4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Egyéni vállakozó (áfás) haszongépjármű vásárlása
Kérdés
Évközben mikor és milyen feltételekkel érdemes vásárolni haszongépjárművet? Mit takar a kétszeres leírás a hirdetésekben, analitikus nyílvántatások és a pénztárkönyv vezetése?
Őstermelő, magánszemély, vállalkozó: így árulhat saját virágot
Cikk
Jeles névnapok, ünnepek alkalmával elborítják a piacokat, virágüzleteket a csokrok, koszorúk és cserepes dísznövények. Ilyenkor még az utcasarkokon, aluljárókban, sőt gyakran a kertes házak kapujában is kínálják a virágokat. Cikkünk a virág- és dísznövénytermelő, -értékesítő magánszemélyekre vonatkozó legfontosabb adózási szabályokat ismerteti.
Egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó 2016. évtől evaalany szeretne lenni. Jelenleg kataalany, decemberben kíván átjelentkezni az eva alá. Kérdésem az lenne, hogy jelent-e akadályt az, hogy augusztusban egy hónapra szüneteltette a tevékenységét? Köszönettel: Vágner Emília
Átalányadós egyéni vállalkozó egyéb közterhei kiegészítés
Kérdés
Ebben a témában megjelent 2015. 09. 19-én közzétett válasz az ipa alapjára átalányadós esetén nem ad választ. Ezt a 1990. évi C. törvény 39/A § (1) bekezdés a) pontja és (2) bekezdés válaszolja meg, ha jól értelmezem, akkor az ipa alapja az szjaalap/bevétel-vélelmezett költségátalány/120 százalékának a 80 százaléka. Elég nehezen értelmezhető a törvényből! Kérdésem, hogy jól értem-e az ipaalapot?
Átalányadós egyéni vállalkozó egyéb közterhei
Cikk
Átalányadózást választó egyéni vállalkozó eredményének adókötelezettségének levezetését kérte olvasónk. Azt kérdezte: kell-e ez esetben fizetni a vállalkozói szja-t és az ehót, mert a törvényből csak azt olvasta ki, hogy összevontan adózik. További kérdése: mi az iparűzési adó alapja? Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó alanyi adómentességi határa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó esetében hogyan értelmezendő az áfatörvény 188. § (1) bekezdésében az alanyi adómentesség felső értékhatáraként megfogalmazott "...összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenérték összege..."? Ez pénzügyileg rendezett bevételt, azaz az általa kiállított számlák értékéből csak a már megtérített pénzösszeget jelent? Avagy az átutalásos fizetési móddal kiállított számlák értéke is beleszámítandó az értékhatárba, még akkor is, ha azok ellenértékét még nem kapta meg, azaz még nincsenek kiegyenlítve? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó táppénze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozói jogviszonnyal rendelkező ismerősünk egyidejűleg társas vállalkozó is, aki havi minimáljárulék-fizetési kötelezettségének a társas vállalkozásában tesz eleget. Egyéni vállalkozóként nem vesz ki jövedelmet, és nem fizet járulékot. Ismerősünk jogosult lehet-e táppénzre az egyéni vállalkozói jogviszonyára tekintettel? Válaszát előre is köszönjük.
Bérleti díj
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként bérleti díjat számlázna, az ügyfél egyrészt magánszemély, másrészt egyéni vállalkozó, harmadrészt pedig kft. A számlák kiállítása és az adózás hogyan történik a három félnél? Köszönettel: K. Mónika
Naplófőkönyv
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja alá tartozó egyéni vállalkozóként nem szeretnék programot használni, naplófőkönyv nyomtatványba szeretnék könyvelni. Megtehetem ezt? Ha igen, hányas számú naplófőkönyv-nyomtatványt használhatom? Köszönöm a segítségét!
Tételes átalányadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bolti kiskereskedelmet folytató egyéni vállalkozó egy megüresedett lakóingatlanának kiadását tervezi. Miközben egyéni vállalkozása keretében tovább folytatja bolti kiskereskedelmi tevékenységét, választhat-e tételes átalányadózást a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatási tevékenységére, melynek következtében az egyéni vállalkozóként keletkezett bevételében nem jelenik meg a szálláshely-szolgáltatás bevétele? A bolti kiskereskedelmi tevékenysége tekintetében mindenképpen áfa fizetésre kötelezett, hiszen bevétele átlépi a 6 millió forintot. Tételes átalányadózói tevékenységéből származó bevétele pedig biztosan nem éri el a 6 millió forintot. Választhatna-e a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás tevékenységére alanyi adómentességet? Válaszát előre is köszönöm!
Átalányadós egyéni vállalkozó eredményének adózása
Kérdés
Átalányadózást választó egyéni vállalkozó eredményének adókötelezettségét kérem levezetni. Kell-e ez esetben fizetni a vállalkozói szja-t és az ehót, mert a törvényből csak azt olvastam ki, hogy összevontan adózik? Valamint mi az iparűzési adó alapja?
Átalányadózás és kata: így kell elszámolniuk az év közben váltóknak
Cikk
Tapasztalatok alapján gyakran okoz gondot a jövedelemszámítási szabályok alkalmazása során, amikor az egyéni vállalkozó az adóév végén vagy év közben jövedelemszámítási módot vált.
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem magánemberként (és nem adószámos magánszemélyként) a tulajdonában lévő lakást bérbeadja. Ügyfelem egyébként egyéni vállalkozó. Jelenleg, mint egyéni vállalkozó be szeretne jelentkezni a kata hatálya alá. A 2012. évi CXLVII. törvény szerint nem választhatja az adóalanyiságot az a vállalkozás, amely az Önálló vállalkozók tevékenységi jegyzéke, illetve a TEÁOR 2008 szerint 68.20 Saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése besorolású tevékenységből az adóalanyiság választásának évében bevételt szerzett. Ezt én úgy értelmezem, hogy magánemberként katás vállalkozóként történő bejelentkezés után továbbra is kiadhatja a tulajdonában lévő ingatlant (a bérbeadásról nem számlát, hanem az ügylet teljesítését tanúsító számviteli bizonylatot állít ki), mert a bevételt nem egyéni vállalkozóként szerezte. A katás egyéni vállalkozását a magánemberként bérbeadott ingatlan nem érinti. Egyetért ezzel a gondolatmenettel? Üdvözlettel: Szabó Sándor
Vállalkozna? Így válasszon adózási és cégformát!
Cikk
Mi a vállalkozás-, illetve cégalapítás menete? Milyen szempontokat kell mérlegelni az adózási és a cégforma választásánál? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Áttérés kata alól személyi jövedelemadó hatálya alá
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Katás egyéni vállalkozó szeretne átlépni a személyi jövedelemadó hatálya alá. A bejelentést követő hónap első napjával tudja ezt megtenni, ha jól tudom (a 15T101E nyomtatványon). Abban szeretném az Önök segítségét kérni, hogy ebben az esetben milyen számviteli (például zárás, vagyonleltár stb), adózási és bevallási teendők merülnek fel? Kell-e egyéb bevallást benyújtani az adóhatóság részére? Ha igen, akkor ennek milyen határideje van? Válaszukat ellőre is köszönöm! Szilágyi Ferenc