466 találat a(z) egyesület cimkére
Játszótér értékcsökkenés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérem: községi sportegyesület az önkormányzattal társulva pályázatot adott be játszótér építésére. A terület az önkormányzat tulajdona. Az egyesület nevén futottak át a számlák. Megépült, és átadták a játszóteret. Kérdésem, hogy az egyesület az értékcsökkenést hogyan számolja el? Kikötés volt, hogy 5 évig kell üzemeltetni a teret. Én öt évre gondoltam felosztani az értékcsökkenést a számvitelben. MIvel nem kell tao-bevallást beadni, mert mentes. A tao szerinti értékcsökkenés is lehet 5 év? A támogatást következő évben fogják folyósítani. Köszönettel.
Cégautóadó egyházi egyesület esetén Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Kérdésem: korábban kisegyházként működő szervezet, mely az Országgyűlés kisegyházakat megszüntető döntését követően egyesületi formában tevékenykedett tovább, majd 2014. 04.1 5-én érkezett végzés alapján egyház-egyesületként 2013. december 05-ei hatállyal, 2014. április 01-ei kiértesítési dátummal. Jelen szervezetnek van-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége, külön-külön értelmezve a különböző cégformákat: egyházként egyesületként egyház-egyesületként. Köszönettel!
Reprezentáció kérdése egyesület esetében Kérdés
Egyesületünk évente a cél szerinti tevékenységéhez kapcsolódóan sportversenyt rendez. E rendezvény 3 napos, melyen a tagokon és családtagjaikon kívül meghívott vendégek is jelen vannak. A meghívott vendégek külföldi és belföldi testvérszervezetek képviselői. A rendezvényre a szabadban kerül sor, mely során közösen főznek a résztvevők, az utolsó napon pedig vendéglátóhelyen történik az étkezés. A vendéglátás és a szabadidős program (verseny) minden költségét az egyesület állja. Az Szja Tv. 70. § (3) b) és Szja Tv. 1. melléklet 8.35 pontjaira hivatkozva jól értelmezzük, hogy az egyesületünknek ezen rendezvénye nem minősül reprezentációnak, s így az étel, ital, a vendégek szállítása, valamint a logóval ellátott ajándék póló után nem kell az egyesületünknek megfizetni az 51,17 %-os közterhet?
Adománygyűjtők, figyelem! Így kell elszámolni az ingyenes juttatásokkal Cikk
Hogyan kell elszámolni, nyilvántartani egy egyesület részére nyújtott adományt, és mikor minősül a támogatás valójában adománynak? Milyen adókötelezettségek merülhetnek fel a rászorulóknak juttatott javak átadásakor? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Egyesület adomány elszámolása Kérdés
Kedves Szakértők! Egy most (2014-ben) alakult egyesület, amely nem áfás, s csakis az alapcélja miatt működik, azaz nincs, s nem is lesz gazdasági tevékenysége, kapni fog 200 ezer forint értékű bonbont egy cégtől, amit különböző intézményekben a rászorulóknak kioszt (mert ezért alakult, hogy segítsen nekik) a következő félévben. 1. Hogyan kell ezt nyilvántartani és igazoltatni? Intézményvezetővel darabszámra? Kontírozni? Érinti az áfát, társasági adót, stb.? 2. Van-e minta, amit használhatnánk? 3. Milyen igazolást kell kiadnunk az adományozóinknak, ők mindig megjelölik az értéket és a darabszámot. Erre van minta? 4. Mi történik, ha elveszik pár darab? Akkor azok után kell adót fizetni vagy? 5. Illetve lesz 3 darab kerekes szék is, amit kap az egyesület, amit egy idősek otthonának adunk tovább (ingyen kapunk, ingyen adunk mindent). Hogyan kell ezt kettős könyvvitelben vezetni, könyvelni? Köszönettel: Böbe
Alanyi adómentes egyesület közösségi beszerzésének áfabevallása Kérdés
Egyesületünk alanyi és tárgyi adómentes, közösségi adószámmal rendelkezik. 2013 júniusában közösségi árubeszerzése volt. Az eladó fél elkérte a közzöségi adószámát az egyesületnek, így áfa nélkül állították ki a számlát 2013. 06. hóban, de csak most (2014. február) kaptuk meg a számlát. Az elmúlt év során más közösségi beszerzésünk nem volt. Melyik nyomtatványon, melyik időszakra kell bevallani a fenti közösségi beszerzés után a fizetendő áfát? 13A60-t is be kell-e adni? Ha igen, milyen időszakra?
Önkéntes továbbképzése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy közhasznú egyesületnél az egyik önkéntes segítő beiratkozott egy szakmai tanfolyamra. Az egyesület a képzés díjának felét átvállalta, mondván, hogy ez a megszerzett szakmai ismeret a későbbiekben az egyesületnél is hasznos lesz. Kérdésem, hogy adózás szempontjából keletkezik-e bárminemű adófizetés a kifizető vagy akár a magánszemély részéről? Köszönettel: Léderer Györgyné
Tanulmányi támogatás Kérdés
Megerősítést szeretnék kérni, hogy jól értelmezem-e a vonatkozó jogszabályokat. Ha egy nem közhasznú egyesület, melynek alaptevékenységei között szerepel a zeneoktatás támogatása, diákok részére egyszeri nettó 10.000,- Ft támogatást fizet a tanulmányaik támogatása céljából, akkor a kifizetett bruttó támogatás 90%-a után kell 16% SZJA-t levonni, és ugyancsak a bruttó összeg 90%-a után 27%-os EHO-t kell fizetni. Számszerűsítve: támogatás összege: 11.683, levont SZJA: 1.683, kifizetett nettó összeg: 10.000, fizetendő EHO: 2.839,a fentieken kívül semmilyen más fizetendő adó, járulék nem keletkezik, mivel a támogatottak nem állnak semmilyen jogviszonyban az egyesülettel.Válaszát előre is köszönöm!
Gyermektábor részvételi díj számlázása Kérdés
T.Szakértő! Kérdésem a következő:Egyesület azzal a céllal jött létre, hogy nyári gyermektáborokat szervezzen. A részvételi díj tartalmazza a szállás, étkezés, programok, felügyelet, stb. díját. Hogyan kell a gyermektábor részvételi díját számlázni? Tárgyi ÁFA mentes tevékenységnek minősül-e? A részvevők egyesületi tagok és nem egyesületi tagok is lehetnek. A bevétel nagysága miatt alanyi ÁFA mentesség nem jöhet szóba. A tábor részvételi díj tekinthető az egyesületi tag egyé bozzájárulásának? (ÁFA tv. 85.§ (1) l.pontja).Köszönöm a válaszát!
Egyesület bizonylatai Kérdés
A kérdésem egy egyesületre vonatkozik. Ez az egyesület sporttevékenységgel foglalkozik, és ehhez a tagok fizetnek be díjat. Szeretnénk tudni, hogy ehhez a befizetéshez milyen bizonylatot állítsuk ki. Bevételi pénztárbizonylatot javasolnék én, de esetleg lehet-e nyugtát? De ez nem adóköteles tevékenységként végzi ugye, így azt gondolnám, hogy ez nem a legjobb variáció lenne.Várom megtisztelő válaszukat!
Egyesület 2012. évi beszámolója Kérdés
Az új civil törvénnyel mennyiben változtak az egyesületek beszámolási és közzétételi szabályai? Maradtak e a korábbi közhasznúsági táblák, hva és milyen módon kell beküldeni ill közzétenni? 2012-ben beküldtük az OBH-hoz papíralapon, elküldtük a CISZ-hez papíralapon, és közzétettük a honlapunkon május 31-ig. Válaszát köszönjük.
Egyesület áfabevallása Kérdés
Közösségi adószámmal rendelkező közhasznú egyesületünk EU-n belül szolgáltatást vett igénybe, illetve terméket szerzett be cél szerintit. Kell-e áfabevallást leadnom, ha NAV-nál összesítő bevallás tekintetében havi bevalló. Tehát ha leadom havonta a 12A60-ast, kell-e az adatokat az 1265-ös áfa bevallásban is szerepeltetnem, ha az egyesület alanyi mentes.
Egyesűlet rendezvényén felszolgált étel, ital Kérdés
Egyesűlet az alaptevékenységével kapcsolatos elöadásokat,rendezvényeket, továbbképzéseket szervez,melyen ételt,italt is biztosítanak. Az egyesűlet tagjai tagdíjat fízetnék és ezeket az előadásokat a tagoknak bíztosítják. Kérdésem: az étel,ital biztosítása keletkeztet e adófízetésí kötelezetséget, SZJA, EHO.
Egyesületek könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő!Van egy egyesületünk(nem közhasznú), amely gazdasági tevékenységet nem végez. Tagdíjakból és némi adományból áll a bevételünk. Kiadásaink az általunk szervezett programok költségei. Bevételünk jelenleg nagyon csekély, 2011-es évben nem haladta meg a 200 ezer Ft-ot.Kérdésem a könyveléssel kapcsolatos. Szükséges-e könyvelő igénybe vétele.A könyvelés módja egyszeres vagy kettős? Milyen bizonylatokat kell vezetni? Ha nem kell könyvelő elég egyszerűen egy pénztárkönyv, kiadási bevételi bizonylatok? A kiadásokról minden esetben számla szükséges-e? Éves beszámoló, mérleg beadása kötelező-e?Válaszukat köszönöm: Szabóné
Ekho és gyógytornász Kérdés
Gyógytornász végzettséggel egyesület alkalmazna gyógytornászt, lehet -e az EKHO kedvezményes adózás keretében alkalmazni?