131 találat a(z) jogviszony cimkére

Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének gyes melletti jogviszonya? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes "XY" Kft. ügyvezetője (vagyis a saját alapítású cége) a gyermek 1,5 éves kora után elkezdett más cégnél "XZ" Kft.-nél munkaviszonyban dolgozni. Jelenleg még mindig gyesen van, azonban a munkaviszonya megszűnik. Úgy gondoljuk, hogy az eddig a saját cégében bejelentett (munkaviszony miatt) biztosítási jogviszonya: társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett már nem fogja megállni a helyét. Kérdésem, hogy ebben az esetben főfoglalkozású társas vállalkozónak minősül-e, vagy a gyes esetleg befolyásolja ezt, és, ha igen, akkor milyen jogviszonnyal kellene a saját cégében a változásbejelentést megtenni? Válaszát köszönöm!

Jogellenesen mentették fel, a törvényszék ezt nem ismerte el, a Kúria döntött Cikk

Csaknem öt évig húzódott a kormánytisztviselő munkajogi ügye, mely szerint még 2011-ben felmentették állásából. A munkáltatói döntést per követte, amely a Kúriánál kötött ki.

Űgyvezető Ptk./NAV 2016. 03. 15. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétszemélyes kft., amely megfelel az új Ptk. jegyzettőke-követelményének, mert már régen alakult. A cég ügyvédje felhívott, hogy módosítani kell a társasági szerződést, mert bele kell írni, hogy az ügyvezető munkaviszonyban vagy megbízási jogviszonyban látja-e el az ügyvezetőséget. Én, mint könyvelő, leírtam neki, hogy van egy boltja, ahol eladó munkaviszonyban és a 08-as bevallásban, mint eladót 20 kód, 5113 FEOR úgy jelentjük, valamint mint társasvállalkozó ügyvezető 35 kód 1210 FEOR nulla forinttal. A válasz: nos az igazság az, hogy ebből bizony nekünk sem egyértelmű. Ügyvédnővel is beszéltünk róla, amit mi tudunk, hogy vezető tisztségviselő vagy munkaviszonyos vagy megbízásos jogviszonyban láthatja el a tisztséget. Mivel a tag bolti munkakörben van foglalkoztatva a társaságnál, talán megbízásos ügyvezető a jelenlegi státusza. Az biztos, hogy mindenképpen kellene, hogy legyen az ügyvezetői jogviszonyára, ha az nem munkaviszony megbízásos szerződése, amiben a díjazása rögzítve van (akár 0 forint)..... Kérdezem: nekem, mint könyvelőnek mit kellene mondanom: 1.) Mondhatom-e, hogy az eladói munkakört átváltom ügyvezetőre, és alkalmazottként, mint ügyvezető van a boltban, mert úgyis ott intézi a cégügyeket is (családi vállalkozás férj, feleség). Vagy maradjon bolti eladó munkaviszonyban, és mint ügyvezető megbízási jogviszonyban nulla Ft-tal? 3.) Tényleg most emiatt minden régi kft.-nek módosítania kell a társasági szerződését is amiatt, hogy benne legyen az ügyvezetői státusz?

Bt. beltag Kérdés

Tisztelt Szakértők! Bt. két tagból áll, egy nyugdíjas kültagból és egy rokkantsági járadékot kapó beltagból. A beltag nagyon súlyos beteg, ezért tevékenységet nem végeznek, alkalmazott nincs. Kell-e hogy valamilyen jogviszonyban legyen a bt.-ben a beltag? Munkaviszony, megbízotti viszony? Milyen minimális járulékterhelés érhető el? Köszönettel: T.

Betéti társaság beltagja, mint katás ügyvezető Kérdés

Szeretném megtudni, hogy ha a bt. 2016. 01. 01-jével bejelentkezik a kata alá, akkor az ügyvezető beltagot a 16T201T űrlapon is be kell jelenteni, ha van neki 36 órát meghaladó munkaviszonya, akkor a bt. is csak 25 ezer forintot fizet havonta? Ha igen, akkor, amikor esetleg a bt. beltagjaként társas vállalkozó lesz, 50 ezer forintot fizet, de őt hány órára és milyen jogviszonnyal lehet foglalkoztatni (alkalmazott, társas vállalkozó vagy megbízás), és mennyi bért kell neki számfejteni? Mennyi a számfejtett bére minimum, ha csak 36 órás munkaviszony mellett végez tevékenységet, és a bt.-nek csak 25 ezer forint katát kell fizetnie?

Bt.-beltag saját jogú nyugdíjas Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy bt.-beltag, aki rehabilitációs járadékot kap, emiatt saját jogú nyugdíjas, milyen jogviszonyban tudja ellátni a bt. vezetését? Az előző könyvelő kijelentette, és semmilyen jogviszonya nincs a cégben, mondván, hogy akkor elveszítené a járadékát. Nem tudom, mi a helyes, megbízási jogviszony, munkaviszony, megfizeti az egészségügyi szolgáltatási járulékot havonta? Köszönöm a választ!

Ezt jelenti az orvosnál a zöld, a piros, a kék és a barna lámpa Cikk

Az orvosnál a jogviszony ellenőrzésénél különböző színű lámpák adnak információt a taj kártya érvényességéről, illetve, hogy a páciens jogosult-e egészségügyi szolgáltatásra.

Munkálltató által jogellenesen megszüntetett jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő, ha a munkáltató jogellenesen szünteti meg a munkavállaló jogviszonyát, akkor a következő lehetőségei vannak a munkavállalónak (ezeket kérheti). 82. § (1) A munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt. (2) A munkaviszony körében elmaradt jövedelem címén igényelt kártérítés nem haladhatja meg a munkavállaló tizenkéthavi távolléti díjának összegét. (3) A munkavállaló az (1) bekezdésben foglaltakon túlmenően jogosult a végkielégítés összegére, ha munkaviszonya a) jogellenesen nem felmondással szűnt meg, vagy b) munkaviszonya megszűnésekor a 77. § (5) bekezdés b) pontja alapján nem részesült végkielégítésben. (4) A munkavállaló az (1)-(2) bekezdésben foglaltak helyett követelheti a munkáltatói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget. Ha a 82. § (4) bekezdést választja, akkor az minek minősül szja szempontból? Jövedelmet pótló, vagy nem jövedelmet pótló kártérítésnek? Köszönettel!

Jogviszony nyilvántartása Kérdés

Egyik munkatársunk a napokban kapta meg a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásban szereplő adatairól készített kimutatást. Megdöbbenve tapasztalta, hogy a nyugdíjbiztosítási igazgatóság kimutatásában nem szerepelnek azok az 1988. utáni főállásai melletti eseti/rendszeres megbízási jogviszonyai, melyek után mind a foglalkoztatója, mind Ő megfizette a járulékokat (27+18,5 százalék). A biztosításban töltött időt növelik-e a párhuzamosan/egyidejűleg végzett munka- és megbízásos jogviszonyok és az ezek kapcsán kapott díjazások beszámítanak-e a nyugdíjszámítás alapját képező keresetekbe, jövedelmekbe? Kérjük, hogy válaszukat tételes JOGHELYEKKEL szíveskedjenek megadni/alátámasztani, ugyanis a nyilvántartás adatainak módosítását kérő észrevételeket a szóban forgó kormányhivatal nem fogadja el!

Változott a táppénzszámítás, így szól a kormányrendelet Cikk

Több ponton is módosultak az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, vonatkozó szabályok. Cikkünkben a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket részletezzük.

Vállalkozói melléfogások a jogviszony megválasztásakor Cikk

A közterhek lehető legkisebbre szorítása természetes törekvése a kisvállalkozásoknak is. Az adók és járulékok optimalizálásának egyik tere a jogviszonyokkal való „sakkozás”.

Ügyvezető jogviszonya Kérdés

Tisztelt szakértő! Egy kft.-nek két tagja van, csak az egyikük jogosult az ügyvezetésre. A másik tag napi 2 órás munkaviszonyban tevékenykedik a cégben, egyéb állása nincs. Az ügyvezető ügynöki tevékenységet folytat a cégben, és az ügyvezetői teendőket is ellátja. Működhet-e ez munkaviszonyban, esetleg részmunkaidőben, illetve kötetlen munkaidőben, mivel a tevékenység ezt igényelné? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni egészségügyi vállalkozó egészségügyi alkalmazottja Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítségüket szeretném kérni a következő témában: Katás egyéni vállalkozóként gyógytornász vagyok. ÁNTSZ működési engedéllyel rendelkezem a vállalkozás telephelyére, a végzett tevékenységi körökre. Telephelyemen adott a lehetőség, hogy ne csak egyedül, hanem egy, vagy több alkalmazottal együtt dolgozzunk. Foglalkoztathatok-e, és ha igen, akkor milyen feltételekkel alkalmazottakat? (Kifejezetten diplomás gyógytornászok jöhetnek csak szóba, akiknek a szakmai képesítésük megfelelő.) Szükséges-e minden alkalmazottnak külön működési engedélyt kiváltani, vagy az őket alkalmazó egyéni vállalkozó (vagyis az én) szárnyaim alatt működhetnek? Milyen jogviszonyban alkalmazzam az alkalmazottakat, ha csak heti 1-2 óra munkavégzésről lenne szó, illetve, ha heti 10-20 órát tartanának? Segítő válaszukat nagyon köszönöm Kata

Alkalmi munkavállalás Kérdés

Fuvarozó cég alkalmaz beugró sofőrt. Alkalmi munkavállalóként bejelenti 5 napra, de a fuvarból nem ér haza az 5. napon. Kérdéseim: 1. A követő napokra milyen jogviszony szerint kell jelenteni: megbízás vagy munkaviszony? 2. Csak a követő napokra, vagy az egész jogviszonyt át kell jelenteni (minősíteni)? 3. Ha az alkalmi munkabére 595 forint/óra, a követő napokra járó munkabérét vagy megbízási díját miként kell meghatározni? Köszönettel: Szabóné T. Adrienn

Bt. beltag jogviszonya Kérdés

Tisztelt Adózóna! Bt. beltagja csak társas vállalkozóként lehet biztosítva a bt.-ben, vagy munkaviszonyban is állhat? Máshol nem biztosított. Ha lehet munkaviszonyos, ki lenne a munkáltató, és ezt hol kell leszabályozni (társasági szerződés...)? Válaszát előre is köszönöm! Szabóné Tóth Adrienn

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kondipark adóvonzata

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink