4279 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Külföldön végzett szolgáltatás alvállalkozóként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó Ausztria területén egy csarnok építésénél végez vízvezeték-szerelési munkát alvállalkozóként. Az osztrák beruházó által megbízott fővállalkozó magyar illetőségű, belföldi adóalany (magyar vállalkozó). Kérdésem, hogy helyesen járunk-e el, ha a magyar vállalkozónak áfamentes számlát állítunk ki az alvállalkozói díjról, mint az áfa területi hatályán kívüli szolgáltatásról, a számla összegét pedig az áfabevallás 91. tájékoztató sorában szerepeltetjük? Előre is köszönöm válaszát. Szabó Kinga

Extra adókedvezmény egyéni vállalkozóknak Cikk

Jövőre is adókedvezményt biztosít a nyíregyházi önkormányzat azoknak a helyi vállalkozóknak, akiknek a nettó adóalapja nem haladja meg az évi 2,5 millió forintot – döntött a szabolcs-szatmár-beregi megyeszékhely közgyűlése.

Katából átlépés evába Kérdés

Kata szerint adózó főfoglalkozású egyéni vállalkozó 2016. január 1-jétől főállású evás lesz. 2015. évben kibocsátott számlák összege augusztus hónapban elérte az alanyi adómentesség összeghatárát, ettől az időponttól az áfafizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint teljesíti. 2015. évben negyedéves áfabevalló. Folyamatos szolgáltatási tevékenységet végez. 2015. decemberben végzett munkájáról a számláját 2016. január 5-én állítja ki. A fizetési határidő és a teljesítés kelte 2016. január 15. A számla kiegyenlítése határidőre megtörténik. Kérem szíves tájékoztatásukat, hogy ezen bevétel még a kata vagy már az eva szabályai szerint adózik. Ha a kata szerint adózik, akkor mikor kell az áfafizetési kötelezettséget bevallani?

Szüneteltető egyéni vállalkozó tárgyi eszközének értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét annak eldöntésében, hogy egy szüneteltető, áfás egyéni vállalkozó a még tulajdonában lévő tárgyi eszközt eladhatja-e úgy, hogy nem kell feléleszteni, felfüggeszteni a szüneteltetését? Ha szüneteltetés alatt eladja a tárgyi eszközét, milyen módon kell adóznia és áfáznia az ügylet után? Köszönöm válaszát: Papné

Kisvállalkozói kedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egyéni vállalkozó (vállalkozói jövedelem szerinti adózás) érvényesítheti-e 2015. évben a kisvállalkozói kedvezményt olyan üzemi gép tekintetében, amelynek a pénzügyi rendezése 2014 decemberében történt meg, de az értékcsökkenési leírás megkezdése 2015. január elsejét követően kezdődött? Az üzembehelyezési jegyzőkönyv szintén 2015. évi. Köszönöm.

Többes jogviszonyos egyéni vállalkozó nyilatkozata Kérdés

Tagi jogviszonyos ügyvezető havonta bruttó 300 ezer forint összeg után fizeti adóit, járulékait, az ennek megfelelő jövedelmet felveszi. Októberben egyéni vállalkozói igazolványt váltott ki, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként. A Tbj. 31. § (6) alapján az egyéni vállalkozó a társas vállalkozás részére a tárgyév január 31-éig tett nyilatkozat alapján évenként az adóév egészére választhatja, hogy a járulékfizetési alsó határ után történő járulékfizetési kötelezettségét társas vállalkozóként teljesíti. Az egyéni vállalkozásában egyelőre nincs bevétele. Én úgy értelmeztem, hogy mivel 01. 31-én az egyéni vállalkozása még nem állt fenn, így a vállalkozói igazolvány kiváltását követően kell nyilatkoznia a járulékfizetésről. A NAV tájékoztatása szerint a 01. 31. az 01. 31., azaz, ha 01. 31. után váltja ki az igazolványát, akkor az egyéni vállalkozói jogviszonyában meg kell fizetni a járulékfizetési alsó határ után a járulékot egész évben, mert a nyilatkozatra nyitva álló határidő már eltelt, függetlenül attól, hogy a társas vállalkozásában is megfizeti a járulékot. Ez itt már nem választható, majd csak a következő adóévtől. Melyik a helyes? Válaszát előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízingje Kérdés

Egyéni vállalkozó nyílt végű pénzügyi lízingszerződés keretében 1 darab kamiont szerzett be. A lízingszerződés futamideje 60 hónap (2015. 03. 26. - 2020. 03. 26.). A lízingtárgy nettó értéke 2 060 7646 forint, az induló lízingdíj 4 121 529 forint, majd ezt követően havi ~250 ezer forint, a maradványérték 1 030 382 forint. Hogyan történik a tehergépkocsi-költség elszámolása? Az szja-törvény 3. § 47. pontja az 1997. január 1-je előtt kötött szerződésekkel használatba adott eszközöket minősíti lízingnek. Ez azt jelenti, hogy az szja-törvény 11. melléklet I. 21. pontját nem kell alkalmazni, és a kifizetett lízingdíj a 11. melléklet III.7. pontja alapján teljes egészében elszámolható költségként? Köszönettel: Vadkerti Ilona

Egyéni vállalkozó T1041-es bejelentése Kérdés

Szeretném megkérdezni, hogy az egyéni vállalkozó, amikor bejelentkezik az okmányirodába, és jelzi a nyilatkozatában, hogy a tevékenységét heti 36 órát meghaladó munkaviszony mellett szeretné végezni, akkor kell-e neki havi bevallást benyújtania ...58,, ..08-as nyomtatványokon? Ha kell, akkor mióta kötelező ez, és, hogy visszamenőleg is érvényes-e? Már több vállalkozó jött, hogy visszamenőleg, a 2013-2014. évekre be kell nyújtania az 58-as és 08-as bevallásait; elkerülheti ezt, ha beadja az "NY2-s bizonylatot év elején? Az "NY"-s bizonylat meg kiírja, hogy nincs összefüggésben az adóhivatal a fenti nyomtatványok terén a társadalombiztosítóval. Akkor mit kell tenni? Mi az igazság?

Rokkantsági ellátás melletti kereset Kérdés

Tisztelt Szakértő! A rokkantsági ellátás melletti kereset nem haladhatja meg a minimálbér 150 százalékát 3 hónapon keresztül. Kérdésem: 1. A rokkantsági ellátás megszüntetése szempontjából az egyéni vállalkozónál mit kell jövedelemnek tekinteni: a tényleges jövedelemkivétet, vagy függetlenül a tényleges jövedelemtől, a minimálbért (illetve szakképzettséget igénylő főtevékenységnél a garantált bérminimumot)? 2. Ha az egyéni vállalkozó munkaviszonyt létesít, kevesebb, mint heti 36 órában, akkor az egyéni vállalkozásban továbbra is meg kell fizetni a teljes járulékokat. Ebben az esetben mi a jövedelem? 3. Ha az egyéni vállalkozó heti 36 órában vagy hosszabb munkaidőben munkaviszonyt létesít, akkor az egyéni vállalkozásban csak a tényleges jövedelemkivét után fizet járulékot. Ebben az esetben csak a munkaviszonyból származó keresetet kell figyelembe venni?

Fiatal gazda támogatásának elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó fiatal gazda támogatást kapott. Hogyan történik az elszámolás, ha a beruházás több évet érint? Válaszukat köszönöm.

Egyéni vállalkozó – nyílt végű pénzügyi lízing Kérdés

Egyéni vállalkozó lízingszerződése 8,5 millió forint, a gép nettó értéke. Üzemi gépet lízingelt nyílt végű pénzügyi lízing keretében 2015. 10. 01-től 2018. 08. 01-ig. Hogyan számolhatom el a pénzforgalmi szemléletű könyvelésben? A havonta kiállított lízingdíjat a számla alapján elszámolom bérleti díj címén? A NAV telefonos ügyfélszolgálata szerint az szja-törvény 11. számú mellékletének II./21. pontját nem kell alkalmaznom, mert a 3. § 47. pontja definiálja a lízing fogalmát, és ez alapján csak a 1997. január 1. előtt kötött ügyletekre kell alkalmazni. Köszönöm válaszukat.

Szolgáltatást végző őstermelő Kérdés

Egy áfaalany egyéni vállalkozó egy kompenzációs feláras őstermelőtől szántást, boronálást rendel. A szolgáltatást milyen bizonylatolás követi? Az őstermelő hogyan vallja be a szolgáltatásból származó bevételt?

Őstermelő-vállalkozó Kérdés

Adva van egy virágtermesztő őstermelő, aki egy nagy piacon árulja a virágait. Az idén felszólította a piac, hogy váltsa ki a vállalkozói igazolványt, mert főleg nagyobb ünnepeken árul gyertyát, mécsest, koszorút stb., és az nem fér bele az őstermelőibe, amire az árusítói helyet kapta! Most egy adószámon működik mind a kettő. Volt két alkalmazottja az őstermelőnek, szeretné, ha átjelenteném a vállalkozásba. Oké, hogyan, ha egy adószámom van? A bérleti díjat az őstermelőnek számlázzák, holott egy része a vállalkozóé kéne, hogy legyen, a piac nem hajlandó megbontani, sőt, kezelni sem tudja az egy, de mégis két egységet. Az szja-bevallás még egyelőre nem tudom, hogyan megy majd, de most így is nagy zavarban vagyunk, mind a piac, mind a 85 éves néni, mind pedig én, mint a könyvelője. A NAV-ot felhívtam, halvány segédfogalmuk nem volt! Kérem a segítségüket! Köszönettel: Cziráky Istvánné

Mezőgazdasági vállalkozó minimum járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy főállású mezőgazdasági egyéni vállalkozó, növénytermesztési főtevékenységgel (011101) fizetheti-e járulékait a minimálbér figyelembe vételével vagy a garantált bérminimum alapján kell lerónia azokat? Gyakran olvasható, hogy amennyiben besorolható a végzett tevékenység a 9-es feor kód alá, akkor elegendő a minimálbér is. Ön szerint besorolható a növénytermesztés 9331 kód (egyszerű mezőgazdasági foglalkozású) alá? Vajon az adóhivatal álláspontja megengedő a kérdésben? Köszönöm.

Megjelent a decemberi VálaszAdó Cikk

Az adóhatósági ellenőrzés sokunkat érinthet, függetlenül attól, hogy vállalkozunk, vagy sem, van-e bevallási kötelezettség alá eső jövedelmünk. Az adóellenőrzést akár egy ingatlan vagy egy nagyobb értékű gépjármű vásárlása is kiválthatja. De okozhatja egy megromlott üzleti, baráti vagy házastársi kapcsolat miatt tett feljelentés is.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Garázs bérbeadása

Nagy Norbert

adószakértő

Mellékállású társas vállalkozó

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink