564 találat a(z) jövedelem cimkére
2017-től milyen szabályok vonatkoznak a II. fokú rokkantra?
Kérdés
Dolgozhat-e/vállalkozhat-e a másodfokú, véglegesen 100 százalékos rokkantnak nyilvánított, rokkantsági ellátásban részesülő személy? Van-e valamilyen (kereseti, jövedelem) korlátozás e tekintben? Beszámít-e a kereseti/jövedelemi korlátba az osztalékként vagy a katás jogviszonyban szerzett jövedelem? Kérem, hogy a válaszadásra kijelölt/felkért szakértő a válaszát/álláspontját támassza alá a hatályos jogszabályok idevágó részének jelzésével, leírásával is.
Rokkantsági ellátás
Kérdés
Tsztelt Szakértők! Rokkantsági ellátás mellett munkaviszonyban megtartható-e az ellátás, ha a munkavállaló bruttó jövedelme a következő módon alakul 2016-ban: október 166500 forint, november 166 500 forint, december 500 000 forint? Köszönettel:
Tagi részesedés csökkentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésre szeretném válaszukat, illetve megerősítésüket: Egy kft. egyik magánszemély tagja értékesíti tulajdonrészének 30 százalékát a másik magánszemély tagnak. Értékesítés előtt 50-50% volt a tulajdonosi hányad, a jegyzett tőke 3 millió forint, pozitív saját tőkével rendelkezik. Az üzletrész értékesítését a magánszemélyek egymás közötti adás-vételi szerződéssel tudják megtenni? Elsőként meg kell vizsgálni a vagyoni betét piaci értékét, amely a saját tőke összegéből a 30%-ra jutó arányos rész, közbenső mérleg segítségével? Magánszemélyként jövedelem az eladónál akkor keletkezik (és ezáltal szja-, valamint ehofizetési kötelezettség), ha a kapott ellenérték a szokásos piaci árat meghaladja? Piaci áron történő értékesítéskor adófizetési kötelezettsége eladónak nincs? Piaci ár alatt, esetleg ellenérték nélkül történhet-e átruházás? Ez esetben jelentkezik valamilyen adófizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönettel
Kamatkedvezményből származó jövedelem megállapítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésre szeretnék választ kapni: Ha egy kifizető társaság magánszemélynek kölcsönt nyújt, akkor a szerződéskötéskor mikori jegybanki alapkamat + 5 százalék mértékű kamatot kell rögzíteni ahhoz, hogy a magánszemélynek ne keletkezzen kamatkedvezményből származó jövedelme és valamennyi jogszabálynak megfeleljen? Köszönettel
Fontos részletek: szépítik a katát
Cikk
Bevételi értékhatár, ingatlan bérbeadás, adóalanyiság újbóli választása, a kisadózó jövedelme, nevelőszülők: címszavakban ezeknél a részletszabályoknál javasol módosítást az adócsomag.
Magánszemély jövedelemadózásakor alkalmazandó nemzeti jog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy osztrák állampolgárú magánszemély Ausztriában adóügyi illetőséggel rendelkező osztrák magáncégnél állt munkaviszonyban. Az osztrák magánszemély munkaviszonya az osztrák cégnél megszüntetésre került, ugyanakkor az osztrák cégtől – szociális indíttatásból az osztrák öregségi nyugdíjkorhatár eléréséig – a magánszemély a munkaviszonya megszüntetése után is folyamatosan, havi rendszerességgel kap pénzösszeget. Az osztrák magánszemélynek az így kapott pénzösszegért semmilyen munkát nem kell végeznie, azt a korábbi, megszűnt munkaviszonyára tekintettel kapja. Az osztrák magánszemély Magyarországon letelepedett, egész évben életvitelszerűen Magyarországon él. 1. Az osztrák állampolgár magyarországi életvitelszerű 183 napot meghaladó magyarországi tartózkodása miatt magyar adóügy illetőségűvé válik-e? 2. A magyar vagy az osztrák adó-, illetve társadalombiztosítási jogszabályok alkalmazandók-e a fentiekben meghatározott (véleményem szerint leginkább végkielégítésre hasonlító) Magyarországon semmilyen telephellyel vagy egyéb érdekeltséggel nem rendelkező osztrák magáncégtől kapott jövedelem? 3. Amennyiben a magyar adó-, illetve társadalombiztosítási jogszabályok alkalmazandók a fenti jövedelemre, abban az esetben ez a jövedelem személyi jövedelemadó szempontjából egyéb jövedelemnek vagy munkabérnek, vagy más besorolású jövedelemnek minősül-e? Válaszát előre is köszönöm.
Milliárdos jövedelmeket zsebeltek be magyarok külföldön
Cikk
Szépen csurrant-cseppent a legnagyobb jövedelműeknek tavaly; a toplista élén állóké külföldről származott – derül ki a NAV adóbevallási statisztikáiból.
Itt vannak az adatok a tavalyi jövedelmekről és adókedvezményekről
Cikk
A 2015. adóévet érintően összesen 4625 ezer magánszemélyre vonatkozó bevallást dolgozott fel a NAV, számuk 50 ezer fővel haladja meg a bázisidőszaki adatot – közölte a NAV.
Brutális csúcskereset 2015-ben! – A magyar kassza nem sokat nyert vele
Cikk
A csaknem 9,8 milliárd forintos jövedelméhez képest elenyésző összeget, a jövedelemnek mindössze 1 százalékát kitevő adót fizetett meg Magyarországon a legjobban kereső magyar szja-bevalló – derül ki a Világgazdaságnak az adóhatóságtól kapott adatok alapján készített összeállításából.
Nyugdíj előtt – így igazolható a szolgálati idő
Cikk
A munkáltatók régóta kötelesek adatot szolgáltatni a náluk foglalkoztatottak biztosítási jogviszonyáról és jövedelméről. Mégis előfordul, hogy nyugdíjazáskor kiderül: hiányosak az adatok, lyuk van a szolgálati időben.
Rokkantsági ellátás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy rokkantsági ellátás mellett lehet-e valaki egyéni vállalkozó? Ha lehet, milyen korlátai vannak? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli? Illetve lehet-e akár szó katás egyéni vállalkozóról? Ha igen, melyik tételes adó vonatkozik rá (25 ezer forint vagy 50 ezer forint), illetve ebben az esetben mi számít nála jövedelemnek? Válaszát előre is köszönöm.
Osztalékból nyugdíj
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy nyugdíj számításakor figyelembe veszik-e az osztalékot, mint jövedelmet? Köszönöm!
Szállásadó
Kérdés
Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, ha nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Továbbá milyen levonások, kötelezettségeim vannak a NAV felé? Nagyon köszönöm tájékoztatásukat.
Magyar nyugdíjas külföldi munkavállalása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! 67 éves magyar nyugdíjas hölgy (10 éve korkedvezménnyel ment nyugdíjba) Németországban szeretne munkát vállalni részmunkaidőben. Lehetséges-e ez úgy, hogy a magyar nyugdíja megmaradjon? Ha Németországban az adót levonják és megfizetik, Magyarországon kell-e még adót fizetnie és kell-e adóbevallást készítenie, akkor is, ha Magyarországon már nincs adókötelezettsége? Mennyit változtat az adózáson és a hazai nyugdíjon, ha Magyarországon megszünteti az állandó lakcímét és Németországban lesz az állandó lakása? Válaszukat köszönöm.
Egyenlő munkáért egyenlő bér: mikor tehet különbséget a munkáltató?
Cikk
A munkáltató és a leendő dolgozó között létrejött béralkut nemcsak a munkaerő-piaci körülmények, a kereslet-kínálat, hanem az egyenlő munkáért egyenlő bért alapelv is befolyásolják. Az adott munkavállaló bérének meghatározásánál a többi munkavállaló bérezésére is figyelemmel kell lenni. Tekintettel arra, hogy az egyenértékűség kérdése gyakran vita tárgya a felek között, ennek szempontjait tekintjük át a kialakult joggyakorlat tükrében.