630 találat a(z) eho cimkére

Eho vagy szocho fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Uniós országból jöttek külföldi személyek egy magyarországi kifizető rendezvényére, előadást tartani. Az előadás megtartásáért nem kértek díjazást, de az előadás anyagát felhasználási díj ellenében adták át. Rendelkeznek illetőségigazolással, így adóelőleget nem vonunk a felhasználói díjból. Kell-e szochót vagy ehót fizetni a díjazásuk után? Válaszát köszönöm

Összevonják a szochót és az ehót Cikk

Összevonna két közterhet az Országgyűlés, derül ki a tavaszi törvényalkotási programból.

Eho-fizetési korlát családi járulékkedvezmény igénybevétele esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. tagja részére osztalékot fizettünk ki, és az eho megfizetésekor figyelembe véve a havi munkabéréből levont 7 százalékos járulékokat, a 450 ezer forintos összeget ennek alapján vontuk le. A kifizetés után munkavállalónk módosította adóelőleg nyilatkozatát, mivel várandóssága 91. napjába lépett. A családi kedvezményt teljes összegben csak járulékkedvezmény igénybevételével tudjuk érvényesíteni. Mivel a járulékkedvezmény a 7 százalékos egészségbiztosítási járulékkal szemben kerül elszámolásra, így a 450 ezer forintos eho befizetése nem teljesül. Kérdésem, hogy ez esetben is figyelembe vehető az eho-fizetési korlát vagy 12 százalékkal növelten meg kell fizetni a fennmaradó ehót? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: Csné

Áfamentesség és osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok főállásban, alanyi áfamentes. Emellett kisebbségi (5%) tag vagyok egy kft.-ben, melyben nincs más jogviszonyom, de tagként (azaz ellenszolgáltatás nélkül) esetenként személyesen is közreműködöm. A kérdésem lenne, hogy ha osztalékot kapok, ez a bevételem beleszámít-e az alanyi áfamentességem határába? Az így kapott osztalék után szja és eho mellett bármilyen más közterhet (például járulékot) kell-e fizetnem? Ha igen, mi alapján? További kérdésem: magánszemélyként van egy garázsom, amit bérbe adok. A kapott bérleti díj beleszámít-e az alanyi áfamentességem határába? Válaszaikat előre is nagyon köszönöm.

Tandíjat átvállalja a munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató egy külföldi egyetemen gépészmérnöknek tanuló, távmunkában részmunkaidős alkalmazottjának átvállalná az egyetemi tandíját azzal a feltétellel, hogy a tanulmányai befejezésével a támogatás időtartalmával megegyező időt köteles a cégnél dolgozni. A cég kohászattal foglalkozik, tehát a tevékenységi körébe vágó szakmáról lenne szó. Van-e a átvállalt tandíj után adókötelezettség (béren kívüli juttatásként)? Válaszát előre is köszönöm.

Bérbe adja a lakását? Itt a NAV útmutatója szja-ról, ehóról, áfáról Cikk

Útmutatót tett közzé a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) honlapján a magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadásra vonatkozó adózási szabályokról.

Személyi jövedelemadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2017. év során magánszemélyként meghatalmazással gépjármű regisztrációs adójával kapcsolatos és okmányirodai ügyintézést végeztem körülbelül 30 alkalommal, alkalmanként 5000 forintért. Ez a bevételem adóköteles-e, és ha igen, akkor milyen jövedelemnek számít? Ehofizetési kötelezettség keletkezik-e? Válaszát előre is köszönöm!

2017. évi szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem 2017. év során 6 darab személygépjárművet értékesített magánszemélyként, amiből az év során 1 millió 600 ezer forint jövedelemre tett szert. Az lenne a kérdésem, hogy az adóbevallásában be kell-e ezt vallani, mint adóköteles jövedelmet, és ha igen, akkor milyen jövedelemnek minősül az összeg? Továbbá ehofizetési kötelezettsége keletkezik-e? Válaszát előre is köszönöm!

Önálló tevékenységből származó jövedelem utáni eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segitségét! Adószámmal rendelkező magánszemély emlékművet faragott egy önkormányzat részére. Nyilatkozata alapján a felmerült költsége 632 ezer forint. Az önkormányzat részére 2 millió 800 ezer forintról állított ki számlát. Az önkormányzat a nyilatkozat alapján 325 200 forint szja-előleget vont le. Év végén az önkormányzat kiállitotta az M30-as igazolást az szja-bevallás 7. sorába írandó adatokról. Bevétel 2 millió 800 ezer forint, költség 632 ezer forint, jövedelem 2 millió 168 ezer forint, a bevallás 18. sorában a levont adóelőleg 325 200 forint. A kérdésem az lenne, hogy kell e ezen jövedelem után ehót fizetni? A magánszemély év közben csak egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetett, havonta 7110 forintot. Munkaviszonya nincs. Adószáma 5-tel kezdődik. Várom mielőbbi válaszát! Köszönettel.

Ingóság üzletszerű bérbeadása Kérdés

Adószámos magánszemély cégnek ad bérbe személyautót és ingóságot, folyamatosan szerződés alapján, számla kiállításával. 2018. évben ez a tevékenység hogyan adózik, kell-e ehót fizetni, ha kell, akkor kinek?

Erdőbirtokosság – osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erdőbirtokossági társulás több éve, kb. 10 éve folyamatosan nyereséget halmoz fel a kapott MVH-támogatásokból. Jelenlegi eredménytartaléka 4 millió forint, plusz a 2017. évi adózott eredménye 3 millió 500 ezer forint. Tehát 2018-ban 7 millió 500 ezer forint az eredménytartalék. A szervezet formájából adódóan jegyzett tőke nincs, tehát az eredménytartalékon kívül nincs más eleme a saját tőkének. Mivel a 2017. év is nagy mértékben nyereséges volt, és a 2018. évben még nagyobb nyereséggel fognak zárni várhatóan, ezért a mostani közgyűlésen osztalék kifizetéséről szavaznának. Osztalékelőleget fizetnének ki a tagok részére a tulajdoni hányad arányában. Kérdésem: az erdőbirtokossági társulás milyen feltételekkel fizethet ki osztalékot, ilyen szempontból ugyanaz vonatkozik rá, mint egy gazdasági társaságra? Kötelező levonni az erdőbirtokossági társulásnak a szja- és ehoelőleget, és bevallani azt a '08-as bevalláson, vagy kifizetheti a "bruttó" összegeket, és majd bevallják és befizetik a tagok az adót és az ehót? Milyen összeg fizethető ki osztalékelőlegként? A 4 millió forint vagy a 7 millió 500 ezer forint felhasználható az eredménytartalék terhére? Egyáltalán kifizethető minden annak ellenére, hogy ez már a korábbi évekről felhalmozódott eredmény? Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm! Nagyon fontos lenne a nagyon részletes, mindenre kiterjedő válasz, mert a közgyűlésen hosszan kell várhatóan érvelnem, a lehetőségeket indokolva.

Osztalék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az osztalékelőleg kifizette a cég 2017-ben T364–K38 Osztalékelőleg és T364–K462 szja. Ha 2018. évben elfogadták az osztalékot, az előleg véglegessé vált, akkor kell ehót fizetni, úgy, hogy T47–K46 eho? S ilyenkor a tagoknak a pénztárba be kell fizetniük az eho összegét, hogy a cég be tudja vallani a '08-as bevallásába? Vagy ennyivel nagyobb osztalékot fogadnak el? Tudom, ilyenkor szja-különbözetet is kell vallani és fizetni. S ilyenkor kell átvezetni a T47–K36 előleget is? S kivezetni az eredménytartalékból T41–K47? Köszönöm előre is a válaszukat.

Nyugdíjas ügyvezető Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy ügyvezető elment nyugdíjba, három cégben is ügyvezető. Mind a három cégben kell fizetni utána egészségügyi hozzájárulást? Van mellette társas vállalkozóként jövedelme. Köszönöm a válaszukat.

Engedményezésből származó bevétel szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy engedményezési megállapodásban az engedményező egy magyar magánszemély, aki Magyarországon él, az engedményes pedig egy külföldi cég. Az engedményező az engedményesnek egy követelést 1 millió 700 ezer forintért adott el, amit ő előzőleg 1 millió 600 ezer forintért vásárolt. Ez alapján neki 100 ezer forint bevétele származott 2017-ben ebből az ügyletből. A kifizető (engedményes), mivel külföldi cég, nem vont le adóelőleget az ügylet kapcsán, így gondolom, ezt most a magánszemélynek kell rendeznie. Jól tudom-e, hogy ez a magánszemélynek egyéb jövedelemnek minősül, és kell-e neki ez után 22 százalékos ehót fizetni? Válaszát köszönöm.

Őstermelő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 40 órás munkaviszony mellett átalányadózós mezőgazdasági őstermelőnek kell-e eho-t fizetnie a mezőgazdasági tevékenysége után? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Határon átnyúló pályázati támogatás társaságiadó-fizetési kötelezettsége

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

K+F költségek

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink