144 találat a(z) jogviszony cimkére
Középiskolai tandíj utáni adó és járulék
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Minta Kft. 120 000 forint középiskolai tandíjat fizet Kiss Jánosnak, akivel nem áll jogviszonyban. Az ily módon egyéb jövedelemként kifizetett összeg után ki, mikor és mennyi adót, járulékot fizet? Figyelembe vehető-e a 10 százalékos költséghányad? A járulékfizetés alapja ebben a konkrét példában hány forint? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: S.G.
Megtagadható-e az orvosi ellátás, ha a beteg nem biztosított?
Cikk
A múlt héten több médiumban is megjelent a hír, mely szerint a sziámi ikrek édesanyja ugyan próbálkozott, hogy terhessége alatt orvosi ellátást kapjon, de arra tekintettel, hogy nem volt társadalombiztosítása, megtagadták az ellátását. Az eset kapcsán kérdésként merült fel, hogy jogos volt-e az ellátás, illetve jelen esetben a terhesgondozás megtagadása.
Táppénz összege
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, munkavállaló 2014.01.05-2017.01.05-ig munkaviszonyban állt, a bére 1 000 000 forint volt, majd 2017.01.06-tal új munkaviszonyt létesített, a bére: 80 000 forint. Elment táppénzre 2017.01.09-ével. Ilyen esetben a táppénz számításánál figyelembe veszik az 1 000 000 forintos bérét, amivel a lezárt jogviszonyban rendelkezett, és úgy nézik a kétéves folyamatos jogviszonyt, vagy csak az új jogviszonyában keletkezett béréből számítanak táppénzt neki? Mennyi ideig lehet táppénzen? Válaszát köszönöm.
Tulajdonosváltás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég tulajdonosváltása esetén a régi tulajdonos jogviszonya mely nappal végződik, illetve az új tulajdonos jogviszonya mely nappal kezdődik? Köszönettel.
Egyszemélyes tag egyszerűsített foglalkoztatásban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves állásfoglalását. Adott egy egyszemélyes kft., amely tevékenységet csak adott időszakokban 1-3 havonta (a megrendelésektől függően) 1-2 napon végez. A kft. ügyvezetője nem tulajdonos, rendelkezik máshol biztosítási jogviszonnyal, tevékenységét megbízási szerződéssel látja el. A kft. megrendeléseit az adott napokon a tag teljesíti, amely napokon egyszerűsített foglalkoztatottként dolgozik. Kérdésem, hogy a tag esetében ez a foglalkoztatási forma jogszerű-e, vagy mivel egyszemélyes kft.-ről van szó, a tagot személyesen közreműködőnek kell tekintetni az adott időszakokra (azaz kötelező járulékfizetés terheli), illetve az adott napokon kívül is? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: MG
Alapítvány elnökének jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány kuratóriumának elnöke az alapító okiratban leírtak alapján vezetőségi tevékenységéért díjazásra nem jogosult. Az alapítvány ügyintézését, mindennapi feladatait munkaviszonyban látja el. A kuratórium 3 tagból áll, egy határozattal megbízták az egyik tagot, a titkárt, hogy a munkáltatói jogkört ő gyakorolja a kuratóriumi elnök felett. Kérdés: az elnök a képviseletre, utalásra jogosult személy, saját magának elutalhatja-e a munkabérét? A munkaügyi papírokat a megbízott tag írja alá. Másik kérdés: az elnök mellékállásban könyvelő, katás egyéni vállalkozó. Szeretné az alapítvány könyvelését is ellátni, aminek a díját kiszámlázná az alapítványnak. Van-e ebben az esetben olyan jogszabályi kitétel, ami ezt nem engedi, illetve összeférhetetlenség nem áll-e fenn ebben az esetben? Az alapító okiratban ezzel kapcsolatban kell-e valamit szerepeltetni? Köszönöm előre is megtisztelő válaszukat!
Vezető tisztségviselő jogviszonya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni pár homályos kérdésben. Röviden az előzmények: egy szövetkezet (képviseletre jogosult) ügyvezetője jogosulttá vált öregségi nyugdíjra 2016. 10. 17-ével, ezért 16-án megszüntettük a munkaviszonyát közös megegyezéssel. A munkáját ezután is szeretné folytatni 18-ától. Az alábbi kérdésekre szeretném megkapni a választ: 1. Szövetkezet vezető tisztségviselője elláthatja-e a munkáját (kiegészítő) társas vállalkozóként? Tudomásom szerint a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályai szerint, vagy munkaviszonyban láthatja el. (A munkaviszonytól most tekintsünk el.). Viszont társadalombiztosítási szempontból a vezető tisztségviselői jogviszony munkaviszonyt vagy társas vállalkozói, illetve választott tisztségviselői jogviszonyt eredményez... Tehát, mivel nem munkaviszonyt szeretnénk, ezért mindenképpen, mint társas vállalkozó működhet közre, ha jól gondolom, és nem lesz biztosított, ezáltal be sem kell jelenteni, mivel számára öregségi nyugdíjat folyósítanak. 2. Kell-e megbízási szerződést kötnie az ügyvezetésre társas vállalkozóként, illetve megvan-e határozva, hogy milyen időtartamra lehet? 3. Számfejtéskor megbízási díjjal vagy tagi kivéttel kell számolni? 4. A létesítő okiratban a jogviszonyát (változását) fel kell-e tüntetni? Válaszát előre is köszönöm!
Passzív cég vagy alvó cég
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Több helyről - elsősorban ügyvédekre hivatkozva - lehet arról hallani, hogy ha egy cég nem végez jelenleg semmilyen tevékenységet, de a vállalkozó/k tervezi, hogy a jövőben valamilyen formában tovább működik majd a cég, akkor ez megoldható-e? Ha igen, akkor milyen formában és feltételekkel? A cég képviselői ekkor milyen jogviszonyban vannak, vagy lehetnek? Köszönöm válaszukat
Nyugdíj előtt – így igazolható a szolgálati idő
Cikk
A munkáltatók régóta kötelesek adatot szolgáltatni a náluk foglalkoztatottak biztosítási jogviszonyáról és jövedelméről. Mégis előfordul, hogy nyugdíjazáskor kiderül: hiányosak az adatok, lyuk van a szolgálati időben.
Jogviszony
Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésem a csok 10+10 két éves jogviszonyra vonatkozó feltételével kapcsolatos. Egyetemi hallgatóként 2012 szeptemberétől 2016 júniusáig folyamatos hallgatói jogviszonnyal rendelkeztem. Idén június 13-án sikeres záróvizsgát tettem, melynek eredményeképp október végéig az egyetem egészségügyi járulékaimat fizeti, hallgatói jogviszonyom azonban június 17-ével megszűnt. Tolmácsként megbízásos jelleggel dolgozom azóta is (adószámos magánszemélyként) a záróvizsga letétele óta 42 nap telt el munka nélkül. Férjem szintén adószámos magánszemélyként dolgozik, így folyamatos jogviszonya az elmúlt években neki nem volt. Kérdésem az, hogy bármi módon megoldható-e, hogy a csok 10+10 által feltételként szabott 2 év jogviszonyt igazolni tudjuk, és a csokra jogosultak legyünk? Válaszát előre is nagyon köszönöm!
Főállású bt.-beltag nyugdíjba vonulása utáni közterhek
Kérdés
Bt. kiegészítő tevékenységű, nyugdíjban részesülő beltagja – aki nem munkaviszony és nem megbízási jogviszony keretében (működött) személyesen közre a társaság tevékenységében – havi bruttó130 ezer forintot vesz fel. Milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a társaságnak és a magánszemélynek? Milyen jogviszony lenne számára a legkedvezőbb?
Ügyvezető bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítsen a következőt eldönteni: Egy új társaság ügyvezetőjét pontosan milyen dátummal kell bejelenteni? Mikor kezdődött az ő jogviszonya? Akkor, amikortól az adószám él? Vagy a társasági szerződés létrejöttével? Utóbbi esetében mi a helyes eljárás?Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelői jogviszony kezdete.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az őstermelői jogviszony és ahhoz tartozó társadalombiztosítási kötelezettség mikor érvényes? Van egy ügyfelem aki, őstermelő igazolvánnyal, azaz közös őstermelői igazolvánnyal rendelkezett több éve 2015-ig bezárólag 2 családtagjával. 2016-ban az egyik családtag ment elintézni a papírokat, ő bemondta az igazolvány számát, és mi elkészítettük a 2015 éves jövedelme alapján az I. negyedévi 1658-as bevallását, melyet visszaküldött a NAV, hogy nem szerepel a nyilvántartásban. Azóta kiderült, hogy a családtag (ügyintéző) bemondta az adatokat, de nem rögzítették őket (a másik két főt), mert nem egy lakcímet mondott be a 3 főre, és állítólag az egyik tag nem rendelkezik önálló földterülettel sem. Szeretném megkérdezni, hogy ha az én ügyfelemnek ki kell kérni, egy új önálló őstermelői igazolványt, hiszen van külöm magánszemélyi adószáma, vagy javíthatják a meglévő őstermelői igazolást és az eddig eltelt időszak bevételei nem vonatkoznak rá? Vagy most már a hátralévő évben önállóan adózik, nem családi gazdaságban? A bejelentés 2016.07.05-én történik, akkor ez a nap lesz a 1658-as kezdő napja és az eltelt időszakra, amíg nem volt biztosított, addig mit kell fizetnie, hogy biztosítási jogviszonya ne szakadjon meg: esetleg fizetheti az egészségügyi szolgáltatási járulék 7050 ft/hó összegét? Segítségét előre is köszönöm!
Egyszemélyes kft. ügyvezetőjének gyes melletti jogviszonya?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes "XY" Kft. ügyvezetője (vagyis a saját alapítású cége) a gyermek 1,5 éves kora után elkezdett más cégnél "XZ" Kft.-nél munkaviszonyban dolgozni. Jelenleg még mindig gyesen van, azonban a munkaviszonya megszűnik. Úgy gondoljuk, hogy az eddig a saját cégében bejelentett (munkaviszony miatt) biztosítási jogviszonya: társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett már nem fogja megállni a helyét. Kérdésem, hogy ebben az esetben főfoglalkozású társas vállalkozónak minősül-e, vagy a gyes esetleg befolyásolja ezt, és, ha igen, akkor milyen jogviszonnyal kellene a saját cégében a változásbejelentést megtenni? Válaszát köszönöm!
Jogellenesen mentették fel, a törvényszék ezt nem ismerte el, a Kúria döntött
Cikk
Csaknem öt évig húzódott a kormánytisztviselő munkajogi ügye, mely szerint még 2011-ben felmentették állásából. A munkáltatói döntést per követte, amely a Kúriánál kötött ki.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...