12 találat a(z) kúriai döntés cimkére

Kúriai döntés azonnali hatályú felmondásról: elfogadható-e indoknak a megtűrt gyakorlat? Cikk

Az azonnali hatályú felmondás jogszerűségét a sérelmet szenvedett fél rendszerint munkaügyi bíróságon vitatja. Az alábbiakban egy friss munkaügyi per (BH2023.137.) tanulságait foglaljuk össze, melyben a Kúria az azonnali hatályú felmondás feltételeinek meglétét vizsgálta.

Tévedésből kifizetett végkielégítés: a munkáltató egyoldalú nyilatkozatával nem vonható vissza Cikk

A Kúria egy friss döntésében megállapította, hogy a munkáltató figyelmetlenségéből bérszámfejtett végkielégítésre a munkavállaló által jog alapítható, amennyiben a munkáltató nem járt el körültekintően. Az ügy részleteit az alábbiakban mutatjuk be.

Kúria: tehergépjármű közúthasználatáért sem írhat elő úthasználati díjat az önkormányzat Cikk

A Magyar Közlöny 2022. évi 71. számában április 28-án közzétett kúriai határozat szerint a tehergépjárművek közúthasználatához kapcsolódóan nem írható elő úthasználatidíj-fizetési kötelezettség önkormányzati rendelettel.

Kúriai döntés: a nyugdíjas munkavállaló elbocsátása nem életkori diszkrimináció Cikk

A munkáltató az öregségi nyugdíjkorhatárt elérő, illetve nyugellátást igénybe vevő munkavállaló munkaviszonyát szüntette meg fiatalítási programja keretében. A munkavállaló munkaügyi per keretében sérelmezte az életkorán alapuló hátrányos megkülönböztetést, illetve követelte az elmaradt éves jutalom valamint béren kívüli juttatás nyújtását is.

Kúriai döntés: a Tokaji Borvidéken csak meghatározott szőlőfajták telepíthetők területi korlátozás nélkül Cikk

A Tokaji Borvidék zárt borvidék, területén területi korlátozás nélkül csak Furmint, Hárslevelű, Kabar, Sárga muskotály, Zéta és Kövérszőlő szőlőfajták telepíthetők. A Kúria döntésében azt a kérdést vizsgálta, hogy a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsa Rendtartása a borvidéki termelőkre kötelező jelleggel előírhatja-e, hogy a borvidéken csak ezen meghatározott szőlőfajták telepíthetők területi korlátozás nélkül.

Munkáltató kártérítési felelőssége – döntött a Kúria Cikk

Kinek kell bizonyítani, hogy a munkavállaló egészségkárosodása a munkáltatónál fennállott munkaviszonyával összefüggésben alakult ki? Mikor van a munkáltatónak kártérítési felelőssége és kötelezettsége, és mikor mentesül ezek alól? Cikkünk egy kúriai döntés elemzésével válaszol a fent feltett kérdésekre.

Bírságolt a GVH: 20 millió forintot szabott ki az RTL-re Cikk

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 20 millió forint eljárási bírságot szabott ki a Magyar RTL Televízió Zrt.-vel (M-RTL) szemben, mert a járványügyi veszélyhelyzetre tekintettel kapott határidő-hosszabbítás ellenére is akadályozta a tényállás feltárását és ezzel elhúzta az eljárást.

Munkaviszonyba átkerült közalkalmazott juttatásairól döntött a Kúria Cikk

A Kúria a munka törvénykönyve hatálya alá került volt közalkalmazottat megillető juttatások tárgyában hozott határozatot.

Kúriai határozat az elszámolási kötelezettségről Cikk

Az olyan munkaviszony-megszüntetési esetekben, ahol a munkaviszony megszüntetésére vagy megszűnésére a munkavállaló érdekkörében felmerült okból kerül sor, a munka törvénykönyve csak a tényleges munkavállalói teljesítésnek megfelelő díjazást biztosít – mondta ki a Kúria.

Elszámolási időszak, a dolgozó elszámolási kötelezettsége Cikk

Az elszámolási időszak egy egyenlőtlen munkaidő-beosztási módszer, a munkáltató által meghatározott, az érintett héttel kezdődő hosszabb időtartam, amely alatt teljesíthető a heti munkaidő. A Kúria arról döntött, hogy a munkavállalónak milyen elszámolási kötelezettsége van, ha a munkaviszony az elszámolási időszak lejárta előtt szűnik meg.

Kúria: azonnali hatállyal elküldhető a sértegető, agresszív munkavállaló Cikk

A Kúria 2019. május 10. napján közzétett Mfv. I. 10.383/2017. számú döntésében megállapította, hogy azonnali hatállyal elbocsátható az a munkavállaló, aki a munkatársaival, feletteseivel megengedhetetlen stílusban kommunikál, őket sértegeti, azaz aki együttműködési kötelezettségét durván megsérti. Nézzük a döntés részleteit!

Egyszerűsített foglalkoztatás munkaerő-kölcsönzéssel – döntött a Kúria Cikk

Egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony munkaerő-kölcsönzés céljából is létesíthető, azt azonban, hogy azonos felek között egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony és egy további munkaviszony párhuzamosan álljon fenn, az Mt. kifejezetten tiltja, ahogyan azt is, hogy a felek a közöttük fennálló munkaszerződést egyszerűsített foglalkoztatásra vagy alkalmi munkára irányuló munkaviszony létrehozása érdekében módosítsák – mondta ki a Kúria.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kisüzemi bortermelés

Laczi Ferenc

igazságügyi jövedéki szakértő

Kölcsön kamat

Nagy Norbert

adószakértő

Ekho minimálbér alatti jövedelem esetén, arányosítás

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink