253 találat a(z) kisadózó cimkére

Technikai megszűnés utáni tennivalók Kérdés

Üdvözlöm! Ügyfelemnek kisadózó egyéni vállalkozást nyitottunk. Ügyfélkapura érkezett szakmai képesítés bemutatás a Járási Hivataltól. Nem észlelte, technikai törlés alá helyezték a vállalkozását. A mai napig állitott ki számlát erre az adószámra, ezekkel mi legyen, és egyébként a technikai megszűnés esetén mi a bevallási, bejelentési kötelezettsége? Mivel szüksége van a vállalkozásra, nyitna újat, de az lehet-e katás? Köszönöm a segítséget. Üdvözlettel: V.Mária

Kisadozó egyéni vállalkozó – letiltás Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ügyfelem (kisadózó egyéni vállalkozó) az alábbi letiltást kapta a bírósági végrehajtótól mint munkáltató és mint magánszemély: „Felhívom XY-t mint munkáltatót (folyósító szervet, szervezetet), hogy az adós munkabéréből, illetményéből, munkadíjából, a munkaviszonyon, közfoglalkoztatási jogviszonyon, munkaviszony jellegű szövetkezeti jogviszonyon, közszolgálati és közalkalmazotti jogviszonyon, szolgálati viszonyon, társadalombiztosítási jogviszonyon alapuló járandóságából, valamint a munkából eredő egyéb rendszeres, időszakonként visszatérően kapott díjazásából, juttatásából, követeléséből (ideértve a betegszabadság idejére kifizetendő összeget, valamint a végkielégítést és a jutalmat is) annak 33 százalékáig (több letiltás esetén 50 %-ig) terjedően kölcsöntartozás jogcímen vonja le a következő összegeket, a felsorolás sorrendjében:” Kérdés, hogy mint kisadozó egyéni vállalkozó mit kell válaszolnia a kitöltendő és visszaküldendő formanyomtatványra. Levonható-e tőle a fenti jogcímeken letiltás? Üdvözlettel: Szabóné Kormosói Kornélia

Kisadózó áfakörbe átlépése Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki: – kisadózó (katás), – alanyi adómentességet választott, – magánszemélyként ingatlan bérbeadásból is származik jövedelme, – mind a vállalkozási, mind az ingatlan-bérbeadási tevékenysége az áfa szempontjából folyamatos teljesítésű jogügylet, – bevételi nyilvántartást vezet. Az alábbi problémás helyzet van: 1. 2017. novemberig kiszámlázott és befolyt vállalkozási bevételei 6000 ezer Ft + 550 ezer Ft bérletidíj-bevétel. 2017. decemberben kiszámlázott 2017. 12. 15-ei teljesítéssel további 1 430 ezer Ft-ot, mely 2017. 12. 13-án be is folyt, ezen kívül befolyt 50 ezer Ft bevétele bérleti díjból 2017. 12. 15-én (a bérleti díjról számlákat nem állított ki). Illetve kiállított még ezt követően 2017. 12. 31-ei teljesítéssel további 150 ezer Ft-ot a vállalkozási tevékenységére, de ez csak 2018. január 16-án folyt be. Melyik időponttal és összeggel lépte át az alanyi adómentesség határát? 2. Sajnos az egyéni vállalkozó csak a vállalkozási bevétel megszerzését nézte, így az áfakörbe akkor lépett át, amikor a 2018. évben a 8 millió Ft-ot meghaladta 2018. júniusában. Hogyan lehet módosítani a korábbi bejelentést, hogy a megelőző időszakra vonatkozó áfabevallásokat is fel tudja dolgozni az adóhatóság? Segítségüket előre is köszönöm.

Speciális szabályok a katások biztosításának szüneteléséről Cikk

Nemcsak a különleges adószabályok, hanem a biztosítotti jogviszonyra vonatkozó rendelkezések miatt is speciális a katások helyzete, mutatjuk, miért.

Megszűnt kisadózás bevallásai Kérdés

Kedves Szakértő! 36 órás munkaviszony melletti, kisadózó egyéni vállalkozás szünetelés alatt megszűnt. Milyen bevallásokat kell, illetve kellett volna leadni a megszűnés miatt? A vállalkozó nem adott le semmit, kérdés, hogy lesz-e problémája abból, ha ezután sem ad le semmit?

Kisadózó bt. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretnénk a segítségüket kérni. Jelenleg tao hatálya alatt álló betéti társaság 2019. január 1-jétől szeretne belépni a kisadózó vállalkozások tételes adójának hatálya alá, ehhez a bejelentést 2018 decemberében meg kell tenni. A bt. adószáma 2017 májusától szeptemberéig fel volt függesztve. A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 4. § (3) bekezdése jelenlegi rendelkezései alapján a bt. nem választhatja a kata szerinti adózást. A 2019. január 1-jén életbe lépő új szabályok alapján azonban már lehet kataalany, mivel törölve nem volt az adószáma. A kérdés, hogy idén bejelentkezhet-e a kata hatálya alá úgy, hogy 2019. január 1-jétől kisadózó legyen? Válaszukat előre is köszönöm.

Kisadózó egyéni vállalkozó kifizetése táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretnék állásfoglalást kérni. Egy kisadózó egyéni vállalkozó várható műtétjére 2019. január végén fog sor kerülni; várható felépülési ideje kb. 3 hónap. Az adózó január hónapban még szeretné a tevékenységét folytatni, és erről átutalásos számlát kiállítani. Mivel a táppénzes időszak meghaladja a 30 napot, február és március hónapra a táppénzbejelentéssel mentesül a tételes adó megfizetése alól, és ez időszak alatt nem folytathat tevékenységet és nem szerezhet bevételt. Mivel a kisadózó vállalkozó bevételszerzésének időpontja a banki utalás (kifizetés) időpontja, és a januárban kiállított átutalásos számla kifizetésére valószínűleg februárban kerül sor, a bevétel megszerzésének időpontja február hónapra fog esni. A kérdésem az lenne, hogy ez esetben az adózó 40 százalékos adóval kell, hogy számoljon, vagy mivel a kifizetést nem tudja befolyásolni, az általános szabályok érvényesek? Illetve jelent-e ez az opció valamilyen problémát? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Zsanett

Kisadózó esete a 14. § (3) bekezdéssel Kérdés

Katás adóalany tervezőmérnök egy kivitelező cégnél főállású alkalmazott, heti 36 órás munkaviszonyban.. Munkaköre kapcsolt része a terep-munka (ellenőrzés, helyszíni művezetés). Mindennapos a túlóráztatás. Az elvégzés után az elrendelt túlmunkákat a felek elszámolják a tervezés (törzsidő) és a kiszállás (pótidő) között. A vállalkozóra jutó teljesítések leigazolt számláit a foglalkoztató pénzügyileg rendezi, miáltal éves szinten 1 millió forintot meghaladó bevételt juttat neki. Egyébiránt bevételei csak a mostani foglalkoztatótól származnak.Tevékenységét kizárólag személyesen, de a foglalkoztató szervezetébe tagoltan, infrastruktúráját ismerve, személyi-tárgyi adottságait hasznosítva végzi, így megengedhető méltányolható mértékű szakmai kommunikáció a felek között. A fentieket olvasva hogyan alakul a 7 vélelmező a-g. szavazata ?

Kata vagy kiva Kérdés

Tisztelt Szakértők! A segítségüket kérném abban, hogy egy beérkező számláról hogyan tudjuk megállapítani kata vagy kiva, amikor csak annyit tüntet fel rajta a számla kibocsájtója, hogy kisadózó. Köszönettel: Dominik-Kugler Edina

Kisadózó vállalkozó közterhei Kérdés

Kétszemélyes betéti társaság kültagja és egyben üzletvezetője vagyok, a társaság beltagja egy alapítvány. Emellett jelenleg szüneteltetés alatt lévő egyéni vállalkozói státuszom is van, melyet aktiválnám azzal, hogy egyidejűleg kisadózónak és – ebben a hónapban öregségi nyugdíjjogosultságot szerezve – kiegészítő tevékenységűként jelentkeznék vissza. Kérdéseim: A betéti társaságban az üzletvezetői tevékenységemet megbízási jogviszonyban folytathatom-e kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozói minőségben és a társaságnak utánam kellene-e valamilyen közterhet teljesítenie? Kiegészítő tevékenységű kisadózó egyéni vállalkozóként valamennyi adó- és járulékbefizetési kötelezettségemet letudhatom-e havi 25 ezer forint megfizetésével, illetve ezen kívül lenne-e más közterhem?

Kisadózó egyéni vállalkozó készletei Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó 2018.10.01. napjával át kíván térni vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozói jogállásúra – tekintettel arra, hogy 2018.09. hónapjában kereskedelmi tevékenységbe kezdett. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a kataalanyiság időszakában kifejezetten jövőbeni továbbértékesítési céllal beszerzett árukészletnek mi lesz a sorsa? Az árukészlet értékesítésére csak 2018.10.01. napja után kerülne sor. Kell-e a kataalanyiság megszűnésekor azokat bevételként számba venni, vagy lehetőség van azok költségkénti elszámolására abban az időszakban, amikor a készletek ténylegesen értékesítésre kerülnek? Esetleg a kata hatálya alól milyen kedvezőbb adózási formára történő áttérést javasolna a kereskedelmi tevékenységet figyelembe véve? Köszönettel.

Katás ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda bejelentkezett a kata hatálya alá. A személyesen közreműködő tag kisadózó, azonban munkaviszonyban foglalkoztat alkalmazottakat. A kisadózó 1 hónapig beteg volt, bejelentette hogy erre a hónapra nem fog adót fizetni. Táppénzt vett igénybe. Azért, hogy a 40 százalékos különadót ne kelljen megfizetnie, az elérhető éves árbevétele 11 millió forintra csökken. A munkavállalók azonban a kisadózó betegsége alatt is dolgoznak, árbevételt realizálnak. Bár a kata törvényből nem tudom kiolvasni, a munkavállalók foglalkoztatása okán ugyanúgy csak a csökkentett árbevétel mentesül-e a különadó alól? Köszönettel várom válaszukat.

Katás bt. kültagjának jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A bt. beltagja főállás mellett kisadózó. A kültagnak szintén van máshol 6 órás munkaviszonya, a katás bt.-ben nem részesül díjazásban, munkát nem végez. Ebben az esetben is vonatkozik rá a Kata tv. 7. § (2) bekezdése, hogy a kisadózóként be nem jelentett tagnak munkaviszonyt kell létesítenie a katás bt.-vel? Válaszát köszönöm!

Katás bt. alapítása gyed alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyeden vagyok, féléves a lányom. Főállásból (40 óra) jöttem el, ahová várnak majd vissza, a munkahelyem tb-kifizető hely. Szeretnénk egy vállalkozást beindítani, erre katás bt.-t szeretnénk alapítani, ahol én lennék a beltag, és személyesen közreműködnék a tevékenységben (heti megközelítőleg 15-20 órás elfoglaltságot jelentene). Az lenne a kérdésem, hogy ez esetben jár-e tovább a gyed változatlanul, lehetek-e én bejelentve, mint kisadózó a bt.-ben, jár-e valamilyen adókedvezmény? Akivel a bt.-t alapítanám, főállásban dolgozik, és egyelőre nem szeretné feladni a munkahelyét, ő lenne a kültag. Ezen kívül azt szeretném még kérdezni, hogy van-e a munkahelyem felé bejelentési kötelezettségem a vállalkozás indításáról? A bt.-ből havi jövedelemkivét nem lenne, a teljes bevételt visszaforgatnánk. Válaszukat előre is köszönöm!

Megjelent az augusztusi VálaszAdó Cikk

Az elmúlt hónapban az Adózóna cikkeiben részletesen bemutatta az évközi adótörvény-módosítási csomagban benyújtott változtatási javaslatokat, majd az elfogadott új szabályokat is, amelyek közül több módosítás – egyebek között számos járulék- és szochoszabály – már a kihirdetést követő napon, vagyis július 26-án hatályba is lépett.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink