4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbiakban. Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2012. 01 .01-től szünetelteti a vállalkozói tevékenységét, és most meg is szeretné szüntetni a vállalkozását. 2008. 09. 30-án vásárolt egy Renault Trafic Komfort tehergépjárművet 4 821 000 forint plusz áfa értékben. Értékcsökkenési leírás 5 év, 20 %. A tehergépjárművet 2008. 10. 02-án üzembe helyezte. 2011. 12. 31-én (a szünetelés kezdetekor) a tárgyieszköz-karton szerint a gépjármű nettó értéke 1 689 726 forint az elszámolt értékcsökkenés 3 131 274 forint, és a leírás vége 2013. 10. 01. 2011. 09. 30-án az RCI Lízing Zrt. felé a gépjármű értékét teljes összegben rendezte. 2008. évben a gépjármű után az áfát, 964 200 forintot, visszaigényelte. A 2008. évi szja-bevallásában az adózás utáni vállalkozói jövedelmet a csökkentő tételeknél, a kizárólag üzleti célt szolgáló 2008. évben értékcsökkenés alá vont tárgyi eszközök nettó értékénél a 4 821 000 forint szerepel. A gépjárművet nem szándékozik eladni, szeretné azt tovább használni magánszemélyként. A tevékenység megszüntetésekor hogyan kell eljárni a visszafizetendő áfa összegének helyes számításakor, az szja-bevallásban a gépjármű jelenlegi értékének, a fizetendő szja összegének helyes meghatározásakor, bevalláskor? Nagyon köszönöm a segítséget.
Fenyőültetvény-értékesítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfa hatálya alá tartozó mezőgazdasági vállalkozás értékesítené a fenyőfa-ültetvényét (lábon) egy szintén áfa hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak. Maga a föld nem tulajdona az eladónak, tehát árut értékesít bérleti joggal. Az értékesítő a kibocsátott számlán jogosan tünteti-e fel az áfát? Amennyiben igen, levonásba helyezheti-e a vállalkozó? Köszönettel.
Ügyvédi iroda
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként működő ügyvéd ügyvédi irodává alakulna. Hol kell ezt bejelenteni? Milyen jogszabály rendelkezik erről?
Művészeti tevékenység Ausztriában
Kérdés
Kedves Szakértő! Jelenleg gyesen lévő, heti 36 órát elérő munkaviszony mellett vagyok egyéni vállalkozó. Művészeti tevékenységet folytatok, operettgála műsorokkal lépek fel. Most lehetőségem adódott ausztriai fellépésre is. Kérdésem ehhez kapcsolódóan a következő lenne: 1. Mint alanyi mentes egyéni vállalkozónak milyen számlát kell kiállítanom? Euróban, vagy forintban számlázhatok? Közösségi adószámom nincs. 2. Az adót a magyar vagy az osztrák adózás szerint kell leróni? 3. A megbízásról szóló szerződésbe bele kell-e írni, hogy a megbízó osztrák fél az adó összegét levonja, és befizeti? 4. Mivel ezek nem egyszemélyes műsorok, vendégművészek is fellépnek. Ebben az esetben ők, mint alvállalkozók hogyan számláznak felém, milyen számlát kell nekik kiállítaniuk? Megköszönve várom válaszukat.
Okmányirodai nyilvántartási szám kérdéshez hozzászólás
Kérdés
Tisztelt Bartha László Úr! Úgy tudom, az egyéni vállalkozónak fel kell tüntetni a számlán a nyilvántartási számát, amennyiben tévedek, kérem javítson ki. "A 2009. évi CXV. törvény 16. § (4) értelmében az egyéni vállalkozó gazdasági tevékenysége során az "egyéni vállalkozó" megjelölést (vagy annak e.v. rövidítését) és nyilvántartási számát neve (aláírása) mellett minden esetben köteles feltüntetni." Ez különbözteti meg az "adószámos magánszemély" számlájától.
Áfa alanyi mentesség választása
Kérdés
Kérdésem a következő: egy szeszfőzdét üzemeltető egyéni vállalkozó választhatja-e az áfában az alanyi mentességet, ha sem a 2014., sem a 2015. évben nem érte el a 6 millió forint árbevételt, és várhatóan 2016-ban sem éri el? Márkus Jánosné
Kata és családi gazdaság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki egyben családi gazdálkodó is (ő a családi gazdaság "feje"), egyéni vállalkozói tevékenységét – ami nem kapcsolódik a családi gazdaság tevékenységéhez – végezheti mellékállású kataalanyként? Van főállású munkaviszonya is. Kataalanyként lehet őstermelő is egyben? Egy adószáma van. A 6 millió forintos korlátot összevontan kell figyelembe venni, tehát az egyéni vállalkozásból származó bevétele összeadódik a családi gazdaság bevételével?
Okmányirodai nyilvántartási szám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állásfoglalását kérem az alábbi kérdésben: Egyéni vállalkozó esetén, ha számlát bocsát ki, kötelező-e a számláján az okmányirodai nyilvántartási számát szerepeltetni? Az áfatörvény 169. §paragrafusa tartalmazza-e ezt? Köszönettel: Tóth Mária
Egyéni vállalkozó így érvényesíthet kisvállalkozói kedvezményt
Cikk
Meghatározott feltételekkel az egyéni vállalkozók is érvényesíthetnek kisvállalkozói kedvezményeket. Összegyűjtöttük ezeket, továbbá azt is, hogy milyen szankciókkal jár, ha valaki megszegi a kedvezmény előírásait.
Feltöltőkártyás telefon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Elszámolhatja-e az egyéni vállalkozó, illetve őstermelő a telefonfeltöltést? Lehet-e utána áfát (70 %) levonni? Válaszát előre is köszönöm.
500 kilométer
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja-törvény személygépkocsi-fogalma szerint a vegyes használatú, 2500 kilogramm megengedett össztömeget meghaladó gépjármű már nem minősül személygépkocsinak. Kérdésem az lenne, hogy ebbe a körbe a forgalmi szerinti tehergépkocsi tartozik? Amennyiben a forgalmi szerint személygépkocsi és az együttes tömege 2730 kilogramm, a szállítható személyek száma 8 fő, akkor elszámolható az 500 kilométer? Mit értünk "vegyes használatú" járműnek? Egyéni vállalkozó autómentéssel foglalkozik. A tevékenység végzéséhez használt jármű nincs bent a vállalkozásban, időnként használják a vállalkozási tevékenység érdekében. Az szja-törvény melléklete szerint a kizárólag üzemi célú jármű esetén számolható el költség. Ebben az esetben hogyan tud az egyéni vállalkozó költséget elszámolni a tehergépkocsija után? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó apportja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó készletet szeretne apportálni egy újonnan alakuló kft.-be. Egy részét, mint tőkebetétet a jegyzett tőkébe, más részét pedig tőketartalékba helyezi a társaság. Kérdésem lenne, jól értelmezem-e, hogy az apportálónak nem keletkezik áfafizetési kötelezettsége, és a kft.-be sem kell sem fizetendő, sem levonandó áfaként szerepeltetni? Kérdésem lenne, továbbá, hogy az egyéni vállalkozónak ezt adóalapot képező bevételként kell-e szerepeltetnie? Köszönöm a válaszát!
Praxisjog
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó a fogorvosi praxisjog után fizetendő illetéket leírhatja-e költségként a vállalkozásában? Válaszát előre is köszönöm!
Ön dönt: nyereségminimum vagy NAV-ellenőrzés
Cikk
Van-e elvárt nyereségminimum az év végén adózás szempontjából, ha az egyéni vállalkozás egész évben veszteséges? Olvasónk kérdésére Surányi Imréné, az Adózóna szakértője válaszol. Kiderül, mikor nem kell bevallást kiegészítő nyomtatványt kitöltenie az egyéni vállalkozónak, ugyanakkor az is, hogy mikor kell számolni az esetleges adóhatósági ellenőrzéssel.
Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki 1956 augusztusában született, 2011. év elejétől rokkantsági ellátást kap a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságtól (egészségkárosodása 83 százalékos) , mellette a Magyar Államkincstár folyósít neki fogyatékossági támogatást is. Az egyéni vállalkozó nem szüntette meg a vállalkozását, folyamatos a működése, bevétellel rendelkezik, és nincs főállású munkaviszonya, vagy egyéb jogviszonya mellette. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben neki meg kell fizetni a minimum járulékalap után a járulékokat, ha igen, akkor minden járulékot meg kell fizetnie, amit a "normál" főállású egyéni vállalkozóknak? Köszönöm a segítséget!