466 találat a(z) egyesület cimkére
Egyesület cél szerinti tevékenységének áfamegítélése Kérdés
Sportegyesületünk alapszabálya alapján cél szerinti tevékenysége keretében nyaranta térítéses sporttáborozást szervez az ifjúság részére. Ez a tevékenységünk az áfatörvény 85. § 1. bekezdésének m), ma), mb) pontjai alapján áfamentes-e? Avagy áfaköteles tevékenység? Közszolgáltatónak minősülünk-e, vagy csak az önkormányzattal megkötött közszolgálati szerződés után? Válaszát előre is köszönöm, üdvözlettel: Pauer József
Egyesület – adományozási szerződés Kérdés
Egyesületünk adományozási szerződésben olajfestményt kapott az alkotótól. Kérdésem, hogy a könyvelésben szerepeltetni kell-e (eszmei érték fel van tüntetve a szerződésben)? Vagy csak elegendő a leltárban szerepeltetni? A könyvelésben melyik számlaosztályban kell feltüntetni?
Közhasznú egyesület Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy közhasznú egyesület, melynek főtevékenysége kulturális tevékenység (néptánc, amatőr színjátszó előadás, sport és tánccsoport tevékenység). Más bejelentett tevékenysége nincs. Az egyesület a helyi művelődési házban működik, de a művelődési ház nem az egyesület tulajdona, hanem az önkormányzaté. A fenntartási költség is az önkormányzatot terheli. Az egyesület a működésért nem fizet bérleti díjat. Ugyanez az egyesület belépő jegyet árusít farsangi bálra, szilveszteri bulira, de ezekhez a rendezvényekhez kapcsolódó költsége a számlák alapján csak a zeneszolgáltatás, az étkezés nem. Az egyesület bérleti díjat szed be különböző összejövetelek bonyolításáért, alkalmi árusoktól. Kérdésem az, hogy ez a bevétel és a belépő jegyek árusításából származó bevétel az egyesület szempontjából milyen bevételnek minősül?
Szja 1 százalékának felhasználása Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Kérem szíves állásfoglalásukat. Egyesület szja 1 százaléka felajánlásának felhasználása során könyvelési díjat, nyomtató patront, irodaszert elszámolhat? A törvény a következőket írja: Működési költségként kizárólag a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény 7. § (10) bekezdésében meghatározott költségek számolhatók el: – a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 79. §-a szerinti személyi jellegű ráfordítások, a 83. § (3) bekezdés szerinti fizetendő kamatok és kamatjellegű ráfordítások, a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításai, – a 86. § (7) bekezdés c) pont szerint a visszafizetési kötelezettség nélkül átadott, pénzügyileg rendezett, véglegesen átadott pénzeszközök összege, – székhely, működési hely – kivéve, ha az valamely alapító, tag, vezető tisztségviselő, alkalmazott vagy ezek hozzátartozója által bármely jogcímen lakás céljára használt ingatlana is egyben – fenntartásával és működtetésével kapcsolatos költségek, így különösen az ingatlan bérleti díja és a kedvezményezettet terhelő közműdíjak) – postaköltségek, telefon-, internetszolgáltatás alapdíja (kommunikációs költségek), – költségvetési szervek esetében a személyi juttatások, valamint a dologi kiadások. Ami számomra megtévesztő, hogy költségvetési szerveknél írja a dologi kiadásokat. Eddig én az elszámolások során a könyvelési díjat szerepeltettem a működési költségek között.
Egyesület névváltozás Kérdés
Egyesületnél névváltozás és elnökségitag-változás lesz. Kérdésem az lenne, hogy névváltozás esetén, amennyiben már megvan a közgyűlési jegyzőkönyv, az alapszabály módosítása folyamatban van, mikortól kell a számviteli bizonylatokon az új nevet használni? A bírósági bejegyzés hónapokig eltarthat. Az után? Az adóhivatal felé van-e valamilyen bejelentési kötelezettség a névváltozással és az elnökváltozással kapcsolatban? A változás időpontja itt is a végzés jogerőre emelkedésének a napja lenne? Köszönöm válaszát!
Adomány, adózás, jótékonyság Kérdés
Egy közhasznú egyesület esetében merültek fel az alábbi kérdések: 1. A közhasznú egyesület adhat-e adományként – adómentesen – tűzifát rászorulóknak, illetve azt milyen bizonylatokkal tudja helyesen alátámasztani? 2. Az egyesület hozzájárulhat-e adományként egy rászoruló tanuló iskolai étkeztetéséhez? Milyen bizonylatokkal kell azt alátámasztani? 3. Az egyesület jótékonysági bált szervezett. A befolyt adományokat "egy nehéz anyagi körülmények között élő, de elismerésre méltó tanulmányi eredményű általános iskolás diák tanulmányi költségeinek megsegítésére" ajánlotta fel, és adta át a szülőknek. Ez adómentesen adható-e? Az egyesület alapszabálya többek között az egyesület cél szerinti tevékenységei között említi: "Szociális tevékenység, családsegítés. Anyagi és természetbeni támogatás biztosítása hátrányos helyzetűek számára. Hátrányos helyzetű családok és hajléktalanok segítésében való részvétel, ételosztás megszervezése". Az alapszabályban szerepel a közhasznú tevékenységek felsorolása is, mely viszont a fenti részt újra felsorolva már nem tartalmazza. Ugyanakkor a fenti példák célja nyilvánvalóan közhasznú. Az szja-törvény 1. számú mellékletének 3.3. pontjában azt találtuk, hogy a közhasznú egyesületből, alapítványból annak létesítő okiratában rögzített közhasznú céljával összhangban a közhasznú cél szerint címzett magánszemélynek nem pénzben adott juttatás értéke, valamint a pénzben történő juttatás esetén legfeljebb a minimálbér 50 százalékát meg nem haladó összegben havonta adott támogatás, továbbá a 2008. január 1-je előtt alapított, a magyar kultúra, tudomány, művészet és sport érdekében kiemelkedő tevékenységet folytató és kimagasló eredményt elérő magánszemélynek nyilvános jelölés alapján odaítélt és nyilvánosan átadott szakmai díj adómentes.
Pénzadomány magánszemély részére Kérdés
Közhasznú egyesület pénzt adományozna magánszemély részére (kb. 300 ezer forintot). Az adományozott az egyesület alapszabályában rögzített tevékenység (jogi segítségnyújtás) célcsoportjába tartozik, de az alapszabályban nincs rögzítve a célcsoport anyagi támogatása. Milyen típusú szerződéssel lehet kifizetni az adományt? Milyen adóvonzata van így a kifizetésnek?
Hirdetés honlapon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyesületünk saját honlapján a pénzügyileg rendezett tagsággal rendelkező vállalkozásoknak ingyenes hirdetési lehetőséget biztosít. Keletkezik bármilyen adófizetési vagy bejelentési kötelezettsége az egyesületnek, illetve a hirdető tagoknak? Válaszát előre is köszönöm!
Egyesület szakképzési hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kell-e fizetnie egyesületnek szakképzési hozzájárulást az alkalmazottai után, ha az egyesület vállalkozási tevékenységet is végez? Köszönöm!
Saját gépkocsi használata hivatali, üzleti célra Kérdés
Lehetséges-e egyesületnél például adományok kézbesitésére saját gépkocsi használata, vagy lehetséges-e az üzemanyagköltség számla alapján történő kifizetése? Van-e adóvonzata? Köszönettel.
IFRS: kinek lesz kötelező alkalmazni, ki választhatja, és ki nem? Cikk
Az IFRS rendszere a világon széles körben alkalmazott számviteli szabályozási rendszer, amely jellemzően pénzügyi szemléletű, és főleg a befektetők számára lényeges információkat szolgáltat. Cikkünkben részletezzük, kiknek lesz kötelező alkalmazni az IFRS-t, kik választhatják, illetve kik nem választhatják azt egyedi beszámolóiknál.
Alapszabály-módosítás Kérdés
A társadalmi szervezet, vagy egyesület alapszabályát módosítja a civiltörvény és a Ptk. előírásainak megfelelően. Módosíthatja-e fő tevékenységi körét, a munkaadói érdekképviseletet – tagjai ugyanis vállalkozások –, mivel a pályázatok többségénél kizáró ok a munkaadói érdekképviseleti tevékenység, vagy a 9411 teáort nem lehet módosítani?
Sport klub - szponzori támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy sport klub - egyesület - szponzori szerződést kötött egy vállalkozással meghatározott összegre. A szerződés értelmében a sportcsapat mérkőzésein reklámtáblákat stb. fognak alkalmazni a vállalkozás tevékenységének hirdetése céljából. A szerződés értelmében az egyesület számlát bocsát ki a vállalkozás felé. Tekintettel a klub tevékenységére, kell-e áfát számolni a szponzori dijra? A számlán úgy gondolom, hogy helyesen az kell hogy szerepeljen, hogy reklámszolgáltatás, ami áfás, továbbá, ezen tevékenység bevétele, társaságiadó-alap lesz, vagy sem?
Közhasznú jogállású egyesület könyvvezetése Kérdés
Tisztelt Cím! Amennyiben az egyesület közhasznú jogállását év közben (jelen esetben 2015. június 5). jegyzi be a bíróság, milyen időponttal kell áttérni a kettős könyvvitel vezetésére?
Alkotmánybírósági döntés a földhasználatról Cikk
Egy egyesület megtámadta a földtörvény azon passzusait, amelyek kizárják az egyesületeket a termőföld használatából. Panaszukat az Alkotmánybíróság vizsgálta.