4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Átalányadózó egyéni vállalkozó bevételi nyilvántartása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az átalányadózó egyéni vállalkozó milyen formában tehet eleget a bevételi nyilvántartásnak? Ez lehet egy, az szja-törvény előírásainak megfelelően tagolt excel tábla is? Vagy csak szoftver, illetve vásárolt nyomtatvány használható? Köszönöm.
Illeték
Kérdés
Ha jól értelmezem akkor a 2015. 02. 08-ai cikk (Egyéni vállalkozóból egyéni cég. Teendők, költségek) alapján egyszer illetéket kell fizetni – gépjármű, ingatlan után –, amikor egyéni vállalkozó egyéni céget alapít, és másodszor is, amikor az egyéni cég átalakul egyszemélyes kft.-vé?
Fizetővendéglátó magánszemély és egyéni vállalkozó alanyi mentesség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély tételes átalányadózást választott a fizetővendéglátó tevékenységére, melyet a NAV törzsadatok szerint (is) magánszemélyként folytat, alanyi adómentes körben. Van egy egyéni vállalkozása is, marketing-tanácsadási területen. Erre is alanyi adómentességet választott. Az lenne a kérdésem, hogy a két tevékenységnél összességében kell nézni a 6 milliós határt, vagy tevékenységenként külön-külön elérheti azt, mivel az egyiket magánszemélyként, a másikat egyéni vállalkozóként folytatja? Ha egybe kell számolni, akkor hogyan lehet levezetni ezt az áfatörvényből? Köszönöm előre is a segítséget!
Közüzemi számla áfavisszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó nevére szóló vízdíjszámla teljesítési ideje és fizetési határideje 08.15., a vállalkozó átutalással kiegyenlítette a számlát 06. 22-én. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben a júniusi vagy az augusztusi áfabevallásban igényelhető vissza a számlán szereplő előzetesen felszámított áfa? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Egyéni vállalkozó gépkocsiátalány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a férje nevén lévő gépjárművet használja a vállalkozásában. Elszámolhatja az 500 kilométer havi általányt személygépkocsi üzemi használata címén? Amennyiben nem, milyen módszert alkalmazhat a költség elszámolására ilyen esetben? Köszönettel: Tislérné
Egyéni vállalkozó, kiküldött és katás tb-kötelezettségei
Cikk
Az utóbbi napokban többen is tettek fel járulékfizetéssel kapcsolatos kérdéseket. Dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértőnk ezekre adott válaszait gyűjtöttük össze.
Üzlethelyiség magáncélú használata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó saját tulajdonú ingatlanában vállalkozási tevékenységet (falatozó, büfé üzemeltetése) végez. Ebben a büfében saját családi összejövetelét tartaná, mivel a lakásában nincs akkor hely, hogy több személy elférjen. Hogyan jár el helyesen? Egyáltalán tarthat az üzlethelyiségben saját "rendezvényt"? Kiírja, hogy szabadság miatt zárva? Ha igen, akkor amit elfogyaszt a család, azt a pénztárgépbe ugyanúgy be kell ütni, vagy az elfogyasztott italról, üdítőkről készítsen egy leltárt, s ezzel az összeggel csökkentse az árubeszerzését? Segítségüket köszönöm.
Egyéni vállalkozó táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 40 órás munkaviszony melletti katás egyéni vállalkozónak is jár-e táppénz vállalkozói jogviszonya után? Ha igen, mi a táppénz számításának alapja? Köszönettel.
Gázolaj költségkénti elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Egyéni vállalkozó gázolajköltséget elszámolhat-e, ha mezőgazdasági szolgáltatást vesz igénybe, amihez ő adja a gázolajat, így a számla is a saját nevére szól? Tulajdonában egyébként nincs semmilyen jármű. Köszönettel: Cs. Éva
Egyéni vállalkozó alkalmi munkavállalója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésem lenne: Egyéni vállalkozó olyan tevékenységre venne fel alkalmi munkavállalót, amihez neki nem, de a munkavállalónak megvan a végzettsége. Ezt a tevékenységet be is jelentené az önkormányzat felé. Lehetséges alkalmi munkavállalói formában ez, vagy mindenképpen határozatlan idejű munkaviszonyban kell felvennie a munkavállalót. (Egyelőre hetente kétszer jönne csak, napi 8 órában.) Válaszát előre is köszönöm!
Gyes melletti vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy 40 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó, aki szült, majd, amikor gyermeke betöltötte a 2. életévét, gyest igényelt. Most úgy döntött, hogy egyéni vállalkozói tevékenységét (műkörmös) ismét elkezdi az említett ellátás mellett. A munkaviszonyában továbbra sem fog dolgozni. Kell-e neki járulékot fizetnie maga után? Válaszát előre is köszönöm. Sutka Bálintné
Egyéni vállalkozó utalása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét kérném az alábbi esetben. Alanyi adómentes egyéni vállalkozónak tartozása állt fenn a NAV felé. A tartozás összegét a lánya a saját lakossági bankszámlájáról elutalta. (Nem a vállalkozó lakossági bankszámlájáról.) Ebben az esetben az egyéni vállalkozó pénztárkönyvében hogyan kell a tartozás kiegyenlítés lekönyvelni? Köszönöm a segítséget.
Oktatás áfája
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiban. Cukrász, áfakörös egyéni vállalkozó szeptembertől egy szakiskolában oktatna tanulókat, az intézmény felé számlát bocsátana ki az oktatásról. A kibocsátásra kerülő számlát 27 százalékos áfával állítja ki? Köszönöm a segítséget.
Rokkantnyugdíjas egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem főállású egyéni vállalkozó, kereskedelmi tevékenységet folytat, egy alkalmazottat foglalkoztat. Betegsége miatt 1 évig táppénzen volt, és mivel a táppénzre való jogosultsága lejárt, elindították a leszázalékolását. Kérdésem az, hogy rokkantnyugdíjasként milyen feltételekkel maradhat egyéni vállalkozó? Milyen járulékfizetési kötelezettségek terhelik? Illetve ezzel elveszíti-e a járadékra való jogosultságát? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó telephely módosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autószerelő egyéni vállalkozó telephelyet módosít (székhelye nem változik). Mivel a tevékenysége működési engedélyhez kötött, a telephely változását bejelentette az önkormányzatnál. Az lenne a kérdésem, hogy van-e bármilyen bejelentési kötelezettsége a könyvelőnek ilyen esetben? Annyit sikerült megtudnom, hogy az önkormányzat hivatalból jelenti az új telephelyet azon szervek felé, akik az engedélyezésben részt vesznek (ÁNTSZ, tűzoltóság stb.). Válaszát előre is köszönöm.