hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Megszűnt katás jogviszonyok beszámítása csednél, gyednél

  • Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Augusztus 31-én az összes régi katás jogviszony lezárult, minden katás egyéni vállalkozó döntött: marad az új katában, más adózási formát választ, esetleg megszüntette a vállalkozását, és munkaviszonyt létesített. Cikkünkben sorra vesszük, hogy a megszűnt katás jogviszonyok beleszámítanak-e az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokba, mikor beszélhetünk új biztosítási jogviszonyról, ebből adódóan mikor, mi lehet az irányadó/számítási időszak, hogyan befolyásolja a csed, gyed naptári napi alapját.

Régi kata megszűnt, új katásként folytatja

Amennyiben az egyéni vállalkozó megfelelt az új kata szabályainak, akkor dönthetett úgy, hogy 2022. szeptember 1-jétől az új katatörvény alatt tevékenykedik tovább. Ez azt jelenti társadalombiztosítás szempontjából, hogy csak főállású katás lehet, tehát mindenképpen ebben a jogviszonyában biztosított. Az új katás jogviszonyban nem lehet már mellékállásúként tevékenykedni, és kizárólag havi 50 ezer forint tételes adó megfizetését lehet vállalni, nincs már a 75 ezer forintos opció a magasabb ellátási alap reményében.

Nézzük meg, hogy egy most várandós kismamának egyéni vállalkozóként hogyan alakulhat az irányadó, illetve számítási időszaka, ha régi katáról új katára váltott!

A példában a várandós kismama 2023 februárjára várja a gyermekét, ebben a hónapban indulna a csed is. Új katásként az érdekli, vajon a régi katás időszaka beleszámít-e az irányadó, illetve számítási időszakba, ami azért érdekes, mert régi katásként 75 ezer forint tételes adót fizetett.

Mivel az egyéni vállalkozása nem szűnt meg, nem keletkezett új biztosítási jogviszonya. Ez azt jelenti, hogy a régi katás időszaka beleszámíthat az ellátási alapba. Az irányadó időszaka így 2022. január 1-jéig nyúlik vissza, a számítási időszaka pedig, feltételezve, hogy táppénzen nem volt ezen időszakban, a 2022. november 30-a előtti 180 naptári nap. Így lesz három hónapnyi bruttó 179 000 forintos ellátási alapja (75 ezer forint tételes adó megfizetése után), és három havi bruttó 108 000 forintos (50 ezer forint után).

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben ugyanezen példában szereplő kismama esetében bemutatjuk, milyen ellátásokra számíthat, ha a régi katáról átalányadózásra váltott, ha munkaviszonyban dolgozik tovább, illetve, ha álláskeresési járadékban részesül!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink