630 találat a(z) eho cimkére
Egyéb jövedelem eho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. a 2016. évi beszámoló elfogadásakor osztalékfizetésről döntött, amit áprilisban ki is fizet. Az osztalékkifizetés alapján a 450 ezres ehofizetési felső határt ki is meríti. Részleges visszavásárlásra került emellett egy úgynevezett Unit linked biztosításból egy bizonyos összeg, amit kifizet a dolgozóinak szintén áprilisban. Ez az összeg egyéb jövedelemként kerül kifizetésre, mely után 15% szja és 22% ehofizetési kötelezettség terheli a dolgozót. Kérdésem az, hogy ha már kimerítette a 450 ezres felső határt, akkor lehetséges-e hogy a biztosítási díj után ne fizessen ehot? Várom szíves mielőbbi válaszukat, hogy az áprilisi bérszámfejtést helyesen készíthessem el. Köszönettel.
Ehofizetési kötelezettség Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk a 2016. évi várható eredménye terhére 2016. december hónapban osztalékelőleget fizetett. Kérdés, hogy 2016. évben kifizetett osztaléknak kell-e minősíteni vagy 2017-ben jóváhagyott osztaléknak és mikor válik esedékessé az ehofizetési kötelezettség a megváltozott szabályozások miatt? Tisztelettel: Berghoffer Sándorné irodavezető
Őstermelő 20 százalék költsége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő tételes költségelszámolást alkalmaz. A bevétel támogatások nélkül nem éri el a 4 millió forintot, így nemleges nyilatkozatot szeretne tenni. Kérdésem az lenne, hogy a 20 százalékos költségbe beletartozik-e a tárgyévben megfizetett iparűzési adó és az előző évre vonatkozóan a tárgyévben befizetett eho? Válaszuk nagyon sürgős lenne! Köszönöm szépen!
Személyi jövedelemadóból levonható-e? Kérdés
T.Szakértő! Kérem szives válaszukat a következőkre: 2017 évben adószámos magánszemély bevallásait önellenőriztük 2011-2016-ig. 27 százalékos ehót és cégautóadót visszamenőleg (több millió forintot 2017-ben önellenőrzési pótlékaival együtt fizetett meg. 2017-ben elszámolható költségek lesznek-e ezek az adófizetések,valamint a felszámitásra kerülő késedelmi pótlékokat költségként könyvelhetjük-e erre az évre? Kérem szives válaszukat. Üdvözlettel:Borosné
Egészségügyi hozzájárulás keretösszege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, hogy szíveskedjenek választ adni az alább feltett kérdéseimre. Társas vállalkozás nyugdíjas, személyesen közreműködő tagja az elmúlt 5 évben és a tavalyi évben is a társaság nyereségéből osztalékot vett ki, amely kifizetésekor levontuk a személyi jövedelemadót és az ehót is 450 000 forint keretösszeg figyelembe vétele mellett. Mivel a nyugdíjas tagtól csak szja-t és 10% nyugdíjjárulékot vontunk, ezáltal az eho 450 ezer forintos keretösszeget más jogcímen (pénzbeni- és természetbeni egészségbiztosítási járulék) nem tudtuk csökkenteni. Felmerült bennem az a kérdés, hogy figyelembe vehető-e az eho keretösszegéből (450 ezer forint) a nyugdíjas, személyesen közreműködő tag után havi rendszerességgel a kifizető által fizetett havi egészségügyi szolgáltatási járulék összege, ami a tavalyi évben havi 7050 forint volt. Amennyiben levonható, úgy a korábbi évekre vonatkozólag önellenőrzés keretében vissza lehet-e igényelni az egészségügyi szolgáltatási járulék összegét? Lehetséges-e önellenőrzéssel a magánszemélynek a korábbi évekre a súlyos fogyatékosság miatti adókedvezményit igénybe venni? Mivel ezt az szja kedvezményt elfelejtette az adózó az aktuális évi bevallásában visszakérni. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Bagaméri Éva
Ehofizetés Kérdés
Kiegészítő tevékenységet végző egyéni vállalkozó vagyok, az adózás szempontjából miért minősülök társas vállalkozásnak? Ehót és egészségügyi szolgáltatási járulékot is fizetek. Jogszerű ez?
Adószámos magánszemély szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély tehergépjárművet ad bérbe vállalkozásnak. Szeretné a szja-t és ehót ő fizetni. Van-e lehetőség rá, nyilatkozhat róla a számlán, és ha igen, mit kell a számlára írnia? Köszönettel.
Felszámolás alatti adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kérdést szeretnék feltenni: 1.) Egy kft. felszámolása befejeződött. A felszámolás zárásakor megmaradt vagyonelemek (tárgyi eszköz, telek, készlet) átadásra kerülnek magánszemélyeknek, illetve cégeknek. Van-e a felszámolás alatt lévő cégnek ez esetben bármilyen adózási kötelezettsége (áfa, illeték)? Az átadott eszközökről kell-e számlát kiállítani? 2. Ha a felszámolás zárásakor követelést engedményeznek magánszemélyek részére, akkor a cégnek kell-e bármilyen adót fizetnie (szja, eho), illetve a magánszemélynek? Köszönettel.
Bt. átlép katába Kérdés
Egy bt. 2017. január 1-jétől katás. Megfizette a társasági adót. Kell fizetnie 16% osztalékadót (3 év alatt egyenlő részletekben)? A megadózott adóalapot a tulajdonosok kivehetik-e, kell-e fizetnie ehot?
Lakásbérbeadók, óraadók, fizetővendéglátók: itt az ideje adóelőleget fizetni! Cikk
Az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatott önálló tevékenységek (például óraadás, bérbeadás, tervezés) esetén az adóelőleg-fizetési kötelezettség jellemzően azokat a magánszemélyeket érinti, akiknek nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja, vagy nem köteles levonni. Adóelőleget kell fizetni akkor is, ha a magánszemély nem önálló tevékenységére tekintettel nem magyarországi kifizetőtől kapja a jövedelmét. Az adóelőleget az összevonandó jövedelmekre kell kiszámítani.
Több ingatlan bérbeadása – eho Kérdés
Házaspár két ingatlannal rendelkezik. Az egyiket a férj, a másikat a feleség adja bérbe. Egyik ingatlan éves bérleti díja sem éri el az évi egymillió forintot, de a kettő együtt már igen. Ilyen esetben mi a helyzet az ehofizetési kötelezettséggel?
Lakásbérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakás 50-50 százalékban férj és feleség tulajdonában van. Kiadják a lakást, csak a férj kért adószámot. A lakás bérleti díja bruttó 140 ezer forint, a rezsiköltség 35 ezer forint. Ha mind a ketten szerepeltetik az szja-bevallásukban a bérbeadást (bérleti díj mínusz költség), kell-e ehót fizetniük? Lehetséges olyan eset, hogy a költség több, mint a bérleti díj, és nincs fizetendő szja? Például, ha valaki külföldön dolgozik, itthon bérbe adja a lakását, de külföldön többet fizet a lakás bérletéért, mint amennyiért itthon a saját lakását bérbe adja. Köszönettel: Fidler Gáborné
Amerikából jött jövedelem adózása Cikk
A kormány nyilatkozata szerint a NAV másfélezer adózónak küldte ki ajánlatát önellenőrzésre az Amerikából származó osztaléka miatt. Az ügytipusokból azonban az tűnik ki, hogy drágább volt a tértivevényes levelek kiküldése és az apparátus fenntartása, mint a befizetett összegek. Hogy miért? Mert ennek a másfélezer embernek a többsége amerikai nagyvállalatoknál dolgozik és a munkabérük része, hogy részvényeket kapnak, amelyből osztalékjövedelmük keletkezik.
Külföldi munkaviszony, belföldi adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy magyar állampolgárságú személy, akinek van állandó magyarországi lakcíme, másfél éve viszont folyamatosan Belgiumban dolgozik. A tavalyi évben önkéntes nyugdíjszámláról 10 év után tőkét vont ki, melyből a kifizető biztosító szja-t vont le és felhívta az adózó figyelmét az eho-fizetési kötelezettségre. Kérdésem, hogy ezt a típusú jövedelmet összevonhatja-e a Belgiumban készülő adóbevallásában és ott adózva le a teljes összeget az ottani szabályok szerint vagy ezt a típusú jövedelmet a magyar szabályok szerint a magyar szja-bevallásban kell bevallania és megfizetnie a keletkező ehót. Válaszát előre is köszönöm!
Adóterhek és járulékok üzletrész és zrt. részvény eladása esetén Kérdés
Tisztelt Hölgyem / Uram! Magánszemély kft.-tulajdonos eladná egy cégnek a saját üzletrészét. A vételár meghaladja a saját tőke arányos részét. Milyen szja- és eho-kötelezettség keletkezik? Van-e szerepe itt a szokásos piaci érték kategóriának? Mi a helyzet, ha a kft. átalakul zrt.-vé, és ennek részvényét adja el a magánszemély? Köszönettel: Kertész Béla