4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Vállalkozói tevékenység megszűnése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadózó egyéni vállalkozó tevékenységét 2014 szeptemberében megszüntette. A tevékenység megszűnéséig azonban a bevételeinek csak minimális része érkezett meg számlájára. Nagy része utána, sőt, az utolsó számláját 2015-ben egyenlítették ki. Kérdésem az lenne, hogy a tevékenység megszűnése után megérkezett bevételeket önálló tevékenységből származó jövedelmeként kell-e kezelnem, és vele szemben milyen költségátalányt alkalmazhatok (10 százalék vagy tételes)? Valamint, hogy a 2015-ben megérkezett bevétel melyik adóév bevétele/jövedelme lesz? Segítségét megköszönöm. Fazekasné
Egyéni vállalkozás kártérítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó tulajdonában lévő gépjármű balesetével kapcsolatban a balesetet okozó gépjármű biztosítója elmaradt haszonnal kapcsolatos kártérítést adott. Az szja-törvény 10. melléklet I. 9. pontja szerint bevétel: a káreseménnyel összefüggésben kapott kártalanítás, kártérítés, ideértve a felelősségbiztosítás alapján felvett összeget. A gépjármű használhatatlansága miatti elmaradt haszon biztosító általi megtérítése – kártérítés címén – tehát bevételként kerül elszámolásra a tényleges pénzügyi teljesítéskor, és ekként adózik is ezután az egyéni vállalkozó. Kérdésem, hogy fentieket jól gondoljuk-e, illetve a biztosító kártérítésével kapcsolatban az áfatörvény hatálya alá tartozó egyéni vállalkozónak kell-e áfás számlát kiállítani, tehát az elmaradt haszon biztosító általi megtérítése áfa hatálya alá tartozó ügylet-e? Segítségüket köszönöm.
Kiküldetési rendelvény nem saját gépkocsi esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak nincs saját tulajdonában személygépkocsi. A személygépkocsi, amit használ, a vele egy háztartásban élő szülője tulajdonában van. Ebben az esetben számolhat el a vállalkozásával kapcsolatban kiküldetési rendelvény alapján gépkocsi-használati költséget?
Egyéni vállalkozó osztalék könyvelése
Kérdés
A korábban megválaszolt kérdés nyomán (Egyéni vállalkozó – osztalék könyvelése) Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozó esetén osztalékalap után fizetett egészségügyi hozzájárulás elszámolható költségként? Én úgy tudom, igen. Köszönettel.
Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelem
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó adózás utáni vállalkozói jövedelmét csökkenti adóalap-kedvezményekkel, az így megkapott osztalékalap után fizeti az osztalékadót és az ehót. Kérdésem, hogy az adók megfizetése után a vállalkozó kiveheti-e, felhasználhatja-e magáncélra az adózás utáni jövedelmét, vagy csak az osztalékalapot? Azért merült fel bennem a kérdés, mert nemrég jövedelemigazolást kértem ki egyéni vállalkozóra az adóhivataltól, és az adott évi jövedelemként a vállalkozói kivéten túl az osztalékalap szerepelt csak... Előre is köszönöm. Ü. Horváth Veronika
Átalányadózás megváltoztatása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Abban szeretnék megerősítést kérni, hogy ha egy ez évben kezdő, nem főállású egyéni vállalkozó az átalányadózást választotta, azt a 2015-ös szja bevallásakor megváltoztathatja-e, tehát a vállalkozói szja szerint vallaná be az adóit a 2015. évre, vagy köteles már tartani magát erre az évre az átalányadózáshoz? Milyen más módja lehet annak, hogy kikerüljön az átalányadózás alól még erre az évre? Válaszát előre is köszönöm.
Bolt nyitva tartás
Kérdés
Kiskereskedelemben, amennyiben csak az egyéni vállalkozó dolgozik, ő mikor lehet nyitva, azaz hány órától hány óráig? Őrá vonatkozik-e 22-6 óráig a zárvatartási kötelezettség? Válaszukat köszönöm. Üdv. Plaveczné
Egyéni vállalkozó barkácsboltjának vasárnapi nyitva tartása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! "Nem elég azonban a tulajdonosnak vagy a segítő családtagnak az üzletben lenni, ahhoz, hogy a vevőket ki is szolgálhassák," kereskedelmi végzettség is kell. Ezt olvastam az interneten. Egyéni vállalkozó vagyok, barkácsboltot is üzemeltetek, fő profilom az asztalosipari termékgyártás, mestervizsgával is rendelkezem. A barkácsboltban családtagom dolgozik hétköznap, üzletvezetői végzettséggel. A rendelet szerint a vasárnapi nyitva tartásnál maga a vállalkozó is jelen lehet. Mivel nekem nincs kereskedelmi végzettségem, így én magam, mint egyéni vállalkozó nem lehetek az üzletemben? Köszönöm a kérdésemre adott válaszukat!
Ekáermentesség?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kiskereskedelemben szőrmebundákat (nemes szőr, nerc, csincsilla, stb), mellényeket, bőrkabátokat értékesít. A beszerzései közösségen belülről (Olaszország, Németország, Görögország..) történik, a beszerzett áruk értéke időnként eléri és meg is haladhatja az 5 millió forintot. Az áru szállítása légi úton történik, a repülőtérről a TNT Fuvarozó cég nem útdíjköteles, 3,5 tonnát el nem érő járművével szállítják az üzletbe. De előfordult már olyan eset is, hogy a tulajdonos szállította a saját személygépkocsijával. A visszárut szintén ezen az úton szállítja a vállalkozó, azaz ő kifuvaroztatja a repülőtérre, és onnan szállítják a célországba. A rendeletben az olvastam és a tájékoztató rendszerüktől is azt az információt kaptam, ha a szállító jármű nem útdíjköteles, és nem éri el a 3,5 tonnát, akkor nem kell ekáerregisztráció. Illetve a kockázatos és egyéb kockázatos termékek listáját végignézve a fenti termékek nem tartoznak bele, tehát nem szállítanak kockázatos vagy egyéb kockázatos terméket. Viszont a minap helyszíni NAV-ellenőrzés során az ellenőrök azt mondták, hogy a közösségi beszerzés és az értékhatár miatt szükséges a regisztráció. Úgy gondolom, ha az egyéni vállalkozó mentes, nem kell bejelentkeznie az ekáerrendszerbe. Szeretném kérni megerősítésüket ezen eset mentességére vonatkozóan!
Szja – árfolyam egyéni vállalkozó esetében
Kérdés
Január 1-jétől az áfás egyéni vállalkozónak is kötelező lesz az áfatörvény által előírt árfolyamot alkalmaznia mind a bevételek, mind a kiadások esetében. Mi a helyzet akkor, ha a szolgáltatás igénybevételekor, illetve a szállítói számlák kiegyenlítésekor eltérőek az árfolyamok? Illetve kérdésem lenne még, hogy ha 2014-es teljesítésű számlát 2015-ben egyenlítenek ki, akkor is kell már alkalmazni ezt a törvényi változást? Köszönöm!
Kapcsolt vállalkozás
Kérdés
Kérdezni szeretném, hogy megvalósul-e a kapcsolt vállalkozás fogalma abban az esetben, ha XY egyéni vállalkozó ügyvezető ZZ Kft.-ben, amelyben tulajdonrésszel nem rendelkezik? A kft. a tevékenységéhez szükséges áru körülbelül 70 százalékát ezen egyéni vállalkozótól szerzi be.
Alanyi mentes vállalkozó – ekáerszám
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes egyéni vállalkozó 0602, 0603 vtsz. számmal növényeket termeszt, amit a piacon értékesít (nem magánszemélynek). A 0603 vtsz. szám alá eső növények kockázatos terméknek minősülnek, és a szállítás során az 500 kilogrammot meghaladja az összsúlyuk. Kell-e ekáerszámot kérni a piacra szállítás során, függetlenül attól, hogy alanyi mentes egyéni vállalkozóról van szó, és így nem ő az első adóköteles értékesítő? Előre is köszönöm a válaszát.
Reklámadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy vonatkozik-e a reklámadó arra a 2015. februárban alakult egyéni vállalkozóra, aki egy helyi hírportált vezet a térség anyukáinak? Ezen az oldalon hirdethetnek szolgáltatók, például szállodák, helyi vállalkozások is meghatározott hirdetési díjért. Ha a reklámadó hatálya alá tartozik, akkor – Mi alapján kell bevallani és megfizetni az adót? – Milyen gyakorisággal kell bevallani és megfizetni az adót? Köszönöm.
Több nyugdíjat, táppénzt, gyedet szeretne? Létezik rá megoldás...
Cikk
Vannak, akik eldönthetik, hogy majdani nyugdíjuk és más pénzbeli tb-ellátásuk növelése érdekében a kötelezőnél több járulékot fizetnek. Megmutatjuk, kikre és milyen feltételekkel vonatkoznak ezek a szabályok.
Alkohol értékesítése fesztiválokon
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tájékoztatásukat kérem azzal kapcsolatban, hogy amennyiben egy egyéni vállalkozó vásárokon, piacon, fesztiválokon alkoholt értékesít, akkor ahhoz milyen hatósági engedélyeket kell beszerezni, az értékesítés előtt mely hatóságoknak kell bejelentést tenni? A vásárokon, fesztiválokon alkoholt értékesítő vállalkozónak online pénztárgép-használati kötelezettsége van, vagy elegendő kézi nyugtát adnia? Jövedéki adó fizetési kötelezettsége felmerülhet-e a vállalkozónak? Előre is köszönöm válaszukat! Üdvözlettel: Földházi Szilvia