1136 találat a(z) iparűzési adó cimkére

Vásárolt ingatlan felújítás utáni értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1/a. Egy társaság ingatlanokat vásárol, majd felújít(tat)ja, és értékesíti azokat. Hogyan kell elszámolni a könyvekben a – vásárolt ingatlanok beszerzési árát, – a beszerzéshez kapcsolódó költségeket, kiadásokat (például ügyvédi díj, ingatlanközvetítői díj, visszterhes vagyonátruházási illeték, felvett hitel és annak kamata stb.), – a felújítási költségeket, azon belül: – saját beszerzésű anyagköltségek, felszerelési és berendezési tárgyak, bútorok, függönyök stb. – saját kivitelezési munkák egyéb költségei (bérköltség, amortizáció, stb.), – igénybe vett felújítási szolgáltatások munkadíja és anyagköltsége, – jellemzően az eladásig viselt kiadások (építményadó, telekadó, ingatlan- és vagyonbiztosítás, rezsiköltségek, közös költség, építési terület őrzési díja, hatósági díjak stb.) – értékesítéshez kapcsolódó költségek (ügyvédi díj, ingatlanközvetítői díj stb.)? 1/b. A fenti tételek közül melyiket lehet elszámolni az iparűzési adóban adóalap-csökkentőként? 2. Ha két cég megállapodik egymással, hogy közösen végzi a fenti tevékenységet, oly módon, hogy: – az ingatlanokat közösen veszik (50-50 százalékban), – a felújítási munkákat az egyik cég saját maga végzi el, a ténylegesen elvégzett munkákról kimutatást készít a másik cégnek, – a másik cég fizeti a felújítás egyéb költségeit (anyagköltség stb.), a számlák az ő nevére szólnak akkor a költségeket, az eladási árat, valamint az elért eredményt hogyan kell könyvelni az egyik és a másik cégben? Köszönöm. Sz. Zsolt

Iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségüket kérni. Adott egy katás egyéni vállalkozó, aki közreműködői szerződések keretében fogorvosi tevékenységet végez 2-3 magánrendelőnek. Az elvégzett munkákról havi rendszerességgel számlát állít ki a rendelő részére. Felmerült a kérdés, hogy telephelyként be kell-e jelenteni, egyúttal kell-e iparűzési adót fizetni azokon a településeken, ahol a szerződés keretében a magánrendelőkben a munkát végzi heti 1-2 napban. Jól gondoljuk-e, hogy kizárólag a székhely szerinti önkormányzathoz kell bejelentkezni, adót fizetni és nem kell telephelyként bejelentkezni azokra a településekre ahova kijár magánorvosi rendelésre?

Különbözeti áfa hatása az iparűzési adóra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi szakértői válaszban olvastam, hogy a különbözeti áfa kétféle módon is könyvelhető a tartozik oldalon: vagy egyéb ráfordításként vagy az árbevétel csökkenéseként. Más fórumon is találtam szakértői állásfoglalást a különbözeti áfa eredménylábának könyvelésére vonatkozóan, amely azt képviselte, hogy egyéb ráfordításként kell könyvelni a tételt. A két esetnek (egyéb ráfordítás növekedése illetve árbevétel csökkenése) eltérő hatása van az iparűzési adó alapjára. Az egyéb ráfordítás nem csökkenti azt, viszont az árbevétel csökkenése igen. A kétféle elszámolás tehát kétféle iparűzésiadó-kötelezettséget keletkeztet. Valóban minden további nélkül könyvelhető a különbözeti adó az árbevétel csökkentéseként, csökkentve így az iparűzési adó alapját is? Ha mégsem könyvelhető ilyen módon, akkor ad a társasági adó törvény valahol lehetőséget arra, hogy ne a teljes kiszámlázott ellenérték, azaz ne a bruttó árbevétel növelje a társaságiadóalap-kalkuláció bázisát? Konkrétan tehát arra irányul kérdésem, hogy ha valaki nettó + áfa módon kiszámláz 1 270 000 forintot, azaz 1 000 000 forint árbevételt és 270 000 forint fizetendő áfát rögzít, kedvezőbben tudja-e elszámolni könyvelését az iparűzési adó tekintetében, mint az, aki különbözeti adózással bruttó 1 270 000 forintot számláz, és a különbözeti áfája az árrés után ugyancsak 270 000 forint? Vagyis hátrányt szenvednek-e adózási vonalon a különbözeti áfa hatálya alá bejelentkező társaságok?

Iparűzési adó – ELÁBA Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy pénzügyi vállalkozás esetén az iparűzési adó kiszámításánál a készletről eladott áru nettó értéke és a kivezetett könyv szerinti érték különbözete beleszámít-e az iparűzési adó alapjába? Köszönöm!

Iparűzési adó megosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás iparűzésiadó-bevallása során komplex módszert alkalmazunk az iparűzésiadó-alap megosztására vonatkozóan az önkormányzatok között. Probléma merült fel az egyik önkormányzat részéről, miszerint a személyi jellegű ráfordítások megosztása során hibásan állapítottuk meg a megosztáshoz az arányszámokat. Gyakorlatunk szerint a „Személyi jellegű ráfordítással arányos megosztás módszere" alapján a számviteli beszámolónk, illetve társaságiadó-bevallásunk összege szerepel az iparűzésiadó-megosztásunk alapjául. Az említett önkormányzat álláspontja szerint az iparűzési adó megosztása során figyelmen kívül kell hagyni a szakképzési hozzájárulást és a reprezentációt, és e nélkül kell az arányosítást elvégezni. Az önkormányzat ezekkel az összegekkel csökkentette a személyi jellegű ráfordítást, és így végezték el az arányosítást. Gyakorlatunk folyamán az adott telephelyen foglalkoztatottak teljes bérköltsége az ezekhez kapcsolódó bérjárulékok mint konkrétan a szociális hozzájárulás és szakképzési hozzájárulás is, valamint az adott telephelyen konkrétan felmerült reprezentáció és ezek járulékai szolgálnak a felosztás alapjául. Továbbá az eszközérték-arányos megosztás módszerének alkalmazása során kifogásolták az immateriális javak értékcsökkenésének részvételét az értékcsökkenés alapjában. Véleményük szerint ez nem képezi a megosztás alapját, szintén figyelmen kívül kell hagyni. Állásfoglalásukat kérném. Köszönettel : Tóth Zsuzsa

Katás iparűzési adója évközi székhelyváltoztatáskor Cikk

Katás egyéni vállalkozó 2018. október 1-jével egy másik városba tette át a székhelyét, mi a teendője az iparűzési adó tekintetében, ha a tételes (évi 50 ezer forint) iparűzésiadó-fizetést választotta? A régi székhely szerinti önkormányzattól időarányosan visszakapja az adót, az új székhely szerintinél időarányosan kell megfizetnie, vagy a teljes 50 ezer forintot? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Katás egyéni vállalkozó – székhelyváltoztatás miatti iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy katás egyéni vállalkozó 2018. október 1-jével megváltoztatja a székhelyét – egy másik városba teszi át –, mi a teendője az iparűzési adó tekintetében, ha a tételes (évi 50 ezer forint) iparűzésiadó-fizetést választotta? A régi székhely szerinti önkormányzattól időarányosan visszakapja az adót, az új székhely szerintinél időarányosan kell megfizetnie, vagy a teljes 50 ezer forintot? Köszönöm válaszát.

Katás egyéni vállalkozó iparűzési adójának megosztás Kérdés

Azt szeretném kérdezni, hogy, ha a katás egyéni vállalkozó iparűzési adónál is a katás bevallást választja, de több településen van telephelye, akkor meg lehet-e osztani az iparűzési adó alapját, vagy, ha ezt választotta, akkor minden településen meg kell fizetni a 2,5 millió forint után az adott önkormányzatnál érvényes adómértékkel számított iparűzési adót?

Ne feledkezzen meg a közelgő adófizetési határidőkről! Cikk

Szeptember 15-e egyes helyi adók, illetve helyiadó-előlegek megfizetésének határideje.

Fontos tétel az iparűzési adó alapjában Cikk

Többször merül fel a helyi iparűzési adó alapjának megállapításánál, hogy hogyan lehet ezt jogszerűen csökkenteni. Ennek egyik esetét firtatta egy olvasói levél, amelyben a kérdező úgy gondolkodik, hogy az alvállalkozói teljesítmények miatt lehet erre mód.

Iparűzési adó Kérdés

Egyéni vállalkozó vagyok. 2017 évre megkaptam a befizetendő összegről az értesítést. Nem értem a számításukat. 2016-ban "0" Ft volt a befizetendő adó. 2017-ben 20 000 Ft. 40 000 Ft-ot kell befizetnem. Az illetékessel beszéltem. Arról tájékoztatott, hogy 2 évet vesznek figyelembe. Az összehasonlítási alap szerint, mivel 2016-ban "0" Ft volt az adó ezért kell duplán fizetnem most. Mi köze van 2016-nak a 2017-es évhez? Üdvözlettel: József

Kiva és iparűzési adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha egy kft. bejelentkezik kiva alá, akkor az iparűzési adónál is át kell jelentkeznie? Az önkormányzattal beszéltünk telefonon, ahol azt a felvilágosítást adták, hogy semmi teendő előtte, a bevallás határidejekor, május 31-én kell a bevallásban nyilatkozni ez ügyben, hogy választja-e a kivaalap szerinti adózást. Mi van, ha év közben tér át kiva alá? Akkor kell az önkormányzat felé jelezni valamit? A kivaalap 120%-a az iparűzési adóalap? Évente lehet változtatni, hogy melyik szerint akarok iparűzési adót fizetni? Ha nem kell bejelentkezni, akkor azt jelentené, hogy módosítható? Várom válaszukat.

Hipa Kérdés

Tisztelt Szakértő! A helyi iparűzési adót 2018.01.01-től forintban kell megállapítani, az eddigi 100 forintra kerekítés helyett. Nem találom ezt a szabályt. Sőt azt sem, ahol az van leírva, hogy száz forintra kerekítünk. Előre is köszönöm: Ujlakiné

Közvetített szolgáltatás az ipában Kérdés

Kérném szíves segítségét a következő kérdésben. Orvosi ügyeleti szolgáltatást végez egy kft. Az ügyeletet egyéni vállalkozóként orvosok látják el, beszámláznak a szolgáltató kft.-nek szerződés szerinti óradíjjal. A kft. a szolgáltatás igénybe vevőjének továbbszámlázza a ledolgozott órákat az általa megegyezett órabérrel. Ez esetben nem jutalék, hanem az órabér közti különbözet az eredményt növelő összeg a kft.-nél. Az iparűzési adó alapja csökkenthető ezekkel a bejövő számlákkal a kft.-nél? A kimenő és a bejövő számlákon is orvosi ügyelet ellátása szerepel. Köszönöm segítségét!.

Változások a helyi adózásban, új önkormányzati kedvezmények Cikk

Rendeletben adómentességet vagy adókedvezményt állapíthatnának meg a helyi önkormányzatok – a jelenleg is nyújtható kedvezmények mellett – a vállalkozó azon beruházásának értéke vagy annak egy része után, melyet a vállalkozó az adóévben helyezett üzembe. Rendelkezhetnek arról is, hogy ha az adómentességként vagy adókedvezményként igénybe vehető beruházás értéke meghaladja az adóévben a településre megállapított adóalap vagy adó összegét a vállalkozó az igénybe nem vett rész után az adóévet követő adóév(ek)ben vehesse igénybe az adómentességet, adókedvezményt – derül ki a jövő évre tervezett adóváltozásokat összesítő törvénymódosítási csomagból.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Spanyol számla CIF azonosítóval

Nagy Norbert

adószakértő

Betegápolás külföldön

Nagy Norbert

adószakértő

Áfa levonhatósága, költség elszámolása

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink