4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Helyközi bérlet elszámolás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó saját maga üzemeltet egy üzletet, amely nem a lakóhelyén van, hanem egy másik városban. Busszal jár be. Az lenne a kérdésem, hogy buszbérletet elszámolhatja-e, s ha igen, annak áfatartalma is levonásba helyezhető? Mi a helyzet abban az esetben, ha ugyanabban a városban van az egyéni vállalkozó lakhelye és az üzlete: helyibérlet elszámolható? Annak már lenne valamilyen adóvonzata is? Előre is köszönöm válaszát!

Megszűnt katás egyéni vállalkozó leltára Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozásomat 2015. 09.30-án megszüntettem.A leltárban maradt 100 ezer forint árukészletem. Ezt az összeget milyen adóbevallásban kell szerepeltetni? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozásból kft. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem egyéni vállalkozó, tevékenysége bortermelő, saját borát értékesíti is. Szeretne kft.-vé alakulni. Tudomásom szerint ezt két lépésben tudja megtenni. Egyéni vállalkozó nem tud átalakulni, először egyéni céget alapít, utána alakulhat kft.-vé. Kérem szíves tájékoztatását, hogy lenne a legegyszerűbb, költségkímélőbb ez a folyamat, tekintettel a tevékenységéből eredő különböző speciális szakhatósági és VPOP engedélyekre is. Köszönöm. Km

Egyéni vállalkozó bérköltség-elszámolása, dolgozók felé átutalás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Pénztárkönyvet vezető egyéni vállalkozó alkalmazottainak bérköltségként való elszámolása tekintetében kérem a segítségüket. Jelenleg minden hónap utolsó napján bérköltségként havonta lekönyveljük a tételeket, mivel készpénzben fizette ki a dolgozókat. Ha bankon keresztül utalja át a béreket, akkor csak az átutalás napján lehet bérköltségként elszámolni? Vagy esetleg maradhat a hó végi, bérösszesítő szerinti költségelszámolás, és amikor a banki terhelés megtörténik, azt eredménybe be nem számító összegként kezelhetjük a kétszeres költségelszámolás elkerülése végett? Természetesen a hó végén megjelenő nettó bért, mint eredménybe be nem számító bevétellel kompenzáljuk. Több alkalmazott bérköltség-elszámolásának egyszerűsítésére, illetve a bér aktuális hónapjának költségként elszámolhatóságára keresem a legális lehetőséget.

Ingatlan Kérdés

Van egy egyéni vállalkozó, aki ingatlant szeretne vásárolni. Ebben az ingatlannak lenne része az iroda is. Elszámolhatja-e a teljes vételárat költségként, illetve a felújítási költségeket? Másik kérdésem, hogy miként változik az adózás, ha egy kft. vásárol meg egy ingatlant értékesítési céllal, és miként változik, ha egyéni vállalkozóként? Köszönettel.

Kata és a megelőző időszaki támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyéni vállalkozó fiatal gazdaként 2010-ben nyert támogatását, 9 millió 700 ezer forintot folyamatosan beruházásra és egyéb költségekre fordította szja-s (2010., 2011., 2012. évek) időszakában. 2013-ban, a támogatásból még fennmaradt mintegy 3 millió forint, de ekkor már január 01-től kata hatálya alá tartozott, s azóta is folyamatosan. Kérdésem az, hogy mi a teendő a még bevételként el nem számolt támogatásrésszel, ha az egyéni vállalkozó nem tartozik már az szja hatálya alá (és túllépte az szja-törvény 19. paragrafus (4) bekezdés szerinti 4. adóévi határidőt)? Ugyanis a katás időszakában nem érkezett semmiféle támogatási jóváírás a nevére. Előre is köszönöm, és várom szíves válaszát! Mészáros Imre (Protektor Kft.)

Ingatlanvásárlás Kérdés

Egyéni vállalkozó meg szeretne vásárolni egy garázst, amit raktárként használna. Itt a beszerzett anyagot tárolná. Elszámolható így a vállalkozásban a garázs értékcsökkenése?

Szabadúszóként számlázás külföldre Kérdés

Tisztelt Szakértő! Pályakezdő, regisztrált álláskereső (ellátást nem kap) egy EU-tagállam "zöld" nonprofit szervezetének dolgozna online. A szerződés szerint szabadúszóként, heti néhány órát. Fizetést euróban utalnának, számla ellenében (közösségi adószámuk érvényes). A pályakezdőnek egyéni vállalkozóvá kell válnia vagy adószámos magánszemélyként is számlázhat? Köszönöm a választ! üdvözlettel: Kata

Tagi kölcsön elengedése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy egyéni vállalkozó, amennyiben meg szeretné szüntetni a vállalkozását, de a vállalkozásban lévő tagi kölcsön összegét nem tudja kifizetni, hogyan történik annak kivezetése, illetve elengedés esetén milyen adóvonzata van? Köszönöm.

Vételi jegy Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vételi jegy könyvelésével kapcsolatban kérnénk segítséget. Áfakörös egyéni vállalkozó használt, illetve teljesen tönkrement tárgyi eszközöket összesítő nyilvántartásában szereplő eszközöket (például létra, talicska) eladta egy hulladékátvevőnek. Erről vételi jegyet kapott. A kapott vételi jegyet értékesítés bevételeként lekönyveljük. Kérdésünk, hogy ez az áfát érinti-e? És van-e még valami teendő? Köszönöm a szíves segítséget.

Zenész egyszerűsített foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó (zenész) az együttese tagjait egyszerűsített foglalkoztatással foglalkoztatja. A foglalkoztatottak (zenészek, énekesek) nem szakképzett zenészek (nincs erről sem középiskolai, sem főiskolai végzettségük, amatőrök). Az egyéni vállalkozó a foglalkoztatás miatt a feor 2724 alatt tevékenykedik, napi munkabérük jóval meghaladja a minimum kifizetendő díjat (még a garantáltat is): 900 forint/óra. A feor besorolás csak azért ezzel a számmal történik, mert nem találtunk mást, ami esetleg amatőr zenészt jelentene. A kérdés lényege az, hogy a feorbesorolása meghatározza-e azt, hogy a foglalkoztatás szakképzettséget igényel-e? Problémát okoz ugyanis, hogy a kifizetésről kiállított igazolásra mit írjunk. Középfokú végzettséget vagy szakképzettséget igénylő munkakör-e ez? Hiszen a mentesített keretösszeg meghatározásánál ennek nagy szerepe van. Az egyéni vállalkozó nem várja el sem azt, hogy érettségizett legyen, sem azt, hogy szakképzett legyen. Az óradíj minden foglalkoztatottnál egységes, 900 Ft/óra. Azzal, hogy a 2724 feor alatt foglalkoztatunk, az már azzal egyenértékű, hogy kell a középfokú képesítés, és így a garantált bérminimumhoz kell a mentesített keretösszeget számolni? Egyáltalán van-e jelentősége a feor besorolásnak? Köszönöm!

Egyéni vállalkozó – nincs alkalmazottja Kérdés

Főfoglalkozású, illetve kiegészítő tevékenységű egyéni vállalkozónak – nincs alkalmazottja – kell-e nullás 1508-ast vagy NY-nyilatkozatot beadnia?

Fejlesztési támogatás egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kétmillió forint beruházási támogatást kapott a vállalkozó, amiből több, 3-400 ezer forintos eszközt vásárolt. Ha jól értelmezem, akkor a vállalkozó egyösszegben elszámolhatja a beszerzett eszközöket a beruházási támogatás erejéig, és a jövőben értékcsökkenést sem kell elszámolni az eszközök után. Köszönettel.

Egyéni vállalkozó és a csed Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mellékfoglalkozású egyéni vállalkozó nem számol el vállalkozói kivétet. Ebben az esetben is igaz az, hogy a szerződés szerinti jövedelmeként a minimálbér másfélszeresét lehet figyelembe venni a csed, illetve a gyed összegénél? Ha mondjuk a főállásában havi 150 ezer bruttó jövedelmet kap, akkor ehhez még hozzászámítható a mellékállású egyéni vállalkozásban a minimálbér másfélszerese, annak ellenére hogy semmilyen vállalkozói kivétet nem számolunk el? Mind a csednél, mind a gyednél össze kell számolni a két biztosítási jogviszonyban elért, illetve figyelembe vehető ellátási alapot?

Bérbeadás saját egyéni vállalkozásnak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély a saját tulajdonában lévő ingatlant szeretne bérbeadni saját egyéni vállalkozásának. Van-e erre lehetősége? Ilyen esetben, ha ez lehetséges, adószámot kell-e erre a tevékenységre igényelnie (számlakibocsátás szükséges az egyéni vállalkozás számára, ha jól tudom, ehhez mindenképp kell adószám)? A bérbeadás adóvonzata a 16 százalék szja, illetve évi 1 millió forint felett még 14 százalék eho lesz érvényes a magánszemélyre? Az szja és eho alapja a költségekkel csökkentett (legfeljebb a bevétel 50 százalékáig) bevétel lesz? Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Letiltás munkabérből

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Garázs bérbeadása

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink