316 találat a(z) felszámolás cimkére
Árverés felszámoláskor: drágábban kelhetnek el a vagyontárgyak
Cikk
A felszámolási eljárásban az adós vagyonának nyilvános értékesítésére vonatkozó rendelkezések módosításáról nyújtott be előterjesztést az igazságügyi miniszter és a nemzeti fejlesztési miniszter a kormány részére.
Mikor felel teljes vagyonával a beltag a bt. tartozásaiért?
Cikk
Sokan kérdezik, hogy mikor hajtható be a beltagon a betéti társaság NAV-os vagy egyéb tartozása. A társaság tartozásaiért elsősorban a társaság felel a vagyonával. Ha a társaságnak nincs elegendő vagyona, akkor a polgári jog szabályai szerint mögöttes felelősséggel rendelkező beltag köteles a saját vagyonából kifizetni a társaság adósságát.
Felszámolás alatt lévő cég megbízásos ügyvezetője és egyéni vállalkozói jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az alábbi kérdésben kérem szíves válaszukat: Egyszemélyes kft. ügyvezetője egy nyugdíjas személy, aki a megbízatását megbízási jogviszonyban látja el (nem ezen személy a cég tulajdonosa). A kft. úgy döntött, hogy szeptember 01.-től végelszámolással megszűnik. A kérdés az, hogy ezen időszak alatt a (jelenleg még) ügyvezető nyithat-e katás egyéni vállalkozást? Ugyanis az ügyvéd azt mondta neki, hogy végelszámolási időszak alatt - a kft.-ben lévő teljeskörű ügyvezetői felelősség miatt - nem lehet egyéni vállalkozó. Válaszukat előre is megköszönve tisztelettel maradok
Ezeket nézi az áfalevonási jog vizsgálatakor a NAV
Cikk
Megtörtént-e a számlán feltüntetett gazdasági esemény, valóságosak-e a felek, van-e adószámuk? Számos banánhéjon elcsúszhat az adózó, azaz az adóhatóság megtagadhatja az adólevonási jogot. A NAV erről szóló útmutatóját ismertetjük.
Új felszámolási hullám várható
Cikk
Az év első feléven jóval kevesebb céget számoltak fel, mint egy évvel korábban, de sokan újabb felszámolási hullámra számítanak – tájékoztatott a feketelista.hu.
Áfa-visszaigénylés felszámolás, végelszámolás alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: van-e lehetőség visszaigényelhető áfa kiutalásának kérésére felszámolás, illetve végelszámolás alatt, vagy azt csak a záró bevallásban lehet kérni? Köszönöm válaszát
Zárás kivára évközben történő átlépés miatt
Kérdés
Egy kft. a társasági adó hatálya alól átlépett a kiva hatálya alá 2017. április 01-gyel. Azt olvastam, hogy olyan beszámolót kell készíteni, mintha megszűnne a kft. Első kérdésem a határidőkkel kapcsolatos. A NAV telefonos segítsége alapján a beszámolót még nem adtam be, mert azt mondták, hogy az általános szabályok szerint, 150 nap áll a rendelkezésemre. Én úgy gondoltam, hogy a záró adóbevallást is – értelemszerűen – ezzel a határidővel kell benyújtanom. Most viszont kaptam egy levelet, melyben azt írják, hogy 8 napon belül pótoljam. Egy megerősítést szeretnék kérni a helyes határidőkre vonatkozóan. A másik kérdésem: Mi a teendőnk azzal a Németországba kiszámlázott kintlévőséggel, melyet 2016-ban számláztunk ki, s a mai napig nem fizette ki arra történő hivatkozással, hogy felszámolásba ment át a cég. Sajnos, itt nem jelentettük be a „hitelezői igényünket”. Leírhatom, illetve a kivára való áttéréskor le kell írni veszteségként? Természetesen a társaságiadó-alapot megnövelve ezzel az összeggel. Egy román cég tartozik egy 2015. évi számlánk összegével, melynek behajtásával megbíztunk egy romániai ügyvédet. Az ügyvéd tájékoztatása szerint a cég a felszámolás alatt is dolgozik, bevételei vannak, a felszámoló egy bírósági eljárás keretében elismerte jogos követelésünket. Elvileg valamikor utalni fogja. Gondolom céltartalékot nem képezhetünk erre a tételre. Leírhatom-e/le kell-e írnom áttéréskor veszteségként, illetve hagyhatom-e nyitott követelésként? Köszönettel:Boskóné
Nőtt a cégtörlések száma
Cikk
1 éves csökkenő trend után 2017 második negyedévében újra növekedésnek indult a cégtörlésszámláló. Ráadásul a megszűnések mögött újra a felszámolások vannak felfutóban, tehát a cégstruktúra fertőzöttsége növekedőben van – közölte az Opten.
Őrzési díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Felszámolás alatt lévő cég tulajdonában lévő gépeket őrzi társaságunk 2014 óta. Megállapodás nem jött létre közöttünk, mert végelszámolás alatt került a kft.-hez, és ezt követően indult meg a felszámolás, amiről tudomásunk sem volt. A felszámoló szeretné befejezni a felszámolást, ezért lépett velünk kapcsolatban. A kérdésem az lenne, hogy az őrzési díjat külön megállapodás alapján kiszámlázhatjuk-e visszamenőlegesen, hogy ne kelljen áfa-önellenőrzéseket készíteni? A bérleti díj tudom, hogy folyamatos teljesítésnek minősül. Kérdezem: raktározás címén lehetne számlázni? (Az is szolgáltatásnak minősül.) Várom szíves válaszukat. Köszönettel: Szabó Kálmánné
Családorvosi vállalkozás felszámolása
Kérdés
Az I. kerületi önkormányzat elrendelte a cégünkkel kötött szerződés azonnali felbontását. Két évre – munkáltatói hozzájárulással – Angliába mentünk. A fenti időre két helyettest neveztünk ki. A bt.-ben a feleségem (az orvos) beltag volt, én kültag (csendestárs finanszírozó). Üzleti tervünknek megfelelően perspektivikusan magánrendelőt szerettünk volna létesíteni, ezért kültagi különvagyoni finanszírozásban (a könyvekben való szerepeltetés és amortizáció nélkül) egy házat vásároltam, mint tag, a cégünk nevére. Időközben az I. kerületi önkormányzattal szerződtünk területi ellátási kötelezettséggel egy elnyert pályázat után. A ház idős eladója az ingatlanár-robbanás következtében "meggondolta magát", és perfeljegyzést küldött az ingatlanomra. A pert megnyertük, ő időközben meghalt. A feljegyzést rajta hagytuk az ingatlanon angliai távollétünkben biztosítási intézkedésként, a bíró tanácsára. Házasságunk felbomlott, én hazajöttem nyugdíjba, és a cégünket felszámolni. A felszámoló hamis, amortizáció nélküli mérleget készített, a könyvelőnkkel nem is vette fel a kapcsolatot. A fiktív és hamis mérleg szerint körülbelül 2 millió forint értéknövekedést mutatott ki a felszámoló úgy, hogy a cégben már egyedül maradtam kültagként, mert a beltag feleségem kivált a vállalkozásból, és külföldön maradt gyerekeinkkel, a munkaképességét a zűrök következtében végleg elveszítve. A felszámoló a fiktív tevékenysége folytán 32 milliós kárt okozott nekünk, mert végig abban a "hitben" volt, hogy a beltag még a feleségem (alapító okiratban 5 évre vállalta ezt a státuszt). Van adókötelezettség?
Kevesebb volt a kényszertörlés és a cégbedőlés
Cikk
Folytatódott a felszámolások, kényszertörlések és végelszámolások csökkenése az idei év első negyedévében – közölte a Bisnode Magyarország Kft. szerdán az MTI-vel.
Csökkent a könyvkiadók száma és árbevételük
Cikk
Az elmúlt 5 évben a magyarországi könyvkiadói piac szereplőinek száma és az általuk elért nettó árbevétel is folyamatosan csökkent. A 2016-os évre vonatkozó pénzügyi beszámolók vizsgálata szerint a negatív trend tavaly sem tudott megfordulni – nyilatkozza Hantos Zoltán az OPTEN céginformációs szolgáltató projektmenedzsere.
Társasági adó megállapítása
Kérdés
A társaság egy zártkörűen működő részvénytársaság részvényeinek jelentős részét birtokolja. A részvényeknek tartósan tulajdonosa. A részvénytársaság felszámolás alá került. A számviteli törvény 54. § (1) bekezdése alapján értékvesztést kell elszámolni a befektetés könyv szerinti értéke és piaci értéke közötti különbözet összegében. A felszámolás jelenlegi állása szerint a társaság a részvénytársaságban lévő tulajdoni részesedést jelentő befektetés jelentős részét vagy egészét elveszíti. Kérdésem: 1. Az elszámolt értékvesztés összege a társaságiadó-alap megállapításakor módosítja-e az adózás előtti eredményt? 2. A részvények kivezetésekor (ha kiderül, hogy a tulajdoni részesedés jelentő befektetésből semmi nem térül meg) - a korábban elszámolt értékvesztés - a kivezetéskor elszámolt veszteség a társaságiadó-alap megállapításakor módosítja-e (növelő és csökkenő jogcímek) az adózás előtti eredményt? Tisztelettel: Dr Viszoki Gábor
Táppénz
Kérdés
Lányom 17 év svájci tartózkodás után 2016. július 31-ével felmondta munkaviszonyát és hazajött. Itthon 2016. szeptember 5-én munkába állt 600 000 forintos bruttó bérért (nettó 399 000). Jelenleg a cég felszámolás alatt van. Az első turnus június 30-án fejezi be a munkát. Lányom 1 hónap végkielégítést kap. Tehát, ha belekerül az első turnusba, július 31-én lejár a munkaviszonya. Érdemes-e kérni ebben az estben, hogy szeptember 5-éig tartsák meg? Számít a táppénznél, ha 1 éves a munkaviszonya szerintem. Azért fontos, mert 40 éves és az orvos szerint 99%, hogy beültetéses babája lehet, mert már Svájcban súlyos beteg lett. Akkor viszont biztos az azonnali táppénz. Ha munkanélküli lesz, akkor már nem mehet táppénzre, mert nem munkaviszony. Még az lehet, hogy azonnal munkába áll, ha felmondanak neki? Azt sem tudom, hogy a végkielégítés alatt kell-e dolgozni, vagy lehet felmentést kapni munkavégzés alól? Továbbá a szabadság hogyan számít, hosszabbítja a munkaviszonyt? Remélem, mindent jól fogalmaztam és kapok önöktől tanácsot. Köszönöm és üdvözlöm önöket!
Felszámolt cég követelésének magánszemélyre áthárítása
Kérdés
Egy kft. 2017. 01. 23-ai végzéssel megszűnt. Az ügyvezetője tartozott a kft.-nek 5 millió forinttal, ezt a volt kft. hitelezőinek mint engedményes hitelezőknek megítélte a bíróság (természetesen részösszegek). Először is: ezt a hitelező kft. hogyan tudja könyvelni (neki 1,5 milliót ítélt a törvényszék 7 milliós követelésre), ha ezt a követelését már 100%-ban értékvesztette? Az is biztos, hogy a magánszemélytől se fog pénzt látni. Ugyanezzel kapcsolatban még azt kérdezném, hogy ha a kft. felszámolása 2017. 01. 23., akkor a 2016. évben már a hitelező kft.-nek el kell számolni behajthatatlan követelésként a különbözetet (7-1,5 millió), vagy csak 2017-ben? Remélem, sikerült érthetően leírni ezt a számomra bonyolult dolgot!