276 találat a(z) járulékfizetési kötelezettség cimkére

Hónap közepén megszűnő katás járulékai Kérdés

Egy főállású katás egyéni vállalkozó nem adott nyugtát, emiatt július 3-ával kizárták a katából. Törthónap lévén meg kell neki fizetnie az 50 ezer forintot, és még ezen felül a főállású egyéni vállalkozói járulékot is 07.04-től ugye? A 1458-as beadását viszont nem fogadták el, mivel azt írták, hogy aki egy napig is katás az adott hónapban, az nem adhat be 1458-ast. Az augusztusi, szeptemberi 1458-at már elfogadták, a törzsben is ki van javítva. Ilyen esetben, hogy kell beadnom a 1458-at tört hónapra, vagy nem is kell beadnom? Köszönöm a válaszát!

Előrehozott öregségi nyugdíj melletti munkavégzés Kérdés

Egy 1953 decemberében született nő 2012 decemberében előrehozott öregségi nyugdíjba vonult. Ha emellett dolgozik, mennyi járulékot kell tőle vonni a munkaviszonyból származó jövedelme után? Milyen kereseti korlátozások vonatkoznak rá? Szíves válaszukat előre is köszönöm.

Katából kilépés esetén járulékfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy Bt. katás adózási módot választott, azonban nyugtaadási kötelezettség elmulasztása miatt mulasztási bírsággal sújtották. Emiatt a kata adózási körből 09. 02-án kiesett. Az nem kérdés számomra, hogy az 50 ezer forintos havi katatételt meg kell fizetni, hiszen ha valaki egy napig is volt katás, nem tehet mást. Azonban azzal, hogy a társasági adótörvény hatálya alá helyeződött 09.03-ától, a beltag után (aki után eddig kellett fizetni az katát, és semmilyen jogcímen nem mentesülhet a járulékfizetés alól) meg kell fizetni az időarányos tb-járulékot? Felteszem, annak jelentősége a kérdés szempontjából nincs, hogy munkaszerződésesként vagy megbízási szerződésesként kíván tovább működni a beltag a cégben. Válaszát előre is köszönöm.

Munkavégzés rehabilitációs járadék mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy rehabilitációs kártyával rendelkező, járadékot kapó ember szeretne időszakosan munkát végezni, megteheti-e? Mik a feltételek, a korlátozások és a járulékfizetési kötelezettség munkavállalói és munkáltató oldalon? Jár-e valamilyen kedvezmény? Köszönettel: Vasvári Erzsébet

Megjelent az októberi VálaszAdó Cikk

A jogalkotók ráébredtek arra, hogy egyre több vállalkozás lát fantáziát a veszteséges (de egyébként tisztességesen működő) versenytársa felvásárlásában rejlő adócsökkentési lehetőségekben, és igyekeznek meggátolni, hogy egyesek csak azért vásároljanak fel alvó cégeket, hogy annak elhatárolt veszteségét később felhasználhassák.

Kft.-tulajdonosok járulékfizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő? Egy Kft.-nek két tulajdonosa van. Kérdéseim a következők lennének, amelyre kérem szíves válaszát: 1) Az egyik kft.-tulajdonos egyben ügyvezető is, aki jelenleg 8 órás munkaviszonyban látja el ezt a tevékenységet. A cég még nem kezdte meg a tevékenységét, így elegendő lenne 4 órás munkaviszony is az ügyvezetési feladatok ellátására. Átjelenthetjük-e 4 órás munkaviszonyba, illetve ebben az esetben elegendő a minimálbér fele után megfizetnie a járulékokat?(Más cégnél nincs semmilyen jogviszonya.) 2. Ugyanezen cég másik tulajdonosát – aki nem ügyvezető, de a tevékenységben részt vesz körülbelül napi 4 órában – lehetséges-e 4 órás munkaviszonyban foglalkoztatni úgy, hogy más cégben szintén nincs semmilyen jogviszonyban? Ebben az esetben csak a minimálbér 50 százaléka után kell megfizetni a járulékokat minimálisan? Köszönöm válaszát.

Versenytilalmi megállapodás fejében juttatott jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló munkaviszonya megszűnt 2013. 11. 01-jével. Versenytilalmi megállapodás (klauzula) értelmében egy éven keresztül havi 38 000 forint juttatást kap (a megállapodás betartásának ellentételezéseként). Kérdésem, hogy ez milyen juttatásnak minősül, milyen járulékokat kell utána fizetni, és be kell-e jelenteni a T1041 nyomtatványon, mint biztosítotti jogviszonyt, ha igen, akkor milyen jogcímen? Válaszát előre is nagyon köszönöm. Üdvözlettel: Fazekas Péter

Gyes melletti vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy 36 órás munkaviszonnyal rendelkező másodállású egyéni vállalkozó. Jelenleg gyesen van, és a vállalkozását is szünetelteti. Amennyiben úgy dönt, hogy a másodállású vállalkozásában újból dolgozna (a szüneteltetést feloldaná), de a főállásában továbbra is gyesen maradna, úgy kell-e neki, mint egyéni vállalkozónak, bármilyen adót és járulékot fizetnie? Maradhat-e továbbra is másodállású egyéni vállalkozó? Köszönettel: Léderer Györgyné

Evás bt. beltagjának járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni járulékkal kapcsolatban. Evás bt. nyugdíjas beltagja (50 százalékban tulajdonos) után havonta milyen járulékot kell fizetni? A havi egészségügyi járulékon kívül kell-e neki nyugdíjjárulékot fizetnie? Az adózás utáni eredményen kívül egyéb jövedelemben nem részesül a beltag. Válaszukat előre is köszönöm.

Gyed melletti egyéni vállalkozás Kérdés

A gyermek egy éves kora után, a gyed megtartása mellett szeretne egy anyuka egyéni vállalkozói igazolványt váltani. Jelenleg 3 gyerekkel van otthon, és munkaviszonyból jött el szülési szabadságra. Kérdésem az, hogy a gyed megtartása mellett lehet-e egyéni vállalkozó úgy, hogy a munkaviszonya is megmarad, ahol jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, vagy meg kell szüntetnie a munkaviszonyát, hogy vállalkozó lehessen? Szeretném megtudni, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége, hogy a gyed mellett főállású vállalkozóvá válik-e, illetve mi lehetne a legkedvezőbb megoldás számára? Várom szíves válaszukat, köszönettel.

Táppénz utáni jogviszony Kérdés

A munkavállalónak a munkaviszonya után a táppénzellátása megszűnt, a munkáltató – bízva abban, hogy a dolgozó felépül – nem akarja a jogviszonyát megszüntetni. Kérdés: kell-e a dolgozó után fizetni valamit akkor, amikor táppénzellátásban nem részesül, illetve ilyenkor a távollétet milyen formában kell a hatóságok felé közölni (fizetés nélküli szabadság, egyéb)?

Ügyvezető járulékkötelezettsége másoddiploma szerzésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! 44 éves, egyszemélyes kft. ügyvezetője másoddiplomát szeretne szerezni, felsőfokú intézményben (egyetem), nappali rendszerű oktatás keretében. Az oktatás fizetős számára. Igaz-e, hogy a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem alapján fizet járulékot?

Jogviszony ügyvédi irodában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes ügyvédi iroda tagja az ügyvédi kamaránál megszünteti tevékenységét. Mi a teendő járulékfizetés szempontjából, ha az egyedüli tag máshol nem létesít semmilyen jogviszonyt? Jól értelmezzük a Tbj. törvényt, hogy nincs járulékfizetési kötelezettsége annak az ügyvédi irodának a tagja után, aki szünetelteti az az Ügyvédi Kamaránál a tevékenységét? Köszönöm.

Társas vállalkozói jogviszony 2014. Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egyik ügyfelünk – egy kft. – több taggal rendelkezik. Az egyik tag, aki nem vesz részt a társaság életében – igaz erre a társasági szerződés nem utal egy szóval sem, de arra sem utal, hogy részt vesz a társaság tevékenységében –, munkanélkülivé vált, és ellátást sem kap már. Kérdésem: meg kell-e a társaságnak fizetnie a minimum járulékokat utána, vagy elegendő magánszemélyként az egészségszolgáltatási járulékot megfizetni havonta a NAV-nak? Szintén ehhez a taghoz, magánszemélyhez kapcsolódik a további kérdésem: tagként részmunkaidős munkaviszonyban dolgozhat-e ebben a kft.-ben alkalmazottként? Meg kell-e fizetni ebben az esetben a minimumjárulékokat utána? 2. A volt gazdasági társaságokról szóló törvény (Gt.) úgy fogalmazott, hogy betéti társaság beltagja a társaság képviseletét munkaviszonyban nem láthatja el, ha csak a társasági szerződés ettől eltérően nem rendezik. Az új Ptk. megjelenésével a régi Gt. megszűnt. Kérdésem: most mi a jogi helyzet a munkaviszonyos beltagokkal? Maradhatnak továbbra is munkaviszonyban? Olyan betéti társaságok beltagjairól van szó, ahol csupán egy beltag és egy kültag van. Várom válaszukat. Tisztelettel: Fülöp Péter

Nem ügyvezető tag jogviszonya Kérdés

Kedves Dr. Radics Zsuzsanna! A következőben kérem a tájékoztatását. Egy kétszemélyes kft. egyik 50 százalékos tulajdonosa – aki nem ügyvezető a társaságában – jelenleg egy másik cégben napi 4 órás munkaviszonyban áll alkalmazásban. – A kft.-ben milyen járulékfizetési kötelezettségek mellett, milyen jogviszonyban dolgozhat? – Az emelt járulékot csak tagi jogviszonyban kell-e megfizetnie? Tagi jogviszony esetén tudomásom szerint nincs korlátozva, hogy mennyi időt dolgozhat az üzletében, míg munkaviszony esetén jelenléti ív vezetésére lesz kötelezett. Segítségét köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Egy előlegszámla – több végszámla

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Leányvállalat vásárolhat-e üzletrészt az anyavállalatától?

dr. Udvari Jesszika

MBA, ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 október
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink