4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Köztisztviselő lehet-e vállalkozó?
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy egy egyéni vállalkozó, aki alkalmazottat foglalkoztat, és ő főállásban elhelyezkedne az önkormányzathoz köztisztviselőként, ezt megteheti-e? A jegyző, mivel egyéni vállalkozó, azt mondta, hogy összeférhetetlen, de még meggondolja, hogy felveszi-e a hölgyet a hivatalhoz 40 órás munkaviszonyba. Azt tudom, hogy, ha a köztisztviselő valamilyen gazdasági társaság tulajdonosa, akkor azt be kell jelenteni a jegyzőnek, mint munkáltatónak, hogy hol, és milyen százalékban tulajdonos. De, hogy a társaságban lévő tulajdonjogát megtilthatnák, vagy a munkába állás feltétele lenne, hogy ne legyen sehol tulajdonrésze, arról nem tudok. Az egyéni vállalkozó is hasonló, mivel ő nem dolgozik a vállalkozásban folyamatosan, mert van alkalmazottja, aki ellátja a munkát a megállapodásuk alapján. Sajnos nem ismerem a jelenlegi jogszabályt erre az esetre vonatkozóan, főleg azt nem tudom, hogy mi van akkor, ha már vállalkozó; akkor fel sem vehetik, vagy, ha köztisztviselőként akar vállalkozó lenni, akkor ezt meg sem teheti? Éedekelne, hogy gazdasági társaságnál is ugyanazok a szabályok vonatkoznak-e a köztisztviselőkre?
Egyéni vállalkozó kedvezményei, költségei és adója
Cikk
Számos kérdést feszegetett az egyéni vállalkozó fejlesztéshez, beruházáshoz fűződő kedvezmények érvényesítésével kapcsolatban olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő átfogó választ adott.
Átalányadózó egyéni vállalkozó járulékfizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású, átalányadós egyéni vállalkozó átalányban megállapított jövedelme a következőképpen alakul: január-március: 0 forint, április: 498 ezer forint. Januárban, februárban, márciusban megfizeti a garantált bérminimum után a járulékokat. Április hónapban a 498 ezer forint után kell megfizetnie azokat, vagy beszámíthatja az előzőleg megfizetett járulékok alapját, azaz a 366 ezer forintot, így a járulékalapja 132 ezer forint áprilisban? Köszönöm válaszát!
Alanyi adómentes külföldre szolgáltat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes egyéni vállalkozó fordítással foglalkozik. Ügyfelei többnyire külföldi cégek, szolgáltat EU-tagokban és harmadik országban működő vállalkozásoknak is. Kérdésem, hogy mely esetben mit írjon a számlára? Eljárhat-e a fenti esetekben alanyi adómentesként, vagy más hivatkozást kell a számlán feltüntetni? Köszönettel: Vágner Emília
Egyéni vállalkozó veszteség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozás egész évben veszteséges. Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából? Köszönöm!
Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni
Cikk
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.
Rokkantsági járadék mellett egyéni vállalkozás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rokkantsági járadékban részesülő hölgy egyéni vállalkozóvá vált. A nyugdíjfolyósító oldalán az az információ szerepel, hogy munkaviszony mellett továbbra is részesülhet rokkantsági járadékban. Az egyéni vállalkozásra is igaz ez? (Ha igen, akkor, ha lehetséges pontos hivatkozást is szeretnék kérni.) Illetve teljeskörű szochokedvezmény megilleti, mint egyéni vállalkozót? (Össz szervezeti egészségkárosodása 83 %) Valamiféle jelentési kötelezettség terheli-e a nyugdíjfolyósító felé? Köszönettel: Papp Mónika
Egyéni vállalkozó – hitelkártya
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozás indítása előtt kivált egy hitelkártyát, amivel kedvezményesen tud vásárolni. A vállalkozás működése során rendszeresen tárgyi eszközöket vásárol a kártyával. Mivel egyszeres könyvelése van, helyesen járunk el, ha készpénzként kiírjuk a pénztárból a pénzt, amit ő befizet a hitelkártyájára? Vagy egyáltalán így elszámolható a költség? Mi a helyes eljárás ebben az esetben, hogy szabályosan elszámolható legyen a tárgyi eszköz ára?! Köszönettel.
Értékcsökkenés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem segítségét. Egyéni vállalkozó a vállalkozása indítása előtt vásárol egy fényképezőgépet, amit bevisz a vállalkozásába, majd egy objektívet is vesz hozzá. Az értékcsökkenést (14,5 százalék) elszámolja rá. Következő évben vásárol még kettő objektívet, amelyekre viszont 50 százalékos értékcsökkenést szeretne elszámolni. Kérdésem a következő: megteheti, hogy két évben különböző értéken számolja el a hasonló tárgyi eszközök értékét, vagy, mivel igazából önállóan nem használhatóak az objektívek, a fényképezőgép értékcsökkenésén számolhatja el költségként az értékcsökkkenést? Köszönettel.
Tárgyi eszköz értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó közúti fuvarozó egyéni vállalkozó 2008-ban tehergépjárművet vásárolt. 2013-tól kata szerint adózik. 2015-ben értékesíteni kívánja a gépjárművet. Köteles-e számlát kiállítani és katás bevételként figyelembe venni? Köszönöm válaszát!
Családi gazdálkodó áfavisszaigénylése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem családi gazdálkodó, 1998-óta folyamatosan. 2013 ban egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett (ugyanaz az adószáma és az áfakódja), amit 2015-ben két részletben is szüneteltetett, majd 2015. 09. 24-étől meg is szüntetett. Tevékenysége egész évben a családi gazdaság bevételéből és kiadásából származik. Az adóhatósági egyeztetés következtében be kellett nyújtani egy bejelentő lapot (15T101E a magánszemély tevékenységéről, ami szerintem évek óta be volt jelentve a családi gazdaság részére.) Azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem igényelhetek vissza áfát arra az időre, amíg nem végzett vállalkozói tevékenységet, mivel a családi gazdaság státusz nem létezik, amiért vállalkozó volt. Az lenne a kérdésem, hogy visszaigényelhetem-e az áfát, mint családi gazdálkodó? A másik kérdésem az lenne, hogy a családi gazdaság tagjának kell-e őstermelői igazolványt váltani? Köszönettel: Jakab Judit
Kkt. ügyvezetője
Kérdés
Egyéni vállalkozói jogviszonyban (aktív) a járulékokat az érvényes szabályok szerint fizető személy lehet-e kkt. ügyvezetője? Amennyiben nem vesz fel jövedelmet, van-e járulékkötelezettsége?
Egyéni vállalkozó – Maradványérték
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, ha nagyértékű tárgyi eszközt vásárol, akkor kell-e maradványértéket hagyni? Például egy tehergépkocsi értéke a megfelelő értékcsökkenéskulcs alkalmazásával a leírás végén lehet-e nulla? Köszönöm!
Számlázás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy van egy autószerelő egyéni vállalkozó, aki vásárol alkatrészt a saját nevére, amit majd beszerel az autóba. Hogyan tudná továbbszámlázni? Mit kell a számlára írni? Milyen tevékenységi körnek kell szerepelni? Kell-e hozzá kereskedői végzettség? Milyen tudnivalók vannak ezzel kapcsolatban? Válaszát előre is köszönöm
Lehet-e egyéni vállalkozó evás, ha .....
Kérdés
Lehet-e egyéni vállalkozó evás, ha ugyanakkor egy egyszemélyes evás kft. tulajdonosa és ügyvezetője is egyben? (Jelenleg az egyéni vállalkozása katás.)