584 találat a(z) jövedelem cimkére

Rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy rokkantsági ellátás mellett lehet-e valaki egyéni vállalkozó? Ha lehet, milyen korlátai vannak? Milyen járulékfizetési kötelezettség terheli? Illetve lehet-e akár szó katás egyéni vállalkozóról? Ha igen, melyik tételes adó vonatkozik rá (25 ezer forint vagy 50 ezer forint), illetve ebben az esetben mi számít nála jövedelemnek? Válaszát előre is köszönöm.

Osztalékból nyugdíj Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy nyugdíj számításakor figyelembe veszik-e az osztalékot, mint jövedelmet? Köszönöm!

Szállásadó Kérdés

Kérem szíveskedjenek tájékoztatni arról, ha nyugdíjas magánszemély vagyok és kiadnám az üres családi házamat, csak szállásadóként felelne meg az érdeklődőnek, mi a teendőm, egyéni vállalkozóként tehetem csak meg? Továbbá milyen levonások, kötelezettségeim vannak a NAV felé? Nagyon köszönöm tájékoztatásukat.

Magyar nyugdíjas külföldi munkavállalása Kérdés

Tisztelt Szakértők! 67 éves magyar nyugdíjas hölgy (10 éve korkedvezménnyel ment nyugdíjba) Németországban szeretne munkát vállalni részmunkaidőben. Lehetséges-e ez úgy, hogy a magyar nyugdíja megmaradjon? Ha Németországban az adót levonják és megfizetik, Magyarországon kell-e még adót fizetnie és kell-e adóbevallást készítenie, akkor is, ha Magyarországon már nincs adókötelezettsége? Mennyit változtat az adózáson és a hazai nyugdíjon, ha Magyarországon megszünteti az állandó lakcímét és Németországban lesz az állandó lakása? Válaszukat köszönöm.

Egyenlő munkáért egyenlő bér: mikor tehet különbséget a munkáltató? Cikk

A munkáltató és a leendő dolgozó között létrejött béralkut nemcsak a munkaerő-piaci körülmények, a kereslet-kínálat, hanem az egyenlő munkáért egyenlő bért alapelv is befolyásolják. Az adott munkavállaló bérének meghatározásánál a többi munkavállaló bérezésére is figyelemmel kell lenni. Tekintettel arra, hogy az egyenértékűség kérdése gyakran vita tárgya a felek között, ennek szempontjait tekintjük át a kialakult joggyakorlat tükrében.

Ők nem lehetnek egyéni vállalkozók! Mutatjuk, mit kell tenniük Cikk

Változtak a bírósági végrehajtókra vonatkozó vállalkozói szabályok, amelyek szerint az önálló bírósági végrehajtóknak idén június végéig végrehajtói irodát kellett alapítaniuk, vagy be kellett lépniük tagként egy, már működő irodába. Ezt megelőzően meg kellett szüntetni az egyéni vállalkozást, amelyhez számos adminisztrációs és bevallási kötelezettség társul, amelyek teljesítéséhez nyújtunk támpontot cikkünkben.

Rehabilitáciős ellátás Kérdés

Egy bt. kültagja rehabilitációs ellátásban részesül, heti 10 órában keresete 32 250 forint. Lakás-bérbeadásból lesz még havi 80 000 forint bevétele. A bérbeadás befolyásolja a rehabilitációs ellátás folyósítását? Köszönöm

Bérbeadók, óraadók, tervezők: ezt kell tudni az adó- és az ehoelőlegről Cikk

Közeleg a magánszemélyek második negyedévi adóelőleg fizetési kötelezettsége. Ismertetjük, hogyan kell kiszámolni a bevételt, az adót és az ehót, miként vehető igénybe kedvezmény.

Áramdíj jóváírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőre szeretnék választ kapni: ha a magánszemély által vásárolt napelem energiatermelése magasabb, mint a felhasználás, és ebből bevétele származik, milyen adóvonzata keletkezik? Mennyi a jövedelem alapja: fogyasztás feletti rész, vagy a teljes összeg? Mivel ez rendszeres tevékenység, végezheti-e magánszemélyként vagy csak vállalkozás keretében?

Bt. beltagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A más jogviszonnyal nem rendelkező bt. beltagja a kötelező járulékokat megfizeti. Kérdésem: kötelező-e jövedelmet kivennie, azaz kell-e "fizetés"-t adnia magának, és a járulékalap összegét "bérköltség" címén kötelező-e könyvelni a bt.-ben ? Köszönettel: Rozika könyvelő

Kölcsön fejében átadott ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély kölcsönt ad egy vállalkozásnak, melynek a biztosítéka egy, a vállalkozás tulajdonában lévő ingatlan. Az ingatlan piaci értéke valamelyest magasabb, mint a kölcsönadott összeg, de a vállalkozás egy az egyben adja fedezetként. Abban az esetben, ha nem fizetné meg a cég a tartozását, és az ingatlan átkerülne a magánszemély tulajdonába, kell-e foglalkozni az ingatlan piaci értékével, keletkezik-e ekkor a magánszemélynek bármilyen jövedelme, vagy pedig majd csak akkor, amikor az ingatlant értékesíteni tudja, és esetleg magasabb áron adja el, mint a kölcsön összege, aminek a fejében megkapta? Válaszát előre is köszönöm.

Jogdíj, elhatárolt veszteség és társai: már az idén új szabályok jönnek Cikk

Változna a jogdíj fogalma, új feltételekhez kötnék a jogdíjhoz kapcsolódó kedvezmények érvényesítését, más előírásokra kell figyelni a veszteség-elhatárolásnál. Az Országgyűléshez kedden benyújtott adócsomagban számos olyan elem van, amely már az idén hatályba lépne.

Ingatlan eladásával kapcsolatban felmerült kiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2016-ban eladta a 2014. évben vett lakását. A lakást hitelre vette, a lakás eladásakor végtörlesztett. Mivel kevesebb mint három éven belül végtörlesztett, ezért a hitelszerződése értelmében a bank a lakásvásárláskor akció keretében elengedett díjakat (értékbecslési díj, hitelfolyósítási díj stb., közel 200 ezer forintot) utólagosan levonta, továbbá felszámolt külön végtörlesztési díjat is. Kérdésem az, hogy ezen díjak (vagy a korábban elengedett díjak, vagy a végtörlesztési díj) az szja-törvény értelmében tekinthetők-e az ingatlan eladásával kapcsolatban felmerült kiadásnak? Esetleg a korábban elengedett, de utólagosan felszámolt díjak tekinthetők-e az ingatlan megszerzésével kapcsolatosan felmerült kiadásnak, amit viszont csak az eladáskor vontak le? Válaszát előre is köszönöm!

Így kell adóznia, ha eladja lakását, de 0 adó is kijöhet – számoljon most! Cikk

Mielőtt eladja lakását, érdemes több dolgot mérlegelnie, ha nem akar sok adót fizetni. A vásárlás, öröklés vagy ajéndékozás óta eltelt időtől függ ugyanis az adó mértéke. Ehhez tudnia kell, mi tekinthető szerzési időpontnak, hogyan számítható ki a jövedelem, és azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a nulla adó is lehetséges.

Termőföldet adott el? Így úszhatja meg az adót! Cikk

Adómentes lehet a termőföld átruházásából származó jövedelem, illetve annak egy része, például attól függően hogy az eladó a földet hogyan szerezte, ki a vevője, s az a földet milyen célra hasznosítja. A 2015. évi termőföld-értékesítés szabályait ismertetjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Pótbefizetés végelszámolásnál

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Elektromos autótöltő telepítése és áfatartalma

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink