246 találat a(z) kisadózó cimkére

Rehabilitációs ellátás melletti katás egyéni vállalkozó Kérdés

A következő ügyben kérem az állásfoglalásukat: Főállású katás egyéni vállalkozó megromlott egészségi állapota miatt rokkantsági ellátást szeretne igényelni. Mivel a megváltozott munkaképességű személyeket megillető ellátások megállapításának egyik feltétele, hogy az igénylő ne folytasson keresőtevékenységet, így az igénylés napján egy napra szünetelteti az egyéni vállalkozását. Korábbi orvosi szakvélemények alapján feltételezhető, hogy egészségi állapota 50%-nál kisebb mértékű. Jól feltételezem-e, hogy ha megkapja a rokkantsági ellátást, és az egészségi állapota 50% alatt lesz, akkor már nem minősül főállású kisadózónak? Véleményem szerint a nem főállású kisadózóként szerzett bevétele nem számít bele a rokkantsági ellátásban részesülő keresőtevékenységet folytató keresetkorlátjába. Valóban igaz, hogy a nem főállású kis­adózói jogviszonyból származó bevételt nem kell figyelembe venni, tehát ez nem veszélyezteti a rokkantsági ellátást? Válaszukat előre is köszönöm.

Katás bt.-ben a beltag dolgozik, a kültag a képviselő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Adott egy bt egy kültaggal és egy beltaggal. A beltag adótartozás miatt nem lehet képviselő, de ő végzi a munkát mint kisadózó. Tehát utána fizetjük az 50 ezer forintos járulékot. A kültag, aki a képviselő, jelenleg nem rendelkezik bejelentett állással. De ő csak a képviselője lesz a cégnek, tényleges munkát nem végez a bt.-ben. Kell-e, és ha igen, milyen járulékot fizetni utána? Ő nem lesz kisadózó, munkát nem végez. Ha képviselő, és nincs máshol állása, itt terhelné a minimálbér járuléka? Vagy ha bejelentjük kisadózónak, akkor rá is fizetni kell a havi 50 ezer forintot? Vagy lehet megbízási jogviszonyban, és az ügyvezetésért kap mondjuk havi bruttó 10 ezer forint kisösszegű megbízási díjat? Köszönjük szépen a segítséget!

Iparűzési adó – kisadózó útdíjlevonása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kisadózó vállalkozásként (egyéni vállalkozó) tételes adót fizetek, évi 50 ezer forintot (2,5 millió forint x 2%). Engem is megillet-e az útdíjak 7,5 százaléka levonhatóságának joga, vagy ez a lehetőség csak a "normál" iparűzési adót fizetők számára adott? Köszönöm.

Áfa a katásoknál – mi a 8 milliós és mi a 12 milliós összeghatár? Példák Cikk

2017. január 1-jétől 12 millió forintra emelkedett az a bevételi határ, amely mellett elég a kisadózónak a havi tételes adót megfizetnie. Ugyanakkor az alanyi áfamentesség éves összeghatára 8 millió forintra emelkedett. Az alanyi áfamentességet választó kataalanyoknak nem árt tisztában lenni azzal, miben is különbözik az alanyi áfamentesség 8 millió forintos összeghatárának és a kisadózói bevételek összegének meghatározása.

Kisadózó; egyesületi pártoló tag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó bérel egy ingatlant, amiben a saját tevékenységét végzi és emellett "X" egyesület, egyesületi pártoló tagja is egyben. A bérelt ingatlant a kisadózó egyéni vállalkozó heti egy alkalommal rendelkezésre bocsájtja ennek az egyesületnek, támogatásként, teljesen ingyen (tagdíjat nem fizet, pénzbeli ellenszolgáltatást nem kap). Kérdésünk, hogy a kisadózó státuszát veszélyezteti-e ez a típusú támogatás? Kell-e a kisadózónak valamilyen ellenszolgáltatást vagy bármilyen igazolást kapnia a támogatott egyesülettől? Tisztelettel: Pálkerti Norbert

Kata és ekho együttes alkalmazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozót – a vállalkozása mellett – egy cégnél megbízási szerződéssel foglalkoztatják oly módon, hogy a minimálbér után az általános szabályok szerint teljesíti az adófizetési kötelezettségét, a fennmaradó összegre pedig ekhót választ. Mivel megbízási szerződésről beszélünk és nem munkaszerződésről, ezért az lenne a kérdésünk, hogy ebben az esetben az egyéni vállalkozásában főállású kisadózó lesz-e, vagy nem főállású? Köszönettel.

Katás bt. beltagjának jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás bt. beltagjának megszűnt a nappali hallgatói jogviszonya, egyéb munkaviszonya nincs. A kültag kisadózónak bejelentve, 50 ezer Ft/hó díjat megfizeti. Kérdésem, hogy milyen fizetendők vannak a beltag után? Köszönettel Ildikó

Mi számít a kisadózó bevételébe? Kérdés

Származik-e, mennyi és mikori időponttal bevétele a kisadózónak abból, ha szabad pénzeszközeiből értékpapírt, például befektetési jegyet vásárol, majd később azt magasabb áron visszaváltja? Ha igen, akkor a visszaváltás során kapott ellenérték egésze lesz a bevétele, vagy csak a beszerzésére fordított összeggel csökkentett összeg?

Kisadózó és adószámos magánszemély – bérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó (alanyi mentes) fodrászszalont vesz bérbe. A bérleti díj egy részét továbbszámlázná a műkörmös részére. Katásként nem teheti meg, hogy bérleti díjról számlát ad. Megoldás lehetne az, hogy adószámos magánszemélyként bérli a szalont és számlázza tovább? Lehetséges, hogy csak magánszemélyként bérli és mint magánszemély bérleti szerződéssel adja tovább? (Ezt persze, majd az szja-bevallásában rendezi.) Legyen kedves nekem erre valami megoldás találni! Nagyon köszönöm a válaszát.

Alanyi adómentes kisadózó közösségi szolgáltatást nyújt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású alanyi mentes katás egyéni vállalkozó Ausztriába nyújt szolgáltatást. Mindkét fél közösségi adószámmal rendelkezik, A magyar fél esetében az áfabevallást hogyan kell benyújtani? Be kell egyáltalán nyújtani? A 10 000 eurós értékhatár vonatkozik rá? Köszönöm a segítséget.

2013-ban kata világra jött II. Kérdés

Tisztelt Szipszer Tamás! Köszönettel vettem a hasonló című kérdésemre küldött elemzését. A sok kényszerű "köteles" között üde színfolt azon sora, melyben – stílusosan szólva – ideértve különösen kimondja a tartalom nélküli függetlenített ....titkári állás jogi nonszensz voltát. Első alkalommal találkozom írásban ezen megállapítás közzétételével. Témánknak lenne még egy vonulata, melyre válaszában nem tért ki, és lehetséges, ezért levezetem. A kisadózó vállalkozás bejelentése által lesz a társaság tagja kisadózó. A kisadózó vállalkozó azon kisadózók adatait jelenti be, akik bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében részt vesznek a kisadózó vállalkozás tevékenységében. Ez az ami "BT1" esetében – egyidejű 40 órás munkaviszonyára tekintettel – annak idején nem történt meg. Ennek hozománya "a kisadózóként be nem jelentett tag kizárólag munkaviszony keretében működhet közre a kisadózó vállalkozás tevékenységében" törvényhely érvényesülése, vonzata pedig "fekete" alkalmazás esélyes vélelmezése úgy, hogy "BT1" máshol 40 órás jogviszonya mellett nemigen tud még közre is működni. Ha mégis képes lenne erre, munkaszerződés kötendő vele visszamenőleg, a 2013. évi paraméterek alkalmazásával, az érintett hónapokat lefedő határozott időtartamra, az akkor még élő, cégesen jelentett társas vállalkozó heti 36 órát elérő munkaviszony melletti jogviszonyára épülve. Így levezetve járhatónak tűnik a dolog. Üdv. a szerzőtől

Kata választása – bt.-beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Betéti társaság egyedüli beltagjaként munkaviszonyban látom el a bt. ügyvezetését. Erről a társasági szerződésben rendelkeztünk. Szeretnék év közben áttérni a katás adózásra. Kérdésem, hogy a munkaviszony szerinti ügyvezetés kizáró ok-e az alábbiak miatt? "Betéti társaságnak be kell jelentenie legalább egy kisadózó magánszemélyt. Betéti társaság esetén a társaság kisadózóként bejelentett olyan tagja minősül kisadózónak, aki bármilyen jogviszonyban – ide nem értve a munkaviszonyt – végzett tevékenység keretében (ideértve különösen a személyes közreműködést, a vezető tisztségviselői és a megbízási jogviszony alapján végzett tevékenységet) részt vesz a kisadózó vállalkozás tevékenységében. A vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre. Amennyiben kizáró ok az eddigi munkaviszony, megoldást jelent-e, ha módosítom a társasági szerződést, és az ügyvezetést a továbbiakban tagi jogviszonyban végzem, majd ezután jelentkezek át a kata hatálya alá? Esetleg társasági szerződés módosítása nélkül, a T1041-es bejelentő lapon elég kijelenteni a munkaviszonyt, és tagi jogviszonyosként bejelentkezni? Válaszát köszönöm! Kata

Ne felejtsen el adatot szolgáltatni a katás kifizetésekről! Cikk

Március 31-e fontos határidő a kisadózó vállalkozásoktól számlát befogadó adózók számára.

Kereseti korlátok: itt vannak a jogszabályok, amelyeket sokan keresnek Cikk

A jogalkalmazói bizonytalanság egyik gyakori oka, hogy az adott élethelyzetre nincs konkrét jogszabályi hely, és a helyes eljárást a jogszabályból csak közvetve tudjuk levezetni. A következőkben a keresőtevékenység korlátozása tekintetében hozunk erre néhány példát.

T1041 kontra T201T Kérdés

A kata 2013-as debütálása óta sokakat fogott el a megfeleltetési kényszer, áttérve mit kezdjen OEP-kódjával. Hagyja, módosítsa, törölje? Kata szempontjából egyéni vállalkozóknál 8 munkavégzés jelleget kell "beárazni" a minősítés során. Mivel a társas "vezetőség" ellen közel 30 éve folyó küzdelemből az új, egyszerűnek mondott adónem sem maradhatott ki, így ezen vállalkozói körben számos a minősítési lehetőség. Kérésem: a létszámában leginkább érintett betéti társaságon keresztül mutassák be a kétfajta bejelentés T1041 és/vagy T201T érvényesülése lehetséges eseteit, különös tekintettel a társasági szerződés "átnyúló" hatására, valamint a tag személyes közreműködésénél a választás vagy vélelmezés közti ellentmondásra. Véleményezzék "a munkavégzés" és a "kisadózóként folytatott tevékenységbe tartozó munkát végez" törvényi szóhasználat érvényesülését a minősítés folyamatában, a 7. paragrafus alkalmazásában. Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Rendezvénybelépő elszámolása

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Jövedéki termék értékesítése fesztiválon

Tüske Zsuzsanna

vámszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink