1159 találat a(z) iparűzési adó cimkére
Iparűzésiadó-alap kapcsolt vállalkozásoknál
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Jól értelmezem az iparűzésiadó-törvény 39. § (10) bekezdése alapján, hogy 2017-re már nem kell összeszámítani az iparűzésiadó-alapokat, csak abban a speciális esetben, amikor a cégek 2016.10.01 után szétváltak? A 2016-ban összeszámított kapcsolt vállalkozások (nem szétválás miatt) esetében idén már nem kell ezzel foglalkozni? Válaszuk fontos lenne a feltöltés miatt, szerintem sok kapcsolt vállalkozás életét megkönnyíti ez a rendelkezés. Előre is köszönöm.
Iparűzési adó a kivában
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk év közben belépett a kivába. A kérdésünk arra irányul, hogy a belépés napjától a helyi iparűzési adóban is választhatjuk-e az általános szabályok helyett a kiva szerinti adózást? Válaszukat köszönjük!
Iparűzési adó megosztása, ha két székhely volt egy évben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak a 2016-os év folyamán 1-8. hónapig Dunaújvárosban volt a székhelye, kiköltözött vidékre, amíg saját ingatlant nem vett. Vidéken a székhelyét befogadó igazolással átjelentkezett új címre, a 9-12. hónap tehát a másik székhelyére jut. A kérdés az, hogy mi alapján ossza meg az adóját (telephelye nem volt)? Ha a személyi kiadásai szerint, akkor a jövedelemkivét az alap. De szeptembertől nem fizetett járulékot, mert nappali tagozaton főiskolára jár. Akkor mi a hivatalos megosztás? 1-8. hóban volt kivét, mindent fizessünk az első székhelyére, a szeptemberre (tanévkezdés 18-a) van egy tört hónap, azt pedig a másik székhelyére? Vagy az összes kivétet osszuk el 12 hónappal? És így kezdjük 1-8., 9-12 arányban a megosztást? 2017-ben márciusban lakást vásárolt Veszprémben. Januárban az általános módon adózott, de február 1-jétől belépett a katába. A vidéki székhelyén egy hónap általános adózás, két hónap katás. A harmadik, már végső székhely 03. 24-től bejelentve. Most ezek alapján mi a teendő? Csak székhely van (biztosítás), csak az változik év közben, és a tanulói jogviszony fennállása 2016.09.18-tól folyamatos. Katában fizeti a havi 50 ezer forintot. Mit kell bevallania helyesen 2016-ra és 2017-re, azaz mennyi előleget és kinek fizet? A végén hogyan számol el a székhelye szerinti önkormányzatokkal? Válaszát előre is köszönöm, sem a NAV, sem az ügyintézők nem tudtak segíteni, azaz, mindenki a magasabb összeget kérte.
Közös őstermelői igazolvány tagjainak iparűzésiadó-bevallása
Kérdés
2016-ban módosult az ipabevallás módja, nem kell külön-külön bevallani a tagokra eső jövedelmet, hanem csak egy személynek kell, akinek a nevére szól az őstermelői igazolvány, a többieket a J lapon adóazonosítóval kell felsorolni. Esetünkben 4 fős a közös családi őstermelői igazolvány. Az szja-bevallást bevételi nyilatkozattal készítettem el, mivel a költségük alig haladta meg a 20 százalékot. Az egy főre eső bevétel nem érte el a 4 millió forintot. Az ipabevallásban bejelöltem a VI. pontban, hogy 8 millió forintot meg nem haladó adóalanyként szeretne adózni, de az önkormányzat ezt hibásnak vette, mert a 4 fő összbevétele több mint 8 millió forint. Ha egyenként készülne a bevallás, akkor ez nem lenne kérdés, de így nem vagyok benne biztos, hogy helyes a bevallás módja. Ebben kérem a segítségüket. Előre is köszönöm. Vassné Tóbi Anna
Gigászi adókedvezményt kapnak a sportvállalkozások
Cikk
A sportvállalkozások által fizetendő iparűzési adó csökkentéséről, valamint a sportolók számára juttatott jövedelmet terhelő, munkáltató által fizetendő egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) eltörléséről döntött a parlament a fideszes Tiba István javaslatára. A módosításokat 124 igen szavazattal, 59 nem ellenében fogadták el a kormánypárti képviselők.
Iparűzési adó szerinti alvállalkozó vagy közvetített szolgáltatás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő Úr! Azonos című kérdésemre adott válaszából nem derül ki egyértelműen, hogy a számlára alvállalkozói teljesítmény ellenére ráírható-e a közvetített szolgáltatás fordulat, illetve.ez szükséges feltétele-e annak, hogy az ipaalapból levonható legyen ez a tétel. Tisztában vagyok az alvállalkozói teljesítmény és a közvetített szolgáltatás fogalmával. Továbbra is várom válaszát a feltett kérdéseimre. Üdvözlettel: Merckléné Pósa Judit
Raktárbérlet – Iparűzésiadóalap-csökkentés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünk raktározási tevékenységbe kezdett. Ön szerint a raktárbérleti díjat 522-es bérleti díjra kell könyvelni vagy esetleg könyvelhetjük a 81-esre, Belföldi értékesítés eladott (közvetített) szolgáltatások értékéhez? A vevők felé logisztikai szolgáltatást, kitárolást, betárolást számlázunk, nem pedig raktárbérletet. Sajnos nincs közös álláspont könyvelő, könyvvizsgáló és cégvezető között. Amennyiben 81-re könyveljük, ott figyelembe vehetjük, mint hipacsökkentő tétel, ezért is lenne fontos a kérdés pontos megválaszolása. Esetleg jogszabályi hivatkozást is tudna adni a válaszban? Segítségét köszönöm.
Határozat megtámadása ellenőrzési határidő túllépése miatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Februárban kezdődött iparűzésiadó-ellenőrzésünk ügyében a mai napig nem kaptunk határozatot. Kérdésünk, hogy a helyiadó-ellenőrzési határidők megegyeznek-e az Art.-ban leírtakkal, vagy attól az önkormányzatnak joga van-e eltérni? Van-e joga a vállalkozásnak egy határozatot megtámadni az ellenőrzésre rendelkezésre álló idő túllépése miatt akár a NAV, akár az önkormányzat esetében (gondolunk itt a Kúria nemrégiben hozott döntésére)? Köszönettel.
Pályamunka díjazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építészeti tervpályázaton indult egyéni vállalkozó a beadott pályaművével második díjat nyert, melynek összege 1 330 000 forint. A pályázat jellege nyílt volt, előzetesen a keretösszeg, és a legkisebb, illetve legnagyobb díj összege került meghatározásra. A kiírás szerint a díjak összege bruttók, és ha nem számlaképes a pályázó, akkor az adókkal csökkentett nettó összeg kerül kifizetésre. Kérdésem: 1. Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozó esetében a díj beszámít-e az iparűzésiadó alapjába, vagy egyéb bevétel lesz? A kata bevételi határba gondolom beszámít. 2. Az alanyi áfamentesség 8 millió forintos határánál figyelembe kell-e venni az összeget? 3. Kell-e róla számlát kiállítani? Köszönöm!
Építőipari tevékenység, iparűzési adó
Kérdés
Szeptember végén alakult cég székhelyétől eltérő településen alvállalkozóként végzi tevékenységét várhatóan 2018. májusig. Állandó iparűzési tevékenység végzésére bejelentkezhet-e, és mit kell tennie ennek érdekében? Az ideiglenes bejelentkezés irreális, és kigazdálkodhatatlan.
Alapítvány iparűzésiadó-mentessége
Kérdés
Egy alapítványra teljesül a helyi adókról szóló törvény (Htv.) 3. § (3) bekezdése szerinti feltétel, azzal együtt is, hogy alapcél szerinti tevékenysége keretében saját tulajdonú ingatlanának egy részét bérbe adja. Eddig ezzel együtt is iparűzésiadó-mentes volt. 2018. 01. 01. napi hatállyal kiegészül a Htv. 52. § 22. f. pontja az ingatlan asználat átengedésére tekintettel kapott alapcél szerinti bevétellel. Kérdés, hogy emiatt fog-e változni az iparűzésiadó-mentessége az alapítványnak, ha a Htv. 3. § (3) bekezdésnek továbbra is megfelel?
Mostantól ezt a bevallást is küldheti a NAV-hoz
Cikk
2017. november 1-jétől az adózóknak a helyi iparűzési adóbevallási kötelezettségen túl, az adóelőleg-kiegészítésről szóló bevallást is lehetőségük van az állami adó- és vámhatóságon (továbbiakban: NAV) keresztül, elektronikusan teljesíteni.
K+F kedvezmények
Kérdés
Egy vállalkozás 2015. 11. 13. napján támogatási kérelmet nyújtott be „Vállalatok Kutatás-Fejlesztés-Innováció tevékenységének támogatása” GINOP pályázatra, melyet 2016 szeptemberében elfogadtak. A projekt 196 776 ezer forint, melyből 108 799 ezer forint a támogatás. A projekt elszámolható költségei között van eszközbeszerzés, a kutatásban résztvevő saját munkavállalók bérköltsége és járulékai, valamint a külső kutató intézettől igénybe vett szolgáltatás díjai. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a projektet kutatás-fejlesztési tevékenységnek minősítette 2015 szeptemberében. 2016. 11. 01-jével a projekt megvalósítása megkezdődött a költségek elszámolása beruházásként történik. Kérdéseink a K+F projekthez: 1., A vázolt K+F projekthez kapcsolódhat-e tao adóalap-csökkentési kedvezmény? (a támogatástartalom kizárható lehet-e?) 2., Amennyiben tao adóalap-kedvezmény alkalmazható, milyen dokumentumokkal kell alátámasztani? 3., Iparűzési adóalap csökkenthető-e? Ha igen, milyen feltételekkel melyik költségekkel? 4. A kutatásban résztvevő dolgozók közül (a kutatás vezetője) 1 fő Phd fokozattal rendelkezik. A kutatók foglalkoztatásához kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kedvezmény alkalmazható-e vagy csak a konkrét munkakörben kell foglalkoztatni? Szíves válaszukat megköszönve: Hideghéty Blanka
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő 2016. évben nagyon nyereséges volt és nagy összegű ehót fizetett be. Kérdésem az lenne, hogy tételes elszámolóként ezt az eho összeget költségként figyelembe veheti-e? Illetve az iparűzési adót költségként elszámolhatja-e? Válasza sürgős lenne! Köszönöm szépen!
Társasági adó elszámolása év közben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni az állásfoglalását. Év közben csak tao- (hipa-) előleg fizetése történik, azonban a cég az egyenletes eredmény kimutatása érdekében a kalkulált tao (hipa) összegét is könyveli. Kérdésem, hogy könyvelés szempontjából helyes-e, ha év közbeni időbeli elhatárolásként könyveljük az adó összegét (T89-K48), természetesen év végén feloldjuk, vagy másként kellene kontírozni a kalkulált (megfizetett) adók összegét? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária