522 találat a(z) családi gazdaság cimkére

Családi gazdaság jövedelmének elosztása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tételes költségelszámolást alkalmazó családi gazdaság tagjai az éves bevallásukban a családi gazdálkodás bevételeit és költségeit egyenlő arányban szétosztva vallják be az szja-törvény szabályai szerint. Az, hogy az szja-törvény szerint a jövedelmet egyenlően kell bevallani, jelentheti-e azt, hogy a jövedelmet ténylegesen is egyenlő arányban kell kifizetni? Követelheti-e a bevallás szerinti jövedelmet a családi gazdálkodás tagja? Következik-e az szja-törvényben leírtakból, hogy a családi gazdálkodás megszűnésekor az adózás szerinti osztást kell-e alkalmazni a családi gazdálkodás ideje alatt keletkezett eredmény, tárgyieszköz-beszerzések, követelések kötelezettsége, pénzeszközök felosztására? (A családi gazdálkodás szerződésében ezekről a kérdésekről nem rendelkeztek.)

Szja bevallás helyesen Kérdés

Egyéni vállalkozói igazolvány birtokában családi gazdaság vezetője volt, ahol a vállalkozói kivét + szochó részt kiemelték a növénytermesztés (csak gabona) árbevételéből, ezt elszámolták a 13-as lapokon. A többi bevétel és költség elszámolása mezőgazdasági őstermelői 12-es lapon történt. A családi gazdaság vezetését átadta, de mint tag benne maradt a családi gazdaságban. A vállalkozói igazolványa birtokában a családi gazdaságtól függetlenül, mint egyéni vállalkozó, dió termesztésével kíván foglalkozni. Ebben az esetben a bevallása lesz a 12-es lapon mint családi gazdaság tagjs, a ráeső résszel, és mint egyéni vállalkozó a 13-as lapon lesz elszámolva. Helyes lesz-e így?

Családi gazdaság, egyéni vállalkozó Kérdés

Volt egy családi gazdaság, melynek X volt a vezetője egyéni vállalkozóival, ezt a családi gazdaságot átadta fiának Z-nek, aki szintén kiváltotta a vállalkozóit. De X is benne maradt a családi gazdaságban mint adóazonosítóval rendelkező tag. X a vállalkozói igazolványát nem adta le, hanem a családi gazdaságtól függetlenül gyümölcstermesztéssel kíván foglalkozni. X mint a családi gazdaság tagja használja a családi gazdaság nyilvántartásában szereplő tehergépkocsit, ezen gépkocsi javitási számláját X nevére állitották ki, és X fizette a saját vállalkozói bankszámlájáról. Ki számolhatja el költségként és az áfát?

Családi gazdaság, egyéni vállalkozó – áfa elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy családi gazdaság, benne 4 fővel, ebből egy főnek külön egyéni vállalkozói igazolványa van, mellyel szintén mezőgazdasági tevékenységet végez. Ezen személy a családi gazdaságban nyilvántartott tehergépkocsival közlekedik, melyet most javíttatott meg, és a számlát is a saját nevére kérte, az ellenértéket a saját vállalkozói számlájáról fizette ki. Elszámolható-e a költség ebben az esetben az egyéni vállalkozásban, és visszaigényelheti-e az áfát, vagy csakis a családi gazdaság számolhatja el, és igényelheti vissza az áfát?

Változások az őstermelők szochójának elszámolásában, a kötelezettségek fizetésében és bevallásában Cikk

A nyári és az őszi adócsomag az őstermelők esetében főképpen a szociális hozzájárulási adó költségek közötti elszámolását, valamint a fizetési és bevallásadási kötelezettséget érintette. Ismertetjük a részleteket.

Egyéni vállalkozó belépése családi gazdaságba Kérdés

Mezőgazdasági egyéni vállalkozó 2019. december közepén belép a már régóta működő családi gazdaságba, és ő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság bevételeit és költségeit év végén a családi gazdaság 2019. 12. 31-ei létszáma között kell szétosztani. Kérdésem: a mezőgazdasági egyéni vállalkozó 2019. évi bevétele és költsége is beszámítódik a családi gazdaság eredményébe, vagy az külön adózik az egyéni vállalkozóra vonatkozó bejelentett adózási módnak megfelelően? Eddig a családi gazdaság és az egyéni vállalkozó is növénytermesztéssel foglalkozott, tételes adózás szabályai szerint.

Egyéni vállalkozók, őstermelők, bérbeadók! Újból itt az adóelőleg-fizetési határidő Cikk

A 2019. évre vonatkozó – negyedik negyedévi – adóelőleget a személyi jövedelemadóról szóló törvény (szja-törvény) hatálya alá tartozó magánszemélyeknek 2020. január 13-áig kell megfizetniük (január 12-e vasárnapra esik). Ide sorolhatók az egyéni vállalkozók, az őstermelők és azok a magánszemélyek, akik nem tartoznak az előzőek szerinti körbe, de jogszabály esetükben adóelőlegfizetési-kötelezettséget ír elő, mert például nem kifizetőtől (hanem mondjuk bérbeadásból) származik az összevonandó jövedelem.

Családi gazdaság kiskorú tagjának felelőssége Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni. Adott egy családi gazdaság, aminek a vezetője őstermelőként látja el a családi gazdaság vezetését. A családi gazdaságnak a vezetőn kívül egy tagja van, aki a családi gazdaság vezetőjének 15 éves fia. A kérdésem a következő: a családi gazdaság kötelezettségeiért felelősségre lehet-e vonni a családi gazdaság kiskorú tagját? Köszönettel: Katona-Fazakas Tünde

Tüzifa saját felhasználásra Kérdés

Tisztelt Szakértő! Őstermelő, aki családi gazdaság tagja, fakitermeléssel foglalkozik, saját erdőből saját részre szeretne tüzifát saját részre felhasználni. Kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy hogyan teheti meg? Számlát kell-e kiállítania vagy elég a szállítójegy? Adóznia mint magánszemély kell-e utána? Köszönettel: Dóra

Családi gazdaság Kérdés

Van egy őstermelő, aki áfakörös, tételes elszámolású. Ez a személy az édesapjával év közben családi gazdaságot alapít. Az édesapa előtte is őstermelő volt, tételes elszámolású, kompenzációs feláras. A családi gazdaság működése alatt csak a fiú nevére történt értékesítés és beszerzés; az édesapa nevére nem szólnak bizonylatok. Kérdésem, mivel az édesapa elfelejtette visszaadni az adószámát, s különböző adózási módban vannak, a bevételeiket és kiadásaikat oszthatják-e kétfelé a családi gazdálkodás időtartamára?

Őstermelés és áfa Kérdés

Áfás (az általános szabályok szerint adózó) katás, főállású egyéni vállalkozó, aki gépkereskedéssel foglalkozik, szeretne belépni a felesége családi gazdaságába, aki viszont a családi gazdaságban a mezőgazdasági kompenzációs rendszer szerinti adózást alkalmazza tételes költség elszámolás mellett. Kérdésem, hogy beléphet-e egy áfaalany tag, aki teljesen más tevékenységet végez?

Egyéni vállalkozó családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású áfás egyéni vállalkozó (tevékenységi köre: almatermésű csonthéjas termesztés) szeretne családi gazdaságot létrehozni, melyben ő lenne a családi gazdaság vezetője. Az egyéni vállalkozás nem szűnne meg, csak más tevékenységi körrel működne, a családi gazdaság pedig ezzel az almatermésű csonthéjas termesztésű tevékenységgel jönne létre. 1. kérdés: A családi gazdaságot így létre lehet-e hozni, és ha igen, akkor az egyéni vállalkozói tevékenységben megszerzett tárgyi eszközeit beviheti-e a családi gazdaságban és keletkezik-e fizetési kötelezettség (adó, áfa)? 2. kérdés: Hogyan adózik tovább egyéni vállalkozóként, családi gazdálkodóként és a tb-járulékokat hogyan fizeti meg? Válaszukat előre is köszönöm!

Családi gazdaság létrehozása, adózása Kérdés

Tisztelt Szakértők! Adott egy főállású őstermelő és egy nem főállású őstermelő, aki egyben nem főállású katás egyéni vállalkozó is. Jelenleg mindketten kompenzációs felár mellett alanyi adómentességet választottak általános forgalmi adó tekintetében. 2020.01.01-től családi gazdaságot kívánnak létrehozni ketten, úgy hogy az eddig főállású őstermelő lesz a családi gazdaság vezetője. A családi gazdaság vezetője január 1-jétől az általános forgalmi adó fizetési kötelezettségét az általános szabályok szerint szeretné meghatározni. Jól gondolom, hogy mindketten kötelesek az áfafizetési kötelezettségüknek azonos módon eleget tenni, tehát január 1-jétől mindkettőjüknek „áfásnak” lenni? Ha mindketten „áfások”, akkor mivel 1-1 „áfás” adószámmal rendelkeznek, és mindkettőjük állít ki számlát a saját nevében, illetve a nem főállású tag egyéni vállalkozó, így mindketten kötelesek áfabevallás tenni? A mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel mindkettő tag az szja-bevallás „12”-es lapján számol el, függetlenül attól, hogy a nem főállású tag egyéni vállalkozóként a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya? A nem mezőgazdasági tevékenységből származó bevételeikkel és költségeikkel az egyéni vállalkozó a kisadózókra vonatkozó szabályok szerint, a főállású tag pedig önálló tevékenységből származó jövedelemként számol el az szja-bevallásában? Köszönettel, Kiss Zoltán

Családi gazdaság Kérdés

Tisztelt Szerkesztőség! A családi gazdaságba, ha bekerülnek a 2019.02.13-án született iker unokák, és december 31-én szerepelnek a létszámban, akkor az ő esetükben hogyan történik a megosztás? Jól gondolom-e, hogy 2019.02.13-2019.12.31-e időszakra terjedően lehet őket figyelembe venni? Köszönettel: Pné

Családi gazdaság Kérdés

A következő kérdésre szeretnék választ kapni. Adott egy családi gazdaság, amelybe év közben új tag lép be. Az új tag a családi gazdaságba belépése előtt őstermelőként tevékenykedett. A belépés időpontjában volt az őstermelőnek ki nem fizetett bevétele és költsége. A belépést követően, még az őstermelői jogviszonyt érintő fennálló bevételeit megkapta, költségeit kifizette. Kérdésem, hogy a bevételek a családi gazdaság bevételei és költségei között elszámolhatók-e? És ezen bevételeket és kiadásokat is oszthatom az év végén meglévő tagok számával?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hozamszámítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Second hand bolt árukészlete adományból

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Tőkeleszállítás

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink