144 találat a(z) jogviszony cimkére

Űgyvezető Ptk./NAV 2016. 03. 15. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft., amely megfelel az új Ptk. jegyzettőke-követelményének, mert már régen alakult. A cég ügyvédje felhívott, hogy módosítani kell a társasági szerződést, mert bele kell írni, hogy az ügyvezető munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látja-e el az ügyvezetőséget. Én, mint könyvelő, leírtam neki, hogy van egy boltja, ahol eladó munkaviszonyban és a 08-as bevallásban, mint eladót 20 kód, 5113 FEOR úgy jelentjük, valamint mint társasvállalkozó ügyvezető 35 kód 1210 FEOR nulla forinttal. A válasz: nos az igazság az, hogy ebből bizony nekünk sem egyértelmű. Ügyvédnővel is beszéltünk róla, amit mi tudunk, hogy vezető tisztségviselő vagy munkaviszonyos vagy megbízásos jogviszonyban láthatja el a tisztséget. Mivel a tag bolti munkakörben van foglalkoztatva a társaságnál, talán megbízásos ügyvezető a jelenlegi státusza. Az biztos, hogy mindenképpen kellene, hogy legyen az ügyvezetői jogviszonyára, ha az nem munkaviszony megbízásos szerződése, amiben a díjazása rögzítve van (akár 0 forint)..... Kérdezem: nekem, mint könyvelőnek mit kellene mondanom: 1.) Mondhatom-e, hogy az eladói munkakört átváltom ügyvezetőre, és alkalmazottként, mint ügyvezető van a boltban, mert úgyis ott intézi a cégügyeket is (családi vállalkozás férj, feleség). Vagy maradjon bolti eladó munkaviszonyban, és mint ügyvezető megbízási jogviszonyban nulla Ft-tal? 3.) Tényleg most emiatt minden régi kft.-nek módosítania kell a társasági szerződését is amiatt, hogy benne legyen az ügyvezetői státusz?

Bt. beltag Kérdés

Tisztelt Szakértők! Bt. két tagból áll, egy nyugdíjas kültagból és egy rokkantsági járadékot kapó beltagból. A beltag nagyon súlyos beteg, ezért tevékenységet nem végeznek, alkalmazott nincs. Kell-e hogy valamilyen jogviszonyban legyen a bt.-ben a beltag? Munkaviszony, megbízotti viszony? Milyen minimális járulékterhelés érhető el? Köszönettel: T.

Betéti társaság beltagja, mint katás ügyvezető Kérdés

Szeretném megtudni, hogy ha a bt. 2016. 01. 01-jével bejelentkezik a kata alá, akkor az ügyvezető beltagot a 16T201T űrlapon is be kell jelenteni, ha van neki 36 órát meghaladó munkaviszonya, akkor a bt. is csak 25 ezer forintot fizet havonta? Ha igen, akkor, amikor esetleg a bt. beltagjaként társas vállalkozó lesz, 50 ezer forintot fizet, de őt hány órára és milyen jogviszonnyal lehet foglalkoztatni (alkalmazott, társas vállalkozó vagy megbízás), és mennyi bért kell neki számfejteni? Mennyi a számfejtett bére minimum, ha csak 36 órás munkaviszony mellett végez tevékenységet, és a bt.-nek csak 25 ezer forint katát kell fizetnie?

Bt.-beltag saját jogú nyugdíjas Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy bt.-beltag, aki rehabilitációs járadékot kap, emiatt saját jogú nyugdíjas, milyen jogviszonyban tudja ellátni a bt. vezetését? Az előző könyvelő kijelentette, és semmilyen jogviszonya nincs a cégben, mondván, hogy akkor elveszítené a járadékát. Nem tudom, mi a helyes, megbízási jogviszony, munkaviszony, megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot havonta? Köszönöm a választ!

Ezt jelenti az orvosnál a zöld, a piros, a kék és a barna lámpa Cikk

Az orvosnál a jogviszony ellenőrzésénél különböző színű lámpák adnak információt a taj kártya érvényességéről, illetve, hogy a páciens jogosult-e egészségügyi szolgáltatásra.

Munkálltató által jogellenesen megszüntetett jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő, ha a munkáltató jogellenesen szünteti meg a munkavállaló jogviszonyát, akkor a következő lehetőségei vannak a munkavállalónak (ezeket kérheti). 82. § (1) A munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt. (2) A munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkéthavi távolléti díjának összegét. (3) A munkavállaló az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően jogosult a végkielégítés összegére, ha munkaviszonya a) jogellenesen nem felmondással szűnt meg, vagy b) munkaviszonya megszűnésekor a 77. § (5) bekezdés b) pontja alapján nem részesült végkielégítésben. (4) A munkavállaló az (1)-(2) bekezdésben foglaltak helyett követelheti a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget. Ha a 82. § (4) bekezdést választja, akkor az minek minősül szja szempontból? Jövedelmet pótló, vagy nem jövedelmet pótló kártérítésnek? Köszönettel!

Jogviszony nyilvántartása Kérdés

Egyik munkatársunk a napokban kapta meg a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban szereplő adatairól készített kimutatást. Megdöbbenve tapasztalta, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatóság kimutatásában nem szerepelnek azok az 1988. utáni főállásai melletti eseti/rendszeres megbízási jogviszonyai, melyek után mind a foglalkoztatója, mind Ő megfizette a járulékokat (27+18,5 százalék). A biztosításban töltött időt növelik-e a párhuzamosan/egyidejűleg végzett munka- és megbízásos jogviszonyok és az ezek kapcsán kapott díjazások beszámítanak-e a nyugdíjszámítás alapját képező keresetekbe, jövedelmekbe? Kérjük, hogy válaszukat tételes JOGHELYEKKEL szíveskedjenek megadni/alátámasztani, ugyanis a nyilvántartás adatainak módosítását kérő észrevételeket a szóban forgó kormányhivatal nem fogadja el!

Változott a táppénzszámítás, így szól a kormányrendelet Cikk

Több ponton is módosultak az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, vonatkozó szabályok. Cikkünkben a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket részletezzük.

Vállalkozói melléfogások a jogviszony megválasztásakor Cikk

A közterhek lehető legkisebbre szorítása természetes törekvése a kisvállalkozásoknak is. Az adók és járulékok optimalizálásának egyik tere a jogviszonyokkal való „sakkozás”.

Ügyvezető jogviszonya Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy kft.-nek két tagja van, csak az egyikük jogosult az ügyvezetésre. A másik tag napi 2 órás munkaviszonyban tevékenykedik a cégben, egyéb állása nincs. Az ügyvezető ügynöki tevékenységet folytat a cégben, és az ügyvezetői teendőket is ellátja. Működhet-e ez munkaviszonyban, esetleg részmunkaidőben, illetve kötetlen munkaidőben, mivel a tevékenység ezt igényelné? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni egészségügyi vállalkozó egészségügyi alkalmazottja Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítségüket szeretném kérni a következő témában: Katás egyéni vállalkozóként gyógytornász vagyok. ÁNTSZ működési engedéllyel rendelkezem a vállalkozás telephelyére, a végzett tevékenységi körökre. Telephelyemen adott a lehetőség, hogy ne csak egyedül, hanem egy, vagy több alkalmazottal együtt dolgozzunk. Foglalkoztathatok-e, és ha igen, akkor milyen feltételekkel alkalmazottakat? (Kifejezetten diplomás gyógytornászok jöhetnek csak szóba, akiknek a szakmai képesítésük megfelelő.) Szükséges-e minden alkalmazottnak külön működési engedélyt kiváltani, vagy az őket alkalmazó egyéni vállalkozó (vagyis az én) szárnyaim alatt működhetnek? Milyen jogviszonyban alkalmazzam az alkalmazottakat, ha csak heti 1-2 óra munkavégzésről lenne szó, illetve, ha heti 10-20 órát tartanának? Segítő válaszukat nagyon köszönöm Kata

Alkalmi munkavállalás Kérdés

Fuvarozó cég alkalmaz beugró sofőrt. Alkalmi munkavállalóként bejelenti 5 napra, de a fuvarból nem ér haza az 5. napon. Kérdéseim: 1. A követő napokra milyen jogviszony szerint kell jelenteni: megbízás vagy munkaviszony? 2. Csak a követő napokra, vagy az egész jogviszonyt át kell jelenteni (minősíteni)? 3. Ha az alkalmi munkabére 595 forint/óra, a követő napokra járó munkabérét vagy megbízási díját miként kell meghatározni? Köszönettel: Szabóné T. Adrienn

Bt. beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Bt. beltagja csak társas vállalkozóként lehet biztosítva a bt.-ben, vagy munkaviszonyban is állhat? Máshol nem biztosított. Ha lehet munkaviszonyos, ki lenne a munkáltató, és ezt hol kell leszabályozni (társasági szerződés...)? Válaszát előre is köszönöm! Szabóné Tóth Adrienn

Ennyi szochót kell fizetni többes jogviszony esetén Cikk

Mennyi szochót kell fizetni, ha valakinek több jogviszonya van? Cikkünkben példák bemutatásával ismertetjük az ide vonatkozó szabályokat.

Mennyi járulékot kell fizetnem, ha a heti 36 órás jogviszonyom szünetel? Cikk

Az egyéni és társas vállalkozó társadalombiztosítási jogállását és ezzel összefüggésben fennálló kötelezettségeit jelentősen befolyásolja, ha e tevékenysége mellett rendelkezik heti 36 órát elérő jogviszonnyal, esetleg sajátjogú nyugdíjas, vagy éppen nappali tagozaton folytat tanulmányokat. De vajon mi történik akkor, ha ez a fennálló jogviszony valamilyen okból szünetel?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őstermelő faértékesítés

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitelhez kapcsolodó kamattámogatás

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Egyéni vállalkozóból őstermelő (áfaarányosítás 60 hó)

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink