4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Egyéni vállalkozó cégautó adó fizetési kötelezettsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kell-e cégautóadót fizetnie annak az egyéni vállalkozónak, aki saját tulajdonú személygépkocsiját használja a munkavégzéshez? A havi kilométer-elszámolása változó, adott esetben kevesebb, mint 500 kilométer (itt ha jól tudom nincs bizonylatolási kötelezettség) de néha jóval több. A gépjárműhöz kapcsolódó kiadások (üzemanyag, javítás, mosás stb.) elszámolása adott időszakban függ a jármű által megtett futásteljesítményétől? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó telefonköltségének elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak, függetlenül attól, hogy főállású vagy másodállású, illetve felsőoktatási intézmény nappali tagozatán tanul, a telefonköltségének elszámolásakor – figyelembe éve az szja törvény 3. sz. mellékletének I/12. pontját – keletkezik-e telefonadó fizetési kötelezettsége? Alkalmazott egyik esetben sincs, a vállalkozó kifizetői minőségében jár el. Ebben az esetben szükséges-e a telefonhívásokról hívásnaplót vezetni? Válaszát előre is köszönöm!

Szünetelés és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, tevékenységét tavaly október1-jétől idén 03. 31é-ig szüneteltette. Éves bérleti jogviszonyban üzemeltet egy büfét, melynek bérleti díját két részletben (január 31-éig,és július 31-éig ) kell megfizetnie. Kérdésem az lenne, hogy a január 30-án pénzügyileg rendezett bérletidíj-előleget most júliusban a végszámlánál figyelembe vehetem-e? Mind áfa, mind költség tekintetében? Köszönettel: Fazekasné

Fizetővendéglátás - áfa Kérdés

T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! 8622. Szakorvosi járóbeteg-ellátás-tevékenységgel az egyéni vállalkozó orvosi ügyeletet vállal. Kérdésem, hogy ebben az esetben is a használt személygépkocsi után jár a cégautóadó mentesség? Köszönettel K.Anna

Külföldről származó jövedelem Kérdés

Egy svájci székhelyű, Magyarországon telephellyel, fiókteleppel, képviseleti irodával nem rendelkező céggel disztribútori szerződés tervezek kötni, amelynek keretében cég által értékesített termékeket és szolgáltatásokat közvetítem jutalék ellenében Magyarországon és környező országokban. A jutalékot devizában kapom. A tevékenységet önállóan és függetlenül végzem. A disztribútor nem alkalmazottja, kereskedelmi képviselője vagy ügynöke a cégnek. A tevékenységgel járó valamennyi kockázatot és költséget viselem. Kérdéseim a következők: 1. Végezhetem-e ezt a tevékenységet magánszemélyként vagy köteles vagyok az egyéni vállalkozó igazolványt kiváltani? 2. Ha magánszemélyként végezhetem, hogyan adózok? Minek minősül az így szerzett jövedelem? El tudom-e számolni a költségeimet a bevételeimmel szemben? Az szja-ban hogyan adózik az így szerzett jövedelem? Kell-e fizetnem adóelőleget, vagy csak évente egyszer az éves adóbevallással együtt fizetem meg az adót? Kell-e fizetnem ehót és hány százalékot? 3. Ha csak egyéni vállalkozóként végezhetem ezt a tevékenységet, hogyan adózom utána? Egyéni vállalkozóként választhatok-e olyan kedvezőbb adózású megoldást, mint például a kata?

Őstermelés vásárolt alapanyag esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 6. melléklete szerint mezőgazdasági őstermelői tevékenységnek minősül a saját gazdaságban történő termékfeldolgozás, ha az a saját gazdaságban előállított alapanyag felhasználásával történik. Ügyfelem családi gazdaság keretében kecskéket tart, és kecsketejet, valamint abból készített kecskesajtot értékesít. Abban az esetben, ha a saját kecskéi nem adnak elegendő mennyiségű tejet a sajtgyártáshoz, kiegészítésként vásárol kecsketejet. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben, vagyis amikor nem teljes mértékben saját gazdaságban keletkezett alapanyag felhasználásával, hanem kiegészítésként vásárolt tejjel történik a termékelőállítás (sajtgyártás), akkor is alkalmazható-e az őstermelőkre vonatkozó adózás, vagy ilyenkor a tevékenység már kizárólag egyéni vállalkozóként végezhető? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdély Andrea

Bölcsődei hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó kétéves gyermeke után körülbelül havi 60 000 forint magánbölcsődei díjat fizet, melyről "alapítványi támogatás" címen nyugtát kap. Elszámolhatja ezt egyéni vállalkozóként, vagy csak munkavállalóknak jár az adómentes juttatás? Köszönöm válaszát!

Őstermelés vagy egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó családi gazdaságot alapított, juh- és kecsketenyésztéssel, valamint saját kecske- és juhtejből előállított sajtok értékesítésével foglalkoznak. A sajtot elsősorban nagy tételben, viszonteladónak értékesítik, de alkalomszerűen a gazdaságból közvetlenül magánszemély fogyasztó részére is történik kecsketej- illetve sajtértékesítés. Az engedélyek és a kistermelői regisztrációs szám megszerzése miatt szükséges volt a telepen egy üzletet létesíteni, napi 2 órás nyitvatartási idővel. Egyéb tevékenységet a gazdaság nem folytat. A kedvezőbb járulékfizetés miatt (egyéni vállalkozókra vonatkozó adózás helyett az előző évi bevétel 20 százaléka után) a családi gazdaság vezetője szeretné megszüntetni az egyéni vállalkozását. Kérdésem egyrészt az lenne, hogy ez a bolti értékesítés miatt megtehető-e, vagyis a boltban értékesített sajt és tej eladásából származó bevétel után is lehet-e őstermelőként adózni (egyéni vállalkozói bevétel helyett)? A másik kérdésem az lenne, hogy vonatkozik-e a bolti értékesítésre az online pénztárgép-használati kötelezettség, vagy választhatja azt is, hogy minden vevőnek számlát állít ki (aki nem adja meg a számla kiállításhoz szükséges adatokat, azt nem szolgálja ki)? Megoldás lenne-e, ha az üzletet bezárná, és kizárólag őstermelőként, háznál történő értékesítés keretében folytatná a tevékenységet? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Katás többes jogviszonyban Kérdés

Egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője vagyok. Főállású katás egyéni vállalkozóként mennyi adó fizetendő a kft.-ben az ügyvezetés után?

Egyéni vállalkozó székhelyének rezsiköltsége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy egy egyéni vállalkozó, amennyiben a szüleinél lakik, elszámolhatja-e a rezsiköltség valahányad részét a vállalkozásának költségei között, az alábbi esetek valamelyikében: – felerészt tulajdonos, de nem az ő nevére jönnek a számlák, viszont családi megállapodás alapján ő is fizet a rezsiköltségbe, – egyáltalán nem tulajdonos, de az ő nevére jönnek a számlák. Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozói tevékenység csed (régi tgyás) alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozóként működött, jelenleg tevékenységét szünetelteti, mivel babája született. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben az ingatlan-bérbeadást magánszemélyként folytathatja-e, mivel van egy lakása, amit kiadott albérletbe. Ez befolyásolja-e a csed, későbbi gyed jogosultságát? Válaszát előre is köszönöm.

Kereskedelmi tevékenység poroltó ellenőrzésekor Kérdés

Tisztelt Szakértő! 712001 Műszaki vizsgálat, elemzés, tesztelés tevékenységi körrel egyéni vállalkozó poroltó ellenőrzéseket végez. Csak az ellenőrzés során cserére szoruló készülékeket szerzi be, boltot nem üzemeltet, és poroltókat sem raktároz. Szükséges-e a kiskereskedelmi tevékenység felvétele a vállalkozói tevékenységek közé? A szolgáltatás számlázásakor a poroltót külön kell-e szerepeltetni a számlán, mint értékesítés, illetve szolgáltatás részeként kell felszámítani? Segítségét köszönöm!

Nyugdíjjárulék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem korábban hivatásos katonatisztként teljesített szolgálatot, és élt a korai nyugdíjazás lehetőségével, ami 2012. 01. 01-től szolgálati járandósággá változott. Ügyfelem ugyanakkor egyéni vállalkozó is, továbbá heti 36 órát el nem érő munkaviszonyt is létesített. Ha jól tudom, ügyfelemnek, mint főállású egyéni vállalkozónak a minimálbér után meg kell fizetnie minden, a főállású egyéni vállalkozókra vonatkozó minimumjárulékot. Munkabére után ugyancsak lerója az egyéni járulékokat. Ha jól tudom, tekintettel kell lenni arra is, hogy 2015-ben a minimálbér (105 000 forint) tizennyolcszorosát nem haladhatja meg a nyugdíjjárulék-alapot képező jövedelem. Kérdésem a következő: az egyéni vállalkozó megteheti, hogy nem vesz ki jövedelmet adott tárgyhónapra? A minimálbér után a nyugdíjjárulékot ebben az esetben is meg kell fizetni; de mivel nem beszélhetünk megszerzett jövedelemről, vajon bele kell-e számítani az így számfejtett minimumjárulék alapját az éves összeghatárba (1 millió 890 ezer forint)? Vállalkozói kivét esetén a ténylegesen megszerzett jövedelmet kell számításba venni, vagy azt a járulékalapot is, amelyet figyelembe vettünk a járulékminimum megállapításánál? Azaz, ha például 2015 októberében csak 30 000 forint jövedelemkivétet számfejtek, akkor a 30 ezer forint vagy a 105 ezer forint járulékalapot kell számításba venni az 1 millió 890 ezer forintos korlát esetében? Segítségét előre is köszönöm!

Mellékállású egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Ezúton szeretnék segítséget kérni, mert mellékállású egyéni vállalkozói igazolványomat szeretném kiváltani gépjármű-szerelési tevékenységre. Szeretnék érdeklődni, hogy az elindításhoz milyen bejelentési, bejelentkezési feladataim vannak, milyen határidőkre kell figyelnem? Segítségüket köszönettel, Mariann.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Végkielégítés órabéres számfejtése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Céges munkagéppel kapcsolatos helyszíni bírság

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Üzletrész-értékesítés közbenső mérleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink