1139 találat a(z) iparűzési adó cimkére
Adómentes-e az iparűzési adóban a közérdekű nyugdíjas szövetkezet?
Kérdés
Az 1990. évi C. törvény 3. § 2.pontjában a meghatározás: közhasznú szervezetnek minősülő nonprofit gazdasági társaság adómentes. Mi a jogállása a közérdekű nyugdíjas szövetkezetnek ebből a szempontból?
Szja-ból katába
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó 09.01-től átlépett a katába. Az augusztus 31-éig kiszámlázott, még be nem folyt bevételeket az szja időszaka alatt szerzett bevételnek kell tekinteni. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a még be nem folyt tételeket az iparűzési adó alapjánál figyelembe kell-e vennem? Az első 8 hónapra vonatkozó helyiadó-bevallást el kell készítenem, mert szeretnénk az egyszerűsített tételes adófizetést választani az év hátralévő részére. Ha a kiszámlázott, még be nem folyt bevételt most figyelembe veszem a helyi adónál, és esetleg akkor egyenlítik majd ki ezeket a számlákat, ha újra szja szerint adózik az egyéni vállalkozó, akkor önellenőrzéssel tudom majd korrigálni a bevallást, vagy csak rögzítem, hogy ezeket a tételeket már 2017-ben "leadóztuk"? Előre is köszönöm a segítségét!
Építőipar/saját tulajdonú ingatlan, telephely bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég fő profilja 6810 saját tulajdonú ingatlan adásvétele. Több telket is vásárolt az elmúlt időben, ami a székhelyétől eltérő közigazgatási területen (azaz más településen) van. 2017 májusában vette meg a telkeket, 2017 októberében kezdi meg az építkezéseket és 2018 májusában fogja értékesíteni. Kérdéseim: 1. Ha alvállalkozókkal végzik az építkezést, ő csak anyagot vásárol, de magát az építőipari tevékenységet más cég végzi, akkor is be kell jelentkezni állandó jellegű iparűzési adó alá (mivel 180 napot meghaladó a munkavégzés)? Ha igen, akkor a telekvásárlás vagy az építkezés tényleges megkezdésestől (építési napló) kell bejelentkezni? 2. A NAV felé minden egyes helyrajzi számot településenként le kell jelenteni mint cégbíróságon be nem jegyzett telephelyet? 3. Költségek elszámolása: ezen építőipari anyagköltségek, közművek bekötési díja stb. mind elszámolható a cég részére áfásan, mint anyagköltség? Továbbá ezen költségek az iparűzési adóban is csökkenthetik az adóalapot? Előre is köszönöm a választ!
Iparűzésiadó-alap
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ön szerint a közüzemi energiaköltségek közül – így a hődíj, áram, víz – mely költségek csökkenthetik az iparűzési adó alapját? Anyagként a közüzemi számlák mely tételei állíthatók be társaságok esetében? Az ipa-törvény csak anyagbeszerzést említ, nem konkretizálja, mint például a tao-törvény. Válaszukat várva, tisztelettel: M Margit
Iparűzési adó - kisadózó útdíjlevonása
Kérdés
Tisztelt Szipszer Úr! Köszönöm válaszát (http://adozona.hu/kerdesek/2017_9_13_Iparuzesi_ado__utdij_levonasa_prg). Időközben az önkormányzat azt a tájékoztatást adta, hogy náluk nem katásként vagyok regisztrálva, hanem egyszerűsített iparűzési adót választottam (fix iparűzési adóalap évi 50 ezer forint), emiatt nem illet meg az útdíjlevonás lehetősége. Mi az Ön véleménye?
Iparűzési adó bevallása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben valaki egyéni vállalkozói (szja hatálya alá tartozik) és őstermelői tevékenységet is folytat, ezekről a tevékenységekről külön-külön vagy egyben, összesítetten kell beadni a helyi iparűzési adóbevallást az illetékes települési önkormányzathoz? A probléma akkor vetődött fel, amikor kiderült, hogy az egyik település összevontan kéri a bevallást (adóalanyokat csak adószámonként tartja nyilván), míg a másik település 2 bevallást kér külön-külön a két tevékenységről (egyéni vállalkozókat adószámonként tartja nyilván, őstermelőket adóazonosítóként). Tekintettel arra, hogy székhelyváltozás történt 2017-ben (a telephely megmaradt), a 2017. évről a helyi iparűzési adóbevallást személyi jellegű ráfordítás arányos megosztásával kell megállapítani és mind a két településre be kell nyújtani. Ha azonban a két település eltérően kéri a bevallásokat, a megosztást nem tudom alkalmazni. Kérdésem, hogy melyik önkormányzat jár el helyesen, azaz a két tevékenységről egy bevallást kell benyújtanom vagy kettőt? Köszönöm a válaszukat.
Katás egyéni vállalkozó – iparűzési adó szüneteléskor II.
Kérdés
Kedves Tamás! Kérem, hogy legyen kedves azt is leírni, mikor, pontosan hány forintot kell fizetnie. Például március 15-éig, vagy a szünetelés napját magában foglaló hónapot követő hónap 15-éig, vagy január 31-éig pontosan hány forintot fog fizetni ez a vállalkozó? Köszönöm!
Iparűzési adó – kisadózó útdíjlevonása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kisadózó vállalkozásként (egyéni vállalkozó) tételes adót fizetek, évi 50 ezer forintot (2,5 millió forint x 2%). Engem is megillet-e az útdíjak 7,5 százaléka levonhatóságának joga, vagy ez a lehetőség csak a "normál" iparűzési adót fizetők számára adott? Köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó – iparűzési adó szüneteléskor
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy mikor, és mennyi iparűzési adót (2 százalékos kulcs) kell fizetnie annak az egyéni vállalkozónak, aki 2017.02.01-2017.05.01-ig szünetelt? Kérném szépen az algoritmus megadását is. Milyen bevallási kötelezettsége van, és milyen határidővel? Köszönöm.
Iparűzési bejelenkezés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építőipari cég különböző településeken végez vakolási munkákat szerződés alapján. Egy településen több munkát is vállal különböző időszakonként, vagyis egy fővállalkozó, különböző időszakokban megbízza a céget egy településen családi házak vakolásával. A vakoló cégnek ezen településen iparűzési adó alá be kell jelentkeznie? Például a vakoló cég a településen egész év folyamán dolgozik, de mindig más-más munkákon, amelyeket kb. 25 nap alatt befejez, ilyenkor a cégnek ezeket a munkákat össze kell adni, és ez alapján be kell jelentkezni iparűzési adó alá, vagy mivel egy-egy munka időtartama nem haladja meg a 30 napot, ezért nem szükséges iparűzési adó alá bejelentkezni? Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft
iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A (http://adozona.hu/kerdesek/2017_8_30_ideiglenes_iparuzesi_ado_wyk#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice ) kérdésre kapott választ értem, azonban az még mindig nem világos számomra, hogy ha adott településen nem dolgozik a vállalkozó 30 napot, hanem pl. csak 10-et, akkor is be kell jelentkezni az ideiglenes ipa alá? Az egyértelmű, hogy adófizetési kötelezettsége nem keletkezik, de az nem, hogy bejelentkezni szükséges-e? Válaszát köszönöm.
Illetékfizetési kötelezettség
Kérdés
Az önkormányzat által előírt iparűzési adóelőlegre a kft. módosítást kért. Az indokolt esetben az adózó kérelem alapján adóelőleg módosítást kérheti. Az önkormányzathoz benyújtott iparűzési adóra vonatkozó kérelem illetékköteles-e? Vonatkozik-e a kérelemre az illetéktörvény 29. §-a?
Iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Új ügyfél érkezett cégünkhöz, katásként működik 2015. július óta, azonban kiderült: elmaradása van az iparűzési adó befizetését tekintve. Visszamenőleg mely dokumentummal tudom kötelezettségét pótolni? Válaszát előre is köszönöm! Szabina
Így könyvelje a befejezetlen termelést és a hipát!
Cikk
Hogyan kell könyvelni az éven áthúzódó tevékenység bevételeit és költségeit? Miként alakul az iparűzési adó alapja? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
HIPA - alvállalkozói költség levonás
Kérdés
Cégünk építőipari tevékenységet folytat. Az egyes munkák (projektek) évek között áthúzódnak. A munkákhoz (projektekhez) alvállalkozókat alkalmazzunk, akik a munka elvégzése után számlát állítanak ki, amit cégünk kifizet. A munkákhoz előlegszámlák kapcsolódnak (nem részszámlák!), és előfordult, hogy a számla csak a következő évben kerül kiállításra. A helyiiparűzésiadó-alap megállapításakor projektenként kell vizsgálni a nettó árbevételt és a vele szembe levonható alvállalkozói és anyagszámlákat, vagy cégre nézve projektektől függetlenül? Mivel előfordul, hogy adott munka (projekt) csak előlegszámlával bír, de van már hozzá alvállalkozói költség, akkor ezt mikor lehet levonásba helyezni, ha közben adóévet váltunk? Akkor, amikor az alvállalkozói költség felmerült, mert egyébként a cégnek más projekt (munka) esetében van árbevétele és az több, mint az azon a projekthez kapcsolódó alvállalkozói és anyag költség, vagy a következő évben, amikor az adott projekt (munka) végszámlája kiállításra kerül?