1672 találat a(z) ingatlan cimkére
Ingatlan apportba adása
Kérdés
Egy magánszemély apportba adná azt a tulajdonában lévő üzletet egy kft.-nek, amelyet bérleményként jelenleg is a kft. működtet. Milyen fizetési kötelezettségek keletkeznek apportba adáskor? A magánszemély a kft. többségi tulajdonú tagja. Van-e kapcsolt vállalkozásként bejelentési kötelezettsége ez ügyben a kft.-nek?
Tévedett, ráadásul túl nagy bírságot szabott ki a NAV – mondta ki az EU Bírósága
Cikk
Több ponton is ellentétes az uniós joggal a fordított adózásra vonatkozó magyar szabályozás és adóhatósági gyakorlat – mondta ki szerdai ítéletében az Európai Unió Bírósága.
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Társaságunk ingatlant kíván értékesíteni, ami kb. 4000 m2 telekből, és 86 m2 épületből áll. A tulajdoni lapon mint kivett ipartelep minőségben van feltüntetve. A leendő vevő véleménye szerint ezért a számlában nem kell áfát felszámítani. Véleményünk szerint, mivel beépítetlen telek, ezért áfaköteles. Köszönöm a segítségét.
Ingatlanon karbantartási munkálatok megtérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. önkormányzattól bérel ingatlant (az önkormányzat adómentesen számlázza a bérleti díjat a kft. felé). Mivel a bérelt ingatlan állagán a rendeltetésszerű működéshez karbantartási munkálatok szükségesek (festések, takarítások, burkolások), külön megállapodásban rögzítették, hogy az önkormányzat megtéríti a felmerült anyag- és munkaköltségeket. A kft. az ingatlan egy részét további bérletbe adja, a bérbeadási tevékenységét adómentesen végzi. Milyen jogcímen, és áfa nélkül vagy áfásan számlázza az önkormányzat felé ezeket a karbantartási munkálatokat? (Szükséges-e számlát kiállítani az önkormányzat felé?) Amennyiben áfa nélkül számlázza, akkor jól gondolom-e, hogy a beszerzéshez kapcsolódó áfa összegét sem helyezheti levonásba? A kft. áfaalany. Köszönöm válaszát.
NYESZ adókedvezmény igénybevétele
Kérdés
Nyugdíjasként a NYESZ-be - melyből még nem veszek igénybe kifizetést - befizetett összeg utáni adókedvezmény, max. 130 ezer forintot, igénybe vehetem-e az ingatlan-bérbeadásból levont szja terhére? Úgy tudom, hogy az osztalékból levont szja-ból nem lehet adókedvezményt érvényesíteni.
Ingatlan bekerülési érték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy ingatlan felújításáról nincsenek meg a számlák, viszont az ingatlan értékesítésre kerül jóval magasabb áron, mint az adásvételi szerződésen szereplő bekerülési érték, akkor egy értékbecslővel elvégeztetett felméréssel lehet-e igazolni az értéknövekedés tényét az ingatlanon annak érdekében, hogy magasabb legyen az adószámításkor a bekerülési érték? Válaszát köszönöm.
Ingatlanfoglaló – fordított áfa
Kérdés
Ügyfelünk ingatlanértékesítése fordított áfa hatálya alá tartozik. A szerződés szerint 30% foglalót köteles neki fizetni a vevő, mely összeg a vételárba beleszámít. A foglaló jelen esetben keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget és levonási lehetőséget a vevő részére? A kiállított végszámlán az eladó levonja-e a már megkapott foglaló összegét, vagy a teljes ingatlanvételárról állítja-e ki a számlát? A teljes vételár összege hamarabb került átutalásra az eladó részére, mint a birtokbaadás időpontja. Ilyen esetben a számla teljesítési időpontja a birtokbaadás időpontja vagy a pénzmozgás időpontja?
Visszaesett az adóvégrehajtások száma
Cikk
Az elmúlt évben az adótartozások behajtására 538 227 esetben indított végrehajtást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A hatalmas szám ellenére 35 százalékkal kevesebb esetben, mint 2015-ben, amikor 826 619 alkalommal nyúlt az adóhatóság ehhez az eszközhöz – közölte a feketelista.hu.
Adómentes ingatlanértékesítéshez kapcsolódó közvetítői díj
Kérdés
Tisztelt Bartha László! Április 8-án megkaptam a választ az alábbi kérdésemre, miszerint nem lehet visszaigényelni az áfát a közvetítői díj számlájából, mert adómentes értékesítéshez kapcsolódik. Ezúton is köszönöm! Jelen esetben ez több 10 milliós áfaértéket takar. Ilyen esetben a számlát kibocsájtó befizeti ezt az áfát és egyszerűen az államnál marad ez a pénz? Elnézést az értetlenkedésemért, csak valahogy nem áll össze a kép. Üdvözlettel: Metszőssy Klára Mint cég használt ingatlanunkat értékesítettük az alapeset szerint adómentesen. A kérdésem az lenne, hogy az értékesítéshez kapcsolódó ingatlanközvetítői díj számlánál az áfát visszaigényelhetjük-e? Köszönettel: Metszőssy Klára
Osztalék ingatlan kiváltásával
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném állásfoglalását: Egy kft. tagjai osztalékot vesznek ki, de nem pénzben szeretnék kivenni, hanem a kft. rendelkezik egy ingatlannal és az osztalékot az ingatlan kiváltásával szeretnék kivenni. Ebben az esetben a kft. a tulajdonosai részére kiszámlázásra kerül az ingatlan, és az osztalékok nettó összegét kompenzálnák a kiszámlázott ingatlan értékével. Tehát nem bankszámlán keresztül, hanem kompenzáció útján valósulna meg az osztalék kivétele. Lehetséges-e ez a megoldás, törvénynek megfelel-e? Tisztelettel: Tóth Mária
Családi adókedvezmény, jogosultság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérném állásfoglalását: Egy magánszemély ingatlannal rendelkezik Magyarországon, melyet bérbe ad. Ez a személy 2015. év végén költözött el Franciaországba. 2016-ban rendelkezik ingatlan bérbeadásából származó jövedelemmel, valamint 2016. 07-hóig a családi pótlékot is kapta. Kérdésem, hogy az eltartott után járó családi adókedvezményt érvényesítheti-e, ha 2016-ban munkaviszonyból származó jövedelme nem volt, Magyarországon nem tartózkodott? Tisztelettel: Tóth Mária
Áfa (ingatlan bérbeadása, értékesítése)
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ingatlan-bérbeadásra, és -értékesítésre 2008-ban áfakötelezettséget választott kft. 2016-ban alanyi adómentességre tért át. A cég a tulajdonában lévő ingatlant egy másik társaságnak szeretné értékesíteni. A kérdésem, hogy ebben az esetben az áfakötelezettség megmarad-e, hogyan kell a számlát kiállítani. Köszönöm szépen.
Szerzés éve öröklés esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Helyesen járok el, ha bevételt 40 százalékos mértékkel csökkentem abban az esetben, ha az örökhagyó halálának éve 2007 volt, azonban a hagyatéki tárgyalás 2016-ban zárult le? Az örökösök nevére 2016-ban került a külterületi szántó megnevezésű ingatlan, ami után ekkor is fizettek illetéket. 2017-ben értékesítették. Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanügynöki jutalék
Kérdés
Az ingatlanügynöki jutalékot minden esetben áfásan kell számlázni (a számlázó az áfa hatálya alá az általános szabályok szerint jelentkezett be), vagy attól függően, hogy az adásvétel áfás vagy áfamentes?
Lakóingatlanhoz tartozó földrészlet (telek) áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérem segítségüket az alábbi kérdésben: A társaság a tulajdonában álló telkekre 300 négyzetméter alatti házakat épít és azokat, a hozzátartozó földrészlettel együtt értékesíteni kívánja az áfatörvény 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja szerint. A 86. § (1) j) pont tartalma: "a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése". A 3. számú melléklet 51. pontja viszont csak a lakóingatlanról szól és a hozzátartozó földrészletről nem rendelkezik. "51. A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó olyan egylakásos lakóingatlan, amelynek összes hasznos alapterülete nem haladja meg a 300 négyzetmétert" Kérdés: A 86. § (1) bekezdés j) pont ja) vagy jb) alpontja alá tartozó egylakásos 300 négyzetméter alatti lakóingatlanhoz tartozó földrészlet értékesítése milyen adókulccsal adózik? Köszönettel: