446 találat a(z) egyesület cimkére

Adomány, adózás, jótékonyság Kérdés

Egy közhasznú egyesület esetében merültek fel az alábbi kérdések: 1. A közhasznú egyesület adhat-e adományként – adómentesen – tűzifát rászorulóknak, illetve azt milyen bizonylatokkal tudja helyesen alátámasztani? 2. Az egyesület hozzájárulhat-e adományként egy rászoruló tanuló iskolai étkeztetéséhez? Milyen bizonylatokkal kell azt alátámasztani? 3. Az egyesület jótékonysági bált szervezett. A befolyt adományokat "egy nehéz anyagi körülmények között élő, de elismerésre méltó tanulmányi eredményű általános iskolás diák tanulmányi költségeinek megsegítésére" ajánlotta fel, és adta át a szülőknek. Ez adómentesen adható-e? Az egyesület alapszabálya többek között az egyesület cél szerinti tevékenységei között említi: "Szociális tevékenység, családsegítés. Anyagi és természetbeni támogatás biztosítása hátrányos helyzetűek számára. Hátrányos helyzetű családok és hajléktalanok segítésében való részvétel, ételosztás megszervezése". Az alapszabályban szerepel a közhasznú tevékenységek felsorolása is, mely viszont a fenti részt újra felsorolva már nem tartalmazza. Ugyanakkor a fenti példák célja nyilvánvalóan közhasznú. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontjában azt találtuk, hogy a közhasznú egyesületből, alapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek nem pénzben adott juttatás értéke, valamint a pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás, továbbá a 2008. január 1-je előtt alapított, a magyar kultúra, tudomány, művészet és sport érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató és kimagasló eredményt elérő magánszemélynek nyilvános jelölés alapján odaítélt és nyilvánosan átadott szakmai díj adómentes.

Pénzadomány magánszemély részére Kérdés

Közhasznú egyesület pénzt adományozna magánszemély részére (kb. 300 ezer forintot). Az adományozott az egyesület alapszabályában rögzített tevékenység (jogi segítségnyújtás) célcsoportjába tartozik, de az alapszabályban nincs rögzítve a célcsoport anyagi támogatása. Milyen típusú szerződéssel lehet kifizetni az adományt? Milyen adóvonzata van így a kifizetésnek?

Hirdetés honlapon Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesületünk saját honlapján a pénzügyileg rendezett tagsággal rendelkező vállalkozásoknak ingyenes hirdetési lehetőséget biztosít. Keletkezik bármilyen adófizetési vagy bejelentési kötelezettsége az egyesületnek, illetve a hirdető tagoknak? Válaszát előre is köszönöm!

Egyesület szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e fizetnie egyesületnek szakképzési hozzájárulást az alkalmazottai után, ha az egyesület vállalkozási tevékenységet is végez? Köszönöm!

Saját gépkocsi használata hivatali, üzleti célra Kérdés

Lehetséges-e egyesületnél például adományok kézbesitésére saját gépkocsi használata, vagy lehetséges-e az üzemanyagköltség számla alapján történő kifizetése? Van-e adóvonzata? Köszönettel.

IFRS: kinek lesz kötelező alkalmazni, ki választhatja, és ki nem? Cikk

Az IFRS rendszere a világon széles körben alkalmazott számviteli szabályozási rendszer, amely jellemzően pénzügyi szemléletű, és főleg a befektetők számára lényeges információkat szolgáltat. Cikkünkben részletezzük, kiknek lesz kötelező alkalmazni az IFRS-t, kik választhatják, illetve kik nem választhatják azt egyedi beszámolóiknál.

Alapszabály-módosítás Kérdés

A társadalmi szervezet, vagy egyesület alapszabályát módosítja a civiltörvény és a Ptk. előírásainak megfelelően. Módosíthatja-e fő tevékenységi körét, a munkaadói érdekképviseletet – tagjai ugyanis vállalkozások –, mivel a pályázatok többségénél kizáró ok a munkaadói érdekképviseleti tevékenység, vagy a 9411 teáort nem lehet módosítani?

Sport klub - szponzori támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy sport klub - egyesület - szponzori szerződést kötött egy vállalkozással meghatározott összegre. A szerződés értelmében a sportcsapat mérkőzésein reklámtáblákat stb. fognak alkalmazni a vállalkozás tevékenységének hirdetése céljából. A szerződés értelmében az egyesület számlát bocsát ki a vállalkozás felé. Tekintettel a klub tevékenységére, kell-e áfát számolni a szponzori dijra? A számlán úgy gondolom, hogy helyesen az kell hogy szerepeljen, hogy reklámszolgáltatás, ami áfás, továbbá, ezen tevékenység bevétele, társaságiadó-alap lesz, vagy sem?

Közhasznú jogállású egyesület könyvvezetése Kérdés

Tisztelt Cím! Amennyiben az egyesület közhasznú jogállását év közben (jelen esetben 2015. június 5). jegyzi be a bíróság, milyen időponttal kell áttérni a kettős könyvvitel vezetésére?

Alkotmánybírósági döntés a földhasználatról Cikk

Egy egyesület megtámadta a földtörvény azon passzusait, amelyek kizárják az egyesületeket a termőföld használatából. Panaszukat az Alkotmánybíróság vizsgálta.

Vallási tevékenységet végző szervezet adója és adómentessége Cikk

A lelkiismereti és vallásszabadság jogáról, valamint az egyházak, vallásfelekezetek és vallási közösségek jogállásáról szóló 2011. évi CCVI. (Lvtv.) törvény megkülönböztet vallási tevékenységet végző szervezetet, valamint az egyházi jogi személyt. Ezúttal az előbbiek társasági adózását mutatjuk be.

Mi kell a közhasznúsághoz? Itt a lista a feltételekről Cikk

A 2014. évi beszámoló elfogadása és közzététele lehetőséget ad azon szervezetek számára, amelyek jogosultak közhasznú jogállás szerzésére, hogy a 2013-2014. évi beszámolóik adatai alapján megvizsgálják, megfelelnek-e a közhasznúsági kritériumoknak, és, ha megfelelnek, továbbá szándékuk a közhasznú jogállás megszerzése, akkor megtegyék az ehhez szükséges lépéseket.

Egyesület könyvvezetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Honnan lehet megtudni, hogy az egyesület, amelynek most veszem át a könyvelését, egyszeres vagy kettős könyvvitelt vezet-e? Ugyanis az átvett iratokból úgy látszik, hogy 2013-ban PK-141 jelű beszámolót készített, azaz egyszeres volt. Viszont a 2014. évi könyvelési anyagában főkönyvi kivonatot találtam, amelyből arra következtetek, hogy kettős könyvvitelt vezetett neki az előző könyvelő. Viszont nem készített neki beszámolót, se PK-141-et, se PK-142-őt. Nyilvántartja ezt valamely hatóság? Ha meg akarja változtatni egy egyesület a könyvvezetési módját, akkor be kell jelenteni valahova? Milyen probléma származhat abból, ha én kettősként kezelem és mégis egyszeresként kellene? Köszönöm a választ!

Egyesület üzemanyag-elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyesület esetében, amelynek a célja egy autómárka tulajdonosainak és használóinak összefogása, érdekképviselete, elszámolhatja-e cégautóadó-fizetés nélkül a tesztautókba tankolt üzemanyagot az egyesület nevére szóló számla alapján? Az egyesületnek nincs tárgyi eszköze, ezeket a gépjárműveket általában nagy márkakereskedésektől kapja meg néhány hetes használatra, tesztelés céljából, amelynek eredményéről természetesen beszámolót készítenek az adott kereskedésnek. Továbbá az egyesület tagjai számára milyen formában lehetséges a saját gépjárműhasználat elszámolása, amikor a saját gépjárművet az egyesület ügyeinek intézése érdekében használják? Válaszát előre is köszönöm!

Egyesületek, cél szerinti felhasználás Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! Legyenek szívesek segíteni a következő témában. Nem egyértelmű az egyesületeknél a NAV 1 százalék cél szerinti felhasználásának mértéke a 13KÖZ bevallás esetében. Köszönöm segítő munkájukat!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Számlázás

Bunna Erika

adótanácsadó

Számlaadás elmaradása

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink