "a kisadózóként be nem jelentett tag kizárólag munkaviszony keretében működhet közre a kisadózó vállalkozás tevékenységében" törvényhely érvényesülése, vonzata pedig "fekete" alkalmazás esélyes vélelmezése úgy, hogy "BT1" máshol 40 órás jogviszonya mellett nemigen tud még közre is működni. Ha mégis képes lenne erre, munkaszerződés kötendő vele visszamenőleg, a 2013. évi paraméterek alkalmazásával, az érintett hónapokat lefedő határozott időtartamra, az akkor még élő, cégesen jelentett társas vállalkozó heti 36 órát elérő munkaviszony melletti jogviszonyára épülve. Így levezetve járhatónak tűnik a dolog. Üdv. a szerzőtől
Kata választása – bt.-beltag jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata
Ne felejtsen el adatot szolgáltatni a katás kifizetésekről!
Cikk
Március 31-e fontos határidő a kisadózó vállalkozásoktól számlát befogadó adózók számára.
Kereseti korlátok: itt vannak a jogszabályok, amelyeket sokan keresnek
Cikk
A jogalkalmazói bizonytalanság egyik gyakori oka, hogy az adott élethelyzetre nincs konkrét jogszabályi hely, és a helyes eljárást a jogszabályból csak közvetve tudjuk levezetni. A következőkben a keresőtevékenység korlátozása tekintetében hozunk erre néhány példát.
T1041 kontra T201T
Kérdés
A kata 2013-as debütálása óta sokakat fogott el a megfeleltetési kényszer, áttérve mit kezdjen OEP-kódjával. Hagyja, módosítsa, törölje? Kata szempontjából egyéni vállalkozóknál 8 munkavégzés jelleget kell "beárazni" a minősítés során. Mivel a társas "vezetőség" ellen közel 30 éve folyó küzdelemből az új, egyszerűnek mondott adónem sem maradhatott ki, így ezen vállalkozói körben számos a minősítési lehetőség. Kérésem: a létszámában leginkább érintett betéti társaságon keresztül mutassák be a kétfajta bejelentés T1041 és/vagy T201T érvényesülése lehetséges eseteit, különös tekintettel a társasági szerződés "átnyúló" hatására, valamint a tag személyes közreműködésénél a választás vagy vélelmezés közti ellentmondásra. Véleményezzék "a munkavégzés" és a "kisadózóként folytatott tevékenységbe tartozó munkát végez" törvényi szóhasználat érvényesülését a minősítés folyamatában, a 7. paragrafus alkalmazásában. Válaszukat előre is köszönöm!
Számlán kisadózó kifejezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó január elsejétől áttért a kata törvény hatálya alá. Van egy folyamatos teljesítésű számlája, amin a számla kelte 2016, teljesítési ideje, fizetési határideje 2017. Erre a számlára még nem került feltüntetésre a kisadózó kifejezés, mivel 2016-ban került kiállításra. Jól gondolom-e, hogy ez a számla katás bevétel? Kell hogy szerepeljen rajta a kisadózó kifejezés, ha igen, hogyan módosítható a számla, vagy elegendő egy levelet küldeni a partnernek? Ha esetleg ezen partnertől számító bevétele a vállalkozónak az 1 millió forintot meghaladja, ez a bevétel is beletartozik az értékhatárba? Köszönöm válaszukat!
Katás bevallás és adatszolgáltatás: kinek, mikor, mit kell tennie?
Cikk
A kisadózó vállalkozásoknak az adóévet követő év február 25-éig (2017-ben február 27-éig) van nyilatkozattételi kötelezettségük az állami adóhatóság felé az adóévben adóalanyként megszerzett bevételükről. A nyilatkozattételt és az adatszolgáltatást a 2016. évről a 16KATA nyomtatványon kell teljesíteni.
Katások nyugdíja: ezért érdemes több adót fizetni – példával!
Cikk
A nyugdíjjogosultsághoz figyelembe vehető szolgálati idő és a nyugellátás összegének meghatározásakor beszámítható szolgálati idő nem mindig egyezik. Cikkünkben rávilágítunk arra, miért lehet érdemes magasabb összegű adófizetést vállalniuk a kisadózóknak.
Ha főállású kisadózó, így számolja a szolgálati időt!
Cikk
Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság tájékoztatót adott ki a főállású kisadózók szolgálati idejéről.
Főállású kisadózó biztosított társas vállalkozó?
Kérdés
Tisztelt Dr. Radics Zsuzsanna! Idén január elején több hasonló kérdést is kapott kiadózó vállalkozó egyidejűleg fennálló több vállalkozói jogviszonyának járulékkötelezettsége témában. http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_5_Tobbes_jogviszony_fni http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_Katas_ev__tarsas_vallalkozo_yds http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_6_KATAs_egyeni_vallalkozo_es_ugyvez_csf A kérdés feltevői, és jómagam is arról szeretnénk bizonyosságot nyerni, hogy megúszható-e 50 ezer forinttal a járuékkötelezettség főállású katásként, ha mellette kft.-ben is társas vállalkozó valaki. 2016-ban a főállású kisadózás nem mentesítette másik vállalkozásban a társas vállalkozót a minimumjárulék-fizetési kötelezettségek alól. 2017.01.01-től azzal, hogy a Tbj. 5. §-ában a főállású kisadózó biztosítottnak minősül, alkalmazhatók-e a 31. § (5)–(6) bekezdései? Azaz a biztosított főállású (bt.-beltag) kisadózó "társas vállalkozóként biztosítottnak" minősül-e?
Kisadózó nyílt végű pénzügyi lízingje
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany kisadózó egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízing keretében személygépkocsit vásárolna. A havi részletek áfáját levonásba kívánja helyezni, a gépkocsit kizárólag vállalkozási célra használná. Kell-e neki cégautóadót fizetni?
Bt. áttérése katára 2017-ben
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy bt. (folyamatos teljesítésű ügyviteli szolgáltatást végző) 2017. 01. 01-gyel a kata adózást választja, jelenleg a tao-törvény hatálya alá tartozik. Az átlépés kapcsán több kérdés is felmerült: 1.) A bt.-ben a korábbi évek során vásárolt 100 ezer forint alatti értékű tárgyi eszközöket továbbviheti-e a katás időszakára, bármilyen feltétel nélkül? 2.) Tárgyi eszközei között szerepel céges személygépkocsi, ez a 12. 31-ei leltározással átvihető-e a kisadózó időszakra, mivel az a tevékenységet szolgálja, vagy még az átlépés előtt ki kell vezetni (értékesítéssel) a vállalkozásából? 3.) Melléktevékenységében kozmetikai szolgáltatás is szerepel, mely az elmúlt időszakban nem funkcionált, s ezek tárgyi eszközei jelenleg a nagyértékű eszközei között vannak nyilvántartva (körülbelül 400 ezer forint összesen). Mi a teendő, ha a katás időszakban sem fog működni a kozmetikai tevékenység (törölve is lesz a társasági szerződésből a tevékenység)? 4.) Folyamatos teljesítés miatt – a tevékenysége révén – a bt. a 2016. 12. havi átutalásos ügyviteli számláit (kimenő számlák) 2017. 01. 12-én állítja ki, melyek összegét a társaságiadó-törvény szerint elhatárolja. Az árbevétel 2016. évet érinti (tao szerint leadózza), az áfa viszont már a 2017. évet (DE MINT kisadózót már), és a pénz is 2017. évben folyik be a bankszámlára. Ezt miképpen kell kezelni a 2016. és a 2017. évben könyveléstechnikailag? 5.) A havonta megfizetett 75 ezer forint kata kapcsán mekkora az az összeg, amit a két tag havonta a személyes munkavégzésére tekintettel átutalhat magának?
Katás bt.-ben beltag, kültag
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt.-ben a férj a beltag, a feleség a kültag. A férjnek van 8 órás munkaviszonya máshol, a feleség pedig 4 órás munkaviszonyban dolgozik a bt.-ben. Katás bt. státuszban szeretnének működni januártól. Megtehetik-e, hogy csak a feleség lesz kisadozóként bejelentve? A férj, mint beltag személyes közreműködésre kötelezett, de az kizárólag csak a cégképviseletben testesül meg, azon kívül más munkát nem végez. Ezen személyes közreműködése biztosítási jogviszonyt nem hoz létre, de a kata szempontjából megtehetik-e, hogy csak a feleség, mint kültag lesz kiasadozóként bejelentve?