564 találat a(z) jövedelem cimkére
Szja-bevallás külföldről származó jövedelemnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Szeretném megkérdezni, hogy a Németországból és Nagy-Britanniából, munkaviszonyból származó jövedelmet fel kell-e tüntetni az szja-bevallásban, ha a magánszemélynek csak az adott országból származott jövedelme (magyarországi lakcímmel rendelkezik)? Köszönettel:
Ajándékba kapott ingatlan adózása
Kérdés
Üdvözlöm! Apósom 2015-ben a lányától kapott ajándékba egy ingatlant 12 millió forint értékben. 2016 decemberében eladta 11,3 millió forintért. Az lenne a kérdésem, hogy ha 2017. februárban vesz belőle egy telket 9,3 millió értékben, és építtet rá, akkor hogyan kell bevallani az eladásból származó jövedelmet, és mennyit kell adózni az eladott ingatlan után? Válaszukat előre is köszönöm!
Kisvállalkozói adókedvezmény
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016-ban vásárolt és üzembe helyezett új gép után 2016-ban érvényesített kisvállalkozói kedvezmény növeli-e az adózás utáni vállalkozói jövedelmet 2016-ban, vagy csak akkor lesz adózás utáni jövedelmet növelő tétel, ha 4 éven belül eladják?
Ingóság értékesítése 2017-ben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem nagyértékű festményt adott el külföldi árverésen. 2017. január 19-én kapta meg az összeget a bankszámlájára. Valamikor nagyon régen örökölte a nagyszüleitől, így nincs bekerülési értéke. Kérdésem: A bevétel 25 százaléka lesz a jövedelem alapja, ami után 15 százalék szja-t kell fizetnie? Kell-e neki ehót fizetnie, ha igen, milyen összeg után? Kicsit elvesztem a 2017-es változásokban! Köszönöm szépen a válaszát. Üdvözlettel: : L. Csilla
Ingatlant értékesít? Így számolja ki a fizetendő adót!
Cikk
Mi számít jövedelemnek ingatlan értékesítése esetén, milyen esetekben kötelezett az eladó adó fizetésére? Az Adózóna segít a kérdések megválaszolásában és a számolásban.
Ingatlanértékesítés
Kérdés
2016 augusztusában eladtam az ingatlanomat, ami 11 éve volt a tulajdonomban. Vettem egy ingatlant szeptemberben, de végül eladtam, mert nem felelt meg számomra. Az eladás és a vétel közti különbség 1 100 000 Ft, ami után adóznom kell. A teljes vételár kifizetése 2017. január végén várható. Melyik évben kell adóznom?
Családi gazdaság
Kérdés
Családi gazdaságunk tagjainak száma 4 fő. Kistermelői árbevételünk 32 millió forint alatt van. Rendelkezünk 60% igazolt költséggel. Igénybe veszünk 40% kistermelői költségátalányt. Tehát a családi gazdaságból származó jövedelem a tárgyévben NULLA forint. A fentiekből következően, mivel a teljes árbevétel a családi gazdaság bankszámlájára érkezik, a számlán marad a 40% kistermelői költségátalány és a kapott támogatás összege. Kérdésem a következő: a tárgyévet követően kivehetem-e a bankszámlán lévő összeget készpénzben és felhasználhatom-e magáncélra, vagy átutalhatom-e a saját bankszámlámra, ill. teljesíthetek-e átutalással a családi gazdaság bankszámlájáról pl. adásvételi szerződés szerint családi ház vételárat? Köszönöm válaszát!
Őstermelők, figyelem: fizetni kell a negyedéves szja-előleget!
Cikk
Január 12-éig kell teljesíteniük az őstermelői tevékenységet folytató magánszemélyeknek a negyedik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettségüket.
Vállalkozás szolgálati járandóság mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Honvédségi járadékosként szeretnék vállalkozásba kezdeni. A szabályok szerint, amennyiben a jövedelmem eléri a minimálbér 18-szorosát, úgy abban az évben vissza kell mondanom a járadékomat. A vállalkozás adózási formájával kapcsolatban kérdezném, hogy van-e olyan jövedelemhatár, ami alatt nem éri meg a katát választani? (Amennyiben jól értelmeztem a cikkeket, úgy egyéb adózásnál a minimálbér utáni járadékokat mindenképpen meg kell fizetnem. Ez pedig magasabb mint a KATA 50 ezer forintja.) Következő kérdésem arra vonatkozna, hogy katásként, mi számít jövedelemnek? Kell-e figyelnem a minimálbér 18-szorosát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Sári József
Több ingatlan értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély egy naptári évben kettő lakást értékesít. A megfelelő egyedi szabályok figyelembevételével az egyiken egymillió forint jövedelme a másikon egymillió forint vesztesége lesz. Ebben az esetben az szja-bevallásában kompenzálhatja a két összeget (0 forint adóalapra), vagy a nyeresége után meg kell fizetnie az szja-t, a másik esetben pedig a költségeket csak a bevétel összegéig veheti figyelembe? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves állásfoglalását azzal kapcsolatban, ha magánszemély ajándékozás útján ingatlanra (lakás) tesz szert 2013-ban, majd 2016-ban értékesíti, akkor hogyan állapítom meg a fizetendő szja-t? A beszerzéskori érték ismeretlen, nem lett összeg megjelölve. 2016-ban 11 000 000 forintért került eladásra. Az ingatlanközvetítő költsége 300 000 Ft volt. Ez, illetve milyen egyéb költség ami levonható? Például tulajdonilap kikérése?
Amikor járulékokat kell fizetni a gyed és a gyes mellett
Cikk
Ha egy társas vállalkozó egy másik foglalkoztatónál lévő 8 órás munkaviszonyából fizetés nélküli szabadságon van, és kapja a gyed ellátást, akkor a társas vállalkozásában meg kell-e fizetnie a kötelező járulékminimumot? Ha gyesen lesz, akkor már meg kell fizetni? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Legalizálná jövedelmét? Itt van az új adóamnesztia végrehajtási rendelete
Cikk
Utólagos adófizetésre is lehetőséget ad az Országgyűlés által december 13-án elfogadott 2016. évi CLXXI. törvény. A közteherviselést és az állami szervek feladatellátást érintő egyes módosításáról szóló törvény végrehajtási rendelete a Magyar Közlöny 220. számában jelent meg.
Termőföldeladás adózása
Kérdés
Termőföld-értékesítésnél számít-e, hogy mikor és mennyiért történt a beszerzés? Ha 15 évvel ezelőtt került az eladó tulajdonába, akkor az ingatlanértékesítés szabályai szerint már nem kell bevallani az annak eladásából származó jövedelmet? Az adásvételi szerződés megkötése 2016-ban történt, de a kifüggesztés miatt valószínűleg 2017-ben lesz a kifizetés. Ha adózni kell, melyik évi adóbevallásban kell szerepeltetni? Változik-e 2017-ben 2016-hoz képest a termőföldeladás és annak adózása?
Költségtérítés
Kérdés
Nonprofit kft. munkavállalóinak ruhapénzt ad úgy, hogy előre utal fix összeget (mindenkinek ugyanazt), amelyért a munkavállaló utólag, 150 napon belül számlát hoz. A megállapodás értelmében a munkavállaló visszafizeti az el nem költött (számlával nem fedezett) pénzt a határidő lejártával. Természetesen a juttatás adóját a cég (időben) fizeti. Miután az előre utalt pénz akár 150 napig is a munkavállalónál van, kell-e számolni kamatkedvezményből származó jövedelmet? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel CsK