174 találat a(z) közalkalmazott cimkére
Közalkalmazott felmentési ideje alatt lehet-e katás?
Kérdés
Tisztelt Szakértő Azzal a kérdéssel fordulunk Önhöz, hogy szíveskedjen választ adni az alábbi kérdésünkre. Közalkalmazott 2016. január 1-jétől 8 hónapos felmentési idejét tölti, amiből 4 hónapot le kell dolgoznia, a 4. hónap április 30-án jár le. A közalkalmazottnak van adószáma mellékfoglalkozásban, 2016. május 1-jétől egy egyesületnek fog a munkájáról számlát adni a felmentési ideje alatt. Nyugdíjasként a katára szeretne bejelentkezni. A felmentési idő kezdetétől, vagy a nyugdíjazási idő kezdetétől lehet-e katás? Válaszát előre is köszönjük. Könyvelde Bt. Liker Judit
Közalkalmazott áthelyezése
Kérdés
Két önkormányzat között van-e lehetőség védőnő áthelyezésére, ha az átadó önkormányzatnál határozatlan idejű, az átvevő önkormányzatnál pedig helyettesítésre szóló, határozott idejű jogviszonya lesz? A foglalkoztatása nem intézménynél, hanem szakfeladaton történik mindkét önkormányzatnál.
Közalkalmazotti felmentési idő szabadságszámítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állami szférában közalkalmazotti jogviszonyban lévő hölgy 40 éves korkedvezményes nyugdíjba vonulásának engedélyét kérelmezte. 28 éves jogviszonyának köszönhetően 7 hónap felmentési időt állapítottak meg, melynek felére munkavégzésre kötelezték. Ugyanakkor az arányosan járó éves szabadság kiszámításakor a munkáltató a felmentési időnek csak a munkavégzéssel töltött időszakát vette számításba. A munkavégzés alóli időszakot nem tekinti beszámíthatónak, mondván azt az időszakot beszámíthatják, de nem kötelezik rá őket törvényileg?! Kicsit utánakerestem törvényeknek, és az alábbiakra bukkantam: Mt. 115. § (1) bekezdés szerint szabadság jár a munkában töltött idő esetén. Mt. 115. § (2) bekezdés a) pontja szerint munkaidőnek minősül a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés. Mt. 55. § (1) bekezdése taglalja ezt a fogalmat. Talán a k) pontban lévő, „munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott időtartamra” megfogalmazást lehetne beleilleszteni az adott esetre. Válaszát előre is köszönöm!
Közalkalmazotti jutalom
Kérdés
1986. szeptember 1-jétől vagyok megszakítás nélkül közalkalmazott. A családom úgy döntött, hogy megpróbálja külföldön. Én így egy év fizetés nélküli szabadságot kértem, s kaptam is 2016. szeptemberig. A 30 éves jubileumi jutalomra a munkáltatóm azt mondta, nincs miből kiszámolni, így nem jár... visszadobta a rendszer...Jár-e a jutalom, van-e olyan jogszabály, amivel ezt tudom bizonyítani? Köszönöm!
Zaklató helyett a feljelentő repült: így lehet kirúgni a közalkalmazottakat
Cikk
Több cikk jelent meg az elmúlt hetekben egy soroksári középiskolai esetről, amikor egy pedagógus az egyik tanár és több tanuló elmondása szerint szexuálisan zaklatta a diáklányokat. A tanárnőnek, aki ezt nyilvánosságra hozta, néhány nap múlva – pedagógushoz nem méltó viselkedéssel és munkájának elhanyagolásával indokolva – megszüntették a jogviszonyát.
Munkavállaló
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: közalkalmazotti jogviszonyban álló munkavállalónak van-e jogosultsága, hogy részére kiadja a munkáltató az úgynevezett személyi anyagát? Közalkalmazotti jogviszonya több mint 25 éve fennáll. Köszönettel!
Kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozó/részmunkaidős közalkalmazott
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretnék tájékoztatást kérni. Egy 69 éves (öregségi nyugdíjas) egyéni vállalkozó 2014-ben közalkalmazottként elhelyezkedett, ami után a nyugdíj folyósításáról le kellett mondania. 2014-ben heti 40 órás munkaviszonyban foglalkoztatták, emellett dolgozott (és jelenleg is dolgozik) egyéni vállalkozóként is (itt havi jövedelmet nem vett/vesz ki, a nyereséget vállalkozói osztalékalappal számolja el az ’53-as bevallásban). 2015-ben a munkaviszonya heti 40 óráról heti 32 órára csökkent. A nyugdíjfolyósító helyett 2014-től a foglalkoztatójától kapja a nyugdíjának megfelelő összeget havi rendszerességgel a munkabérén felül. A foglalkoztató a munkabérre vonatkozóan 7 százalék egészségbiztosítási, 10 százalék nyugdíjjárulékot és 16 százalék szja-t vont le. (Az éves adóigazolásból az derül ki, hogy a nyugdíjnak megfelelő összeget a munkáltató visszabruttósítja, és szja-alap, valamint egészségbiztosítási alap is). A nyugdíjfolyósítótól minden évben megkapja az értesítést a nyugdíjemelésre vonatkozóan, ami alapján a foglalkoztató szintén meg is emeli a folyósított összeget. 2014-ben és 2015-ben is megfizette negyedévente az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Az lenne a kérdésem, hogy az egyéni vállalkozására tekintettel továbbra is kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozónak számít, vagy 2015-től főállású egyéni vállalkozó lenne, mivel a munkaviszonya nem éri el a heti 36 órát?
Nyugdíj és kereset: amikor kizárják vagy korlátozzák egymást
Cikk
Dolgozhat-e a korhatár előtti ellátásban, illetve a „nők 40” jogosultság alapján nyugdíjban részesülő személy, és ha igen, mennyit kereshet? Vállalhatnak-e bárhol munkát a nyugdíjasok? Ismertetjük a legfontosabb szabályokat.
Közalkalmazotti besorolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Intézményünknél a takarítók, illetve az egyéb fizikai dolgozók "A" osztályba vannak besorolva, mivel egyik munkakör sem igényel szakképesítést. A dolgozók között van, aki érettségivel, van aki szakmunkás végzettséggel rendelkezik. Hogyan kell besorolni a fent említett dolgozókat helyesen? Köszönöm a választ, üdvözlettel.
Nyugdíj: milliókat kap a panaszos, elmarasztalták Magyarországot
Cikk
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) keddi ítéletében elmarasztalta Magyarországot a közszférában dolgozó nyugdíjasok nyugdíjának folyósítására vonatkozó új szabályozás miatt, amely a bíróság szerint ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével és sérti a megkülönböztetés tilalmát.
Felmondási idő azonnali hatályú felmondás esetében
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Határozatlan idejű közalkalmazotti jogviszony esetében a dolgozó élhet-e az azonnali hatályú felmondással, vagy a munkáltató kötelezheti felmondási idő letöltésére? Ha a munkáltató kötelezi a felmondási időre, akkor 18 év jogviszony után mennyi a maximálisan letöltendő felmondási idő? Válaszukat köszönöm!
Felmondás az új felmondási szabályok előtt
Kérdés
Egy nálunk dolgozni akaró fogyatékos kollégánkkal kapcsolatosan az alábbi kérdéseink vannak: Ha 2015. december 10-ével lemond a közalkalmazotti státuszról, ami kéthónapos felmondási idővel jár, a felmondási idő alatt kötelező bejárnia a munkahelyére? Ha ő mond le a státuszról, akkor a jelenleg hatályos törvény alapján jár-e neki végkielégítés? 2016. január 1-jével új felmondási törvény lép életbe, vonatkozni fog-e rá? A dátumnak jelen esetben van-e ügydöntő jelentősége? A munkaviszonya 2008. 09. 01-je óta folyamatos, határozatlan időre szól a munkaszerződése.
Fegyelmivel elbocsátották, per lett belőle
Cikk
A felperes közalkalmazott gazdasági igazgatói megbízását a kinevezési jogkört gyakorló visszavonta, majd ezt követően a munkáltatói jogkör gyakorlója fegyelmi eljárást indított vele szemben. A fegyelmi eljárás kezdeményezését azzal indokolta, hogy az intézménynél a fenntartó által elrendelt megbízhatósági ellenőrzés nagy összegű hiányt tárt fel, továbbá a felperes az alperes nevében több gazdasági társasággal olyan szerződést kötött, amelyből az intézménynek kára származott – olvashatók egy ügy előzményei a Kúria közleményében.
Közalkalmazott
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közalkalmazott munkaviszonya november 6-án szűnik meg a korábbi munkahelyén. Felmentést kap a munkavégzés alól szeptember 6-ától. Ebben az esetben meg kell-e várni a november 8-át ahhoz, hogy alkalmazhassuk nem közalkalmazotti jogviszonyban, vagy szeptember 7-étől már munkavállalónak tekinthetjük? Az új munkáltatónak figyelembe kell-e vennie a másik munkahelyen folyamatban lévő 2 hónap felmentési időt? Köszönettel: MVGYOSZ
Gyakornoki idő 2012-ben kezdő óvodapedagógusnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagy vonalakban leírom, mire lennék kíváncsi: 2012-ben diplomáztam óvodapedagógusként. 2012. 09. 03-án kezdtem el dolgozni egy óvodában. Kérdésem lenne, hogy mennyi a gyakornoki időm? (Kérdés: a szakmai gyakorlat is beleszámít a 3 vagy 2 évbe, ami 8 hét?) Mivel ez a dátum korábbi, mint 2013. 09., ezért elvileg a régi rendszerbe tartozom, ami 3 év (?) Váltottam munkahelyet: 2014. 03. 15-2014. 07. 31. (Orsi egyik óvodája) 2014. 08. 01. (Orsi másik óvodája, ez, ahol most vagyok) Milyen szerződéssel vehetnek fel, vagyis vehettek volna fel a jelenlegi munkahelyemen? 2 év vagy 3 év gyakorlati idővel? (Mivel van egy olyan törvény, mely szerint 2013. után kétéves gyakornoki idővel lehet felvenni..., de én előtte dolgoztam..., és az első munkaszerződésemben 3 év gyakornoki idő van megfogalmazva.) Milyen törvény vonatkozik erre? Mire lehet hivatkozni? Kérvényt lehet-e írni az Oktatási Hivatalnak, ezeket leírva, szépen megfogalmazva? KIR-rendszerben, úgy tűnik, mintha én tavaly (2014-ben) kezdtem volna el dolgozni, ezért kapott a vezető egy levelet/felszólítást az Oktatási Hivatalból, hogy miért nem jelentkeztetett engem a minősítő vizsgára, hiszen én 2014. január és 2015. január között kezdtem el dolgozni..., de csak abban az oviban...viszont az a KIR rendszerben nem látszik, hogy én előtte dolgoztam... Köszönettel.