466 találat a(z) egyesület cimkére

Egyesület, alapítvány gründolása és adózása Cikk

Mielőtt valamilyen nemes cél érdekében alapítvány vagy egyesület létrehozásáról határozunk, tisztában kell lennünk ezek alapvető működésével és adózási következményeivel.

Fordított áfa alanyi mentes egyesületnek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem építésiengedély-köteles beruházást végez 1-es adószámos egyesületnek. Ebben az esetben csak egyenes áfával tudja a számlát kiállítani. Ügyfelem a munka elvégzéséhez alvállalkozókat alkalmaz. Jól gondolom, hogy az alvállalkozó már fordított áfás számlát fog felénk kiállítani, mert épitésiengedély-köteles tevékenységhez végzi a munkáját? Válaszát előre is köszönöm.

Fejlesztő pedagógia Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogyha egy egyesület fejlesztő csoportokat szervez gyerekeknek 2-14 éves korig és ennek keretében a sérült gyerekektől kezdve a fejlődésben kicsit lemaradt, valamint egészséges gyermekek fejlesztésével, képzésével foglalkozik (nem akkreditált), illetve egy oktató ide számlázza be az óraadását, azok tárgyi mentes tevékenységnek minősülnek-e áfa szempontjából vagy sem? Válaszát köszönöm.

Egyesület – büfé üzemeltetése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben egy sportegyesület az általa üzemeltetett sporttelepen egy büfét létesítene, akkor ez mivel járna? (A szurkolók részére értékesítenének italokat.) Úgy gondolom, hogy ez vállalkozási tevékenységnek minősül, és ugyanúgy lehet ilyesmit üzemeltetni, mint egy üzlet esetében, vagyis a megfelelő engedélyek, végzettség birtokában, és pénztárgépet is kell használniuk. Esetleg rájuk más vonatkozik?

Civil szervezet ingatlanértékesítése Kérdés

Egy közhasznú civil egyesület rendelkezik ingatlannal, amit eladnak és vásárolnak egy sokkal olcsóbbat helyette. Az ingatlanértékesítés jelentős nyereséggel jár. A kérdésem az, hogy ez után kell-e társasági adót fizetnie? Az ingatlant közhasznú célra használják, illetve egy kis részét, egy termet adtak ki bérbe. Hogyan kell a társasági adót kiszámítani? Vállalkozási jövedelembe kerül vagy közhasznúba lehet betenni? Várom válaszukat.

Egyesület áfa Kérdés

Egy áfás egyesület, pontosabban vadásztársaság könyvelését vettem át. Kérdésem a számlázással kapcsolatos. Az egyesület alapító okiratában van alapcél szerinti és vállalkozási tevékenység. Ha vállalkozási tevékenységből van bevétele, akkor áfás számlát állítok ki, és majd társasági adót is fizetek utána. Amennyiben alapcél szerinti tevékenységből származik bevétele, úgy arról köteles vagyok áfás számlát kiállítani? Továbbá kérdésem, hogy ha jövőre szeretnék alanyi mentes lenni, akkor azt megtehetem, ha az összes árbevételem ugyan 6 millió forint alatt van, de tagdíj bevételemmel együtt már meghaladja a 6 milliót?

Egyesület megszüntetése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyesület megszűnésével kapcsolatban lenne kérdésünk. Az egyesületben idős családtagok is vannak, akik már nem akarnak, vagy tudnak aktívan tagok lenni, így a meghatározott minimális 10 fő alá fog esni a tagok száma. A fenti okból az egyesület automatikusan megszűnik? Milyen bevallásokat kell elkészíteni, milyen dátumokkal, határidővel? Az egyesület egyetlen tulajdona egy selejtezéskor, 2004 -ben megvásárolt katonai naszád (most kedvtelési célú kishajó), mely jelenleg már nem üzemképes, melyet szükség esetén szakvéleménnyel igazoltatunk. Köszönettel, Szentesi Péter

Egyesület-megszüntetés teendői Kérdés

Tisztelt Szakértő! Törvényességi felügyeleti eljárás keretében a bíróság az ügyész indítványára az egyesület megszűnésének megállapítása iránt indított pert. Az egyesület elnöke a bíróságon nyilatkozott, hogy az egyesület 3 éve nem működik, vagyona és tartozása nincsen. 2015.09.24-én kelt ítélet szerint a bíróság az egyesületet megszüntette, amely 2015.10.29-én jogerőre emelkedett. Kérdésem az lenne, hogy van-e valami teendőm ezzel kapcsolatosan (végelszámolás, felszámolás stb.) vagy ezzel lezárult minden. Próbáltam a 1529-es bevallást benyújtani, de hibának hozta a bevallási időszak végét (2015.10.29.) Hogyan kellene ezt helyesen benyújtanom, ebben kérném a segítségüket. Üdvözlettel: Szűcsné

Egyesület külföldi konferencia Kérdés

Egy egyesület tagjai támogatásból ausztriai konferencián vesznek részt. A szállásdíj tartalmazza a reggeli árát is. Kell-e az étkezés után adót, járulékot fizetni? Köszönöm.

Rendelkezés az adóról – tao Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik általam könyvelt társaság a társasági adó (tao) előlegéről rendelkezett egy előadó-művészeti szervezet részére. A társaságiadó-folyószámla pénzforgalmi oldalán és a kötelezettség oldalán is látom, hogy az adóhatóság a rendelkezés összegét ellentételezte (az előlegkötelezettséget csökkentette, a pénzforgalmi oldalon pedig az átutalást a szervezet részére lekönyvelte). Sajnos nem vagyok tisztában vele, hogy a könyvekben ezt a tranzakciót hogyan kell (ha egyáltalán szükséges) kezelni. Az adófolyószámla egyeztetése így problémát okoz, hiszen a tényleges tao-előleg fizetését lekönyveltük, a folyószámlán pedig annak egy részét átvezettük. A kérdésem továbbá a témát illetően: kell-e a társaság által támogatott szervezettel támogatási szerződést kötni, a támogatás összegét meg kell-e jelölni, ezzel kapcsolatban milyen számviteli teendőket kell elvégezni? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Reinhardt Éva

Pihenés ajándékba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület egyetlen alkalmazottja (aki adminisztratív feladatokat lát el) munkája elismeréseképpen egy "lehetőséget" kap ajándékba. Az egyesület megvásárolt részére egy hotelben három nap pihenést. Az egyesület erről egy előlegszámlát kapott, majd akkor adnak végszámlát, ha az alkalmazott elmegy hozzájuk, nulla forint értékben. Kérdés, hogy mikor keletkezik ezután, és kinek, milyen adófizetési kötelezettsége? Akkor, amikor a lehetőséget megkapta a dolgozó, vagy amikor el is megy azt felhasználni? Lehetséges, hogy sosem tud elmenni. Ebben az esetben mi történik? Végszámlát sem fognak kapni akkor. Köszönöm a válaszukat!

Egyesület társaságiadó-fizetése Kérdés

Egyesületünk tulajdonában van egy ingatlan, ami az egyesület székhelye. Lehetőségünk van néhány üres helyiség bérbeadására. Alapszabályunkban a megfogalmazott célok között az ingatlan-bérbeadás, saját ingatlan hasznosítása, épület állagmegóvása szerepel. A tagdíjakon kívül nincs más bevételünk. Az ingatlan-bérbeadás bevétele többszörösen meghaladja a tagdíjbevételeket. Kell-e az egyesületnek e tevékenység után társasági adót fizetnie?

Egyesület beszámolója és költségelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünket 2015. október 14-én alapítottuk. Az ügyvéd úr kifelejtette az adószámigénylő lapot a kérelemből, így több levélváltás után 2016. január 7-én szerezte meg egyesületünk az adószámot. Nem tudom, hogyan kell beadni a beszámolónkat a tavalyi évre. 2015. 10. 14. - 2016. 01. 06. lenne az első beszámolónk üzleti éve? És innentől fogva pedig 2016. 01. 07. - 2016. 12. 31-ig lesz a következő beszámoló? Naplófőkönyvet vezetünk 2016 februárja óta, mert ténylegesen akkor kezdtük meg a tevékenységünket, közhasznúak nem vagyunk. A Pk.-141-es beszámoló sémát adnánk be nullásan. Beadhatom én, mint elnök az ügyfélkapumon keresztül? Vagy papíralapon kell? Mivel adószámunk csak 2016.01.07-én lett, tudunk beadni a tavalyi évre vonatkozóan TAONY nyomtatványt? Vagy azt nem kell benyújtanunk május 31-éig? Valamint az egyesületünk polgárőrségként üzemel. Saját autónk még nincs, de a szolgálatot az egyesületi tagok ellátják saját személygépjárműveikkel és az egyesület szeretné nekik kifizetni a járőrözés során felhasznált üzemanyag költségét, és szeretné az autók mágneses matricáinak, valamint a fényhíd, sziréna költségeit is elszámolni. Erre van valamilyen lehetőség? Hogyan járhatunk el helyesen? Tisztelettel köszönöm a segítségét!

Angliai székhelyű egyesületet magyarországi cég üzemeltet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy angliai székhelyű egyesület, amelyet egy magyar cég alapított, és egy másik magyar cég az üzemeltetője. Az üzemeltető feladata a tagtoborzás, egyesület weboldalának elkészítése, karbantartása, üzemeltetése, esetleges programok szervezése. Az üzemeltető magyar cég az alapító magyar cégnek számláz havonta üzemeltetési díjat, áfásan. A kérdésem az lenne, hogy az üzemeltető cég helyesen számláz-e, vagy neki közvetlenül az angliai egyesületnek kellene számláznia áfa hatályán kívüli szolgáltatásként? (Ebben az esetben a magyar alapító cégnek (amíg az egyesületnek nincs bevétele) kellene az angliai egyesületnek pénzt küldenie, aki onnan elutalná az üzemeltető cégnek a díjat.) A másik kérdésem, hogy amikor már lesznek tagok, az üzemeltető szervezné nekik a programokat, amit szintén leszámlázna az egyesületnek. A számlát ebben az esetben milyen áfával kell majd kiállítania? Áfa területi hatályán kívüli lesz a szolgáltatás, vagy ha azt más országban nyújtja, akkor ott be kell majd jelentkeznie az adóhatósághoz, és az ottani áfával kell majd számláznia? Válaszát előre is köszönöm.

Előtársaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Új egyesület bejegyzésének dátuma 2015. 12. 21., jogerőre emelkedés dátuma 2016. 01. 14. Semmilyen esemény nem történt 2015. évben, adószámhoz és az egyéb működéshez szükséges bejelentkezések a jogerőre emelkedés dátuma után történtek. Kell-e 2015. évre vonatkozó mérleget, bevallásokat, záró dokumentumokat stb. benyújtani? Köszönöm válaszukat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink