4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó ingatlan-értékesítése alanyi adómentesként Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az előző kérdésemben szereplő egyéni vállalkozó, ha nem 2015-ben, hanem 2016-ban adja el az üzlethelyiségét, és év végével bejelentkezik a NAV-nál alanyi mentesnek a 2016. évre, akkor már tételes költségelszámolást alkalmazhat, tehát a jövedelme után kell neki az adót megfizetni? Köszönettel: Kerékjártóné

Katás egyéni vállalkozó a bt.-ben kültag Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy betéti társasági beltagja a férj, kültag a feleség. Mindketten öregségi nyugdíjasok.A társaság műsorszervezéssel foglalkozik. A feleség szeretne besegíteni a tevékenységbe, átvállalna egy részfeladatot. Erre szeretné kiváltani az egyéni vállalkozást mint katás. Van-e erre lehetőség? Válaszát köszönöm.

Egyéni vállalkozó ingatlan értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Ismerősöm egyéni vállalkozóként 19 évvel ezelőtt áfásan vásárolt egy üzlethelyiséget. Akkor felújította, áfáját visszaigényelte. Most nyugdíjas átalányadós egyéni vállalkozóként dolgozik és eladná az üzlethelyiségét. Ha tehát eladja az üzlethelyiséget egyéni vállalkozóként kell eladnia. Itt is levonható a szerzéskori érték és egyéb számlával igazolható költségek, továbbá a felújítás költsége az eladási árból? A maradék összeg 25 százaléka lenne a jövedelem, nyugdíjas egyéni vállalkozóként. Ezután kellene neki 16% szja-t és 10% nyjárulékot fizetni, ha jól olvastam a szabályokat (például a NAV 09-es füzet 7.2.pont gazdaságii tev.fogalma és a NAV 2. sz.füzetének 1.4 pontja az ingatlanátruházásról önálló tevékenység keretében). Jól gondolom-e ezeket, továbbá az eladáskor kell-e áfát felszámítani? Kérem mielőbbi válaszukat! Köszönettel: Kerékjártóné

Egyéni vállalkozó közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban kérem válaszukat, hogy egy személyi jövedelemadó hatálya alá tartozó egyéni vállalkozó a székhelyéhez tartozó közüzemi díjak (víz, gáz, villany stb.) díj hány százalékát számolhatja el maximum az egyéni vállalkozásában, ha a székhely ingatlan a magánszemély tulajdonában van (nincs a vállalkozásban). A vállalkozó ebben az ingatlanban lakik, és vállalkozói tevékenységet is végez ott, ékszereket javít. A székhely címen lévő ingatlan társasházban található. Ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy a közös költség hány százaléka számolható el, ha egyáltalán elszámolható költségnek minősül? Az szja törvényben csak az Internetre vonatkozóan látok konkrét 50 százalékos elszámolhatósági hányadot. Előre is köszönöm a válaszukat!

Ügyvezető jogviszonya egyéni vállalkozás mellett Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy ha kft. tag, ügyvezető, aki személyesen nem közreműködik a cég munkájában, egyéni vállalkozást alapít, amelyet főfoglalkozásként működtet, tehát ott fizeti meg a kötelező járulékokat maga után, milyen jogviszonyba kell átjelenteni a kft.-ben? Eddig munkaviszonyban személyesen is közreműködött. Megbízási jogviszonyba kell átjelenteni? Vagy társas vállalkozó egyéni vállalkozás mellett? Másik esetben amikor valaki csak ügyvezető egy kft.-ben, de egy másik cégben fizeti meg maga után a járulékokat és a másik cégben is dolgozik, akkor ahol csak ügyvezető, a jogviszonya társas vállalkozó heti 36 órás munkaviszony mellett? Köszönöm a választ! Neumanné Szilvia

Egyéni vállalkozó tagdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Orvos egyéni vállalkozó tagdíjat fizet több orvosi egyesületbe is. Az lenne a kérdésem, hogy ezek a tagdíjak elszámolhatók-e költségként, mert nem tudom, hogy az szja törvény 11. sz. melléklet IV. rész 5. pontját hogyan kell értelmezni? E szerint, nem elszámolhatók a tagdíjak, ha törvény másként nem rendelkezik. Ez általánosságban minden tagdíjra igaz? Mi lehet ennek a magyarázata? Köszönöm a válaszát.

Melyik napi árfolyamot alkalmazza az egyéni vállalkozó? Cikk

Egyéni vállalkozó, aki előzőleg bejelentette az MNB-árfolyam használatát, az euróban vezetett bankszámláján a bankköltséget, kamatot a terhelés napján lévő MNB-árfolyamon számítja át és könyveli, vagy választhatja, hogy a megelőző hónap 15. napján érvényes árfolyammal könyveli a tárgyhónapban felmerült összes ilyen kiadását? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és könyvviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.

Közüzemi költség elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kiegészítő tevékenységű, alanyi mentes egyéni vállalkozó. Fő tevékenysége: férfi, női, gyermekfodrászat. Van egy szépségszalonja, aminek 50-50 százalékban tulajdonosa a férjével. Almérők nincsenek felszerelve. A kérdésem, hogy el lehet-e számolni azon közüzemi költségeket egészben vagy részben, amelyek a férje nevére szólnak, és nem a vállalkozóéra? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó járulékainak elszámolása költségként Kérdés

A.) Főállású egyéni vállalkozónak nincs vállalkozói kivétje, havonta megfizeti a kötelező adókat és járulékokat a garantált bérminimum után: 112,5 százalékos alapra a 27 százalék szociális hozzájárulást, a 10 százalékos nyugdíjjárulékot, 150 százalékos alapra az egészségbiztosítási (4+3 százalékos) és a munkaerőpiaci járulékot (1,5 százalékos). Az szja-törvény 11. melléklet IV. (Költségként figyelembe nem vehető kiadások), 9. pont: "(Tbj.) rendelkezései szerint nem megállapodás alapján fizetett saját nyugdíjjárulék és egészségbiztosítási járulék". Jól értelmezem, hogy a 10 százaléknyi nyugdíjjárulékot, valamint a 4+3 százalék egészségbiztosítási járulékot nem számolhatja el költségként? Csak a megfizetett 1,5 százalék munkaerőpiaci járulékot és a 27 százalék szociális hozzájárulási adót tudja költségként elszámolni? B.) Ha viszont a garantált bérminimummal megegyező (bruttó) vállalkozói kivétje van havonta, akkor – mivel a vállalkozói kivét elismert költség – gyakorlatilag az összes adó/járulék megjelenik nála költségként?

Egyéni vállalkozó 2014. évi tagdija Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségét kérném az alábbi kérdésben. Egyéni vállalkozó 2014. december hónapban bankból elutalt 25 ezer forint tagdíjat, amit 2014. évben költségként elszámoltunk, elkészítettük a 2014. évi szja-bevallását. A tagdíjról a számla megérkezett 2015. évben, a számlán a kelte, teljesítés ideje, fizetési határidő 2015. év február hó. Mi a teendő ebben az esetben 2014., illetve 2015. évben? Köszönöm a segítséget.

Mezei leltár Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy mezei leltár készítése az őstermelőknél és egyéni vállalkozóknál is szükséges? Köszönettel: Tóthné

Az adózó örökösének teendői Cikk

Az adózótól pénz és vagyon mellett adótartozás és adóügyek intézése is örökölhető. Olvasói kérdésre dr. Verbai Tamás jogász (HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.) foglalta össze a tudnivalókat.

Szünetelő egyéni vállalkozó Kérdés

Munkaviszony (heti 36 órát elérő) mellett egyéni vállalkozó 03. 31-én munkaviszonya megszűnt, és 04. 01-től szünetel a vállalkozása. Most várja, hogy 40 év szolgálati idővel nyugdíjba mehessen, határozat még nincs. Jól gondolom, hogy ebben az esetben egyéni vállalkozóként szünetel? Valamint, ha letelik a 45 nap, hogyan alakul a járulékfizetési kötelezettsége, vagyis kell-e fizetnie a határozatig?

Kata választása Kérdés

A kata, mint adózási mód választásával kapcsolatosan merült fel az alábbi kérdés: Egy kisadózó egyéni vállalkozó megszünteti a vállalkozását. Néhány hónap elteltével úgy alakul, hogy újból kiváltja a vállalkozói igazolványt, újból vállalkozóvá válik, teljesen új adószámon, új adóalany lesz. Ebben az új vállalkozásában választhatja-e a kisadózók tételes adóját, mint adózási formát? Segítségüket köszönöm!

Egyéni vállalkozó szochokedvezménye Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozóként megfelelek a feltételeknek, mely szerint szochokedvezményre lennék jogosult. Ugyanakkor úgy tájékoztattak, hogy ez a kedvezmény csak abban az esetben vehető igénybe, ha az egyéni vállalkozó a jövedelmét a vállalkozásból kiveszi, és nem csak a járulékot fizeti. Mi a helyes ebben az esetben?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szakképzési munkaszerződés

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Végkielégítés órabéres számfejtése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Céges munkagéppel kapcsolatos helyszíni bírság

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink