4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére
Kiküldetés belföldre: mi jár, mi adható, mi jön még rá?
Cikk
Egyéni vállalkozó alkalmazottaival együtt gyakran dolgozik belföldi kiküldetésben. Kaphatnak-e napidíjat, kötelező-e adni, mennyi lesz a közteher? Olvasói kérdésre Surányi Imréné adószakértő válaszolt.
Egyéni vállalkozó vagyoni betétjét kivenné
Kérdés
A vállalkozó költségei fedezésére, mivel nincs adóköteles bevétele és veszteséges több éve, vagyoni betétet tesz be, hogy a pénztára ne legyen mínusz előjellel. Ha megszűnik, hogyan tudja kivenni? A pénztárkönyvben a vállalkozói adóba nem számító bevételek között könyvelem a betett pénzt. Ha ki tudja venni az egyéb költségnek nem minősülő kiadások között számolom el. Csak akkor lesz pénz a pénztárában, ha adóköteles bevétele származik ezután leadózik és a megmaradt pénzből kiveheti a vagyoni betétjét, de ő adót nem akar fizetni a bevétele után. Mit lehet tenni?
Egyéni vállalkozót ki könyvelhet?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nettó 10 millió forint felett van az árbevétele éves szinten, könyvelhet magának? Köszönöm válaszát!
Egyéni vállalkozó tárgyi eszköze
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységgel foglalkozó egyéni vállalkozó be szeretné vinni a vállalkozásába a magánszemélyként megvásárolt lovát tárgyi eszközként (ha jól gondolom, a tenyészállatok közé kell besorolni), és ezáltal ehhez a tevékenységéhez kapcsolódóan költségeket is el tud számolni. Az lenne a kérdésem, hogy a tenyészállat után milyen értékcsökkenési leírási kulcsot kell alkalmazni, illetve az egyéni vállalkozás megszüntetését követően hogyan kell kivezetni a fent említett tenyészállatot? Válaszát előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó motelt vásárolt, mint magánszemély
Kérdés
Magánszemély vásárolt egy motel elnevezésű társasházi ingatlant. Az ingatlan számlázott értéke az áfatörvény értelmében áfamentes volt, de áfástól vette. A magánszemély egyben egyéni vállalkozó, és szeretné azt a motelt a vállalkozásában üzemeltetni, de ahhoz, hogy az üzemeltetéshez kapcsolódó költségeket el tudja számolni, a vállalkozásába TÁE kartonnal kell bevinni, hogy értékcsökkenést is tudjon elszámolni, és víz-, villanyköltséget stb. Az egyéni vállalkozó áfakörös. A kérdésem ezzel kapcsolatosan, hogy a költségszámlák áfatartalmát levonhatja, de sajnos a tetőt fel kellene újítani, és a kérdés is azzal kapcsolatos: mivel ingatlannal kapcsolatos a tetőfelújítás: a szolgáltatók által kapott áfát, illetve a vett faanyag áfatartalmát a vállalkozó visszaigényelheti-e?
Leltár egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó kisboltos kereskedő hogyan állapítja meg a leltárt, könyveléssel hogyan kell alátámasztania? Milyen határidővel kell elkészítenie? Köszönettel.
Helyi iparűzési adó katás egyéni vállalkozásnál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású katás egyéni vállalkozó vagyok. Helyi iparűzési adóra is így jelentkeztem be. Ha az év folyamán a vállalkozásom 2 hónapot szünetel, akkor is 50 ezer forint az iparűzési adó mértéke? Válaszát előre is köszönöm.
Egyéni vállalkozó és családi gazdálkodó
Kérdés
Ügyfelem kizárólag mezőgazdasági tevékenységet folytat egyéni vállalkozóként – ez 5 évig kötelező volt, mert fiatal mezőgazda pályázaton támogatásban részesült. Letelt az 5 év, és 2015. 12. hóban családi gazdaságot alapított. A határozat is elkészült 2015 decemberében. Kérdésem: a 2015. év jövedelmét bevallhatja-e, mint családi gazdálkodó – gondolok itt arra, hogy 12. 31-én már családi gazdálkodó volt –, vagy még egyéni vállalkozóként kell adóznia, mivel a családi gazdaságot csak 2015. 12. hóban alapította. Válaszát köszönöm. További szép napot: Törökné
Egyéni vállalkozó németországi munkavégzésre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozást kezdenék. Németországban, családnál ház körüli és házon belüli munkákat végeznék. Kérdésem az lenne, hogy megtehetem-e ezt?Ha igen, hogyan számolom ki a "forintos" bevételemet, mivel euróban számláznék, és úgy is kapnám meg az ellenértéket? Milyen tevékenységi kóddal kezdeményezhetem a vállalkozóit, ami nincs végzettséghez kötve? Kell-e ehhez EU-s adószámot kérnem (alanyi mentes lennék a vállalkozásban)? Változásbejelentőn be kell-e jelentenem, ha az MNB-középárfolyamot szeretném alkalmazni? Válaszát tisztelettel köszönöm!
Táppénz és csed: így kapható egyidejűleg több helyről
Cikk
Jár-e egyidejűleg több jogviszony után táppénz, illetve csecsemőgondozási díj – érdeklődött olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszát ismertetjük.
Egyéni vállalkozónál vállalkozói kivét számfejtése
Kérdés
Tisztel Szakértő! Egyéni vállalkozónál vállalkozói kivét számfejtésével kapcsolatban várom segítő válaszát: 1.) Ugyanúgy kezelem a vállalkozói kivétet számfejtésnél, mint a munkabért? Hó közben nettó módon történik a kivét, például 100 000 forint. A bruttó összeget az alábbiak szerint kapom meg: 16 % szja + 8,5 % eüb.+10 % tbj = 34,5 % 100%-34,5%= 65,5% 100000:0,655 = 152 671 forint a bruttó összeg. Szja: 152 671 x 0,16 = 24 427 forint Eü. bizt és m.erőp. járulék: 152 671 x 0,085= 12 977 forint Nyugdíjjárulék: 152 671 x 0,10= 15 267 forint Levonás és fizetendő összesen: 52 671 forint A 08-as bevallásban a szocho, az eü.bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja a 152 671 forint. 2.) Vagy elegendő a nettó 100 000 forint után megfizetni az adókat és járulékokat? Szja: 100 000 x 0,16 = 16 000 forint Eü. bizt. és m.erőp. járulék: 100 000 x 0,085= 8 500 forint Nuydíjjárulék: 100 000 x 0,10 = 10 000 forint Adók és járulékok összesen: 34 500 forint. A 08-as bevallásban a szocho, az eü. bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja a 100 000 forint. 3.) Mivel egyéni vállalkozónak negyedévente kell adóelőleget fizetnie, elég a bruttósítás során csak a 8,5 % eü-járulék és 10 % tb-járulékkal számolni, és az így bruttósított összeg lesz a 08-as bevallásban a szocho, az eü.bizt. és m.erőp. járulék, a tb-járulék alapja?
Alanyi adómentesség árbevétel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentes státuszú egyéni vállalkozó éves bevétele a szolgáltatási tevékenységéből 5 997 000 forint volt. Egy dolgozó után 36 000 forint "apanap-visszatérítést" kapott, amit egyéb bevételként könyveltünk le. Helyesen járunk-e el, ha a 2016-os évre is alanyi adómentes marad a vállalkozó, mert a tevékenységéből eredő árbevételből nem érte el a 6 millió forintos küszöbértéket? Válaszát előre is köszönöm!
2015. év adóbevallás szja-s és katás egyéni vállalkozónál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben 01-08. hóig szja alá tartozó egyéni vállalkozó voltam, 2015. 09. hótól pedig katás. Milyen bevallásokat kell beadnom? 15KATA-t a 09-12. hóról és szja-t a 01-08. hóról? Hogyan jelenik ez meg a könyvelésemben, például értékcsökkenést csak 01-08 hóra számolok...., hisz a katában már csak bevételi nyilvántartást vezetek? Egy kicsit megkeveredtem. Kérem szíves segítségét. Köszönettel!
Egyéni vállalkozó pénztára
Kérdés
Egyéni vállalkozó szeretne átalakulni kft.-vé. A pénztárban levő készpénz nem áll a vállalkozó rendelkezésére, az a kérdésem, hogy ilyenkor mit tehet az egyéni vállalkozó?
Melyik évre kell könyvelni az adófolyószámlák közötti átvezetést?
Cikk
Az egyes adónemek közötti – egyebek mellett a szochoszámlára történő – átvezetést kért, még 2015-ben olvasónk. A számlákon már csak idén januárban jelennek meg az összegek, melyik évre kell az átvezetést költségként könyvelni? – kérdezte. Juhász Tibor, okleveles nemzetközi és ellenőrzési adószakértőnk válaszolt.