4276 találat a(z) egyéni vállalkozó cimkére

Átalányadózás egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, van-e lehetőség arra, hogy átalányadózási formát válasszon az az egyéni vállalkozó, aki szolgáltatásnyújtási tevékenységének majd 100 százalékát ugyanazon partnernek nyújtja? Illetve válaszható-e átalányadózás (vállalkozói szja helyett) fennálló adótartozás mellett? Válaszát, segítségét előre is megköszönve: K. P. Kitti

Kata – fejlesztési tartalék Kérdés

2014-ben tételes költségelszámolással adózó egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képzett. 2015. második félévétől kata hatálya alá jelentkezett be. Hogyan kell figyelembe venni a fejlesztési tartalék összegét a két adózási módnál? 2015. első félévében nem vásárolt annyi értékű tárgyi eszközt, mint a fejlesztési tartalék összege. Ha az egyéni vállalkozó fejlesztési tartalékot képez, a kis értékű tárgyi eszközöket nem számolhatja el költségként?

Egyéni vállalkozó vagyoni betétje Kérdés

Korábban feltett kérdésemet szeretném kiegészíteni. A vállalkozó az adóköteles bevételéből úgy szeretné kivenni a vagyoni betétjét, hogy a nyeresége, eredménye után nem szeretne adózni. Véleményem szerint csak a leadózott eredmény után, veheti ki adómentesen a vagyoni betétjét. Kérem a véleményem megerősítését. Tisztelettel: PE

Egyéni vállalkozás és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása Kérdés

Egyéni vállalkozó és őstermelő értékcsökkenés-elszámolása esetében "elszámolható" megfogalmazás szerepel. Vagyis, ha a vállalkozó vagy őstermelő úgy dönt, hogy nem számol el értékcsökkenést, gyakorlatilag adózik az értékcsökkenés után is, akkor szabályosan jár el?

Egyéni vállalkozásból ügyvédi iroda Kérdés

Tisztelt Szakértő! Működő egyéni ügyvéd (egyéni vállalkozás keretei közt működő) ügyvédi irodává alakult 2016. 01. 01-jével. Erről van egy, az ügyvédi kamara által kiadott határozat, mely leírja, hogy az XY egyéni ügyvéd jogutódja az XY Ügyvédi Iroda és a változás időpontja 2016. 01. 01. Azt tudom, hogy az egyéni vállalkozásra záró bevallásokat kell beadni, és jogutódként az ügyvédi irodára már a taotörvény és a számviteli törvény vonatkozik. Viszont a NAV-törzset nézve az adószám nem változott, az adóalanyok közti lekérdezésnél is azt látom. Az egyéni vállalkozók nyilvántartásában azonban már nem látok nyilvántartási számot. Kérdéseim a következők: Milyen induló nyomtatványokat kell benyújtanom az ügyvédi irodára? Az esetlegesen új adószámot honnan tudom meg? Ha az adószám változik, akkor feltételezem, hogy a már meglévő dolgozókat újként be kell jelentenem (nekik a jogviszony kezdő időpontja 2016. 01. 01-je lesz?) Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Kriszti

Kata – 40 százalékos adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy áfás katás egyéni vállalkozó a 6 millió forintos keretét egy december 31-én teljesített munkával átlépte. Az összeg a 2016-os évben folyt be a bankszámlájára. Kérdésem, hogy a teljesítés időpontja szerint kell a számlát figyelembe venni, és a 2015-ös évben 40 százalékos adót kell utána fizetni, vagy a 2016-os évre számít bele a bevételi határba, és nem kell a 40 százalékot megfizetni? Válaszát előre is köszönöm!

Egyéni vállalkozó járuléka Kérdés

Rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó járuléka a vállalkozásban költségként figyelembe vehető-e? A vállalkozó rehabilitációs kártyával rendelkezik, ami szerint – úgy tudjuk – havonta, kötelezően járulékot kell fizetnie, de nem a minimálbér utáni minden járulékot. A 27 százalékos szociális hozzájárulási adót nem kell fizetnie. Azt szeretnénk kérdezni, hogy az általa befizetett járulékok költségként elfogathatóak-e? A vállalkozó nem eszközöl jövedelemkivétet, mert a fenti költségek (ha költségek) figyelembe vételével veszteséges. Válaszukat nagyon köszönjük. Molnárné

Egyéni vállalkozó közösségi szolgáltatás nyújtása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2015. 03. 24-én „Mikor kell szerepeltetni az áfabevallásban?” névtelen szerző által feltett kérdéssel kapcsolatban, melyet Bartha Katalin adószakértő válaszolt meg, az alábbiakban kérném még szíves segítségüket. Egyéni vállalkozó esetében, ha a 60. § nem alkalmazható erre a szolgáltatásnyújtásra, akkor, ha az ellenértéket nem térítik meg például fél évig sem, akkor erre az esetre kell-e/lehet-e alkalmazni a 45 napos szabályt (áfatörvény 61. § (1) a), 61. § (3))? Előfordulhat az, hogy a főszabálytól eltérően nem a teljesítés időszakára vonatkozó áfabevallás időszakában kell szerepeltetni a közösségi szolgáltatásnyújtást, hanem csak a teljesítéstől számított 45. nap lejártát követő napon? Például a teljesítés időpontja 2015. 09. 13. Számla kelte: 2015. 09. 15. Fizetési határidő: 2015. 09. 23. Mikor kell az áfabevallásban szerepeltetni a számlát, ha havi áfabevalló/ha negyedéves áfabevalló? 1. eset: a számlát 2015. 12. 31-ig egyáltalán nem fizették ki; 2. eset: a számlából 2015. 10. 19-én részteljesítés volt (tehát maradt a számlából még tartozás). Köszönöm.

Adószámos magánszemély kontra egyéni vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély lehet olyan személy, aki egyéni vállalkozó is? Például ingatlant bérbead, mint adószámos magánszemély, és mint egyéni vállalkozónak, ruhaboltja van? Adószámos magánszemélyként bármilyen tevékenységet lehet folytatni? Konkrétan egy masszőr lehet adószámos magánszemély? Az adószámos magánszemélynek milyen adó- és járulékterhei vannak? Van-e különbség, hogy az adószámos magánszemély cégnek vagy magánszemélynek állít ki számlát az adók és járulékok megfizetésében, bevallásában? Az adószámos magánszemély 1 évben egyszer, az éves szja-bevallásban kötelezett bevallásra? Az adószámos magánszemély egészségbiztosítás és nyugdíjbiztosítás szempontjából biztosított-e? Az adószámos magánszemélynek a NAV-nál kell adószámot kérnie, vagy elegendő az adóazonosító jele, és azzal is vásárolhat számlatömböt? Elnézést a sok kérdésért, de bízom benne, hogy sikerül végre átlátnunk, és érthető választ kapnunk! Köszönöm!

Egyéni vállalkozó – fejlesztési tartalék, gépkocsivásárlás Kérdés

Egyéni vállalkozó a korábban képzett fejlesztési tartalékból személygépkocsit vásárolna. Elszámolható-e, ha igen, akkor hogyan kell könyvelni egyszeres könyvvitelben? Új személygépkocsi beszerzése esetén 4 évig cégautóadó-fizetési kötelezettséget ír elő a jogszabály. Cégautóadó-mentes (hibrid, plug-in) új autók esetén a 4 éves kötelezettség hogyan értelmezhető?

Kapcsolt vállalkozás egyéni vállalkozó és kft. között Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó és egy egyszemélyes kft. tulajdonosai között anya-lánya rokoni kapcsolat van. Az anya egyéni vállalkozó számlázna lánya egyszemélyes kft.-jének. Mindketten az általános szabály szerinti áfa alá tartoznak. Vállalkozói szja (egyéni vállalkozó), illetve tao (kft.) szerint adóznak. Kapcsolt vállalkozásnak minősülnek? Milyen bejelentési kötelezettségek vannak az egyéni vállalkozó, illetve a kft. részéről? Előre is köszönöm.

Áfakörös, átalányadózó egyéni vállalkozó áfalevonási joga Kérdés

Áfakörös, átalányadózó (40 százalék) egyéni vállalkozó levonhatja-e a fizetendő áfájából a beszerzéseire kifizetett áfa összegét?

Őstermelők figyelem: itt vannak az új szabályok az igazolványokra Cikk

Az egyszerűsítés mellett számos szigorítást is előír az új típusú őstermelői igazolványra vonatkozó kormányrendelet.

Év közben áttérés kata alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó év közben áttér a kata alá. Tevékenységét tekintve folyamatos szolgáltatásokat számláz. 2015. 08. 01-től katás. A kiállított számlán a július havi szolgáltatás teljesítési dátuma 08. 15., de ez a július havi díj értéke. Ebben az esetben ez a havi számla már a kata alá tartozik, vagy még a "sima" egyéni vállalkozás bevételéhez kell számolni?

Veszteséges egyéni vállalkozó ehofizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adóévben veszteséggel záró egyéni vállalkozónak, akinél az adófizetési kötelezettség megállapításához a nyereségminimum-számítást alkalmazzuk, kell-e 14 százalékos ehót fizetnie? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Terasz és erkély beszámítása a hasznos alapterületbe

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Ingatlan áfa 5 százalék

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Továbbszámlázás

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink