312 találat a(z) felszámolás cimkére
A gyanús számlakibocsátó miatt ugorhat az áfa
Cikk
Ki bocsátotta ki a számlát: adószám nélküli, esetleg felszámolás, csődeljárás alatt lévő cég, netán vállalkozói igazolvány nélküli magánszemély? Ismertetjük, hogy az áfa visszaigénylésénél milyen gikszerektől kell óvakodnia.
A bér rendezése, ha megszűnik a cég, ha meghal a dolgozó
Cikk
A munkavállaló haláláról a munkáltató csak napokkal, gyakran hetekkel később szerez tudomást. Mi a teendője ilyen esetben, kinek kell kifizetni a munkabért, kitől követelhető az elhunyttal szemben fennállt igény? Hogyan juthat pénzéhez az a munkavállaló, akinek a munkáltatója szűnik meg jogutód nélkül?
Fölszámolásból vásárolt gépkocsi
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. fölszámolásból vásárol használt gépkocsikat, tárgyi eszközöket és egyéb alkatrészeket. A bejövő számlák fordított áfásan kerültek kiállításra. A beérkezett számlák után az áfát föl kell számítani, illetve levonásba lehet helyezni, kivéve a személygépkocsik után. Véleményünk szerint, ha értékesítik a gépkocsikat, az már normál, 27 százalékos áfakulccsal kell hogy történjen. Illetve ez esetben a személygépkocsi áfája levonhatóvá válik?
Magánszemély ingó értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély felszámolótól vásárolt egy ingatlant, amely egy több épületből álló telephely. Az ingatlanról szóló számlán és szerződésen az ingó vagyontárgyak értéke nem került feltüntetésre. Az ingatlanban azonban van egy gyártó berendezés, amit a tulajdonos szeretne értékesíteni. Ezen értékesítés során milyen jövedelme keletkezik a magánszemélynek, hogyan kell azt megállapítani, és milyen adóvonzatai vannak? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlan bérbeadása felszámolás alatt álló társaságnál
Kérdés
Felszámolási eljárás alatt álló cég bérbeadja ingatlanát. A bérbeadási tevékenységére az áfafizetési kötelezettséget választotta. Kérdésem az, hogy az áfatörvény 142. § g) pontját kell-e alkalmaznia? A bérleti dij összege havi 200 ezer forint.
Végelszámolás
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Érdeklődöm, hogy amennyiben a megszűnő vállalkozásnak van tagi kölcsöne 300 ezer forint, működhet-e az egyezségkötés vagy az csak felszámolás esetén lehet? Illetve ha elengedi a tagi kölcsönt, akkor kit terhel az illeték? Válaszukat előre is köszönöm
Tagi hitel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A téma amiben állásfoglalását kérem – már régóta lerágott csont –, de kénytelen vagyok szakvéleményét kérni. A vállalkozás 2010-ben alakult, 530 ezer forint törzstőkével, napelemek, napkollektorok franchise rendszerben történő forgalmazására, illetve értékesítésére. A franchise szerződés alapján a több millió forintos franchise díjat fél év alatt ki kellett fizetnie a vállalkozásnak. Ezért a 3 főből álló tagság tagi kölcsönt folyósított a kft. részére mintegy 4 millió forint összegben. Ezt az összeget csak szülői segítséggel tudták előteremteni. Sajnos a vállalkozás éveken keresztül csak veszteséget termelt, 3 éve már nem folytat aktív tevékenységet, nincs mit. 2015-ben 2 fő tag kilépett a cégből.A főkönyvben viszont ottmaradt az általuk rendelkezésre bocsátott tagi hitel 3 080 ezer forint összegben. A vállalkozás a 3 millió forintra történő kötelező törzstőke emelésnek sem tud eleget tenni 2016. márciusig Annyi pénze sincs, hogy a céget felszámolja. A cégnek 900 ezer forint tartozása is van a NAV felé. Kérdés: a vissza nem fizetett tagi hitelt hogyan lehet, illetve kell elszámolni, lehet-e kérni a NAV-tól a felszámolás kezdeményezését?
Munkaviszony megszűnése felszámolás alatt
Kérdés
Egy munkavállaló munkahelye szeptember 1-éjn felszámolás alá került. A felszámoló a munkavállaló munkaviszonyát december 31-ével felmondással megszüntette. A felszámolás előtti időszak alatt (januártól–augusztusig) a munkáltató időben elkészítette a bérszámfejtést, amit átadott a munkavállalónak. A munkabér rendezése azonban csak a januártól–áprilisig tartó időszakra történt meg, ezután munkabérutalás nem történt. A felszámoló a felszámolás alatti időszak (szeptember-december) munkaviszonyáról nem készítette el a bérszámfejtést. A munkaviszony megszűnésekor a felszámoló elkészítette a kilépő papírokat, ebben azonban jövedelemként a januártól-áprilisig tartó időszak jövedelmét tüntette fel úgy, hogy a munkaviszony megszűnésének napjaként helyesen a december 31-e szerepelt. Kérdések: A felszámoló helyesen tüntette-e fel a kilépő papírokon a munkavállaló jövedelmét, azaz csak a ténylegesen megkapott jövedelmet kell-e feltüntetni? A felszámolónak a felszámolás időszaka alatti jövedelmekről el kell-e készítenie a bérszámfejtést úgy, hogy azt a munkavállaló pénzben nem kapta meg? Ha nem, akkor mi lesz ezzel a jövedelemmel? Be kell-e jelenteni a felszámoló felé a felszámolás időszaka alatti munkaviszonyból származó bérkövetelését, úgy hogy azt nem számfejtette?
Itt a döntés: felszámolható az Astra Biztosító, ezt tehetik a károsultak
Cikk
Elindult az Astra Biztosító felszámolása a román pénzügyi felügyelet által a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) küldött tájékoztatás szerint. A nagy összegű, nem kötelező gépjármű-felelősség biztosítási (kgfb) kárral, díjköveteléssel rendelkező magyarországi fogyasztóknak, és a nem biztosítási hitelezőknek január 18-ig be kell jelentkezniük a felszámolásba – közölte az MNB.
Felszámolás alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy, ha egy cég felszámolás alatt van, és egy boltot üzemeltetett, akkor a bolt engedélyeit visszaadhatja-e vagy meg kell várni a felszámolás végét? Válaszát előre is köszönöm.
Befuccsolt cégek: vannak meglepő kivételek
Cikk
Talán még soha nem érvényesült ennyire eltérő tendencia az összes cég és az építőipari vállalkozások megszűnési rátájában, mint most novemberben. Az összes cég körében októberhez képest novemberben is növekedett a törölt cégek száma, az építőiparban viszont határozottan csökkent: az Opten céginformációs szolgáltató adatai szerint az előző hónapban 557 céget szüntettek meg, két hónappal ezelőtt viszont 643-at.
Felszámolási eljárás után iratanyagőrzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 2015. 06. hóban felszámolás alá került. Most érkezett a felszámolótól egy e-mail, mely szerint a felszámolási eljárást 2015. december 31-ével be szeretné fejezni, egyben kéri az alábbi megállapodás aláírását: 2./ Megbízott, mint a ........... Kft. volt képviselője vállalja a felszámolás alatt álló társaság iratainak tárolását a felszámolás időszakát követően a jogszabályban rögzített időtartamig és adatszolgáltatást az illetékes hatóságok felé. 3./ A tárolás helye: .............. / a cég volt székhelye, a volt ügyvezető lakcíme/ 4./ A tárolást Megbízott ingyenesen vállalja. 5./ A tárolás magában foglalja a társaság iratanyagainak tárolását, őrzését, adatszolgáltatást a hatályos jogszabályokban foglaltak szerint a felszámolási időszak alatt és azt követően a törvény szerinti megőrzési határidőig. 6./ Jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a felek a Polgári törvénykönyv vonatkozó szakaszait rendelik alkalmazni. A felek jelen megállapodást elolvasták, értelmezték és mint akaratukkal mindenben megegyezőt, jóváhagyólag aláírták. Tudomásunk szerint a felszámoló köteles a cég iratanyagát őrizni. Törvényes a kérése? Milyen adatszolgáltatási kötelezettségre utal a megállapodásban? Köszönettel: Reményi Győzőné
Téves utalás kielégítése felszámolás esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Még márciusban történt egy téves utalás, melyet a kedvezményezett cég nem utalt vissza, többszöri felszólításra sem. Novemberben a cég felszámolás alá került. A felszámolónak be lett nyújtva az igény a téves utalásra vonatkozóan. Úgy gondolom, hogy a szóban forgó összeg valójában nem képezi a cég pénzeszközeit, nem történt hitelezés. A kérdés: ennek a kielégítése hol helyezkedik el a sorrendben? Lehetséges az előzőek alapján, hogy ez minél előbb kielégítésre kerül, vagy pedig valahol a sor végén helyezkedik el? Válaszát előre is köszönöm!
Felszámolás
Kérdés
Igaz-e az, hogy olyan kft. esetében, amelynek a fő tevékenysége általános járóbeteg-ellátás, nem indíthatja meg a NAV adótartozás miatt a felszámolást?
Áfalevonási jog, ha új vagy felszámolás alatti cégtől jön a számla
Cikk
Befogadható-e egy frissen alapított cég számlája vagy egy magánszemélyé, ha az nem jelentkezett be adóalanynak? Jelent-e kockázatot felszámolás alatt álló cég számlájának befogadása? Az útmutató mellett uniós bírósági esetről is beszámolunk.