630 találat a(z) eho cimkére

Részesedésvásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Részesedésvásárlással kapcsolatban kérem segítségét. Kft. ügyfelünk magánszemélyektől megvásárolta egy zrt részvényeinek 80 százalékát, a szokásos piaci értéknél (a névérték és a jegyzett tőke megegyezik) magasabb áron. Mint utólag kiderült, az eladó magánszemélyek a jegyzett tőke 10 százalékáért vásárolták annak idején a részesedésüket. Kérdéseink: – Ha az eladó a vásárláskor megfizette az adót a szokásos piaci érték és a névérték (a jegyzett tőke és a névérték nem változott) különbözetére, úgy most erre a részre (jegyzett tőke 10 százaléka és a névérték között) vonatkozóan is le kell-e vonni 15 százalék szja-t és 14 százalék ehót (max. 450 ezer forintig)? – Ha bármilyen okból nem fizette meg az adót a különbözetre, most kit terhel erre a részre az adó befizetése? – Ha a vevő tévesen a teljes vételárat (adók levonása nélkül) kifizette az eladónak (és kifizetőként a bevallás is elmaradt), mit tud tenni? Köszönöm válaszát, üdvözlettel.

Nyereményadó járulékai Kérdés

Tisztelt szakértő! Rendezvényszervező cég nyereményjátékot hirdet (rádióban hirdetett országos kampány): facebook-ra kell feltölteni jelmezes fotókat, aki a legtöbb like-ot kapja, az nyer. Az ajándékok különböző összegű vásárlási voucherek (pénzre nem válhatók), amelyeket sportáruházakban lehet levásárolni. Próbálom értelmezni a törvényeket, a nyereményalap a nyeremény összege *1,18% *15%= fizetendő szja, amit a nyereményt adónak kell megfizetnie. Az eho kérdésében vagyok bizonytalan, ebben az esetben ugyanúgy a nyeremény * 1,18%-al *27 % ehóval kell terhelni?Vagy mivel a nyeremény szja-köteles, ebben az esetben nem kell ehót fizetni? Válaszát előre is köszönöm, Tisztelettel,

Nem lakás ingatlan ehója 2018. év Kérdés

T. Szakértő! Az új törvényváltozás szerint a magánszemély ingatlan bérbeadása utáni ehót megszüntették. A törvény ingatlant említ, de a részletezésben már lakóingatlanról ír. Mi a helyzet az ipari épületekkel, műhely, raktár, iroda? Köszönettel:H.Zs.

Magánszemély üzletrész-értékesítésének adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2018 februárjában "A" Kft. magánszemély tulajdonosa értékesíti "B" Kft. részére üzletrészét. (A "B" Kft. lesz az "A" Kft. egyedüli tulajdonosa.) A magánszemély törzsbetétje 3 500 000 forint. A vételár 25 400 000 forint lesz. Kérdésem az lenne, hogy a magánszemélynek a 25 400 000-3 500 000=2 900 000 forint után keletkezik 15 százalék szja- és 14 százalék ehofizetési kötelezettsége? Ha ez így helyes, akkor 21 900 000 forintot külön adózó jövedelemként részesedés-átruházás 15 százalék adóval kell számfejtenem? A 3 500 000 forint törzsbetét kifizetése milyen jogcímen történjen? Bognárné

Mezőgazdasági őstermelő járulékfizetés, szocho, eho Kérdés

Tisztelt Cím! Egy közös őstermelői igazolvánnyal rendelkező magánszemélynek, aki nem kezdő őstermelő, megszűnt a munkaviszonya, így őstermelőként vált biztosítottá. Éves bevétele a 600 ezer forintot általában nem éri el. Most be kell nyújtania a 1041-es nyomtatványt, majd negyedévente a 1858-at? Milyen járulékfizetési kötelezettsége van? Ehót, szochót fizet? Nyilatkozatot kell-e tennie? Köszönöm.

Időpontok! Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tulajdonosai 2018.02.01-én osztalékelőleget vesznek fel. Addig rendben van, hogy a márciusban beadandó, februárra vonatkozó 08-asban szerepel a fizetendő szja. Az előleg biztos, hogy osztalékká válik. A még fizetendő eho melyik bevallásba kerül és melyik év járulékai alapján kell figyelni a 450 ezres határt? Köszönettel

Egyesület rendezvényének adókötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértők! Átolvasva a korábbi ehhez a témához kapcsolódó kérdés-válaszokat, ránk vonatkozóan egy kicsit konkrétabban fogalmaznám meg a kérdésünket. Nem közhasznú egyesület saját tagjainak (megyei intézmények, nem magánszemélyek) rendezvényt tart évente több alkalommal az alapszabályában konkrét célnak megfogalmazottak szerint. Mivel az ország több pontjáról érkeznek a megyei tagszervezetek által delegált magánszemélyek, ezért az étkezés mellett szállásköltség is felmerül. A rendezvénnyel kapcsolatos minden felmerült költséget az egyesület áll, vagyis nem téríttet meg semmit a tagszervezetekkel, amelyek ezt a szolgáltatást kvázi a tagdíjuk fejében kapják. A rendezvény megvalósítása egy pályázat keretén belül történne, így az a legfőbb kérdés, hogy a pályázat költségei között szerepeltessük-e a reprezentáció adóját (szja, eho), illetve felmerül-e egyáltalán, hogy adóköteles az étkezés és a szállás díja az egyesületnél? Az összes ráfordítás 10 százalékát bőven meghaladja ez az összeg, mivel ebben az évben ezeken a rendezvényeken kívül más költség nem nagyon fog felmerülni az egyesületnél. Üdvözlettel Nagy Szabolcs

Osztalék ehója – szja-bevallás Kérdés

Az alábbiakban kérném a segítségüket. Egy magánszemély 2016-ban osztalékelőleget kapott, melyből a cég levonta a 15 százalékos szja-t, melyet a '08-as bevallásban be is vallott. A magánszemély az osztalékelőleget az szja-bevallásában tájékoztató adatként bevallotta a levont szja-val együtt. 2017-ben, a beszámoló elfogadásakor az osztalékelőleg osztalékká vált (ugyanannyi a jóváhagyott osztalék, mint az előleg), ekkor a cég az 14 százalékos ehót a magánszemélytől levonta, a '08-as bevallásba bevallotta és meg is fizette. Kérdésem a magánszemély 2017. évi szja-bevallásával kapcsolatos. Egyrészt bevallja az osztalék címen kapott jövedelmét és a levont adót a külön adózó jövedelmek között, de mi a helyzet az ehóval? Be kell-e vallani a kifizető által levont és megfizetett ehót az szja-bevallásban, és ha igen, akkor a bevallás melyik sorában? Előre is köszönöm a válaszukat.

Lakáshitel részleges tőkeelengedés adózása nem belföldi magánszemély esetén Kérdés

Angliában élek, dolgozom, ott fizetek adót. Svájcifrank-alapú jelzáloghitel kapcsán (magyar ingatlan, magyar bank, magyarországi szerződés) a bankkal egyeztetések vannak folyamatban a hitel lezárása és a tőke bizonyos mértékű elengedése kapcsán. A bank azzal érvvel, hogy az általa elengedett tőke után neki még adófizetési kötelezettsége van. Mivel egyedi megállapodásról van szó, így a banknak valóban lenne ehofizetési kötelezettsége, nekem pedig szja-fizetési kötelezettségem, ha Magyarországon adóznék és lennék biztosított. Mi a helyzet ilyen esetre, amikor másik EU tagországban vagyok biztosított és ott is adózom (jelen esetben Egyesült Királyság)? Válaszukat előre is köszönöm!

Ingatlan-bérbeadás ehója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe cégünknek. Negyedévente számláz, a teljesítés: 2017.12.31., áfás számlát állít ki. A számla kifizetése 2018-ban történt meg. Ezzel a számlával átlépné az egymilliós jövedelemküszöböt. Az ehót ebben az esetben meg kell fizetnie, vagy már a 2018-as évre vonatkozó szabály lép életbe, azaz nem kell csak szja-t fizetni? A kifizetőnek le kell-e vonni a számla kifizetésekor a bérbeadótól az ehót? Köszönettel.

Külföldi airbnb-ző ehokötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kanadai illetőségű, magyar lakcímmel nem rendelkező, de itt lakást airbnb-n rövid távra kiadó magánszemély, aki nem választhatja a fizetővendéglátás tételes átalányadózást, köteles-e ehót fizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Kifizetéshez kapcsolódó szocho? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. a saját weboldalán regisztrált felhasználóinak díj ellenében tartalom-elolvasást kínál. A felhasználónál megjelenik egy tartalom, és az ahhoz kapcsolódó díjazás. Ha felhasználó elfogadja az ajánlatot és megnézi a tartalmat, megválaszolja a megfelelő kérdéseket, amellyel igazolja a megnézést, akkor megkapja a díjazást, melyet egy limitösszeg elérése után a társaság a bankszámlájára kifizet. A regisztrációkor az adóazonosító megadása kötelező, esetlegesen más adatok is (például taj szám, de csak ha valóban szükség van rá). Csak belföldi felhasználók vannak. Kérdésem a következő: A kifizetett díjazás egyes meghatározott juttatás az szja 70. § (3) d) szerint, vagy egyéb bevétel? Ha egyéb bevétel akkor a 15% szja levonása mellett a társaságnak felmerül-e szociális hozzájárulási adó (455. § (2) h?) vagy eho (3. § (1)?) levonási kötelezettsége, ha igen, akkor melyik jogszabályhely alapján? Válaszát előre is köszönöm!

Új év, új adószabályok Cikk

Csökkenő adómértékeket, növekvő bérkötelezettséget is hozott az új év. Cikkünkben összefoglaltuk a legfőbb változásokat, s olvasásra ajánljuk az egyes témákhoz kapcsolódó korábbi részletesebb elemzéseinket.

NAV-tájékoztató az ingatlan-bérbeadási jövedelmet terhelő eho megszüntetéséről Cikk

Tájékoztatót tett közzé a NAV az ingatlan bérbeadásából származó jövedelmet terhelő 14 százalék egészségügyi hozzájárulás megszüntetéséről.

Magánszemély – bérleti díj, eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély bérbeadó számlát kíván kiállítani bérbeadásról 1 millió 500 ezer forint értékben. Elszámolási időszak: 2017.01.01.-2017.12.31., számlakiállítás kelte: 2017.12.22., fizetési határidő: 2018.01.22., teljesítés: 2018.01.22. A számla kiegyenlítése is 2018.01.22.-én fog megtörténni. Ebben az esetben az ehót már nem kell fizetni a 2018. évi törvénymódosítás miatt? Mi a helyzet abban az esetben, ha a fenti adatokkal állítják ki a számlát, de a bérleti díj átutalása a fizetési határidő előtt, 2017.12.28-án történik? Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Növénybiztosítás díjbekérő, számla?

Nagy Norbert

adószakértő

Autóbérlés 3. országbelinek

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink