439 találat a(z) egyesület cimkére

Egyesület – szja, eho, reprezentáció Kérdés

Sportegyesületeink esetében minden évben a beszámoló készítésekor az étkezésre fordított költségeket kiemelten vizsgáljuk, miután eddigi ismereteink szerint a kiadási főösszeg/bevételi főösszeg (kettő közül a kisebb) 10 százaléka feletti rész után szja- és ehofizetési kötelezettség keletkezik. Most olvastam egy cikküket, amely 2012. 07. 23-án jelent meg (Milyen juttatás lehet adómentes a versenysportolóknak?), és ezt a témakört járta körbe. Ebben az írták, hogy: "Az a szolgáltatás is adómentes, amelyet a sportszervezet, országos sportági szakszövetség az edzőtáborok keretében az edzési vagy versenyfeladathoz tartozó utazás, szállás és étkezési szolgáltatás révén juttat a versenysport, diáksport érdekében szervezett edzés vagy verseny vele munkaviszonyban, megbízási vagy vállalkozási jogviszonyban nem álló résztvevőjének". Ezek szerint, amikor a megyei kettőben futballozó vidéki kis csapat (minden játékosa amatőr) a meccs végén kap egy tál ételt és italt, az adómentes volna? Miután a versenyeztetéssel összefüggésben kapják, jogviszonyban kizárólag amatőr sportolóként állnak az egyesülettel... A cikkben lejjebb viszont Önök is említik az általunk alkalmazott szabályt. Ezek után kérdés, hogy adómentes-e, avagy sem, a fenti meccs utáni étkezés és ital...?

Egyesület törvényszerű működése Kérdés

Kedves Szakértő! Ügyfelünk nem közhasznú, alaptevékenysége ismeretterjesztés. 15 tagja van. Vállalkozói tevékenységet nem végez, adót nem fizet. Alkalmazottja nincs, az egyik tag értékesíti az alaptevékenységnek megfelelő szolgáltatást iskolák részére. 2015-ben 10 millió forint értékben értékesített, az alanyi áfamentes értékhatár túllépése miatt áfakörös is lett. Igazolt költsége 5 millió forint (ebből 3 millió gépkocsi). A bankszámlán elenyésző összeg van, a pénztár záró egyenlege 10 millió forint, nyitója 3 millió. Vagyis több millió forint van a pénztárban, a tevékenykedő tag hivatalos formában semmilyen módon nem részesedik az egyesület eredményéből. Ön szerint ez a működés megfelel-e a nonprofit működésnek, vagy nem minősül törvényesnek? Szíves válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel, Boldog Zsuzsanna

Egyesület alapszabálya Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk alapszabályt módosít. Az új Ptk. 3:67 §-a szerint a tagsági jogviszony keletkezése a közgyűlés általi elfogadással jön létre. Kérdésem, hogy ettől a szabálytól el lehet-e térni úgy, hogy a közgyűlés a döntést az elnökség hatáskörébe utalja? A következő, a 3:78 §, ami szerint az elnökség az elnökét maga választja ki a tagjai közül. Ha ezt a közgyűlés teszi, az ellentétes-e az új Ptk. szabályaival?

Polgárőr egyesület áfa-visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 2-es adószámmal rendelkező egyesület pályázaton működési támogatást kapott. A pályázati összeg elszámolásakor a nettó vagy bruttó összeget kell figyelembe venni? Az áfát visszaigényelheti-e ez esetben? Éves bevétele 6 millió forint alatt van. Köszönöm válaszát!

Civil szervezetnek adott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületnek adhat-e kisebb összegű (maximum 50 ezer forint) kölcsönt egyik tagja, 1-2 hónapra, amíg a tagdíjak, egyéb bevételek be nem folynak, hogy addig a felmerülő költségeket rendezni tudják? Segítségét köszönöm!

Egyesületnek 1 százalékos felajánlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném megkérdezni, hogy egy egyesület hirdetheti magát, hogy kérje az 1 százalékos szja-felajánlásokat? A Facebookon való megosztás az 1 százalékkal kapcsolatos felajánlásra hirdetésnek számít? Köszönöm szépen!

Megbízás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület esetében a választott vezető tisztségviselőkkel kell-e szerződést (megbízásit) kötni, ha a vállalt feladataikat díjazás fejében látják el?

Jótékonysági rendezvény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil egyesület (nem közhasznú), aki a rászorulók adományozásával foglalkozik, jótékonysági bálokat rendez. A büféből viszonylag nagy bevétel származna, a kérdésem az, hogy mivel ital- (szeszes is) eladás lenne, megoldható-e úgy, hogy egy adománygyűjtő dobozba dobják bele az emberek az árát, mivel pénztárgépet nem szeretnénk üzemeltetni, vagy pedig külsős céget bízhatunk csak meg vele? Amennyiben utóbbi, akkor ők felajánlanák a bevételt, de nyilván ez jóval kevesebb lenne az adózás miatt. Egyáltalán valahogy ki lehet kerülni a pénztárgépet ilyen esetekben? Ugyanide kapcsolódik a következő kérdés is, hogy ajándékba kapott mesekönyveket is "árusítanánk" készpénzért és bankon keresztül is, ezt hogyan lehet megoldani? Arra gondoltunk, hogy a banki utalásnál úgy tüntetjük fel az "árát", hogy adományozz 1500 forintot, és ajándékba kapsz egy mesekönyvet, illetve ugyanezt a személyes eladásnál is, csak ott a hivatalos adománygyűjtő dobozba kérnénk bedobni az összeget. Válaszát előre is köszönöm szépen!

Cafetéria Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy horgászegyesület az elnökét a saját tagjai közül választja, aki a választott tisztséget díjazás nélkül látja el. Adható-e cafetéria keretén belül bármilyen juttatás ilyen esetben, ha emellett 36 órás munkaviszonya is van?

Vezető tisztségviselők díjazása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk a vezető tisztségviselők díjazására megbízási szerződést kötne. Van mindenkinek emellett 36 órás munkaviszonya is. Kell-e az alapszabályban ezt rögzíteni, ha igen, melyik szervnek a hatásköre a díj megállapítása?

Szálláshely-szolgáltatás egyesületnél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Horgászegyesület a horgásztanyán szállást biztosít az oda érkező vendég horgászoknak, akiknek versenyeket is rendez. Az alapszabályban kell-e szerepeltetni szállásszolgáltatási, valamint rendezvényszervezési tevékenységet?

Egyesület – számlakiállítás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy sportegyesület miről állíthat ki számlát, ami nem társaságiadó-köteles bevétel? Sportrendezvények támogatásánál cégek csak számlakiállítás ellenében "adományoznának". Közösségi sporttevékenységek szervezésével és lebonyolításával foglalkozik az egyesület. Köszönöm.

Egyesület társaságiadó-köteles bevétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Konkrét esetben kérném segítségét, sport egyesület 2015. évi bevételeinek "minősítésében". Az egyesület létrejöttének célja a rendszeres versenyek biztosítása amatőrök részére, népszerűsítése, szervezése, lebonyolítása. 3 különböző bevétele volt: 1. tagdíj 2. támogatás 3. reklámtevékenység. Ez utóbbiban nem vagyok biztos, hogy nem társaságiadó-köteles. Reklámtevékenység a futóversenyen molino kihelyezése, ezzel támogatva a futóverseny lebonyolítást. Kérem segítségét ebben a kérésben. Köszönettel

Egyesület adószáma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem 2016. január hónapban ideiglenes bejegyzéssel rendelkezik mint egyesület. Ez február 9-én fog jogerőre emelkedni. A nyilvántartási kérelemben kérték az adószám és KSH szám megállapítását, mivel azonban még nem érhetőek el a civil szervezetk nyilvántartásában, ezzel kapcsolatban semmilyen információnk nincs. Mi a teendő, hogy határidőre tudjuk teljesíteni az ügyfélkapus regisztrációt, EGYKE nyomtatvány beadását, jogviszonyok bevallását stb.? Köszönettel: Gubányiné Kati

Idegen helyen végzett beruházás adózása Kérdés

Egy tornaklub az MLSZ pályázaton elnyerte a látványcsapatsport-támogatást. Ennek keretében több beruházást is megvalósított, mint műfüves pálya építése, lelátó építése, világítás megvalósítása és öltöző kialakítása stb. Az ingatlan, ahol a beruházások megtörténtek, az önkormányzat tulajdonában van. Az önkormányzat engedélyt adott, hogy a 15 éves jelzálogjog bejegyzése mellett az egyesület a beruházásokat elvégezze. A megvalósított beruházást az egyesület könyveiben idegen helyen végzett beruházásként könyvelte le. A megfelelő értékcsökkenést szintén az egyesület könyveiben tartják nyilván. A kérdésem az lenne, hogy megfelelő-e ez az eljárás? Illetve az önkormányzat részére milyen kimutatást, illetve dokumentációt kell készíteni, hogy náluk is megjelenjen a beruházás, ha meg kell jelennie? Át kell-e adni a beruházást bármilyen formában is az önkormányzatnak, ha az ő területén történt, az ő javára a beruházás? Továbbá van-e bármilyen adó- vagy áfavonzata? Az egyesület az áfát nem igényelte vissza.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Helyiadó-számítás komplex megosztással

Szipszer Tamás

adószakértő

Egyéni vállalkozó és a könyvkiadás

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink