630 találat a(z) eho cimkére

Ingatlan-bérbeadás – magánszemély kft.-nek számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, akinek 4 gyermeke van. Ez a személy ingatlant ad bérbe egy kft.-nek, és a bérbeadásról havi számlát állít ki a kft. részére. A magánszemély a havi 10%-os költségelszámolást veszi igénybe (és nem a tételeset). Amennyiben jól tudjuk, főszabály szerint a számla végösszegéből a szja-t (15%) és ehót (14%) a bérleti díj 90%-a után vonni kell, és ezen járulék befizetéséért a kifizető, tehát a kft. felel (ennek kérem megerősítését). Egyes kérdésünk, hogy amennyiben a gyermekek miatt a bérbeadó magánszemélynek nincs szja-fizetési kötelezettsége, azt két sorban fel kell-e tüntetni a számlán (például egy sor az szja összege, a következő sorban a kedvezmény ugyanannyi), vagy egyszerűen a számlán az szja-t nem tüntetjük fel? Második kérdésünk pedig az lenne, hogy általánosságban véve a bérbeadó magánszemély nyilatkozhat-e arról, hogy ne vonjunk semmit (sem szja-t, sem ehót) és majd ő ezen befizetési kötelezettségeinek eleget tesz (függetlenül a gyermekek számától)? Segítségét előre is köszönöm!

Osztalék adózása Kérdés

Egy kft. tulajdonosai két osztrák és két magyar állampolgár. A kft. osztalékot fizet. Mennyi ehót és szja-t kell levonni a külföldi állampolgároktól: Az egyik igazolta az illetőségét. a másik nem. Köszönöm a válaszukat.

Eho levonása osztalékelőlegből, osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vállalkozás, amely a 2016. évben osztalékelőleget fizetett a két tulajdonosnak. A szja-t levonta. 2017 májusában az osztalékelőleggel megegyező összegben döntés született az osztalékról. A fizetendő 14%-os ehot le kell-e vonni a magánszemély tulajdonos (mindketten munkaviszonyban) munkabéréből, vagy a magánszemély saját maga fizeti meg? Illetve, ha le kell vonni, akkor a bérnek milyen mértékéig lehetséges a levonás? Köszönöm.

Tulajdonrész-értékesítés Kérdés

A kölcsönösen megállapodott vételár azonos a tulajdonrész névértékével. Magánszemélyek közötti ilyen visszterhes átruházásnál van-e a vevőnek, illetve az eladónak adófizetési kötelezettsége, ha a névérték azonos a korábbi bekerülési értékkel, és a névérték alacsonyabb a piaci értéknél? Előre is köszönöm válaszukat!

82 százalékos szabály Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az önkéntes nyugdíjpénztári támogatói adomány esetében a magánszemély tag számláján jóváírt támogatói adomány személyi jövedelemadóját és az egészségügyi hozzájárulást is a bevétel (adomány) összegének 82 százaléka után kell kiszámolni és befizetni. Más egyéb jövedelmek után is ez a számítás alapja? Például a tagnak adott kölcsön elengedése esetén az elengedett összeg 82 százaléka az szja és az eho alapja is? Vagy ebben az esetben a fizetendő eho alapja a teljes elengedett összeg? Válaszát előre is köszönöm!

Elengedett követelés utáni eho Kérdés

Üdvözlöm! Bt. beltagja a bt.-től vett fel kölcsönt. Elméletileg ez a kölcsön elengedhető úgy, hogy nem kell vele megnövelni a taoalapot. Ellenben a magánszemélynek szja és ehofizetési kötelezettsége keletkezik. Kérdésem, hogy 27%-os ehot vagy a 14%-os max 450 000 Ft-ig fizetendő ehot kell fizetni?

Vendégeknek fizetett szállásköltség adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünkhöz rendszeresen érkeznek vendégek, elsősorban külföldről, akiknek a taxiköltségét és a szállásköltségét sok esetben átvállaljuk. Kérdésem hogy ezekben az esetekben az áfa levonható? És nem kell utána kifizetői szja-t és ehót fizetni? A vendéglátás oka sokféle lehet. Van, hogy új termékeket ismernek meg a vevők, azért érkeznek. Vagy a magyarországi gyárat akarják megismerni, későbbi kapcsolatok céljából. Illetve előfordul olyan is, hogy az anyavállalattól jönnek auditálni vagy programokat fejleszteni. Én úgy vélem, hogy ezek a vállalkozás érdekében felmerült költségek, amelyek után levonható az áfa. Illetve véleményem szerint ezen juttatások után adót sem kell fizetni. Mi az Ön álláspontja? Válaszát előre is köszönöm.

Adószámos magánszemély ehoalapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemélynek 2016. évben kifizetőtől és magánszemélyektől is származott bevétele. A kifizető a 27% szochót megfizette a jövedelem után. Mi lesz ilyen esetben az adózó által fizetendő eho alapja? Csak a magánszemélyektől származó összes bevétel mínusz az összes költség egyenlő a jövedelemmel (és egyben az ehoalappal)? Kicsit megkavarodtam a témában... Logikusan, amire a kifizető megfizette, addigra már nem kell ehót sem fizetni, de a teljes kifizetőtől származó bevételt figyelmen kívül kell hagyni, és az összes egyébként felmerült költséget (ami egyébként köthető volt a kifizetőtől származó bevételhez is) levonhatom a magánszemélyektől származó bevételből? Köszönöm.

Külföldi tanulmányút étkezési költségének adóvonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy nonprofit kft. elnyerte a Nemzeti Tehetség Program NTP-MOI-15 pályázatát. Ennek értelmében tehetséges fiataloknak szerveztek külföldi művészeti tanulmányutat. A fiatalok semmilyen munkaügyi jogviszonyban nem állnak a kft.-vel. Az útra a kft. ügyvezetője kísérte el őket. Napidíjelszámolás senki esetében nem történt. Az út során elfogyasztott ételekről éttermi számlát hoztak. Az a kérdés merült fel, hogy e számlák után kell-e a kft.-nek bármilyen adót fizetni. Szerintem igen, a kft. vezetése szerint nem. Mivel nem értünk egyet, kérném, hogy válaszát legyen szíves törvényi hivatkozásokkal alátámasztani. Köszönettel: Kenedli Katalin (könyvelő)

Nyeremény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy marketingügynökség megbízást kapott egy londoni központú cégtől magyarországi óvodai rajzpályázat szervezésére. A megbízó által elfogadott költségvetés és megbízás tartalmazza a tárgynyeremények költségét, de a nyereményadó összegét nem. Kinek kell megfizetnie a tárgynyeremények utáni adót: a megrendelőnek vagy az ügynökségnek?

Egyéni vállalkozó fel nem használt fejesztési tartaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2013-ban fejlesztési tartalékot képzett 500 ezer forint értékben. 2016-ban megszűnt a vállalkozás. Kérdésem az lenne, hogy milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik ezen összeg után, mivel nem használta fel ezt az összeget? Fizetnie kell az összeg után a vállalkozói jövedelemadót késedelmi pótlékkal növelten, és még vállalkozói osztalékadót, plusz ehót is?

Viszlát, eho: ingatlan-bérbeadóknak kedvez az új adócsomag Cikk

Változnak az ingatlanok, ingóságok hasznosítására vonatkozó egyes rendelkezések a legújabb adótörvénycsomagban.

Jogdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jogdíj bevételt eddig mint magánszemélynek önálló jövedelemként utaltuk, levonva az szja- és az eho-kötelezettségeket. Most viszont a jogutód úgy döntött, egyéni vállakozó lesz kata adózásban, és számlát ad nekünk a jogdíjról. Az a konkrét kérdésem: ebben az esetben vonjunk le szja és ehót is fizessünk, vagy a kata ezt most kiváltja? Köszönöm. http://adozona.hu/kerdesek/2017_5_4_KATA_sir#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice

Jogutód katásként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni, hogy kata adózást választotta egy jogutód, aki egyéb művészeti tevékenységről ad részünkre számlát a jogdíj elszámolása kapcsán. Ebben az esetben én levonok tőle még szja-t és ehót, úgy mint amikor magánszemélyként számoltam el vele, vagy egyáltalán befogadhatom a számlát tőle? Ő egy jogutód. Köszönöm a segítségét.

Eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! 7%-os mértékű természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék beszámít az eho felső határába. Kérdésem, hogy az osztalék kifizetésének időpontjáig levont egészségbiztosítási járulék összegét vagy az adóévben várható levont összeget vehetjük figyelembe az osztalék eho megállapításánál. Az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény 11/A. § (2) szerint a magánszemély nyilatkozhat arról, hogy az egészségbiztosítási járulék összege várhatóan eléri a hozzájárulás-fizetés felső határát. Ebben az esetben nem éri el a 450 ezer Ft-ot. Kérdésem: milyen nyilatkozatot tehet a magánszemély?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink