564 találat a(z) jövedelem cimkére

Termőföld értékesítése: így számítsa ki a bevételt és a jövedelmet! Cikk

Számos speciális szabályt figyelembe kell venni, ha valaki termőföld értékesítésből szerez jövedelmet. Ezeket gyűjtöttük össze.

Csendestárs Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem segítségét: Befektetési céllal másvalaki vállalkozásába társulnék csendestársként. Konkrétan egy őstermelő által működtetett családi gazdaságról van szó. A gazdaság fejlesztéséhez szükséges pénzeszközt adnám, cserébe csendestárként az értékesítésből származó haszon egy része lenne az enyém. Az alábbi kérdések fogalmazódtak meg bennem, melyekre választ keresek: - Létezik a csendestársi/üzlettársi kapcsolatra valamilyen hivatalos szerződési forma? - A részesedésként kapott haszonrészt milyen ütemezésben célszerű/kell kérnem, elszámolnunk (minden értékesítésből külön-külön, vagy bizonyos időközönként (havonta, évente)? - A kapott haszonból nekem milyen adó vagy járulékfizetési kötelezettségeim vannak, mint csendestársnak (emellett főállásban dolgozom máshol)? - Adóbevallásban ezt milyen módon, milyen jogcímen kell szerepeltetnem majd? - A gazdaság tulajdonosától vagy könyvelőjétől kell valamilyen hivatalos dokumentumot, igazolást kapnom a haszonrész utalása kapcsán (mint például a fizetési papír a munkahelyen)? - Ha későbbiekben nem csak csendestársként, hanem aktív résztevevőként szeretnék részt venni a gazdaságban (értékesítésben, vevő szerzésben), akkor ehhez nekem is őstermelői igazolványra lenne szükségem (nem vagyok semmilyen rokoni kapcsolatban a tulajdonosokkal)? Vagy ez esetben valamilyen vállakozást (pl. bt.) kellene létrehoznunk? - Egyáltalán csendestárs lehetek őstermelő mellett, vagy szükséges, valamilyen vállakozási forma (bt.)?

Eladta vásárolt, örökölt, ajándékba kapott ingatlanát? Így kell adóznia! Cikk

Mikor keletkezik jövedelem ingatlan értékesítéséből? Milyen költségek vonhatók le, a szerzéstől számított évek száma hogyan befolyásolja a jövedelmet? Minden, amit az ingatlan átruházásából származó jövedelem bevallásáról tudni kell.

Pénz áll a házhoz a közszférában Cikk

A kormány a központi költségvetési szerveknél foglalkoztatottak idei bérkompenzációjának finanszírozására 22 milliárd 294 millió forint egyszeri átcsoportosítását rendelte el, az erről szóló határozat a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmét csökkenti adóalap-kedvezményekkel, az így megkapott osztalékalap után fizeti az osztalékadót és az ehót. Kérdésem, hogy az adók megfizetése után a vállalkozó kiveheti-e, felhasználhatja-e magáncélra az adózás utáni jövedelmét, vagy csak az osztalékalapot? Azért merült fel bennem a kérdés, mert nemrég jövedelemigazolást kértem ki egyéni vállalkozóra az adóhivataltól, és az adott évi jövedelemként a vállalkozói kivéten túl az osztalékalap szerepelt csak... Előre is köszönöm. Ü. Horváth Veronika

Katás, nők 40 éves szolgálati idővel nyugdíjas Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy ha katás egyéni vállalkozó vagyok nyugdíjas (a nők 40 éves jogosultság alapján), ebben az esetben mi számít jövedelemnek, a 25 ezer forint után vélelmezett jövedelem, vagy a teljes bevétel? Ugyanis nem mindegy, hogy mit számol a NYUFIG jövedelem-alapnak.

Egyéni vállalkozói (kisvállalkozó kedvezmény) jövedelem Kérdés

Tisztelt Adózóna! Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy mi minősül az egyéni vállalkozó elismert jövedelmének? Konkrétan: amennyiben eredménye van az adóévben és lehetősége van kisvállalkozói kedvezmény igénybevételére, akkor mi történik az így bent maradt összeggel? Mert az egyértelmű, hogy ha igénybe veszi a kisvállalkozói kedvezményt, akkor megspórolja a szja-t, meg az ehót. De az adott összeg, amit így nem fizet be adóba, illetve annak az alapja még ugyanúgy ott van a vállalkozásában és pluszként jelentkezik. A kérdésem, hogy ezzel az összeggel mi a helyzet ilyenkor? Gondolom, ha jövedelemigazolást kér az egyéni vállalkozó, akkor a NAV csak a megadózott részről ad ki igazolást. De mi történik a vállalkozásban megmaradt eredménnyel? Tisztelettel: Bartek Anett

Ingatlanértékesítés után fizetendő szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném ingatlanértékesítés és szja-fizetés vonatkozásában. Adott egy ingatlan, pontosabban egy lakóterületen lévő építési telek, amit jelenleg 6,5 millió forintért hirdetünk. A kérdésem az lenne, hogy, ha értékesítjük az ingatlant, a befizetendő szja mértéke pontosan mennyi lenne? Az ingatlant 2015-ben értékesítenénk, és megszerzés szerint 2007-ben lett ajándékozva illetékmentesen a jelenlegi tulajdonosnak. A legjobb tudomásom szerint a befizetendő adót a következőképpen számítanánk: Bevétel: 6 500 000 Ft Költség: Mivel nem meghatározható, ezért a bevétel 75 százalékát kell annak tekinteni? Jövedelem: 6 500 000 Ft - (6 500 000 Ft x 0,75) = 1 625 000 Ft Befizetendő szja: 1 625 000 Ft x 0,16 = 260 000 Ft Ez a számítás így helyes? Jól értelmezem? Segítségüket előre is köszönöm!

Kkt. kiegészítő tevékenységű tagjának járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy kkt., amelynek két tagja van. Az egyik tag öregségi nyugdíjas, nem működik személyesen közre, ezt a társasági szerződés is rögzíti. Meg kell fizetni utána a 6 930 forint egészségügyi szolgáltatási járulékot? Illetve, ha ez a tag mégis személyesen közreműködne, és tagként venne ki jövedelmet, akkor tényleg csak a 16 százalékos szja-t és a 10 százalék nyugdíjjárulékot kell megfizetnie? És ez az összeg bármennyi lehet? Illetve lehet azt, hogy teszem azt csak decemberben vesz ki jövedelmet, de akkor egy nagyobb összeget? Másik kérdésem: ugyanezen kkt.-nek van egy másik tagja, aki a tevékenységét munkaviszonyban látja el, ez szintén benne van a társasági szerződésben. Végezheti-e ezen tevékenységét a kkt.-ben kevesebb mint heti 36 órában abban az esetben is, ha máshol nincs bejelentett jogviszonya? Gondolok például heti 30 vagy 20 órára. Segítségét előre is köszönöm!

D kategóriás rokkantsági ellátás mellett családi gazdaság tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! D kategóriás (megállapított 15% egészségi állapot) rokkantsági fokazattal rokkantsági ellátást folyósítanak részemre. Arra keresem a választ, hogy családi gazdaság tagjaként (a gazdálkodó a házastársam) szerezhetek-e jövedelmet. Havi jövedelemkifizetés nincs, csak az év végét követő szja-bevallásban jelenik meg a jövedelem. Tisztelettel: Vörösné

Óriási jövedelemkülönbségek az országban. Van, ahol csökkent a kereset Cikk

Volt, aki három milliárd forint volt a keresete tavaly, de akadt olyan is, aki forrásadós jövedelemből (például osztalékból) öt milliárd forintra tett szert. Ők naponta többet kerestek, mint amennyi például Szabolcsban az évi átlagfizetés volt – derül ki a NAV ma közzétett adataiból.

Polgármester tiszteletdíja Kérdés

A társadalmi megbízatású polgármester tiszteletdíja keresőtevékenység jövedelmének számít-e?

Jövedelem letiltása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződés esetében, ennek összege általában kis összegű, tehát nem éri el a minimálbér 30 százalékát sem, valamint nem havi rendszerességű. A NAV által kezdeményezett jövedelem-letiltást kell-e érvényesíteni? Köszönöm előre is a válaszát!

Nyugdíjas évek: borúlátó közepes és magas jövedelműek Cikk

Minden ötödik közepesnek számító éves jövedelemmel rendelkező magyar rendkívül pesszimista azzal kapcsolatban, hogy idős korában lesz-e elég pénze fedezni a felmerülő egészségügyi kiadásait. Az emberek negyede arra számít, hogy nyugdíjas éveiben gyermekei anyagi támogatására lesz szüksége – derült ki az Aegon harmadik nemzetközi nyugdíj-felkészültségi felméréséből. A biztosítónál az elmúlt hónapokban azt tapasztalták, hogy az öngondoskodást a prémium ügyfélkör kezdi el idejében.

Építési telek eladása: ennyi is lehet az szja Cikk

Az ingatlanértékesítésből származó jövedelem megállapításának általános szabályaitól eltérő rendelkezések vonatkoznak azokra az esetekre, amikor a termőföldből átminősített olyan ingatlant adnak el, amelynek megszerzése az átminősítést megelőző, eladása pedig az átminősítést követő öt éven belül következett be.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adószámos magánszemély, megszüntetés

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Anyavállalatnak továbbszámlázás

Kneitner Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink