1136 találat a(z) iparűzési adó cimkére
Pályamunka díjazása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Építészeti tervpályázaton indult egyéni vállalkozó a beadott pályaművével második díjat nyert, melynek összege 1 330 000 forint. A pályázat jellege nyílt volt, előzetesen a keretösszeg, és a legkisebb, illetve legnagyobb díj összege került meghatározásra. A kiírás szerint a díjak összege bruttók, és ha nem számlaképes a pályázó, akkor az adókkal csökkentett nettó összeg kerül kifizetésre. Kérdésem: 1. Alanyi áfamentes katás egyéni vállalkozó esetében a díj beszámít-e az iparűzésiadó alapjába, vagy egyéb bevétel lesz? A kata bevételi határba gondolom beszámít. 2. Az alanyi áfamentesség 8 millió forintos határánál figyelembe kell-e venni az összeget? 3. Kell-e róla számlát kiállítani? Köszönöm!
Építőipari tevékenység, iparűzési adó
Kérdés
Szeptember végén alakult cég székhelyétől eltérő településen alvállalkozóként végzi tevékenységét várhatóan 2018. májusig. Állandó iparűzési tevékenység végzésére bejelentkezhet-e, és mit kell tennie ennek érdekében? Az ideiglenes bejelentkezés irreális, és kigazdálkodhatatlan.
Alapítvány iparűzésiadó-mentessége
Kérdés
Egy alapítványra teljesül a helyi adókról szóló törvény (Htv.) 3. § (3) bekezdése szerinti feltétel, azzal együtt is, hogy alapcél szerinti tevékenysége keretében saját tulajdonú ingatlanának egy részét bérbe adja. Eddig ezzel együtt is iparűzésiadó-mentes volt. 2018. 01. 01. napi hatállyal kiegészül a Htv. 52. § 22. f. pontja az ingatlan asználat átengedésére tekintettel kapott alapcél szerinti bevétellel. Kérdés, hogy emiatt fog-e változni az iparűzésiadó-mentessége az alapítványnak, ha a Htv. 3. § (3) bekezdésnek továbbra is megfelel?
Mostantól ezt a bevallást is küldheti a NAV-hoz
Cikk
2017. november 1-jétől az adózóknak a helyi iparűzési adóbevallási kötelezettségen túl, az adóelőleg-kiegészítésről szóló bevallást is lehetőségük van az állami adó- és vámhatóságon (továbbiakban: NAV) keresztül, elektronikusan teljesíteni.
K+F kedvezmények
Kérdés
Egy vállalkozás 2015. 11. 13. napján támogatási kérelmet nyújtott be „Vállalatok Kutatás-Fejlesztés-Innováció tevékenységének támogatása” GINOP pályázatra, melyet 2016 szeptemberében elfogadtak. A projekt 196 776 ezer forint, melyből 108 799 ezer forint a támogatás. A projekt elszámolható költségei között van eszközbeszerzés, a kutatásban résztvevő saját munkavállalók bérköltsége és járulékai, valamint a külső kutató intézettől igénybe vett szolgáltatás díjai. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala a projektet kutatás-fejlesztési tevékenységnek minősítette 2015 szeptemberében. 2016. 11. 01-jével a projekt megvalósítása megkezdődött a költségek elszámolása beruházásként történik. Kérdéseink a K+F projekthez: 1., A vázolt K+F projekthez kapcsolódhat-e tao adóalap-csökkentési kedvezmény? (a támogatástartalom kizárható lehet-e?) 2., Amennyiben tao adóalap-kedvezmény alkalmazható, milyen dokumentumokkal kell alátámasztani? 3., Iparűzési adóalap csökkenthető-e? Ha igen, milyen feltételekkel melyik költségekkel? 4. A kutatásban résztvevő dolgozók közül (a kutatás vezetője) 1 fő Phd fokozattal rendelkezik. A kutatók foglalkoztatásához kapcsolódó szociális hozzájárulási adó kedvezmény alkalmazható-e vagy csak a konkrét munkakörben kell foglalkoztatni? Szíves válaszukat megköszönve: Hideghéty Blanka
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy mezőgazdasági őstermelő 2016. évben nagyon nyereséges volt és nagy összegű ehót fizetett be. Kérdésem az lenne, hogy tételes elszámolóként ezt az eho összeget költségként figyelembe veheti-e? Illetve az iparűzési adót költségként elszámolhatja-e? Válasza sürgős lenne! Köszönöm szépen!
Társasági adó elszámolása év közben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben szeretném kérni az állásfoglalását. Év közben csak tao- (hipa-) előleg fizetése történik, azonban a cég az egyenletes eredmény kimutatása érdekében a kalkulált tao (hipa) összegét is könyveli. Kérdésem, hogy könyvelés szempontjából helyes-e, ha év közbeni időbeli elhatárolásként könyveljük az adó összegét (T89-K48), természetesen év végén feloldjuk, vagy másként kellene kontírozni a kalkulált (megfizetett) adók összegét? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Varró Mária
Kiva – iparűzési adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 2017.01.01-től a kiva hatálya alá tartozóan adózik. Az illetékes önkormányzat felé eddig nem jelezte, hogy a 2017-es évről a feltöltési és adóbevallási kötelezettségét a kiva hatálya alá tartozó adóalanyként szeretné teljesíteni, vagyis adóalapnak a kivaalap 20 százalékkal növelt értékét tekintené. Van rá lehetősége, hogy ezt bejelentse és a 2017-es iparűzésiadó-bevallásában érvényesítse? Meddig kell ezt a választást bejelentenie? Ebben az esetben alkalmazható az adóalap-megosztás? Tisztelettel. Lászlók Éva Virtus Kft
Óriási adókönnyítések sportolóknak, sportvállalkozásoknak
Cikk
Január 1-jétől nem kellene iparűzési adót fizetniük a sportvállalkozásoknak a belépőjegy-, bérleteladásból, a reklámközzétételi tevékenységből, szponzori szerződésből eredő bevételük után. Nem kellene megfizetni a hivatásos sportolónak e foglalkozása ellenértékeként (már 2017. szeptember 1-jét követően) juttatott bevétel után a kifizetőt terhelő 20 százalékos mértékű ekhót.
Mikor csökkenthető az iparűzési adó alapja?
Cikk
Mikor csökkenthető az iparűzési adóalap az alvállalkozói teljesítések értékével? – kérdezte egyik olvasónk. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.
Pénzügyi képviselő és forrásadó román cégnél
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Román adószámmal rendelkező cég pénzügyi képviselőn keresztül szeretné adókötelezettségét teljesíteni Magyarországon. Egyáltalán lehetséges-e ez neki, nem csak EU-n kívüli cégek tehetik meg? Építőipari darukat hoznának Magyarországra, amiket itt bérbe adnának. Szükséges-e forrásadót levonni tőlük a bevételeik után? (A román cég szerint a kettős adóztatási egyezmény Magyarország és Románia között rendelkezik erről, de mi nem találunk erre utalást.) Van-e bármilyen egyéb bejelentkezési kötelezettsége (például iparűzési adó) a cégnek?
Kivaalany iparűzésiadó-előlege
Kérdés
2017.01.01-től több ügyfelünk is áttért a társasági adóról a kivára. Ezzel kapcsolatos kérdéseink: 1. Az előző évben 100 millió forint nettó árbevételt elérő társaságokra vonatkozik-e 2017. december 20-áig (a kivaalanyiság ideje alatt) az iparűzési adóra a feltöltési kötelezettség? 2. Be kell-e jelenteni valamilyen formában az önkormányzat felé, hogy a társaság áttért a kivára?
Adómentes-e az iparűzési adóban a közérdekű nyugdíjas szövetkezet?
Kérdés
Az 1990. évi C. törvény 3. § 2.pontjában a meghatározás: közhasznú szervezetnek minősülő nonprofit gazdasági társaság adómentes. Mi a jogállása a közérdekű nyugdíjas szövetkezetnek ebből a szempontból?
Szja-ból katába
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Szja szerint adózó egyéni vállalkozó 09.01-től átlépett a katába. Az augusztus 31-éig kiszámlázott, még be nem folyt bevételeket az szja időszaka alatt szerzett bevételnek kell tekinteni. A kérdésem az lenne, hogy ezeket a még be nem folyt tételeket az iparűzési adó alapjánál figyelembe kell-e vennem? Az első 8 hónapra vonatkozó helyiadó-bevallást el kell készítenem, mert szeretnénk az egyszerűsített tételes adófizetést választani az év hátralévő részére. Ha a kiszámlázott, még be nem folyt bevételt most figyelembe veszem a helyi adónál, és esetleg akkor egyenlítik majd ki ezeket a számlákat, ha újra szja szerint adózik az egyéni vállalkozó, akkor önellenőrzéssel tudom majd korrigálni a bevallást, vagy csak rögzítem, hogy ezeket a tételeket már 2017-ben "leadóztuk"? Előre is köszönöm a segítségét!
Építőipar/saját tulajdonú ingatlan, telephely bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A cég fő profilja 6810 saját tulajdonú ingatlan adásvétele. Több telket is vásárolt az elmúlt időben, ami a székhelyétől eltérő közigazgatási területen (azaz más településen) van. 2017 májusában vette meg a telkeket, 2017 októberében kezdi meg az építkezéseket és 2018 májusában fogja értékesíteni. Kérdéseim: 1. Ha alvállalkozókkal végzik az építkezést, ő csak anyagot vásárol, de magát az építőipari tevékenységet más cég végzi, akkor is be kell jelentkezni állandó jellegű iparűzési adó alá (mivel 180 napot meghaladó a munkavégzés)? Ha igen, akkor a telekvásárlás vagy az építkezés tényleges megkezdésestől (építési napló) kell bejelentkezni? 2. A NAV felé minden egyes helyrajzi számot településenként le kell jelenteni mint cégbíróságon be nem jegyzett telephelyet? 3. Költségek elszámolása: ezen építőipari anyagköltségek, közművek bekötési díja stb. mind elszámolható a cég részére áfásan, mint anyagköltség? Továbbá ezen költségek az iparűzési adóban is csökkenthetik az adóalapot? Előre is köszönöm a választ!