935 találat a(z) csed cimkére
Csed jogosultság 365 nap Kérdés
Méltányossági csed, gyed: kinek, mikor jár? Cikk
Az egészségbiztosítási pénzbeli ellátások jogosultságához biztosítási jogviszonyra van szükség mind az ellátások igénylésekor, mind a gyermek születése előtti időszakban. Nem alanyi jogon jár tehát, szükség van rá, hogy bizonyos ideig a csedet, gyedet igénylő személy valamilyen formában munkát végezzen. Előfordulhat azonban olyan helyzet, amikor valami oknál fogva nem felel meg a várandós kismama, vagy a gyedet kérelmező szülő a jogosultsági feltételeknek, és sem csedre, sem gyedre nem jogosult. Ilyenkor kell megvizsgálni, hogy jogosult lehet-e méltányossági alapon ellátásra. Cikkünkben a méltányossági cseddel és gyeddel kapcsolatos információkat foglaljuk össze.
Őcsg-képviselő – csedre jogosultság Kérdés
Így rontja a táppénzt, a csedet és a gyedet a szürkefoglalkoztatás Cikk
A foglalkoztatóknak munkáltói költségeik vannak egy alkalmazott foglalkoztatása során, szociális hozzájárulási adót (15,5 százalék) és szakképzési hozzájárulást (1,5 százalék) fizetnek a munkavállaló bruttó bérére. Ez még csak a havi bérre terhelt költség, számos egyéb költség merülhet fel a foglalkoztatás során attól függően, mennyit invesztál a munkáltató a munkavállalóba, mennyire fejleszti, milyen béren kívüli juttatásokat ad és még lehetne sorolni. A bérköltségeket megkerülni nem lehet(ne), legalább a mindenkori minimálbér, illetve garantált bérminimum után meg kell fizetni teljes munkaidő esetén, egyébként pedig arányosan (léteznek adókedvezmények a munkáltatók számára például munkaerőpiacra lépők, gyermeket nevelők foglalkoztatása esetén). Ha pedig valaki nagyon alacsony óraszámban dolgozik, akkor is van egy minimum járulékalap (minimálbér 30 százaléka), ami költségként mindenképpen felmerül. Vannak azonban olyan foglalkoztatók, akik jellemzően a költségeik csökkentése érdekében nem jelentik be, vagy csak részlegesen jelentik be a munkavállalóikat, feketén, szürkén foglalkoztatnak. Cikkünkben azt nézzük meg, milyen hatása van ennek a majdani egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokra, például betegség vagy várandósság esetén.
Csed-gyed alatti munkaviszony-megszűnés Kérdés
Harmadik országbeli állampolgár csed jogosultsága Kérdés
Vállalkozás szüneteltetése/táppénz igénylése Kérdés
Munkanélküli szülők, várandós anya – milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak? Cikk
Egy gyermek érkezése a családba általában nagy öröm, azonban anyagi szempontból nem mindig megfelelő az időzítés az új családtag fogadására. Előfordulhat olyan helyzet, amikor mindkét szülő elveszíti a munkáját, vállalkozásuk nem hozza a várt eredményt, szünetel, nem sikerül elhelyezkedni. Az anya egy ideig nem fog tudni dolgozni a szülést követően, az apa pedig munkanélküli. Mire jogosultak a szülők, a család, milyen ellátásokat, támogatásokat kaphatnak ebben az esetben? Ezt vizsgáljuk meg cikkünkben.
Katás bt.-beltag, csed Kérdés
Kata, csed Kérdés
Csed alatt felgyűlt szabadság Kérdés
Katás bt. cseden lévő beltaggal Kérdés
Csed katás egyéni vállalkozónál munkaviszony mellett Kérdés
Határozott idejű munkaszerződés és várandósság – mikor jár csed, gyed? Cikk
Határozott idejű szerződést kötni nem minden esetben lehetséges, a törvény ennek maximum hosszáról is rendelkezik. Projektek, helyettesítés esetében azonban gyakran előfordul olyan helyzet, amikor a gyermek születésének időpontjakor már nem él a munkavállaló határozott idejű szerződése, nincs biztosítási jogviszonya. Cikkünkben azt vizsgáljuk meg, hogy ilyen esetekben mikor jár csed, illetve gyed.