254 találat a(z) fuvarozás cimkére
Papírmunka a sofőrök külföldi minimálbérénél Cikk
„Sofőrjeink nemzetközi minimálbérét hogyan kell számfejteni, és hogyan számoljuk a járulék alapjául szolgáló összeget (Németország, Ausztria, Hollandia)? Valamint a bérjegyzékükön fel kell tüntetni külön tételenként a belföldi-nemzetközi napidíjat és az üzemanyag-megtakarítást?” – kérdezte az Adózóna olvasója. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Új: áfa-visszatérítés a török gazdasági kapcsolatokban Cikk
Mikor kaphat adó-visszatérítést a Török Köztársaságban letelepedett adóalany Magyarországon, illetve a Magyarországon letelepedett adóalany a Török Köztársaságban? A május 22-étől alkalmazható új lehetőségről közölt tájékoztatót a NAV.
Ki a fuvarozási ügy ura? Áfa többszereplős unión belüli értékesítésnél Cikk
Három uniós tagállamban lévő cég közötti ügylet, három eset, amelyek a fuvarszervező személyében térnek el egymástól. Olvasónk áfáról, háromszögügyletről kérdezett, Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.
Háromszögügylet és fuvarozás összefüggése Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! A következő kérdéseim lennének: Holland kapcsolt vállalkozásunktól termékeket szerez be a magyar cégünk, és ezt a terméket értékesítjük a cseh vagy osztrák, szintén adóalany vevőnknek. A termék nem kerül be Magyarország területére, hanem közvetlenül Hollandiából Ausztriába, illetve Csehországba szállítják. 1. eset: ha a fuvarozást a holland vállalkozás szervezi, majd továbbszámlázza a magyar cégnek, a magyar cég pedig továbbszámlázza az osztrák vevőnek, ebben az esetben háromszögügyletnek minősül-e az ügylet a magyar fél szempontjából? Ha nem háromszögügylet, akkor az áfabevallás mely során kell bevallanom a beszerzést és értékékesítést? Az értékesítésről vevő részére kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 2. eset: Ha a vevő intézi a fuvarozást és ő viseli a költségét, akkor a fenti ügylet háromszögügyletnek minősül-e? Ha nem háromszögügylet, akkor hová kell beraknom a beszerzett és értékesített terméket az áfabevallásban? Minek minősül a beszerzés és értékesítés? Az értékesítésről kiállított számlában milyen áfa-megjelölést szerepeltessek? 3. eset: Ha a termék fuvarozásának költségét külön számlában számlázza ki számunkra a beszállító (több fuvar költségét egy számlában számlázza), akkor ez is háromszögügyletnek minősül-e, ha a fuvarozott termék értékesítése háromszögügylet volt. Vagyis ugyanúgy kell-e bevallanom, kezelnem, mint a termékértékesítést? Vagy közösségen belüli szolgáltatásnyújtás lesz? Köszönettel: Kiss Anita
Fuvarkísérő díjazása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnénk kérni. Fuvarozó cég vagyunk, vannak olyan fuvarjaink, amelyek fuvarkísérőt igényelnek. Ezt a feladatot az alkalmazásunkban lévő dolgozókkal látnánk el. Nekik milyen juttatást kell elszámolni a külföldi napidíjon felül? Bérpótlékot kell-e, hogy kapjanak, és milyet? Havi szinten 6-7 napról lenne szó. Köszönöm válaszát.
Fuvar továbbszámlázása – áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyarországi kiállításra hoztunk el gépet német beszállítótól, majd fuvarozó céggel vitettük vissza. A beszállító utólag átvállalja a fuvarköltség felét. Hogyan számlázzuk ezt, van-e áfavonzata?
Fuvarozás biztosítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném állásfoglalásukat kérni: Vállalkozásunk nagy értékű elektronikai alkatrészeket szerzett be szlovák partnertől, melyek szállításával egy magyar fuvarozó céget bízott meg. A szállítmány értéke meghaladta a fuvarozó CMR biztosításának felső értékét, ezért erre külön biztosítást köttettünk a fuvarozóval. A biztosítási dokumentumon a fuvarozó cég adatai szerepelnek, valamint a biztosítási díj összege. A fuvarozó kérésére ezen extra biztosítási díj összegét előre (fuvarfeladat teljesítése előtt) átutaltuk részére, erről ő bizonylatot nem állított ki, mivel az ő tevékenysége (fuvarozás, szállítományozás) 27 százalékos áfa kulcs alá esik, míg a biztosítási szolgáltatás mentes az adó alól, véleménye szerint nem számlázható tovább, sem áfamentesen, sem áfásan. Vállalkozásunk könyvelésébe ellenben az elutalt költség ellentételezéséről nincs dokumentum. A fuvarfeladatról készült áfás számla, melyet természetesen pénzügyileg is rendeztünk. Kérem, szíveskedjenek nyilatkozni, mi lenne (lett volna) a helyes eljárás mind a fuvarozó, mind vállalkozásunk részéről.
Háromszögügylet Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magyar adóalany kft. terméket vásárol egy olasz, szintén adóalanytól, amit továbbértékesít egy szlovák adóalanynak. Egyik cégnek sincs más országban telephelye. Az olasz eladónak Ausztriában van egy raktára, a termék onnan megy közvetlenül Szlovákiába. A számlázás viszont olasz cég-magyar cég-szlovák cég vonalon történik, tehát nem követi a termék útját. A fuvardíjat a magyar közbenső vevő fizeti. Kérdésem, hogy megfelel-e ez az ügylet a háromszögügylet feltételeinek? Okoz-e valamilyen problémát, hogy a termék nem Olaszországból, hanem az olasz eladó Ausztriában lévő raktárából indul?
Közösségen belüli értékesítés, kikerülés harmadik országba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségi adószámmal rendelkező magyarországi cég élőállatot értékesítene egy közösségi adószámmal rendelkező németországi cégnek, de az állatok közvetlenül Magyarországról Törökországba lennének kiszállítva. (Nem a közösségbe kerülnek.) Ebben az esetben lehet-e szó áfamentes értékesítésről, ha igen, milyen feltételek mellett? A német cég szervezi a fuvart. Nyilatkoztatni kell-e arról, hogy a fuvarozást vevőként végzi és nem eladóként az áfamentesség igazolásául? Milyen egyéb igazolás szükséges? Mi van abban sz esetben, ha az állatok először egy magyarországi gyűjtőtelepre kerülnek be, ide lesznek leszállítva, és innen fogják őket kiszállítani Törökországba? Amennyiben ez a német vevő előleget fizet díjbekérő alapján, akkor arról kell kiállítani előlegszámlát? Ha nem, a végszámlán fel kell tüntetni a befizetett előleget? Köszönöm.
Közösségen belüli beszerzéshez kapcsolódó fuvar áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közösségen belüli beszerzéshez kapcsolódó fuvart melyik sorban kell bevallani az áfabevallásban. Az áru például Görögországból származik, a fuvart a magyar vevő intézi bolgár fuvarossal. Ebben az esetben a fuvarra kell áfát felszámítani, és a feltételek fennállása esetén levonni az áfabevallásban? A60-as bevalláson kell szerepeltetni?
Szolgáltatás továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk terméket értékesít EU-tagállamba, jelen az esetben Spanyolországba. A fuvarozást egy belföldi cég végzi, amiről társaságunknak eurós, áfás számlát állít ki. A levonható áfát levonjuk. A spanyol partnerünknek kiszámlázzuk a fuvarozási díj nettó részét, adómentesen. Kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk el? Válaszát előre is köszönöm szépen! Tisztelettel: Krisztina
Termékexporthoz és -importhoz kapcsolódó szolgáltatás: NAV-tájékoztató az áfáról Cikk
A NAV tájékoztatót tett közzé a termékexporthoz és a termékimporthoz kapcsolódó fuvarozás és egyéb szolgáltatás megítéléséről az áfa szempontjából.
3,5 tonna össztömeg alatti kistehergépjármű fuvarozás esetén az útdíj áfa-ja. Kérdés
A cég 4941'08 közúti árufuvarozó tevékenységet lát el belföldön és nemzetközi viszonylatban. 3,5 to össztömeg alatti úgynevezett kisteher Mercedesekkel. Az e-matricákat a Nemzeti Útdíjfizető Zrt.-től vásárolja. Az áfatörvény 124. § (2) f) pontja szerint nem vonható le az úthasználati szolgáltatás áfája. A 125. § (2) h) pontja szerint a 124. § (2) e) és f) pontjában említett esetekben igazoltan az általa üzembentartott, 3,5 tonnát meghaladó legnagyobb össztömegű járművek esetén vonható le az áfa. Korábbi azonos témájú kérdésemre kapott válasz szerint – ha jól értettem –, a 3,5 to össztömeg alatti úgynevezett kisteher Mercedesekkel végzett bel- és nemzetközi fuvarozás esetén az e-matrica áfája levonható. Kérem erősítsenek meg, hogy jól értettem az előző választ. Köszönettel: NLN Könyvelő Kft
Számlahelyesbítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk nemzetközi (3. országos) fuvarozással foglalkozik, a megbízásokat egy magyar speditőr cégtől kapjuk. 2019. 01. 01-től az áfatörvény változása miatt mi nem számlázhatunk áfamentesen. Sajnálatos módon, az év eleji ellentmondó információk miatt csak az export fuvarokat számláztuk 27 százalékos áfával, az import fuvarokat áfamentesen. A fuvardíjak EUR-ban vannak meghatározva és abban is kapjuk meg őket. Kérdésem, hogyan hozhatjuk helyre a hibánkat? Helyesbítő számlát kell kiállítanunk az eredeti számla árfolyamának alkalmazásával minden egyes számlára vonatkozólag? Vagy esetleg összevontan is kiállíhatunk egy számlát, amelyeben természetesen részletezzük mely számlákra vonatkozik a helyesbítés? Köszönöm előre is válaszát. Üdvözlettel: Oláh Krisztina
Belföldi kiküldetés, napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy belföldi egyéni vállalkozó, aki fuvarozással is foglalkozik. A fuvarozás álltalában építkezéseken belül történik, értem ez alatt, hogy egy új beruházásnál, építkezésnél anyagot mozgat. Például útépítésnél egyik helyről a másikra hordja a földet az építkezésen belül. Esetleg a Tüzépről anyagot hoz vagy a mart aszfaltot elszállítja az út felújítása során. A kérdés az lenne, hogy a sofőrök, akik napi 8 órát dolgoznak, kaphatnak-e adómentesen 3000 forint napidíjat? Köszönöm.